KERMISMARKI pi HOLTENS NIEUWSBLAD GOLFPLATEN. Op 'n Hoolterbarg. De motorraces te Tubbergen. Openluchtspel. voor de dieren. H. BELTMAN J. G. van Lindenberc Bloemenmagazijn Jules Bosch MEER GRAS? MEER EIWIT GEBR. DIKKERS r MiiMlfTiÉiiiftAAAIfcitll Gezellige Dansavont A M I C IT I A Papier is geduldig i>£. Lifouii Qzk, Electr. Wasmachine Adverteert in Ik bin vergangen wekke Den barg al in 'e goan, Ik heb doar toen vol eerbied Veur dat grote kruus 'e stoan. Mien gedaggen dee dwaal'n henne Noa dee rosten doar in 't zaand, Zee vochten veur oonze vriejheid Zee vollen veur hun laand. Vol bi'w an hen verschuldigd; Wee hen dan ook wil eer'n, Kan dit het beste doon deur. 'n Graf te adopteer'n. Doar tussen al dee dannen Met eer weemoodig leêd Doar lig dat gróte kaarkhof Woar dat gróte kruus op steêt. Dat grote kruus hef vaeke Dreigend al veur oons stoan, Doch de meênsen dee zint aaltied Hun eigen weg weer 'e goan. Wiej hopt dat heel de wereld Trekt hier oet eene les, Dan is 't offer van diz mannen Toch neet veur niks 'e wes. Wee in Hoolten ooit mag kommen, Blif biej dit kaarkhof effen stoan, Hier den daank der noabestoanden Dee er nooit noa too kunt goan. B. J. E. HEEL HOLTEN OP DE FILM. De Muziekvereniging „H.M.V." heeft grootse plannen en wel, dat zij een film laat maken over Holten. Een film, waarvan het aardige is, dat elke inwoner mee kan werken, omdat het in de bedoeling ligt, niet alleen de karakteristieke plekjes te verfilmen, maar ook de inwoners en om een overzicht te geven van heel het vereni gingsleven. De zaken en bedrijven zullen niet worden vergeten en natuurlijk zal de jeugd in de gemeentefilm niet mogen ontbreken. Men heeft de plannen al uitgewerkt en binnen niet al te lange tijd zal er een moderne klank-film-opna mewagen in Holten verschijnen, om de. opnamen te maken. Het geluidsgedeelte van de film zal o.a. ook plaatselijk worden verzorgd, want er zullen ook klankopnamen plaats vinden. Het wordt dus een film van, over en door Holten, welke film over enige tijd hier zal wor den vertoond. Een wel zeer opmerkelijk initiatief, waar zon der twijfel heel Holten naar uitziet, en waar aan ieder zijn medewerking zal verlenen, opdat ook het nageslacht zal kunnen zien, hoe men thans leeft en de toestanden momenteel zijn. Dat H.M.V. deze film laat maken, is mede te danken aan de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen en „Euphonia", het Algemeen Nederlands Zangersblad, welke het belangeloos mogelijk hebben gemaakt, dat de muziek- en zangverenigingen in den lande deze films kunnen laten maken, welke mede tot doel heeft, de muziek- en zangverenigingen eens op deze wel zeer originele wijze in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. We komen binnenkort op de plannen van „H.M.V." terug. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Inlichtingen: Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217, Tel. 352. Week van 19 tot en met 25 Juli 1950. Verloren: 1 zwart fluwelen handtasje met por- temonnaie inhoudende 20.plus verzekerings papieren. Gevonden: 1 donkerblauw gebreid kinder vestje; 1 jachthond (Duitse staander); 1 bal- punt pen; 1 autoband 600/16; 1 zakmes; 1 zonne bril; 1 handschoen (leder). BOUWVAKPATROONS OP REIS. De leden van de afd. Holten der Bouwvak patroonsbond maakten Maandag 24 Juli hun jaarlijks .uitstapje naar Amsterdam en omge ving. Om pl.m. 7 uur werd gestart en via Amers foort (waar koffie werd gedronken) en Amster dam reed men naar Volendam. Hier stapte het gezelschap op de boot voor een bezoek aan Mar ken en Monnikendam. In Monnikendam stond de O.A.D.