BREEF j halfwas Schilder gevorderde leerliog-SGhilder Gait van de Borkeld ORANJE-AVOND Spreiding van voorraden is gewenst. Papier is geduldig tsduis Qzn» De O.LH. afd. Holten 2-jarige Aigemen© Landbouwwintercursus Officiële publicatie. VEILING HUIZtK te Holten Christelijke Oranjeverenigin BRANDSTOFFEN Fa. GEBR. DIKKERf* S1 Bezoekt de Sell©©!- en Volksfeest» Graie Nationale Zeepkistenrace CHR. ORANJE-VERENIGING Als stad en land elkaar ontmoeten VOOR DE FILM OP TIJD ZIJN. De tijd om te filmen wordt minder geschikt naarmate de avond nadert. Daarom is het van het allerhoogste belang voor het welslagen van de filmopnamen, dat de optocht zich precies op tijd op weg kan begeven. Het bestuur van H.M.V. heeft ons daarom verzocht nog eens de aandacht van de a.s. film sterren en deelnemers op deze zaak te vestigen. Het verzoekt allen ten minste een kwartier voor vijf uur in het Sportdal aanwezig te willen zijn en zich te willen gedragen naar de aanwijzingen, die door de filmtechnici en de optochtleiding ge geven zullen worden. PAARDEN OP HOL. Dinsdagmorgen ging op de Stationsstraat plotseling een paard met melkwagen op hol, die klaar stond om weg te rijden. Het hollend paard ramde een voor hem rijdende melkwagen, die geheel onderste boven gegooid werd, waar door alle bussen van de wagen kantelden en on- dermelk en karnemelk over straat stroomden. Door de botsing was het inspan uitgeschakeld en zette het paard zijn ren voort. Mensen, die het gevaar zagen naderen, stelden zich in allerijl in veiligheid. In de dorpsstraat kon het dier ge grepen worden. Het ongeval liep bijzonder goed af doordat op het moment in de drukke straat geen auto's passeerden, en beperkte zich tot enige materiële schade. van Hoolten, Aug. '50. Bie dissen mien oprechten daank an de redak- sie van Hooltens Nieusblad, veur de toestem ming an mie verleend, um met mienen besten vrind van de schoolbanken, Berend van den Grintweg, het leste nieus te behandelen. 's Jonge Beernd wat hebbe wie het leste jaor genotten van de Holtense kraante. Dit hadde wie altied nog emist in Hoolten. Een eigen kraante. Ik hebbe respect veur de leu, die dit op touw hebt ezet en veur de heren van de redaksie die toch elke weke mar weer zorgen mut dette vol kump. Ik wete vaste Beernd daj um ok leèst, anders wasse ik nit zoo brutaal ewest um oe hier bie in te halen. Beernd wie zult den brief dissen keer nit zoo lank maken, want wie mut er eerst un beetje ingreujen. Af fijn ie kont noe zeen, hoe of ikke et zon betje anpakken en ie kont mie zoo in de reize volgen. Wée kriegt nit zoo vake de penne in de hande en ie mut overal een betje veurzichtig met wèn tegenwoordig. Miene vrou we zé, Gait hoe dörf ieje toch. Ik zegge, mense, of ie in den gemeenteraod zit of in 't bestuur van de leenbank of 't peerdefonds, dan leèst ze oe name nog is een keer in de kraante, doch aj nooit iets van oe laot heuren, dan weet de wereld ok nit dej der bint. En veurnamelijk achter van de Borkeld en van de Grintweg Beernd, wie; hangt toch an de achterste.ie weet wal. Beernd ik binne vergangen wekke een paar dagen van stal ewès. Wie hebt onze ofnemmers uut den oorlog in Amsterdam is op ezoch. Zie warren altijd nog iets an ons verplicht, zoals ze meenden. Ik kan oe alles noe nit vertellen, doch watte ie daör allemaolle zeet, dat belève ie hier op de Borkeld nooit. Um kort te gaon, wie bint dan ok in de dierenteün ewes. Drei dagen meuj daör zon betje rondkuieren veur deij daor zon betje rond bint ewes. Toen ik en de vrouwe en de wichter van Mans der ankwammen, kochten ik eerst veur de apen een half pond apenötjes. Det heurt der zoo bie. Ik stokke ze in mienen buiszak, en ik geleuve nit det de apen der volle van met heb" ehad. De apen hadden der zat, en ikke krege ze nit alle dagen. Mar van 't een op 't aander, v{ie hebt ons bie de apen biezunder vermaakt. Ik verbeelden mie wel is een enkele keer, dèt er achter de tralies meer verstand zat as ter veur. Mar dit kank mie ok wel verbeeld hebben. Allene de reuk, zè Jenneke, mienen vrouwe, vond ze nit zoo aangenaam, volgens eur rok ze nog lever de varkens. Misschien kump dit wel umdet ze dissen reuk hele dagen in de neuze hef. Iej mut aoveral an wennen. Ik wil oe verder nit vertellen uut Artis, Beernd, want ie mut er zelf mar is naor toe, want ie lèèft tegenwoordig in un tied deij nog wel is gerust un dubbeltje kont laote rollen zoolange as de priezen zoo blieft van onze bouwerieje. Woensdagaovend ware wie der weer, en van- zelfsprekkend veel ik van 't èèn in 't aander. Donderdag was der mark. 