T IC Dagtocht Oranjestraat. HOLTENS NIEUWSBLAD Pe abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal i. 31. Jaargang 2. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950. Verschijnt elke Zaterdag. Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5488 - 284 Adv.-prijs115 m.m. a contant1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 rde lolte Moeilijkheden in de groenienhandel. In een artikel „De weg terug" in het Centraal Orgaan van de Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, dat ons door een plaatselijke groentehandelaarster werd getoond, lezen we iets over de moeilijkheden in de groen- tehandel nu de aanvoer van de producten weer grote mate is toegenomen en het met de export niet naar den vleze gaat. „Het is al zover", zegt de schrijver, „dat er handelaren zijn, die nauv/elijks nog enige winst hun artikelen durven te nemen, laat staan een behoorlijke winst". Verder lezen we: „Het is moeilijk zakendoen met de snel wisselende prijzen van tegenwoordig, doch daar kan de handelaar niets aan doen. Wel er thans vakmanschap nodig om er gunstig doorheen te zeilen, doch winst moet er komen, wil men staande blijven." Tot zover enkele cardinale punten uit het artikel. Deze moeilijkheden worden plaatselijk nog vergroot door de wekelijkse komst van één en soms meer handelaren van elders, die door massa-inkoop dikwijls in staat zijn de gangbare groenten veel goedkoper af te leveren dan de plaatselijke handel en die dus veel aftrek vinden. Dit nu was volgens onze zegsvrouw nog niet 1 zo erg, want zij kan zich heel goed indenken, dat mensen met een beperkt inkomen wel gedwon gen worden hun voordeel te zoeken, als men aan deze gang van zaken maar niet de gedachte ver bindt, dat de plaatselijke groentehandel met haar hogere prijzen er op uit is om zich extra te bevoordelen en exorbitante winsten te maken, want dat is geenszins het geval. Aan de hand van enkele voorbeelden toonde zij ons aan hoe de prijzen op de veiling waar de handel haar groenten betrekt in soms lut tele dagen zo sterk verschillen, dat men een dergelijk prijsverloop niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Andijvie, welke midden Juni b.v. aan inkoop nog 30 ct. per bos kostte, viel twee dagen terug op 12V2 ct. per bos. Toch moet de groenteman maar zien van de dure voorraad af te komen en nog de noodzakelijke winst te maken om de zaken te kunnen voortzetten. Als dan de groente man van elders de bossen nog voor een dubbeltje kan aanbieden, omdat hij aan het eind van de veiling een grote hoeveelheid koopt, omdat zijn afzetgebied veel groter is, maakt het bij de con sument wel eens de indruk, dat hij door de plaat selijke handel afgezet wordt, hetgeen aan de hand van de cijfers in het geheel niet het geval blijkt te zijn. Het is denkbaar, zoals in het boven aangehaalde artikel ook wordt gezegd, dat de groenteman in zo'n geval schroomt om de nood zakelijke prijs voor zijn producten te vragen. Met de kersen ging het dit jaar net zo. Op een gegeven moment kon men bij de marktkoopman van elders goedkope kersen kopen. Maar door het voor de kersen ongunstige weer, waren enkele dagen later de kersenprijzen enorm ge stegen en moest men in de winkel veel hogere prijzen vragen. Dit maakt dan geen prettige in druk, maar het is niet anders. Bovenstaande regels zijn ons niet ingegeven als een reclame-stunt voor de plaatselijke groente handelaren hoewel wij gaarne de slagzin ver dedigen „koopt van elders niet, wat eigen plaats u biedt" maar om de bij velen gevestigde in druk weg te nemen, dat de plaatselijke handel er maar wat van maakt om aan haar trek te komen. Daarbij mag voorts niet uit het oog worden ver loren, dat de plaatselijke groentehandel in de winter de klanten gaarne zo concurrerend moge lijk bedient, als de man van elders zich niet meer laat zien. