Examen Veilig Verkeer „Draagt Elkanders Lasten" Zevenaar «JG Zeepkistenrace. Adv.-prijs1—15 ra.ra. (a contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad' i.o te Holten. Telef. K 51,83 - 231, )e abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal ;in 35. Jaargang 2. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. Begunstigd door zeldzaam mooi weer, maakte [aand.ag een delegatie van Hol tense O.T.-wer- ;ers met hun dames een reis naar Zevenaar. Dit jezoek hield tevens in, dat aan de Fam. Weijers ip Stegeslag, alwaar ze destijds ingekwartierd verden een blijvend aandenken zou worden aan- jeboden. Omstreeks 2 uur arriveerde het gezelschap, na >erst een bezoek gebracht te hebben aan 't Mont- ierland en Elten, op de plaats van bestemming. Na een rondwandeling, welke vooral voor de lames van 't gezelschap zeer interessant was en iet nuttigen van een kopje thee, zette de heer H. Klein Velderman het doel van de reis uiteen. Zich tot de familie Weijers richtend zei spreker dat lang niet al de O.T.-werkers door omstandig heden hier vandaag aanwezig konden zijn. Dit neemt niet weg, dat diegenen, die hier thans aan wezig zijn, misschien wel het meest uw huiselijk - leven in die dagen hebben medegemaakt. Ik moet u nogmaals, thans na bijna zes jaar, onze hartelijke dank betuigen, ook van al die genen, die hier niet aanwezig zijn vandaag, voor gftifll hetgeen wat ge toentertijd voor ons gedaan [hebt om ons leven dragelijk te maken. Als blijk van waardering en herinnering zal één van onze dames u een blijvend aandenken aanbieden, hetwelk, naar wij hopen, een vast plaatsje zal hijgen in uw huiskamer. Vervolgens werd door de heer B. Scheperman een gedicht voorgelezen van 16 coupletten, dat keurig verzorgd was door onze plaatselijke dich ter de heer H. Hartsuiker. Toen was het ogenblik gekomen waarop mevr. Slotman-Kl. Velderman de fam. Weijers met enige toepasselijke woorden het aandenken, een schilderstuk, aanbood. Dit symbolisch kunstwerk, vervaardigd door de heer H. Stokkers, was alle lof waardig. De heer Weijers dankte de aanwezigen en tevens allen die niet aanwezig waren, voor de aardige attentie aan hen bewezen. Van Zevenaar maakte het gezelschap de reis verder naar Arnhem, waar het Openlucht museum werd bezocht en vervolgens naar Berg Bosch te Apeldoorn. Zeer voldaan keerde men n 11 uur weer in Holten terug. Ieder die in die dagen een onderdak heeft ge- _ad bij de fam. Weijers wordt verzocht zijn bij- C6 drage voor het aandenken a f 1,50 te voldoen bij heer Jo Slotman. orp GESLAAGDEN. Van het Instituut Gallus te Rijssen slaagden uit deze gemeente de volgende candidaten: Mid denstandsdiploma: G. H. Kolkman, H. Stegink en J. Vincent. Diploma boekhouden: E. Lam- mers, J. Stoevenbelt en H. J. Westerik. ■OO HOLTEN OP DE FILM. Onze plaats stond Zaterdag in het teken van de film, welke opname was voorbereid door de muziekvereniging in het kader van de algemene landelijke filmactie van de Ned. Fede ratie van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen en „Euphonia", het algemeen Nederlands zan gersblad. Na een laatste conferentie met het bestuur van H.M.V. begon de operateur zijn tocht door de gemeente met de opname van het gemeente huis, waar het college van B. en W. in vergade ring aanwezig was en waar tevens het pei so- neel op de gevoelige band werd vastgelegd. Van hier uit ging' de tocht langs de bedrijven i fabrieken in het dorp, de scholen, de dienst van openbare werken, enz. Ook Espelo en Dijkerhoek kregen een bezoek, in welke laatste buurtschap de brandweerploeg- een demonstratie gaf. Eenzelfde demonstratie volgde in het dorp. In het Sportdal volgden enkele sportdemon- straties van de gymnastiekvereniging „Bato", plaatselijke voetbalverenigingen waren aan- ...zig en om ruim vijf uur werd een optocht samengesteld, waaraan een twintigtal vereni gingen op allerlei gebied hun medewerking ver leende. Het dorp kreeg door deze