't Vèèl mie disse keer wel een betje tegen, ondanks de markcommissie nogal reclame had emaakt. Beernd, disse leu treft gien schuld dat de mark hier nit wil, 't lig an ons. An ons boeren. Ik onderstrepe dit woord, want an ons hangt het af, of er in Hoolten ooit een mark van beteekenisse zal komm, ja of nee. Ik zegge mar zoo, wat er in Riessen en andere plaatsen kan, det kan in Hoolten toch ok gebeu ren. Beernd, wie mut allemaol metwarken. Ge- zaamlijk meuw de mark opbouwen. Aj aollemaol zoo doot as den smid v. d. Kol en die andere kröme die der staot, en de varkenskeerls, dus volholden, dan mut er op den duur wat van kommen. Wie weet allemaolle wel, dat dit veur die mensen ok altijd gien windeiren leg mar die leu die hold vol. Ik hebbe Donderdag biej de Biester en bie Kalfsterman nog naor oe ezoch, doch ik geleuve nit dej der bint ewes. De volgende keer bin ie ok anwezig, det belöve ik oe, want ik zal der oe vrogtiedig an herinneren. De marktcommissie zal 't ziende der wel bie an doon. Beernd, ik verwachte de volgende wekke een breefke van oe zet um op. Gait van de Borkeld. Belangrijke functie van de middenstand. De Koreaanse koorts is weer afgezakt en de strijd op het Chinese schiereiland begint tot de alledaagse gebeurtenissen te behoren. Wij zijn geneigd om de zenuwcrisis, die zich even van ons meester maakte, naar de achtergrond van ons leven te verschuiven en sukkelen weer voort langs de levensweg, totdat nieuwe gebeurtenissen op het we reldtoneel ons weer zullen doen hollen of stilstaan. Wij zijn er echter allen van overtuigd, dat de explosies in het Chinese kruitvat de laat ste waarschuwingsschoten zijn. Een mili taire actie op een ander punt in de wereld zou het oorlogsrumoer als een olievlek over de hele aardbol verbreiden. Daarom worden ook alom militaire voorzorgsmaatregelen getroffen. Daarom is het ook nodig na te gaan welke zwakke plekken ons economisch leven vertoont, vooral het zo kwetsbare ge deelte van de verzorging der primaire levensbehoeften. En dan heeft het Kore aanse proefballonnetje ons wel iets geleerd. De voornaamste les, die wij kunnen leren uit het verwekken van onrust in de wereld, zoals dat rond het geval Korea geschiedde, betreft het versterken van de economische positie van ge zinshuishoudingen. Immers, wanneer in critieke dagen moeders en vaders met een zekere rust de toestand onder ogen kunnen zien, waardoor bin nen het gezinsverband de kalmte bewaard.blijft, dan zal men ook in staatsverband met minder problemen te worstelen hebben. Dat zal ertoe leiden, dat in moeilijke dagen de aandacht kan worden gewijd aan de kwesties, die dan in de eerste plaats om oplossing vragen, terwijl de nevenvraagstukken niet uitdijen tot bijna on overkomelijke hinderpalen. Een van die hinderpalen in kritieke dagen is de verstoring van het economisch leven door hamsterwoede der bevolking. Ook in deze dagen is dat weer gebleken, al kan men nog niet spre ken van verwoede voorraadvorming. Wij willen niet pleiten voor de hamsteraars en geen enkel goed woord hebben wij over voor de speculanten, die reeds visioenen hadden van een herlevende zwarte handel, die juist tot het verleden behoort. Maar het is begrijpelijk, dat elke huismoeder en alle leiders van inrichtingen, ziekenhuizen enz. zich enigszins willen dekken voor eventuele dagen van nood, verstoringen in aanbod of aanvoer. Die drang is niet af te dam men door de scherpste overheidsmaatregelen. Bovendien is die gedachte juist. Een wereld, zoals -wij die nu kennen, is vol van verrassingen. Wij moeten daarmee rekenen en niet onze hoof den in het zand steken. Daarom achten wij een langzame voorraadvorming van levensmiddelen, textiel en wat verder als eerste levensbehoefte geldt, ten zeerste gewenst. Ter voorkoming van onrust. De voordelen van een dergelijke politiek, ^die ons economisch leven bijna niet zal aantasten, mits zij verstandig wordt toegepast, liggen