ï)e Wilhelminische periode 70 JAAR Prinses Wilhelmina - koningin der kentering. H. BELTMAN HOLTENS NIEUWSBLAD 95 g abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal 34. Jaargang 2. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950. Terschijnt elke Zaterdag. Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 51,88 - 281, Adv.-prijs1—15 m.m. (d contantf 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 tl 53; F Col) prinses Wilhelmina heeft de leeftijd der ster- Jen bereikt. Onze gedachten gaan tot haar, ons Hrt is vol liefde en dankbaarheid voor wat zij thaar lange leven voor land en volk is geweest. ,Het is een vredige, liefelijke gestalte, een ge- HPikkige grootmoeder, die de vreugde aan haar leinkinderen beleeft, tot wie wij onze bloemen ragen en voor wie de vlaggen wapperen. De jventigste verjaardag van Wilhelmina krijgt its innigers, iets eenvoudigers door het feit, dat j hem viert naast de troon. Toch is haar figuur in de historie onafscheide- jk verbonden aan haar koningschap en het is iet. mogelijk haar daarvan gescheiden te zien, ók nu zij zich heeft teruggetrokken na de oninklijke waardigheid te hebben overgedra- en aan haar dochter, die zich reeds in de eerste aren harer regering een bewonderenswaardig orstin heeft getoond, die de moderne levensstijl "lliolkomen begrijpt en die door ons volk op de anden wordt gedragen. Onwillekeurig blikken wij terug op deze eventigste verjaardag. Bij het gouden regerings- ubileum dat met de troonsafstand werd beslo- 3i, zijn er dikke gedenkboeken verschenen en ieder onderdeel van Nederlands ontwikkeling ut in onderdelen beschreven. Maar de voorlich- g, welke wij toen ontvingen, heeft ons langs •eel bomen gevoerd, dat wij het bos niet meer agen. Waaraan wij behoefte hebben is een alge- neen begrip van de periode, waarvan koningin Wilhelmina het middelpunt heeft gevormd. Inderdaad beheerst haar figuur een duidelijk .t.onderkennen tijdperk van de geschiedenis. 5j( [en kan spreken van de Wilhelminische periode. Tussen 1898 en 1940 aanschouwen wij een zo machtige ontwikkeling van ons gehele gees telijke en sociale leven als haast geen andere eeuw heeft vertoond. Men moet tot de zes tiende eeuw teruggaan, waarin onze natie onder bloed en tranen geboren werd of tot de zeventiende eeuw, waarin zij haar hoogste machts- en cultuurniveau bereikte, om perio den te vinden, die evenwaardig zijn in be tekenis aan het tijdperk, dat onmiddellijk achter ons ligt. De eerste veertig jaren van Wilhelmina's egering breken met de negentiende eeuw. Zij heetten de sociale inzichten en de sociale werke- ijkheid volkomen om. Zij geven de ontvoogding e aanschouwen van de vrouw, de verheffing de arbeidersklasse, de erkenning der school- cchten van het christelijk volksdeel, de eman cipatie der katholieken. Wetenschap en onderwijs bloeiden. Vele Nederlandse geleerden behaalden Nobelprijzen. De kunst in al haar openbaringsvormen beleefde revolutionnaire dagen. Het aanzien van het land veranderde door de moderne architectuur en door het staag groeiend verkeerswezen. De lucht vaart spreidde haar vleugelen uit, er vormden rich industriële concerns in Nederland van end wereldvermaardheid. Steeds menig vuldiger en Dmvangrijker werd de staatsinmenging in het sociale leven en daarmee ging gepaard een ont- wikkeling van het rechtsbegrip en een snelle l IJ groei van het positief recht. Ook de levens- kil Dpvattingen veranderden, wij raakten los van E conventionele opvattingen, er kwam toenadering Jussen de standen. De mode veranderde. Ministers konden zich genfin 1898 niet vertonen zonder hoge boorden met staldeurtjes, thans dragen zij lage boordjes met gekleurde dassen, net als de anderen. En van de bloemenmanden die de dames in 1898 op het hoofd droegen naar de coquette kleine mutsjes van nudat is een charmante evolutie. Wij zijn thans niet bezig met een artikel te schrijven voor een gedenkboek, en daarom wil len we bondig blijven in onze vergelijking. Onze PRINSES WILHELMINA bedoeling was