samenkomst een feestelijk aanzien, hetgeen zich voortzette, toen 's avonds in Amicitia de geluidsopnamen plaats hadden, waarbij de muziek- en zangvereniging hun repertoire vastgelegd kregen. De operateur, de heer Buter en zijn assistent hadden er slag van om door een massale samenzang de avond op een prettige wijze te beëindigen. Het is een lange film geworden, die in het komende winterseizoen zal worden vertoond en waarvan de baten gedeeltelijk ten goede zullen komen aan onze muziekvereniging. Zij zal niet alleen aardig zijn door de meer officiële gedeel ten, welke zijn opgenomen, maar juist ook door de aardige trekjes uit het dagelijkse leven met zijn gewone aspecten, die de operateur op de ge voelige band heeft weten vast te leggen. Wij stellen ons voor, dat iedere plaatsgenoot de film zal willen zien en dat een tijdige aankondiging daarvan de opbrengst ten goede zal komen. Naar wij vernamen, zal er dan ook weer een filmkrant verschijnen en ook ons blad zal er zeker zo vroegtijdig mogelijk mededeling' van doen. Het aardige is, dat men zich niet alleen kan gaan zien, maar ook kan horen, want ook het geluid is in de filmband verwerkt. Telkens hoorde men spreken over de gevaren van het verkeer in Holten, maar verder kwam het niet. Wel werd er enige tijd geleden een consul be noemd, maar deze kon niets doen omdat er geen gelden waren om iets te organiseren. Men meende dat er voor de jeugd toch iets gedaan moest worden, maar de vraag bleef be staan hoe dat te organiseren. De Vereniging Veilig Verkeer Almelo bood ons haar beschikbaar materiaal ten gebruike aajm. zodat daardoor grotere kosten van aanschaffing van materiaal voorkomen konden worden. De risico van de andere kosten moest genomen worden om tot het examen voor de kinderen te kunnen overgaan. De gemeente kwam daarin reeds tegemoet, maar een tekort bestaat er op heden nog, zodat ieder, die meent dat dit werk voortgang moet hebben, z'n bijdrage, door toe treding als lid, kan afdragen aan de consul C. G. Bal. Wanneer aan deze oproep voldoende gehoor wordt gegeven, dan zullen er meer zaken in het belang van het VEILIG VERKEER in Holten kunnen plaats vinden. Het woord daarvoor is dus aan de bevolking zelf. Als gemiddelde contributie wordt gerekend op f 1,per lid. Zo kreeg dus Holten zijn verkeersexamen. Eerst werd een schriftelijk examen met 100 deelnemende leerlingen gehouden. De vragen die gesteld werden, samengesteld door de lande lijke commissie, waren voor Holten iets te zwaar. De beste leerling, Albert Vincent, maakte drie fouten, het meeste aantal fouten bedroeg 26. Het gemiddelde aantal fouten, 15, lag voor het schrif telijk werk veel te hoog. De landelijke norm van het schriftelijk werk was, om nog aan het prac- tische gedeelte te mogen meedoen, 12. De School-verkeersexamen-commissie besloot echter om voor het eerste jaar ieder de gelegen heid te geven aan het practisch examen deel te nemen. Dinsdag 29 Augustus werd het practisch examen in Holten gehouden. Alle wegen werden afgezet met een bord „Opgelet Verkeersexamen". zodat het andere verkeer ook rekening met deze dag kon houden. Er werd gestart van het Koetshuis op de berg. J. v. Brugge had op dat kruispunt voor verkeers lichten gezorgd, de bekende rood, oranje en groene lichten. Het bleek dat velen niet wisten dat rood onveilig is, dus dat men moest stoppen, en oranje een overgangskleur is, waarbij men alleen, wanneer men de stopstreep gepasseerd is, mag doorrijden en groen de kleur van veilig. Het ligt in de bedoeling, wanneer Veilig Verkeer financieel krachtiger is, zulke lichten beschik baar te stellen voor de scholen om daarmede les te geven in de practijk op het schoolplein b.v. In de bocht bij Kappert werden veel fouten gemaakt, door de bocht af te snijden. Bij het via duct heeft het verkeer van de hoofdweg voor rang. Men mag de verkeersheuvel niet links passeren. Op 't kruispunt Station, Larenseweg-hoofdver- keersweg, stond een