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria, dochter van A. Rosman en E. Igoschina. Hendrik, zoon van T. Paalman en J. H. Smit. Dirk, zoon van G. W. Wolters en W. Rosman. Ondertrouwd: G. W. Podt en J. W. Stukker. VERHUIZINGEN. Ingekomen: R. van Blokland en P. J. van Blok land uit Gouda. Lohman geb. Rouwenhorst Kakebeen geb. Heggelman Vertrokken: Ha. naar Deventer; P. naar IJzendoorn. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Verloren: groen gebreid damesvest, schouder tas inh. spaarbankboekje, bril in lederen etui, ballpoint vulpen, bruin lederen damesportemon- naie met ritssluiting. Gevonden: lederen motorhandschoen, bruine ceintuur, damesportemonnaie, zilveren hanger, portemonnaie, zwembroek, bril met bolle glazen. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A-217, Tel. 352. NOG EEN FIETSWEDSTRIJD. Edde Vincent en zijn makkers hielden dezer dagen een f ietswedstrijd rond de Holterenk, Waarbij het op snelheid aankwam. De prijzen Werden als volgt behaald: 1. Wim Beijers, 2. Henkie Jansen en 3 Appie Vincent. De winnaars Waren vanwege de ijsjes natuurlijk dol ge- ■iuHria mpt. kleine geldprijzen. PREDIKBEURTEN. Holten Ned. Herv. Kerk: 8.30 u. Ds van Schot horst van Deventer. 10.30 u. Ds van Schothorst. In beide diensten collecte voor Inwendige Zending. Dijkerhoek: 10 uur Ds de Vries. Collecte voor Inwendige Zending. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Dr L. v. d. Zanden uit Groningen. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de Geref. kerken in het buitenland. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zondagmiddag is onze plaatsgenoot, de 24- jarige Roel Nieuwenhuijzen, die werkzaam was bij de heer K. ter Horst, bij het baden in de IJssel bij Zwolle, ter hoogte van het Katerveer, ver dronken. Hij had die morgen vrij-af en is met de familie, waar hij vertoefde, gaan zwemmen. Hij stond tot aan de borst in het water, toen hij plotseling onder water verdween en niet meer boven kwam. Enkele luchtbellen gaven slechts de plek aan waar hij gezonken was. Er werden direct red dingspogingen ondernomen en hoewel door ver schillende zwemmers herhaaldelijk werd gedo ken heeft men de drenkeling niet kunnen vinden. Hoewel de rivier ter plaatse zeer diep en voor zwemmers niet ongevaarlijk is de oevers lopen vrij plotseling sterk naar beneden hebben ge tuigen aangenomen, dat dit niet de oorzaak van het ongeval is geweest. Men neemt aan, dat hem lichamelijk iets overkomen is, waardoor hij zo plotseling onder Water is geraakt. Ondanks het langdurig dreggen door de water- politie is het stoffelijk overschot nog niet ge vonden. Voor het echtpaar Nieuwenhuijzen, wiens enig kind hij was, is dit noodlottig verscheiden wel een zeer zwaar verlies. WANDELSPORT. Onze plaatsgenoot B. Stokkers, heeft zonder mankeren de Vierdaagse Afstandsmars weer uit gelopen. Met bloemen beladen kwam hij weer in het Dorp terug. Dit was de vierde keer, dat hij de tocht volbracht. PUZZLERIT VAN „DE KNALPIEPE". Onze jongste sportvereniging „De Knalpiepe" organiseert op Dinsdag 15 Augustus a.s. weer een puzzle-rit voor jeugdige wielrenners. De start en finish hebben plaats bij de burgemees terfontein aan de Molenbelterweg. Onze winke liers hebben blijkbaar wel fiducie in dit jonge organisatietalent, want in de rood gekleurde aankondigingen staat met grote letters vermeld, dat zij mooie prijzen hebben toegekend voor deze rit. In deze aankondiging zijn ook de adressen van aangifte voor deelname vermeld, zodat onze jeugd niet in twijfel behoeft te verkeren waar zij zich voor dit grote wielerfestijn kan opgeven. Het inleggeld bedraagt een dubbeltje en de start vindt plaats om 3 uur namiddags. Zorgt voor een goede organisatie en veel succes knalpiepers. PERSONEELSUITSTAPJE Fa. J. KREKEL. Zoals ons dezer dagen pas bekend is geworden, heeft het personeel van de Fa. J. Krekel Zn., met zijn vrouwen en de firmanten, Maandag voor een week een mooi uitstapje gemaakt naar Rot terdam. Doel van de