voor het grijpen. Bij een zenuwschok, veroorzaakt door de onruststokers achter het gevreeesde gordijn, wordt de vraag naar vitale goederen afgeremd, omdat men reeds voorbereid is en zich dus niet teveel opwindt. Zo'n zenuwschok wordt maar al te graag verwekt om in het Wes ten de chaos te brengen. Bovendien zal door deze gedragslijn de omzet toenemen van détail- en groothandel, die hierdoor ook tot grotere voor raadvorming worden aangespoord. Die voorraadpolitiek vraagt in onze dagen bijzondere belangstelling. Ons volk dient voorbereid te zijn op moeilijke dagen. Dat is bedroevend maar de wereldtoestand eist het. Zelfs dienen wij rekening te houden met een nieuwe tijdelijke bezetting van ons vaderland. In zulke dagen kan er veel ge beuren, wat niemand nu nog kan voorzien. Maar wij kunnen voorzorgen treffen, waar mogelijk. Laten wij vooral eraan meewer ken, dat een vijand bij overschrijding van onze grenzen een volk aantreft, dat in een vorige oorlog iets geleerd heeft. In 19^0 had onze regering gezorgd voor machtige voor raden allerhande goederen, die de Duitsers zo in treinen konden laden, vanuit grote opslagplaatsen. Nu beschikt Nederland over geringere voorraden, die ook tamelijk opeen gehoopt moeten liggen, gezien de economi sche positie van ons volk. Het is langzamerhand wel tot ons doorge drongen, dat de koopkracht van consumenten gering is. Men heeft ook geen grote spaarbank- saldi meer als in 1940 om hiermee een nood toestand op te vangen. De middenstand is ver armd door oorlogsheffing en beiastingpolitiek. Liquiditeitsmoeilijkheden zijn aan de orde van de dag. De concurrentie van de grootbedrijven heeft een groot deel van de omzet naar een klei ner aantal groteren doen vloeien. Door al deze factoren is de financiële positie van verbruiker, détailhandelaar en groothandelaar niet roos kleurig te noemen, waardoor de voorraad goe deren bij deze bedrijfstakken en de consumen ten niet groot zal zijn. Opeengehoopt Wij menen daaruit te concluderen, dat de voorraden zich concentreren bij enkele grootbe drijven en bij de fabrikant. Dus op een gering aantal plaatsen kan men de goederen vinden, waarmee ons volk zich moet kleden en voeden. Dit moet uit strategische overwegingen wel ten zeerste worden betreurd. Is het niet zo, dat de economische positie van ons volk bij een nieuw werelddrama zo sterk mogelijk moet zijn? Maar dan moet men erop bedacht zijn, dat de in ons land aanwezige voor raden zoveel mogelijk gespreid worden. Gespreid onder groothandel, détaillisten en ten dele onder Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurige ziekte, onze lieve en zorgzame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw WILLEMINA GEZIENA GOLDSTEIN geb. TEXTOR op de leeftijd van 68 jaren. Holten, 22 Augustus 1950. Holten: A. J. GOLDSTEIN. Enschede: A. F. SNEL-GOLDSTEÏN. W. F. SNEL. Holten: G. H. A. GOLDSTEIN en Verloofde. De Wijk (Dr.): A. W. G. GOLDSTEIN. TH. M. GOLDSTEIN-TOP. Hengelo (O.): W. J. CH. GOLDSTEIN en Kleinkinderen. Uw aangiftebiljet Inkomsten belasting 1949 protesteert niet, als het onjuist wordt ingevuld. Laat de behandeling daarom over aan onze deskundigen. Accountant en belastingconsulent Vestigingen door geheel Nederland Kantoor HOLTENOranjestraat A 198, tel. Onder leiding van W. Müller roept cursisten op voor een alsmede voor een voorbereidende Landbouwcursus. Inlichtingen en opgave bij de landbouw- leraren, de heren Wanders, Snijders en Koldeweij en bij de Voorzitter, de heer J. H. Sprokkereef, voor 1 Sept. a.s. HET BESTUUR. 999999999999999999999999999999999999 Ontwerp-uitbreidingsplan in hoofdzaal. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat van 22 Augustus 1950 af gedurende vier weken ter secretarie dier gemeente voor een ieder ter inzage ligt een door Gedeputeerde Staten van Overijssel opgemaakt ontwerp-uitbreidingsplan in hoofdzaak voor deze gemeente met toelichtende omschrijving. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen belanghebbenden bij Gedeputeerde Staten be zwaren tegen dit ontwerp-plan indienen. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. HOLTEN, 18 Augustus 1950. verbruikers. Wij zien, dat de midden- en klein bedrijven hierin een belangrijke dienst kunnen bewijzen. Maar daartoe is de hulp van de ver bruiker nodig. De consument versterkt door steun aan de middenstand haar economische positie, werkt zo mee aan de spreiding van aan wezige voorraden in ons vaderland en daarmee aan een ongevaarlijke distributie in tijden van nood. Het centraliseren van voorraden uit kosten overwegingen door grote lichamen tot stand gebracht, heeft in gevaarlijke tijden het nadeel, dat er gemakkelijk beslag op kan worden gelegd. Hierdoor wordt een land in zeer snel tempo in dagen van bezetting leeggezogen. Een zeer grote spreiding bemoeilijkt een zodanig optreden. Tenslotte kweekt men door de keuze van mid den- en kleinbedrijf een kader van vertrouwens mannen, die in moeilijke dagen beter het belang van de consument zullen dienen, dan het meer anonieme grootbedrijf, dat geheel moet steunen op een leger van gedienstigen, die in kritieke dagen over 't algemeen minder op de bres staan voor het behoud van de goede gang van zaken in hun bedrijf dan de eigenaar. Wij zien, dat de positie van midden- en klein bedrijf, die in gewone dagen met tal van nadelen te worstelen hebben, in tijden van dreiging plot seling versterkt wordt. Een belangrijke zijde van de functie der kleineren kan echter liggen in haar aandeel in de spreiding der goederenvoor raden, waaraan ons land op de grens van een oorlogstoestand rijk is. Deze weken bevinden wij ons weer op die grens. Mogen wij haar nooit overschrijden. NIEUWE KOFFIEBON. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten te 's-Gravenhage heeft bon 484 alge meen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 25 Aug. worden gebruikt en blijft geldig voor 't kopen bij de detaillist tot en met 9 September a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 5 October geschieden. Voor de zeer vele blijken van belangstelling, die wij bij ons 25-jarig huwelijks feest mochten ondervin den, betuigen wij langs deze "weg onze hartelijke dank. Fam. H. STEVENS, Larenseweg. Mede namens mijn vader dank ik alle familie, buren, vrienden, kennissen en de afd. Holten van de Band Nederland-Indonesië, voor de hartelijke ontvangst en de prachtige cadeaux bij mijn terugkeer uit Indo nesië. J. AANSTOOT, B 54. Adverteert in dit blad Notaris Bernard te Rij; bericht de inzet vooi heer W. Pot te Aln van: a. RUIS met schuur, en grond, voor verse doeleinden geschikt, M; weg C 1 te Holten, 14.50 A., huur ƒ8.11 w., op 3175. b. HUIS m. tuin, Bi straat A 239, Dorp ten, gr. 1.45 A., huur p. w., op 500. Toeslag Dinsdag 29 i a.s., 's av. 7 uur in H Vosman te Holten, straat A 204. )e ai Leden van de die mee willen gaan in de optocht op a.s. Zaterdagmiddag worden verzocht zii om uiterlijk 4.30 uur te verzamelen bij de Scho met de Bijbel. Bestel heden Uw Tot 31 Augustus a.s. nog Zomerprijzen PERSTURF bezorgen wij U aan huis. BC£ laan ;ers i jezoe iverd geboc Oir :erst lerla: Na dame liet r K Zie it 1 hede neen wezi ;vei Ik -H. gene hebt te HOLTEN op 30 en 31 Augustus a.s. in het Sportdai PROGRAMMA: WOENSDAG 30 AUGUSTUS: 9.30 uur Keuring optocht leerlingen Dorp: school. 11.00 uur Optocht door het dorp. 1.30 uur Aanvang der Kinderspelen. 2.00 uur Schijf-, vogel- en vrijebaan schiete (inleggeld f 1. 7.00 uur Stoelendans dames (inleggeld 50 ct DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2 UUR: op de Molenbelterweg, vlak bij het feestterrei: Vrije deelname. Prachtige prijze Aanmelding vóór 27 Aug. a.s. bij de Secretarii H. J. BOUWHUIS. Toegangsprijs f 0.60. Kinderen f Prijsuitreiking direct na de races op het feestterrein. LUNAPARK met Dans- en Consumptietei Terstond na afloop van de races voor de mees biedende te koop plm. 100 balen stro bij de pes ningmeester, de heer D. J. Wansink. hetv i| m een keui ter Tc Slot enig schi D: el D teve aarc V ver< mus I rat Bij de t Overijselsche Autobusdiensten N.V. I te Holten kan een of een geplaatst worden Schriftelijke sollicitaties aan het kantoor te Holten. DONDERDAG 31 AUG. in Irene. Deze avond wordt verzorgd door O.C.Ii. me medewerking van de Tegahaja's. Opgevoerd wordt landelijk spel in 3 bedrijven. Aanvang 8 uur. Entree f 1.- Kaarten in voorverkoop vanaf Maandag 28 Aug bij J. Oosterkamp.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2