alleen, een indruk te geven van het belang der periode van Wilhelmina's rege ring. Er moet aan het beeld der ontwikkeling van ons sociaal leven en ons cultuurleven iets worden toegevoegd, waardoor de periode geheel begrijpelijk wordt. - door - Dr P. H. R1TTER Jr. In tegenstelling tot de bedrijvigheid van ons maatschappelijk wezen, bleef de positie van Nederland in de wereld bestendig en rustig. Wij waren een welvarende mogendheid met een reusachtig koloniaal bezit, dat ons in het buiten land aanzien en betekenis gaf. Wij voerden neu traliteitspolitiek, of zelfstandigheidspolitiek, zoals zij later heette. Zelfs de eerste wereldoor log bracht niet de noodzaak om daarvan af te wijken. En idyllische toestand, die pas in 1940 volkomen moest worden beëindigd. 1940 bracht het eigenlijke einde der Wilhel minische periode. De koningin, wier naam zij draagt, is ook geweest de koningin der kente ring. Wilhelmina heeft als staatsvrouwe, op de plaats waar de wereldbeslissingen werden voor bereid, voor de bevrijding van haar land gevoch ten, zij heeft ons vertroost en bemoedigd en daarna is haar wens vervuld, dat zij enige jaren zou regeren over haar herademend volk. De Wilhelminische periode is geëindigd, maar Wilhelmina leeft. Wilhelmina, die onder alle wisselingen van het staatkundig aspect als een voorbeeldig vorstin de staat bestuurd en het volk geleid heeft. Zij was steeds open voor de eisen van de tijd, zij heeft steeds het beleid ge voerd, de daden gesteld, die het moment te ver staan gaf. Zij heeft, soms in respectabele waar digheid, dan weer in beminnelijke eenvoud, die binding gegeven aan de Nederlandse gemeen schap, waardoor ons volk, dat de sociale vrede kent, zelfs nu, na de wonde van de bezetting en in de onrust van het heden, tot de gelukkigste naties van de wereld behoort. Haar hoge be kwaamheden zal de historie voortdragen. Haar leven van plicht en zelfverzaking, haar dienst aan land en volk geven haar recht op onze nooit verjarende erkentelijkheid. En na dat alles gaan wij dan thans tot de lieve grootmoeder, tot de edele vrouw, die terugge trokken leeft, maar in stilte goed doet en haar volk vermaant, in deze donkere tijden, tot inkeer en religieuse bezinning. Ook nu, in haar eenvou dige gestalte, blijft zij een weldoenster der natie, een zon in ons leven. HOLTEN. HET VERVOER VAN PLUIMVEE EN DE PSEUDO-VOGELPEST. Naar de Inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst aan de Burgemeester heeft medegedeeld, ftaakt het verloop van de pseudo-vogelpest het thans mogelijk tot verzachting van de maatrege len over te gaan. Dit geldt speciaal t.a.v. de voor h ontheffing vereiste gezondheidsverklaring. Vanaf Maandag 21, Augustus behoeft bij de aanvraag om ontheffing van het vervoerverbod van pluimvee geen gezondheidsverklaring meer te worden overgelegd, behoudens voor die ge meenten, waarvoor hij speciaal aan de burge meesters zal verzoeken tot nadere aankondiging san de eis van de gezondheidsverklaring vast te houden. (Dit laatste is in Holten niet het geval. Red.) voerd werden van een erkend opfokbedrijf naar een pluimveehouder. Deze uitbreiding beoogt de mogelijkheid de overtollige hennen van pluim- I veehouder aan pluimveehouder af te zetten. De inspecteur heeft zich met dit voorstel ver enigd, zodat aldus kan worden gehandeld. ZEEPKISTENRACE OP 31 AUGUSTUS A.S. De Volksfeestcommissie organiseert in sa menwerking met de Schoolfeestcommissie van de o.l. Dorpsschool op 30 en 31 Augustus a.s. de jaarlijkse school- en volksfeesten. De eerste dag is er weer een kinderoptocht, waarbij de versierde wagentjes en groepen wor sen gekeurd en de stoet in het Sportdal wordt ontbonden. Hier begint men dan na de middag met de kinderspelen. De volksfeestcommissie vangt dan aan met schijf- en vogelschieten, terwijl er ook een vrije baan zal zijn. s Avonds wordt er op het feestterrein in het Sportdal stoelendans voor dames gehouden. De volgende dag wordt om 2 uur een zeep kistenrace gehouden, waarvoor reeds een groot aantal