tocht was deze keer nu eens niet de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" maar de bezichtiging van het uitgebreide havencom plex door middel van een mooie boottocht en de bezichtiging van de Maastunnel. In de stad werden de winkels bekeken en een koffietafel gebruikt en op de terugweg bood de firma het gezelschap in Apeldoorn een diner aan in café „De Zon", waar men onder het genot van een gezellig strijkje nog geruime tijd bleef ver toeven. Om middernacht arriveerde het gezel schap zeer voldaan weer op zijn uitgangspunt. MEJ. JO STOKKERS VERLIET DE GEMEENTEDIENST. Toen Mej. Jo Stokkers Donderdagmiddag met haar a.s. echtgenoot de heer G. W. Pot uit Nijver- dal huwelijksaangifte kwam doen, werd op de secretarie van de gelegenheid gebruik gemaakt afscheid van haar te nemen als tijdelijk ambte naar ter secretarie, welke functie zij bijna vier jaar heeft vervuld. De burgemeester heeft haar daarbij in harte lijke bewoordingen toegesproken en haar namens hen die op het gemeentehuis hun arbeid verricht ten een bouquet bloemen aangeboden, met de beste wensen voor de toekomst. Het bruidspaar werd door allen hartelijk gelukgewenst met de belangrijke stap, die zij kwamen doen. VOETBAL. DE H.V.C. „HOLTEN" KRIJGT NIEUWE SPELERS. Naar wij vernemen zou de voetbalclub „Mar- AUTO SLIPTE EN RAAKTE TEGENLIGGER. Dat de z.g. kinderhoofdjes, welke een groot deel van het plaveidsel vormen van de Dorps straat en Oranjestraat, nog altijd gevaarlijk zijn, bleek Donderdagmorgen nog eens weer, toen na een regenbuitje een automobilist van vreemde nationaliteit ter hoogte van de Kerkstraat z n wagen wilde afremmen en daardoor in botsing kwam met de auto van de heer Arn. Hodes, welke uit de richting Rijssen naderde. Het ongeluk bleef beperkt tot enige materiële schade. DE FILM VAN HOLTEN. Zoals er reeds is bericht, zal er in Holten een film worden opgenomen, waarvan het aardige is, dat de hele bevolking kan meewerken. Het initiatief tot deze film is, zoals we reeds mededeelden, genomen door de muziekvereni ging „H.M.V.", welke hiertoe in staat is gesteld door de Ned. Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen en „Euphonia", het Algemeen Nederlands zangersblad, welke het belangeloos hebben mogelijk gemaakt, dat de muziek- en zangverenigingen in den lande deze films kun nen laten maken om hen mede op deze wel zeer originele wijze in het middelpunt van de belang stelling te plaatsen. De muziekvereniging H.M.V. heeft in de afge lopen tijd niet stil gezeten en het resultaat is, dat Zaterdag 26 Augustus a.s. de klank-film-opname wagen zal verschijnen om de opnamen te maken. Men is met de organisatie van de opnamedag bijna klaar, alle verenigingen hebben een uitno diging ontvangen (verenigingen, die geen uit nodiging hebben ontvangen, gelieven dit te mel den) om o.a. 's avonds deel te nemen aan een op tocht, welke om 5 uur opgesteld wordt in 't Sport- dal, terwijl na afloop hiervan geluidsopnamen, worden gemaakt in Amicitia waarvoor ook ver schillende verenigingen zijn uitgenodigd. Wat er verder op de opnamedag allemaal zal gebeuren, daarover laat men zich niet helemaal uit, maar we geloven gerust te kunnen verklap pen, dat er op de opnamedag nog veel meer gaat gebeuren, zoals filmopnamen van de jeugd en van de inwoners zelf en wat men verder al zo op het programma heeft staan. Naar aanleiding van de zeer gunstige reacties van de verenigingen en van de bevolking, belooft de gemeentefilm een groot succes te worden, want overal wordt spontane medewerking onder vonden. Als over enige tijd de film zal worden ver toond, zal men de attractie kunnen beleven, zijn vrienden, zijn familie, zijn kinderen, ja zichzelf eens op het witte doek te kunnen zien en de ver enigingen kunnen zichzelf dan zien en horen, wat nog een attractie meer is, terwijl voor het nageslacht bewaard blijft hoe men thans in Hol ten leeft en hoe de toestanden momenteel