Raad Holten. HOLTEN. jg abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.15 p. kwartaal Jaargang 2. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950. Verschijnt elke Zaterdag. NIEUWSBLAD Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5^88 - 23/f Adv.-vrijs1—15 m.m. fa contantfl.00. Iedere m.m. meer f 0.06 De heer H. J. Wansink nam afscheid als raadslid. Nachttarief electra en riool- belasting verhoogd. Geen uniforme huis- vuilemmers en verhoging der reinigings rechten. Stichting bankgebouw bespro ken. Ben voltallig college van vroede vaderen, 'n zwaar jezette perstafel, meer dan gewone belangstelling ip de publieke tribune, waaronder zelfs enkele jonge nensen, en gebak bij de koffie vormden Dinsdag- ivond de stoffering van de raadszitting, welke, als ;ebruikelijk, werd voorgezeten door de burgemees ter, Mr. W. H. Enklaar. Het afscheidsgebak van de heer Wansink en de Foorstellen op de lijvige agenda gingen er als zoete koek in, behalve het plan van B. en W. om de vuil ophaaldienst een meer stedelijk karakter te geven foor de invoering van uniforme huisvuilemmers, dat bij de raad nog niet in de smaak viel. De heer Derksen toegelaten. De opvolger van de heer H. J. Wansink, de heer Joh. Derksen (VVD) werd nadat een commissie uit de raad, bestaande uit de heren Wansink, Jansen Rietberg, diens geloofsbrieven had onderzocht toegelaten. c Nadat tal van hamerstukken waren afgedaan, werd aan de heer Kuiper, thans nog te Rijssen, een premie van ƒ1260 verleend voor womngsplitsing, zijnde een derde deel van de rijksbijdrage ad 3780. De woning, bewoond door de gezinnen Van der Meu- len en Van der Veen, zal hierdoor in vier delen ge splitst worden. Aan de heer J. G. van Lindenberg werd nog een perceeltje bouwterrein, breed 9 meter, aan de Kol- weg verkocht voor 3 per meter. In afwachting van de stichting van een achtste lokaal aan de O.L. Dorpsschool werd met de Kerk voogdij van de Ned. Herv. Gemeente een overeen komst aangegaan voor het gebruik van Irene tegen f7.50 per week. Dit gebruik zal de verbouwing van Irene en het jeugdwerk niet in de weg mogen staan, Nieuwe leermethode Dorpsschool. Een verzoek van het hoofd dezer school om gelden te voteren tot een bedrag van 1679.20 voor de in voering van een nieuwe leermethode, hetwelk het vorige hoofd, de heer Koldeweij, aan zijn opvolger had overgelaten, werd ingewilligd, nadat de Voor zitter op een vraag van de heer Wegstapel (Algcm. Belang), of dat in het gehele land geschiedt, beves tigend had geantwoord. Dit verzoek ontlokte aan de heer Jansen (PvdA) de wens om de platen van de „Batavieren" door moderner materiaal te vervangen. Vernieuwingen Bijz. school. De raad kon zich verenigen met hot voorstel om aan de Bijz. school bedragen van 1600 en 400 toe te staan voor aanschaffing van nieuwe banken en een betere kunstverlichting in de lokalen. Het aan brengen van een bordverlichtng werd wegens over schrijding van de normale eisen conform het voor stel niet toegestaan. Nachttarief electra verhoogd. Het voorstel van B. en W. om het tarief voor de nachtstroom ad 4.5 cent met 1 cent per Kwh te ver hogen, omdat dit ligt beneden de kostprijs, vond bedenkingen bij de heren Jansen (PvdA) en Soer (PvdA) en aanvankelijk ook bij de heer Rietberg (CH) omdat binnenkort een algehei? tariefsherzie ning aan de orde zal komen, in verband met de financiering der onrendabele gebieden, en deze kleine wijzigingen verwarring stichten. Nadat de Voorzitter gewezen had op het feit, dat met verlies gewerkt wordt, legden de opposanten het hoofd in de schoot. Woonwagenkamp en rechten standplaatsen. De heer Wansink (VVD) was het met B. en W. eens, dat tegen vervuiling van het woonwagenkamp gewaakt moet worden. Er zal dan echter een W.U moeten komen. De nieuwe verordening kon zijn in stemming hebben. De Voorzitter wees op het vandalisme ter plaatse, maar wilde een geheel uit beton opgetrokken inrich ting in overweging nemen. Wat de centrale kampen betreft, antwoordde hij de heer Jansen, dat niemand lust heeft centrale ge meente te