coureurs heeft ingeschreven. De Molenbelterweg, waarop deze races zullen worden gehouden, vormt een prachtige baan met een natuurlijke helling, die aan de zeepkisten een redelijke snelheid geeft en waarbij de jon gens hun hart kunnen ophalen aan het bochten werk, dat deze baan geeft. Rijders, die hier al geweest zijn om de baan eens op te nemen, roem den haar door de mooie helling. Voor een goede gang van zaken is het ge wenst, dat het publiek zo vroegtijdig aanwezig is, dat men reeds vóór 2 uur de baan kan sluiten om eventuele proefritten toe te staan. Een goed punt om de races te volgen is de plaats, waar vroeger de kiosk heeft gestaan. Men kan deze ook, als de baan reeds gesloten is, bereiken door langs Ds Hoogkamp de berg in te gaan en na het eerste stuk bos aan de rechterhand terstond rechts af te slaan. Er is een reglement opgesteld, dat bij de secre taris, de heer H. J. Bouwhuis, verkrijgbaar is, waar men zich tot en met Zaterdag 26 Aug. nog kan opgeven. ORANJEFEEST OP 31 AUGUSTUS. De Chr. Oranjevereniging organiseert, zoals zulks al vele jaren de gewoonte is, een kinder- reest voor de leerlingen van de bijzondere school op het terrein van de heer M. Teeselink aan de Rijssenseweg. Voordat de kinderen naar de weide gaan, wordt, begeleid door de muziek van H.M.V., een optocht gehouden met de versierde groepen en wagentjes, welke aan een keuring worden on derworpen. "s Avonds wordt een Oranje-avond gehouden in Irene, waaraan de toneelclub O.C.H. haar medewerking verleent door de opvoering van de landelijke idylle in drie bedrijven ,,Als stad en land elkaar ontmoeten In de pauze treden de Tegehaja's op met zang en muziek. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de annonce in dit nummer. NIEUWE LERARES COSTUUMNAAIEN. Door het bestuur van- de Holtense Naai- en Handwerkschool is tot lerares in het costuum- naaien benoemd mej. M. Pakkert, alhier. De cursus begint op 1 October a.s. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer H. Schuppert, slaagde te 's-Hertogenbosch voor het vakexamen gezel A, kleermaken. OPGAVE CURSISTEN VOOR DE LANDBOUWCURSUS. Door het bestuur van de afd. Holten van de 0.L.M. worden in een annonce in dit nummer nieuwe leerlingen opgeroepen voor de algemene en voorbereidende algemene landbouwwinter- cursussen, welke binnenkort weer gegeven zul len worden. DE POSTDUIVEN VLOGEN WEER. Bij de jongste wedvlucht van de postduiven vereniging „De Bergvliegers" op 20 Augustus j.l., waarbij de duiven gelost werden- in Arlon (Bel gië) werden de volgende resultaten geboekt. De lossing had plaats om 11.30 uur. De uitslag was: 1. J. Aaftink 3.16.28; 2. J. Aaftink 3.17.59; 3. J. Aaftink 3.27.43; 4. G. Steunenberg 3.29.35; 5. G. Steunenberg 3.29.35 en 6. J. Aaftink 3.31.58. Abonné's buiten de gemeente worden vriendelijk verzocht van het ingesloten girobiljet gebruik te willen maken. Mocht u 't niet doen dan wordt u een post- kwitantie plus inningskosten aangeboden. Wij vertrouwen echter op uw vlotte en welwillende medewerking, waarvoor wij u bij voorbaat dank zeggen. Administratie Holtens Nieuwsblad. Giro 4 1 4 4 2 5 AGENDA Zaterdag 26 Aug.Filmopname van H.M.V. enz. 5 uur precies. Dinsdag 29 Aug.: Afname practische verkeers- examens leerlingen hoogste klassen der beide Dorpsscholen voor Veilig Verkeer. Woensdag 30 en Donderdag 31 Aug.School- en Volksfeest in het dorp. Zeepkistenrace (zie annonce) Donderdag 31 Aug.: Schoolfeest Chr. Oranje vereniging en Oranje-avond met uitvoering O.C.H. en medewerking van Tegehaja's in Irene. (Zie annonce). Vrijdag 1 Sept.: Sluiting inschrijving cursisten algem. landbouwwintercursus enz. (zie an nonce). Zaterdag 9 Sept.: Collecte ten bate van het Fonds tot bestrijding van de tuberculose en ter bevordering van de volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten". Donderdag 13 en Vrijdag 14 Sept.: School- en Volksfeest te Dijkerhoek. Het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren heeft voorgesteld een uitbreiding aan de ontheffing van het