zijn. Met spanning wordt de opnamedag tegemoet gezien, want dan zal dank zij H.M.V.Holten het Nederlandse Hollywood worden. AGENDA Vacantie van 7 t.m. 12 Aug. 1950: T. Stokkers Hzn., B. Mulder, H. KI. Velderman, Gebr. Dikkers, J. Smit, H. Tuller, H. J. Bouwhuis. Smeden: A. Kolkman, Fa. H. Stokkers, H. KI. Velderman, E. J. Westerik. Dinsdag 8 Augustus: Ledenvergadering Voet balvereniging „Holten" in hotel Holterman, 's avonds 7.30 uur precies. Dinsdag 8 Aug.: Raadsvergadering, 's avonds 7 uur. Donderdag 10 Aug.: Kennismarkt (speciale schapen- en biggenmarkt) Maandag 14 Augustus: half acht vergadering Chr. Besturen Bond in „Irene". Zaterdag 26 Aug.: Filmopnamen van H.M.V. enz. 5 uur precies. Woensdag 30 en Donderdag 31 Aug.: School- en Volksfeest in het Dorp. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Sept.: School- en Volksfeest te Dijkerhoek. kelo Vooruit", die bij de Poppe speelt, met ge brek aan spelers te kampen hebben en worden opgeheven en zou het in de bedoeling van ver schillende van haar spelers liggen om zich bij „Holten" aan te melden. Als zulks juist is, zou dit voor het bestuur van H.V.C. een mogelijkheid inhouden om het eerste en tweede elftal aanzien lijk te versterken. Indien daarbij zijn pogingen mochten slagen om het eerste elftal in de le klasse te houden en wegens fusie het 2e elftal in de 3e klasse te krijgen, dan zou dit tevens nieuwe per spectieven inhouden voor onze plaatselijke voet balsport. Wij kunnen slechts hopen, dat haar voormannen paraat blijven. Kastelenrit van de Motorclub. De Motor- en Automobielclub „De Holter- berg" heeft de ruim zestig deelnemers aan de door haar uitgeschreven z.g. kastelen-rit Zon dagmiddag een prachtige tocht bezorgd, die bij alle rijders zonder uitzondering zeer in de smaak is gevallen. De weersomstandigheden werkten er aan mede, dat de tocht dan ook goed tot haar recht kwam. Er verschenen 44 motorrijders en 21 automo bilisten aan de start bij hotel ,,'t Lösse Hoes", waar onze plaatselijke politiemannen het ver keer in goede banen leidden. De rijders verlieten de Holterberg in de rich ting Rijssen en Goor, waar het eerste kasteel op hun route lag, n.l. het kasteel Weldam, en reden vervolgens naar Rijssen, waar de kastelen „Nijenhuis" en „Diepenheim" in ogenschouw konden worden genomen. Via ,,'t Westerflier" ging de tocht over Ampsen naar Lochem en Vor- den, waar de kastelen „De Wildenborch" en „Vorden" op de route lagen. Op verschillende plaatsen waren controleposten opgesteld, die voor de puntentelling van belang waren. In Warnsveld passeerde men het landgoed ,,'t Vel de" en vervolgens bij Voorst kasteel „De Poll" en in Wilp ,,'t Lathmer", waarna men via De venter, Dijkerhoek en Espelo op de plaats van vertrek terugkeerde. Nadat de stand was opgemaakt, reikte de voorzitter van de M.A.C., de heer H. J. Bouw huis, met een dankwoord de prijzen uit, welke bestonden uit bekers, kransen en medailles. Hij bracht daarbij dank aan de talrijke deelnemers en in het bijzonder aan de dames- en heren-con troleurs, de heren Rouwenhorst en G. J. Bouw huis, die deze tocht hadden uitgezet en aan de plaatselijke politiemannen, die weer op voortref felijke wijze het verkeer bij start en finish regel den. De prijzen konden tenslotte als volgt wor den toegekend Motoren: 1. H. Stokkers, Holten, 1 str.p.; 2. H. Ordelman, Deventer, 3 str.p.3. G. J. Bus- sink, Delden, 4 str.p.; 4. G. Kooijman, Neede, 7 str.p.; 5. B. J. Aanstoot, Markelo, 8 str.p.; 6. G. Bruggeman, Wierden, 8 str.p.; 7e. J. Toe- vank, Ruurlo, 8 str.p.; 8. H. Kers, Holten, 8 str.p. Automobielen: 1. Van Rossum, Raalte, 5 str.p.; 2. G. Wissink, Holten, 6 str.p.; 3. G. H. van Doorn, Utrecht, 8 str.p. en 4. L. C. van de Bovenkamp, Holten, 12 str.p. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J oh. J ansen te Almelo, slaagde aldaar voor het examen Mo derne Bedrijfsadministratie, afgenomen door de Ned. Associatie voor Praktijkexamen. Deze week Donderdag heeft de buurtvereni ging „Oranjestraat" een dagtrip gemaakt naar de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy!" Toen des ochtends om zes uur werd gestart, was de stemming prima en het weer nog goed. Het eerste is zo gebleven, het tweede niet. Na dat bij Soesterberg een kop koffie was gebruikt, ging het door Utrecht heen langs Gouda naar Rotterdam, waar allereerst de Maastunnel werd bezichtigd. Daar gebeurde het, dat zich een heer bij het gezelschap voegde met een wonderlijk costuum aan; een gekleurd vest, een kellnersrok en een gedeukte hoge hoed plus parapluie vorm den zijn uitrusting. Hij bleef als een klit aan het gezelschap kleven en verwekte allerwege grote hilariteit. Na de Maastunnel gezien te hebben begaf men zich naar de Spido-dienst voor een haven-rond vaart. Wat een schepen, dokken en kranen wer den bezichtigd! Men zag z'n ogen uit! Gevaren werd vlak langs de Nieuw-Amsterdam, die juist aan de wal lag, een schip van liefst 36.000 ton! Zeer voldaan verliet het gezelschap de rond vaartboot en stond beduusd op de kade stil. Want daar stond zowaar de reus van Rotterdam in levende lijve voor hen, een kolossale kerel met handen als kolenschoppen. De bus bracht ons daarna naar een keurig café-restaurant, waar het middagmaal gebruikt werd; de tafelpresident, Ds de Vries, zei niets teveel toen hij de organisatoren reeds een voor lopig pluimpje gaf en het keurige diner prees. Reeds om twee uur waren we weer gereed tot nieuwe onderzoekingen en zo zag al spoedig de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" ons op haar terreinen. Nu, daar was teveel te zien om in één rondgang te verwerken. Onafzienbare grote ge bouwen herbergden alles wat met de havenstad Rotterdam in enig contact staat. Machines, sche pen, waterwerken, zee-gezichten, kortom, teveel om op te noemen, vroegen de aandacht. Voetje voor voetje, geperst tussen de andere honderden bezoekers, ging het gezelschap door de paden langs al dat moois en wetenswaardigs; vanzelf kwam men in Oud-Rotterdam, een leuk opge zette imitatie van de vroegere havenstad, met oude geveltjes en havencafétjes, waarin het, bij het loeiend geluid van een pierement, goed toe ven is, gelijk het gezelschap ondervond. Voldaan, maar moe (zelfs de hoge-hoed-heer was wonder lijk rustig geworden, nadat hij eerst in kinder lijk enthousiasme al parapluie-zwaaiend en hoge-hoed-lichtend, voor al de bezoekers een be zienswaardigheid apart was geweest) stegen we weer in de bus die ons naar diergaarde Blij dorp bracht. Daar was het rustig en ongestoord kon den we aap, kameel, beer, leeuw en nijlpaard bespieden. De meesten onzer vonden dit alles nog het mooiste van wat we die dag gezien hadden. Zodra we de bus voor de terugtocht weer had den opgezocht, begon het te regenen van geweld, nadat we het de hele middag droog hadden ge troffen. Waarschijnlijk is de heer met hoge hoed en bloemig vest in Rotterdam achtergebleven; hij werd althans in de bus niet aangetroffen; wel zat één der passagiers met zware hoofdpijn wat afzijdig, maar dat heeft, nietwaar, met die hoge- hoed-meneer niets te maken. Nee, vermoed wordt dat hij is blijven zitten op het krukje voor de tapkast van een goed beklant café, waar hij het laatst werd gesignaleerd, en misschien zit hij daar nu nog. Na in De Bilt en Bathmen nog een ogenblik gepauzeerd te hebben, kwam het gezelschap in prima stemming om rond twaalf uur in Holten behouden terug. Ds de Vries maakte zich tot tolk van alle deelnemers, toen hij de organisa toren van deze tocht, de heren Aaftink en Bouw huis, respectievelijk voorzitter en secretaris van de buurtver. „Oranjestraat", van harte voor hun werk dankte, alsmede de chauffeur, de heer E. Müller en de O.A.D. Hij sprak de hoop uit dat deze eerste, zozeer geslaagde tocht, door vele andere gevolgd mocht worden.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1