zijn. Rioolbelasting verhoogd. Bij de bespreking van het voorstel om de riool- belasting van 8 op 10 per jaar te brengen voor elke aansluiting, kwam bij verschillende leden de tegenzin naar voren om de mensen steeds zwaardere lasten op te leggen. De heer Aaftink (PvdA) wilde weten wat de fa brieken bijdragen in de kosten die gemaakt worden ter voorkoming van verontreiniging van de Schip beek. Is het niet beter om met deze verhoging te wachten tot de definitieve regeling, of wordt van dit geld een reserve gevormd De Voorzitter antwoordde hierop, dat de gemeen te zal moeten betalen in de kosten van het schoon maken der Peterswaterleiding, waarin ook de Zui velfabriek zal moeten bijdragen. De opbrengst komt rechtstreeks in de gemeentekas. De heer Wegstapel (Alg. Bel.) wilde zich over deze kwestie nog niet uitlaten, maar wees er terloops op, dat de boterfabriek dagelijks duizenden liters schoon water door de leidingen afvoert. Wethouder Veneklaas Slots vulde diens woorden aan door er op te wijzen, dat de fabrieken zelf riool leidingen hebben aangelegd. Het was de heer Jansen (PvdA), die er op wees, dat de mensen steeds maar weer hogere kosten wor den opgelegd. Er komen er nog meer, aldus spr., en voor velen wordt het zeer moeilijk. De Voorzitter was het hier roerend mee eens, maar het bedrag is reeds opgenomen in de begro ting en het tarief is niet onredelijk. Het voorstel werd z.h.st. aanvaard. Verbetering Rijkstraverse. Een voorstel van B. en W. om de verbetering van de Rijkstraverse van de Viaduct tot aan de Stations straat onderhands aan de firma J. Krekel en Zn. op te dragen, omdat deze dergelijke werken ook voor het Rijk uitvoert, werd z.h.st. aanvaard. De Voorzitter verzekerde, dat de aanbieding alles zins aanvaai'dbaar is en de Rijkswaterstaat om ad vies es gevraagu is. Bij het voorstel tot wijziging van de bebouwings voorschriften bracht de heer Soer (PvdA) naar voren, dat een terreingrootte van 500 M2 bij een bebouwde oppervlakte van 200 M2 veel te groot is. De Voorzitter lichtte dit voorstel toe door er op te wijzen, dat het niet mogelijk moet zijn op de indu strieterreinen al te kleine garages te bouwen. Deze gronden moeten gebruikt worden voor de industri ële ontwikkeling der gemeente. Ten slotte bleek hij bereid- de grootte van 500 M2 te verminderen tot 400 M2, waarna het voorstel onder de hamer door ging. Hetzelfde geschiedde met de gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst, welke ongewij zigd werd aanvaard. Ook het voorstel tot onteigening van enkele .per celen grond aan de oostzijde van de H. J. Wansink- straat, waarvan Holten de primeur heeft ingevolge de Wederopbouwwet, ontmoette geen bezwaren. B. en W. zullen eerst nog een onderhoud hebben met de eigenaren, voordat de definitieve beslissing valt. Omtrent het hebben van een uitweg voor de overblijvende stukken, welke niet onteigend wor den, antwoordde de Voorzitter de heer Aaftink, dat men thans eieren voor zijn geld kan kiezen door een minnelijke schikking aan te gaan. Uniforme huis vuilemmers. Ten opzichte van het voorstel van B. en V/. tot invoering van uniforme huisvuilemmers en een daar mee gepaard gaande verhoging van het reinigings recht toonde de raad zich niet zo inschikkelijk. Tegenover het betoog van de Voorzitter, dat de gezondheid er mede gediend is, dat geen open bak ken gebruikt worden en vervoer met 'n open wagen plaats vindt, stond de mening van de heer Landuwer (CH), dat, zoals de heer Jansen bij een vorig punt terecht had opgemerkt, de uitgaven voor de men sen steeds hoger worden. De heren Soer (PvdA) en Aaftink (PvdA) sloten zich hierbij aan. Na de electrische stroom en de riool belasting nu ook meer reinigingsrecht is teveel. Er komt een keer een eind aan. Ook het vervoer van tuinafval en andere rommel voor /2-50 per kubieke meter met een minimum van ƒ7.50 is te hoog. Dit tarief kon volgens de Voorzitter met veran derd worden, omdat- men zich niet met kleine hoe veelheden bezig kan houden. Dan gaat het over' de heg en dat vond de heer Soer nog bedenkelijker. Nadat