politieagent het verkeer te regelen, maar hier bleek men ongeveer 30 maal doorgereden te zijn wanneer de verkeersagent de armen uitgestoken had om te stoppen. Een stop teken geldt voor elk verkeer wat de agent nadert. Hier moet nodig verbetering in komen. Laat iedereen daaraan medewerken. Het kwam 12 maal voor dat men bij het bord „Verboden voor rijwielen" rustig bleef doorfiet- sen, inplaats van te gaan lopen totdat er een sluit- bord staat. Verder reed men 26 maal door bij het bord „verboden voor alle verkeer" (wit bord met rode rand)Dit geldt zowel voor voertuigen als voor rijwielen. Het gemiddeld aantal fouten was 3% oftewel 7 strafpunten. Het zou te ver voeren alle fouten te gaan be spreken. Wij stellen ons voor dit geleidelijk aan in de courant te doen. Een kleine vraag- en ant- woordenrubriek voor verkeersvraagstukken zou stimulerend kunnen werken. 23 controleurs hadden zich voor dit werk be langeloos beschikbaar gesteld: J. v. Bruggen, H. Oolbekkink, Mevr. Bal, Chr. Knijff, Baars, H. I J. A. Koldewey, H. v. Zeeben, Meckenkamp Jr.. F. L. Tromop, J. Wiersma, Ds de Vries, I. Gakeer, H. C. van Leeuwen, S. Sikkes, G. Brands, K. Ger- ritsma, P. Dijkstra, J. Brink, P. A. Bos, P. A. Muller. Brouwen en J. Kroon. Het practisch gedeelte werd maar door één leerling zonder fouten afgelegd en wel door F. J. Pasop, C 9a, terwijl de beste leerling in prac tisch en schriftelijk werk was Hendrik Jan Ool bekkink. Practisch 1 verkeersfout (twee straf punten) en schriftelijk 4 fouten. 93 leerlingen deden practisch examen, waar van er 60 een diploma ontvingen. De 40 die ge zakt zijn kunnen zich volgend jaar, indien er weer examen wordt gehouden, opgeven. De uitreiking van de diploma's vond plaats in gebouw Amicitia. De groepscommandant van de Rijkspolitie, de heer Petter, gaf een verkeer-technisch overzicht over de gemaakte fouten bij dit verkeersexamen. De burgemeester wees op het belang wat „een veilig verkeer betekent" en reikte aan ieder per soonlijk het diploma uit. Het Gemeentebestuur bood elk kind een glas ranja aan. Na het zingen van enige coupletten van het Veilig Verkeers-lied gingen de kinderen huis waarts. De namen van de kinderen, die een diploma ontvingen, zijn: de meisjes: M. Aanstoot, J. Beid- man, J. Bolink, B. J. Brinkman, J. B. Broekhuis, J. H. Broekmaat, H. B. Derksen, J. M. de Jonge. H. W. Kevelam, D. Kolkman, G. Koopman, J. Landeweerd, G. Meerman, G. J. Nekkers, G. A. Otter, G. Overmeen, A. Rietman, G. Stam, W. Schipper, G. B. Tuitert, J. Veldhuis, E. J. Voor des, D. Vosman en G. J. Wansink. De jongens: H. J. Aaftink, E. Aaltink, W. Beyers, J. v. Blokland, H. J. Bosschers, H. J. S. Bouwhuis, J. H. Bronsvoort, G. Dijkstra, H. A. Elbersen, J. F. van Geenhuizen, D. Harting, M. Klein Horstman, A. D. Jansen, J. Kromdijk, J. Kruimelaar, 'J. Meerman, A. Meerman, H. Me- kenkamp, G. J. Nijkamp, J. Nijland, H. J. Ool- beckink, J. Oolbekkink, G. Paalman, F. J. Pasop, J. Pasop, J. W. Pinkert, H. Stam, J. Stevens, H. J. J. Stokkers, D. J. Schippers, D. J. Schooien, A. Traanman, K. Veldhuis, H. J. Voordes, A. Vincent en J. Wansink. EEN ONWEER MET VEEL WIND. Als er tegenwoordig een onweer aan de lucht zit, dan vragen velen zich af: zal het ook weer met windstoten of een hoos gepaard gaan, zo dikwijls hoort men de laatste tijd van deze in ons land tot nu toe weinig voorkomende natuur- verschijnselen. Gezien de stormschade, die in de Noorden- berg Maandagavond werd aangericht, toen een onweersbui zich boven ons dorp ontlastte, kan wel haast met zekerheid worden aangeno men, dat hier ook van windhoosverschijnselen sprake was. Niet alleen werden enkele stromijten op het erf van de heer G. J. Aaftink gedeeltelijk de lucht in gezogen, zodat het stro in de bomen terecht kwam, maar tevens ontstond een groot gat in het dak, doordat de pannen werden op gelicht en dooreen geworpen. Bij Ds de Vries in de tuin moesten de bomen het ontgelden, doordat dikke takken als luci fershoutjes werden afgescheurd en voor de pas torie terecht kwamen. De wind maakte een eigenaardig suizend ge luid, hetgeen wel op een wervelwind wijst. AGENDA Maandag 4 Sept.: Aangifte voor Instituut Gal lus, 7.30 uur, Chr. School Holten (zie an nonce) Zaterdag 9 Sept.: Collecte ten bate van het Fonds tot bestrijding van de tuberculose en ter bevordering van de volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten". 