vervoerverbod van pluimvee te geven in de volgende zin: „Ontheffing van het vervoerverbod voor jonge hennen (broed 1950) voorzover het vervoer rechtstreeks plaats vindt van pluimveehouder aan pluimveehouder (geen tussen-handelaren) Bij de aanvraag om ontheffing moet de pluim veehouder, die hennen wil afleveren, een ver klaring overleggen van de P.B.H., dat deze het vervoer nodig en gewenst oordeelt. In deze ver klaring moet tevens worden aangegeven op welke datum het vervoer zal plaats vinden en het aantal hennen. Het bovenstaande geldt uit sluitend, wanneer het vervoer plaats vindt van en naar niet-besmette bedrijven en gemeenten". Zoals bekend is, was tot nu toe de ont heffing slechts geldig als bedoelde hennen ver- AUTO'S BOTSTEN IN DE DORPSSTRAAT. Donderdagmiddag had ter hoogte van de hor logerie van de fa J. A. Bouwhuis een botsing plaats tussen twee personenauto's, die voor de beide wagens nogal hard aankwam. De personenauto, bestuurd door W. B. J. B uit Amsterdam, met aanhangwagentje, kwam met een flinke vaart uit de richting Markelo rijden. Doordat bij hotel Vosman enkele auto's geparkeerd stonden heeft de bestuurder ver moedelijk niet tijdig opgemerkt, dat een tegen ligger naderde. Blijkbaar heeft hij getracht te remmen, maar kon hij niet meer verhinderen, dat hij met de nieuwe Chevrolet, bestuurd door de heer J. G. S. A. uit Noordwijk, in botsing kwam. Deze kwam dwars over de weg te staan, zodat het verkeer een tijdje gestremd was. De inzittenden bekwamen geen letsel, doch de beide auto's waren zwaar beschadigd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan, zv. J. A. van Avesaat en G. Beid- man. Marinus Egbert, zv. D. J. Kappert en L. J. Wissink. Jan, zv. G. J. Aanstoot en Z. Krik- kink. Gerritdina, dv. J. Stam en A. Geerligs. Ondertrouwd: B. Stegeman en B. Mekenkamp. Getrouwd: Gerrit Willem Podt en Johanna Willemina Stukker. Overleden: Willemina Ordelman, oud 63 j., wed. van G. de Graaf. Willemina Geziena Textor, oud 68 j., echtg. van A. J. Goldstein. Janna Klein Baltink, oud 84 j., wed. van H. J. Klein Hegeman. VERTROKKEN: P. Kakebeen-Heggelman naar Echteld. OPGAVE GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217, telef. 352. Week van 16 tot en met 22 Augustus 1950. Gevonden: 1 portemonnaie (bruin leder)1 rattenklem1 ball-point pen (blauw)1 foto toestel merk „Venaret". Verloren: 1 gummi-cape; 1 jongens colbert jasje; 1 gebreid meisjes jasje1 motorbril. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten: 8.30 en 10.30 uur Ds De Vries. In beide diensten collecte Gen- dringen. Dijkerhoek: 10 uur Ds Knipscheer. Collecte Gendringen. Geref. Kerk: 10 uur Ds Bouwman van Nijverdal, 3 uur Ds De Boer van Nijverdal. In beide dien sten extra collecte voor de door de oorlog ge troffen kerken. CONCERT H.M.V. H.M.V. gaf Woensdagavond onder begunsti ging van heerlijk zomerweer een concert onder leiding van haar directeur, de heer J. F. Heleen- ders. Er werden tal van nummers gespeeld, waaronder de beide concoursnummers, waar voor het talrijk publiek met een hartelijk ap plaus dankte. DE HEIDE BLOEIT VOLOP. De heide bloeit en de uitgestrekte en bijna onafzienbare heidevelden in de Holterberg tus sen Holten en Nijverdal zijn met een paarse gloed overgoten. Geen schilderspalet is bijna in staat deze schoonheid op het doek vast te leg gen. Niet elk jaar bloeit de heide even schoon, maar thans laat zich de bloei heel prachtig aanzien. Het is thans een lust in bos en heide te dwa len en deze schoonheid in zich op te nemen. Wie er tijd voor heeft trekke er een middag op uit om de schoonheid van ons landschap nog eens te beleven. De V.V.V. make van deze gelegenheid gebruik door in enkele advertenties in de bladen der om geving de roep te doen uitgaan naar de stede lingen: „De heide bloeit!" De imker brengt zijn bijenvolken naar de paarse vlakten om ons straks te doen genieten van de nectar, die in de paarse bloemen bij volle bloei in ruime mate aanwezig is.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1