de heer Rietberg (CH) nog de idee had ge opperd om het gebruik van de emmers met ver plicht te stellen, werd het voorstel met 9—2 stem men verworpen. Voor stemden alleen de beide wet houders. De verordening werd daarna gewijzigd vast gesteld. Zonder discussie werd in de salarisverordening van het gemeentepersoneel een kleine wijziging aan gebracht, een duurtetoeslag van 5 pet. toegekend over de rest van 1950, conform de rijksregeling een gratificatie toegekend van 2 pet. met een maximum van 50, en de verplaatsingskostenverordening ge wijzigd vastgesteld. Met de Rijkspostspaarbank werd een geldlening aangegaan van 98.147 tegen een rente van 3*4 voor de gebouwde woningwetwoningen. Bij het punt begrotingswijzigingen deelde de Voor zitter nog mede, dat van de Minister van Financien een meevallertje was verkregen door een verhoogde uitkering uit de ondernemingsbelasting ad ƒ22.800, waardoor enig soulaas is verkregen voor de gemeen- tefinanciën. Voor de archiefordening werd 1500 uitgetrokken. Rondvraag. Nadat de Raad enige tijd in besloten zitting was gegaan, kwam de rondvraag aan de orde, waarbij de heer Rietberg informeerde naar het asphalteren der klinkerwegen. Dit zal tot het volgend jaar moeten worden uitge steld, aldus de Voorzitter, aangezien zulks bij warm weer moet geschieden. De heer Rietberg wees voorts op de onhoudbare toestand waarin het gezin van de doodgraver ver keert; daar de woning veekte klein is. De Voorzitter hoopt het volgend jaar hiervoor bouwvolume beschikbaar te hebben. Nadat de heer Soer gewezen had op de wenselijk heid van de keuring van het gemeentepersoneel, vroeg hij inlichtingenomtrent het bouwplan Gro ningen. De "Voorzitter zeide, dat een premieregeling tot stand gekomen is, waardoor het bouwen weer moge lijk wordt. Het nieuwe bankgebouw. De heer Soer vroeg of hejt juist was, dat de Coöp. Boerenleenbank het pand heeft aangekocht van de heer Jules Bosch. De gemeente heeft toch 'n nieuwe kern geprojecteerd. Hij vindt het jammer, dat hier het nieuwe bankgebouw niet zal verrijzen. De Voorzitter geeft hierover uitvoerige inlich tingen. Het heeft ook ons zeer bevreemd en teleur gesteld. Het bestuur van de bank heeft de wens te kennen gegeven, dat bij de bouw van de bank de verbin dingsweg, die in het uitbreidingsplan voorkomt aan de Larenseweg naar de Boskamp, terstond in orde gemaakt zal worden. Aangezien aan deze straat weinig bouwterrein beschikbaar zal komen en de gemeente-financiën momenteel het maken van deze straat niet toelaten, hebben B. en W. aangeboden de Boskampstraat ge reed te maken en de verbindingsweg, die in ooste lijke richting naar de Pastoriestraat loopt. Dit was de heren blijkbaar niet voldoende, piaar men heeft niet te kennen gegeven, dat de bouw van de bank niet zou doorgaan. De heer Wegstapel geeft nog als zijn mening te kennen, dat wanneer ter plaatse met gewone hui zen begonnen wordt, het toekomstbeeld verbroken wordt. Waren er zulke hoge kosten? Wethouder Teselink: Naar verhouding hoge kos ten. De heer Wegstapel vindt, dat het beter ware ge weest dit geval in de raad te bespreken. Wethouder Veneklaas Slots is van oordeel, dat men thans niet met plannen kan komen waarvan het twijfelachtig is of ze worden goedgekeurd. De Voorzitter ziet de beslissing als een gebrek aan vertrouwen. Hij heeft zich eerst het vuur uit de sloffen gelopen om de vergunning er door te krij gen. Nu maakt het geen beste indruk, dat de bouw niet doorgaat. De heer Soer zou een uitspraak willen, dat de raad deze houding afkeurt. De Voorzitter is van oordeel, dat dit hier niet aan de orde is. Er is geen sprake van goed- of afkeuren. Het beleid van beide instanties heeft elkaar door kruist.