11 Sept.'s Avonds half acht vergadering Chr. Best. Bond in „Irene". Spreker de heer Van 't Hoff, districtsbestuurder C.N.V. voor Over ijssel over het onderwerp: „Bedrijfsorganisa tie en Sociale Voorzieningen". Donderdag 13 en Vrijdag 14 Sept.: School- en Volksfeest te Dijkerhoek (zie annonce). De Volksfeestcommissie organiseerde ter ge legenheid van de school- en volksfeesten op Don derdag 31 Augustus een zeepkistenrace aan de voet van de Holterberg. Op de Molenbelterweg, welke door zijn natuurlijke helling en bochten juist geschikt was voor dit doel, hebben 60 jon gens hun hart opgehaald aan een sportieve strijd met hun karretjes van wel zeer uiteenlopende makelij. Uit heel Twente waren de inschrijvin gen binnengekomen, zodat zelfs talrijke deel nemers uit Enschede en Hengelo met hun zeep kist waren komen opdagen. De indeling in vier rubrieken was goed geko zen. Men had twee leeftijdsklassen ingesteld, nl. van 8 t.m. 11 jaar en van 12 t.m. 16 jaar, terwijl de kisten waren verdeeld in karretjes met mas sieve banden en karretjes met luchtbanden. Het grootst aantal deelnemers had zich aangemeld in de klasse massieve banden voor jongens van 12 t.m. 16 jaar, waarin dan ook een mooie strijd te zien was. Voordat men met de races een aanvang maak te, sprak de burgemeester, Mr W. H. Enklaar, een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat ook de volksfeestcommissie met haar tijd meeging door deze races te organiseren en waar in hij de hoop uitsprak, dat de jongens niet al leen sportief zouden kampen, maar ook de voor zichtigheid in het oog zouden houden. Ten slotte herinnerde de burgemeester eraan, dat men op deze dag Koninginnedag vierde, hetgeen wel een late viering was, doch dat dit op de verjaardag- van Prinses Wilhelmina nog zeer toepasselijk was. Spr. wees nog op de grote verdiensten van ons Koningshuis. Toen de burgemeester uitgesproken was, werd met de eerste series begonnen in de junioren klasse op massieve banden en werden de eerste twee coureurs van de anderhalve meter hoge startblokken losgelaten. De beste tijd in deze serie werd gemaakt door B. Wegink uit Hengelo met een tijd van 1 min. 7 sec. De langste tijd was 2 min. 42.4 sec. Inmiddels was een groot aantal toeschouwers toegestroomd, die zich hoofdzakelijk aan de finish en in de bochten hadden opgesteld en die door middel van de microfoon van de fa. Baan uit Rijssen met het verloop van de races op de hoogte werden gesteld. In de volgende klasse, junioren met zeepkisten op luchtbanden, waarvoor slechts 5 deelnemers aan de start verschenen, werden wat snellere tijden gemaakt, hier was de snelste tijd 53.1 sec. In klasse C, jongens van 12 t.m. 16 jaar, met massieve banden, verschenen niet minder dan 36 rijders aan de start. Hier was vooral in de tweede ronde dikwijls een spannende strijd te zien met verschillen van 1/10 sec. Ten slotte werd er voor die leeftijd nog een klasse met luchtbanden verreden, waarin 8 deel nemers waren en waarin uiteindelijk de snelste tijd werd gemaakt van 54.2 sec. De wedstrijd duurde van half drie tot zes uur namiddag en werd door mooi weer begunstigd. De jongens, die al dagen van tevoren gezwoegd en gedroomd hadden van deze races, zagen daar door hun moeite wel beloond. De prijzen, welke toegekend werden, bestonden uit een vijftal polshorloges, voetbalschoenen, vulpenhouders en dergelijke nuttige voorwerpen. Zij werden op het feestterrein in de tent van de heer K. ter Horst met een toepasselijk woord uitgereikt. Wij laten