^ Afscheid van de heer Wansink. Na deze ietwat sombere discussie gaat de raad over tot het officieuse gedeelte, het afscheid van de heer H. J. Wansink als raadslid. De Voorzitter spreekt de heer Wansink in harte lijke bewoordingen toe en zegt, dat hij een sieraad is geweest van de raad. Voor allen is t bericht van zijn heengaan een onaangename tijding geweest. Dat hij nog in zijn volle kracht heengaat typeert hem en getuigt van zijn levenswijsheid. Spr. herinnert aan de dagen na de bevrijding, toen de heer Wansink zich beschikbaar heeft gesteld als wethouder, zonder dat er nog een raad aanwezig was. Hoe er toen banden van vriendschap zijn ontstaan en zij samen voor een nieuwe taak stonden. Bij zijn 75e verjaardag werden zijn verdiensten erkend door z'n benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Spr. hoopt, dat de heer Wansink nog vele jaren de motorische kracht zal blijven in het gemeente leven en spreekt de hoop uit, dat zijn opvolger in hem een lichtend voorbeeld zal zien. God schenke U een mooie oude dag, aldus besloot Mr Enklaar. De heer Wegstapel, die in het vervolg t oudste lid zal zijn, zegt dat het scheidende raadslid met veel genoegen terug kan ziep op wat tot stand kwam en hij bedankt hem daarvoor namens de raad. De heer Wansink richt zich in de eerste plaats tot de burgemeester, welke hij dankt voor diens vriendschap in de loop der jaren ondervonden. Hij schetst zijn entree in het politieke leven, herinnert aan zijh taak als voorzitter van de feestcommissie bij de installatie en het huwelijk van de burgemeester en dankt de afgetreden secretaris voor diens voor lichting en de heer Beijers, welke destijds een rol heeft gespeeld bij zijn benoeming tot wethouder en hem terwille was toen hij als loco-secretaris optrad. Hij dankt voorts de pers en tenslotte de wethouders en raadsleden voor de goede samenwerking en de aangename sfeer, welke steeds in de raadszittingen hebben geheerst. Hij spreekt tenslotte de hoop uit, dat zijn op volger mede door hulp en steun van de overige leden een goed raadslid mag worden. In hotel Holterman werd dit afscheid tenslotte m een gezellige sfeer besloten. AGENDA Vacantie van 14 t.m. 19 Aug.: Gebr. Wansink, P. Rugenbrink, H. J. Beltman, Afdeling Dijker- hoek v. d. Landbouwvereniging „Holten". Maandag 14 Aug.: half acht vergadering Chr. Besturenbond in „Irene". Maandag 14 Aug.: uitstapje personeel Fa. Schup- pert naar Hoog Elten, Arnhem en Nijmegen. Dinsdag 15 Aug.: uitstapje personeel en klanten der Fa. C. A. Müller, Look, naar Amsterdam en Zaandam (zie annonce) Zaterdag 26 Aug.: Filmopname van H.M.V. enz. 5 uur precies. Woensdag 30 en Donderdag 31 Aug.: School- en Volksfeest in het Dorp. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Sept.: School- en Volks feest te Dijkerhoek. WEER EEN GOUDEN PAAR. Het echtpaar B. J. Bosschers en M. Bosschers- Lodeweges vierde Woensdag onder grote be langstelling zijn vijftigjarig huwelijksfeest. H.M.V. bracht het gouden paar een serenade met de beste wensen voor een gelukkige levens avond. Tot onze spijt was ons dit jubileum met bekend anders hadden wij gaarne een fotootje geplaatst van het bruidspaar. VLUCHT MET JONGE DUIVEN. De Postduivenvereniging „De Bergvliegers hield 5 Augustus haar wekelijkse wedvlucht, deze keer weer met jonge duiven. De duiven werden gelost te Ciney (België) op een afstand van 240 km, des voormiddags te 11 uur. De snelste duif van de heer Kalfsterman maakte een gemiddelde snelheid van ruim 60 km per uur, hetgeen voor jonge duiven geen slecht gemiddelde is. Naar de secretaris, de heer Schoneveld, ons verklaarde, ligt de gemiddelde snelheid bij deze afstanden ongeveer om de 70 km per uur. Misschien wil een van de duivensportmensen eens een artikeltje schrijven voor ons blad over het wezen en de betekenis van deze sport, welke na de debacle van de bezetting weer hand over hand toeneemt. Tenslotte volgen hier nog de uitslagen: 1. M. Kalfsterman 2.49.35 u. 2. G. Steunenberg 3.02.13 u. 3. J. Haan 3.30.12 u. 4. M. Kalfsterman 3.45.54 u. 5. alsvoren 3.52.43 u. 6. J. Aaftink 3.52.46 u. 7. G. Steunenberg 4.03.35 u. 8. J. Aaftink 4.04.58 u. 9. M. Kalfsterman 4.11.04 u. en 10. J. Aaftink 4.1L05 u. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Voor het middenstandsdiploma slaagden te Deventer de heren H. Stegink, Kolkman en Vincent. DIPLOMA NIJVERHEIDSONDERWIJS. Onze plaatsgenoot de heer E. Bronsvoort, leraar aan de Ambachtsschool te Deventer, slaag de te Den Haag voor het diploma Nijverheids onderwijs Nw. WAT DOEN DE KINDEREN HET LIEFST OP SCHOOL. Aan „De Christen-onderwijzer", officieel orgaan van de Vereniging van Christen-onder- wijzers aan O verheidsschol en en particuliere Onderwijsinrichtingen op Overheidsstandpunt, ontlenen wij het onderstaand artikeltje van onze plaatsgenoot de heer Brouwer, Hoofd der o.l. Dorpsschool, waarin deze iets vertelt over zijn onderzoek naar de vakken, die bij de leerlingen het meest geliefd zijn. Wij meenden onze lezers de uitslag dezer enquête niet te moeten ont houden. UIT EN VOOR DE PRACTIJK. Bijbelles en handwerken. De vorige maand kwam de gedachte bij me op, eens te onderzoeken, van welke vakken mijn leerlingen het meest houden. Het spreekt van zelf, dat ik zeer benieuwd was, hoe de Bijbelles gewaardeerd zou worden. Een enquête, gehou den na een boeiende les in Bijbelse geschiedenis, zou allicht ten gunste van dit vak uitvallen. Ten einde nu zo objectief mogelijk de belangstelling te peilen, koos ik een week, waarin een bijbels verhaal met niet al te grote spanning aan de orde was geweest. Op zekere dag schreef ik dan, zo'n minuut of vijf voor de school uitging, de volgende vakken op het bord: lezen, schrijven, rekenen, taal, ge schiedenis, bijbelles, aardrijkskunde, biologie, tekenen, zingen, handwerken en gymnastiek. ..Jongens en meisjes, hieruit moeten jullie nu eens kiezen, welk vak je het mooiste vindt. En dan de naam daarvan op de eerste regel van je blaadje schrijven! Volstrekt niet overleggen met elkaar of naar elkaar kijken! Ieder kiest zelf. Klaar? En daaronder, wat je dan het mooist vindt. En zo doorgaan, tot al die 12 namen op het briefje staan." 28 had Bijbelles bovenaan gesteld; bij 28 stond handwerken aan de spits, bij 20 tekenen, bij 12 gymnastiek, bij 8 rekenen, terwijl 4 het meest hield van lezen. Welke leerkracht weet niet, hoe meisjes naar de handwerkles hunkeren! En hoe reikhalzend zien jongens uit naar tekenen! Bijbelles naast handwerken en boven tekenen gesteld! Dat moet weifelende collega's toch te denken geven! Uit het onderzoek bleek voorts, dat geen enkele leerling de Bijbelles onder aan de lijst had ge plaatst. 28 stelden dit uurtje bovenaan, 16 op de tweede plaats, 16 w. op de derde, 8 op de vierde, 4 op de vijfde, 8 op de zesde, 4 op de zevende, 4 op de achtste en 8 op de negende plaats. Handwerken kon zulke gunstige cijfers nog niet behalen, want de jongens hadden, zonder enige uitzondering, heel serieus aan dit vak de twaalfde plaats toegewezen. Collega's, vraagt mandaat aan bij de Secre taris der V.C.O.O., collega M. van Ree, te Ermelo, Harderwijkerweg 34, en geeft aan uw leerlingen Bijbelles. Ze zullen er u dankbaar voor zijn. B. H. BROUWER. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Teunis, zv. G. J. Prins en G. J. Beid- man. Levenloos kind van A. Nijland en A. M. Alferink. Levenloos kind van H. Bargboer en B. Kloosters. Overleden: Hendrik Slotman, ongehuwd, oud 60 j. Roelof Johannes Maarten Nïeuwenhuij- zen, ongehuwd, oud 24 j. (overleden te Zwoller kerspel) VERHUIZINGEN. Ingekomen: M. Paalman uit Bathmen. Vertrokken: J. H. Vreeman naar Hengelo (O.). GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: lindbergkapje zeildoek, grijs egyp- tisch linnen regenjasje, aamesportemonnaie, grijze regenmantel vermoedelijk gummi, blauw gestreept wollen jongens windjack, haarkam, vulpenhouder met gouden pen, kinderporte- monnaie zwart, kinderportemonnaie bruin leder. Verloren: zonnebril met wit montuur, lederen halsband met riem, double dameshorloge met plastic armband, linnen regenjas met bruine rubber knopen, bruin lederen portemonnaie, schakelarmband met gouden en platina schakels. Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijks politie, Oranjestraat A-217, Tel. 352. LANDBOUW AKTE BEHAALD. De heer A. J. Snijders, hoofd der O.L. school te Espelo, behaalde dezer dagen te Zwolle de Landbouwakte.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1