tenslotte de namen der prijswin naars nog volgen: Klasse A, 8 t.m. 11 jaar, massieve banden: 1. H. Boolt, Hengelo, tijd 1.07.1; 2. J. Schlosser, Enschede; 3. B. Wegink, Hengelo; 4. Joh. Wan sink, Holten; 5. E. Bult, Boekelo. Klasse B: alsvoren, luchtbanden: 1. L. Jagers, Enschede, tijd 0.53.1; 2. Nico Nijenhuis, En schede; 3. W. J. M. Eeftink, Enschede; 4. W. Post, Enschede. Klasse C, 12 t.m. 16 jaar, massieve banden: 1. M. Weeterholt, Enschede, tijd 1.09.9; 2. E. Wind, Enschede; 3. WTim Beijers, Holten; 4. E. Warmink, Almelo; 5. George Dijkstra, Holten; 6. Chr. v. d. Vegte, Almelo; 7. Henk Bouwhuis, Holten; 8. E. J. Klein Horstman, Rijssen. Klasse D: alsvoren, luchtbanden: 1. G. Jagers, Enschede, tijd 0.54.2; 2. Paul Holterman, Hol ten; 3. Willy Lammers, Holten; 4. G. Nijenhuis, Enschede. De baan had een lengte van pl.m. 450 meter. POSTDUIVEN VLOGEN WEER. De postduivenhoudersvereniging „De Berg- vliegers" hield Zaterdag j.l. weer een vlucht. De duiven werden gelost te 's-Hertogenbosch een afstand van 101 km. om 12.30 uur. De tijden van binnenkomst waren als volgt: 1. J. Haan 1.47.57; 2. Schoneveld 1.48.27; 3. J. ten Velde 1.48.51; 4. Schoneveld 1.50.15: 5. G. Veld huis 1.51.14; 6 en 7. J. Aaftink 1.51.17; 8. J. Veldhuis 1.52.06; 9. J. Aaftink 1.53.04; 10. G. Steunenberg 1.53.11; 11. alsvoren 1.53.58; J. Veldhuis 1.54.10 en Schuppert 1.54.15. De tuberculose is nog steeds een ernstige volks ziekte. Wel is het sterftecijfers weer tot dat van voor de oorlog gedaald, maar het aantal tuber culosepatiënten is groter dan ooit. Aan de con- sultatie-bureaux zijn in het afgelopen jaar bijna 20.000 nieuwe patiënten „ontdekt". Naar schat ting zijn er thans in ons goede vaderland tussen de negentig en honderdduizend patiënten die aan tuberculose lijden. Het Fonds tot bestrijding van de tuberculose en ter bevordering van de volks gezondheid „Draagt elkanders lasten" dat als instelling van het Christelijk Nationaal Vakver bond (C.N.V.) in 1919 werd gesticht heeft in 1949 ruim 1500 patiënten mogen helpen. Mede ten gevolge van het tekort aan sanatoriumruimte moeten vele van deze patiënten thuis kuren en komen de kosten daarvan geheel voor rekening van het fonds, terwijl ook de kosten van sanato- riumverpleging, niettegenstaande door het Zie- kenfondsbesluit een bedrag van f 4,50 per dag wordt betaald, zo hoog zijn, n.l. f 6,tot f 6,50 per dag, dat de arbeidersgezinnen niet in staat zijn deze verpleegprijs te betalen. Naast de ver- pleegprijs zijn er dan nog zoveel andere kosten, dat het fonds van het Chr. Nationaal Vakverbond moet bijspringen om te helpen dragen. De leden van het C.N.V. brengen jaarlijks door hun con tributie een heel groot bedrag bijéén om de nood te lenigen. Betaalden de leden der vakbeweging slechts een lage bijdrage, dan zou die verhoogd kunnen worden. Maar ieder weet dat deze last niet verzwaard kan worden. Daarom zal „Draagt Elkanders Lasten" in de eerste helft van Septem ber een beroep doen op het Nederlandse volk, om door het geven van een bijdrage, de voortgang van dit waarlijk Christelijk-sociale werk moge lijk te maken. De strijd tegen de tuberculose is een volkszaak. Het C.N.V. bestrijkt met zijn meer dan 150.000 leden stellig 750.000 personen. Want dit fonds helpt alle huisgenoten, vrouwen en kinderen. Verzwakking van deze actie zal tege lijkertijd verzwakking van ons volk met zich brengen. Door het overleg tussen de grote orga nisaties werd een collecte-schema opgesteld welk schema door het Centraal Archief te Am sterdam werd overgenomen. De leden van het C.N.V. te Holten zullen op Zaterdag 9 September een huis aan huis straat collecte houden ten bate van het fonds „Draagt Elkanders Lasten". Zij vragen u slechts een klein bedrag in de collectebus te willen deponeren om daarmede de volksziekte, die tuberculose heet, krachtig te kunnen bestrijden. Uw hulp zal zeer worden gewaardeerd.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1