-bus weer gereed en werd naar Am sterdam gereden, waar de drukke Kalverstraat werd bezichtigd, terwijl ook een bezoek gebracht werd aan het grote warenhuis „De Bijenkorf". Van een rondvaart door havens en grachten moest om des tijds wille worden afgezien. Op de terugreis vertoefde men nog even in Apeldoorn en om pl.m. elf uur arriveerde het gezelschap weer in Holten, hoogst voldaan over de mooie DE VACANTIES ZIJN AANGEBROKEN. Nu de vacanties zijn aangebroken, is het dorpsbeeld plotseling veranderd. Een stroom van dagjesmensen beweegt zich overdag door de dorpsstraat, zodat men met enige behoed zaamheid van de verkeersweg gebruik moet ma ken. Het op sommige uren toch al drukke ver keer heeft plotseling een toevloed gekregen van fietsers, plof-fietsen en andere voertuigen, welke enig inzicht geven in de wijze, waarop de gemid delde Nederlander dit jaar zijn vacantie door brengt. De hotels zijn thans alle bezet en de stroom van kampeerders neemt elke dag toe. Het zal deze keer een vrij korte periode zijn, maar zij brengt vertier in ons dorp en deze be drijvigheid legt de zakenmensen geen wind eieren. Dit bewijst o.a. de viskraam, welke op de Smidsbelt staat en waarvan het personeel soms handen tekort komt. Het aantal autobussen, dat onze plaats aan doet, is niet onbelangrijk. Zij vormen een belang rijke reclame voor onze plaats, wanneer de in zittenden op een billijke en voorkomende wijze behandeld worden. Voor de gasten, die wat langer in onze mooie omgeving vertoeven, is er weinig vertier, maar misschien, dat hierin door de gezamenlijke cul turele verenigingen in de komende weken nog voorzien kan worden. Wij zouden het ten zeerste toejuichen, wan neer onze verenigingen, niet alleen ten behoeve van de vreemdelingen, maar ook terwille van de eigen ingezetenen eens ondubbelzinnig blijk ga ven van hun toch waarlijk niet geringe presta ties. Het zou de dikwijls dun gezaaide mooie mid-zomer-avonden enige luister verschaffen. Dat het gemis aan een natuurbad zich in ern stige mate doet gevoelen, bewijst wel het feit, dat vele pensiongasten in Lochem en andere omliggende plaatsen gaan baden en zwemmen. Het wordt toch wel tijd, dat ook hiervoor een oplossing wordt gevonden. JONGERENKAMP. De Jongenrenorganisatie „Vrijheid en Demo cratie" organiseert deze week op de terreinen van de Wed. G. Koodes haar eerste zomerkamp, waaraan pl.m. 50 jongeren, waaronder enkele afgevaardigden uit België, deelnemen. Zaterdagmiddag is het kamp door de burge meester, Mr W. H. Enklaar, met een korte toe spraak geopend, waa.rbij deze er op wees, dat de mooie omgeving van Holten er zich bijzonder toe leent om een dergelijk kamp te organiseren. Donderdagavond heeft Mevr. Fontanierde Wit gesproken over haar werk in de z.g. sociale commissie van de Verenigde Naties te Lake- Succes, terwijl ook de heren Van Heek, conser vator te 's-Heerenberg, en Meijer, lid van de Provinciale Staten van Utrecht, de deelnemers hebben toegesproken. Zaterdagmiddag sprekt het lid van de Tweede Kamer, Drs H. A. Korthals Altes. AANKOOP WINKELPAND. De Coöp. Boerenleenbank alhier is door aan koop eigenaresse geworden van het winkelpand van de heer J. M. E. Bosch aan de Dorpsstraat alhier. GEDECOREERD. Aan onze plaatsgenoten W. Stevens, B 85, is het oorlogsherinneringskruis, en E. J. Lubber- sen, Neerdorp N 80, het ereteken van orde en vrede toegekend. De onderscheidingen zijn hen door de Burgemeester met een toepasselijk woord uitgereikt. SPORT. HOLTEN I GAAT NAAR DE 2e KLASSE. Aan de door velen nog gekoesterde hoop, dat Holten I nog een beslissingswedstrijd zou moe ten spelen voor het behoud van haar plaats in de le klasse van de afd. Twente van de K.N.V.B. is thans de bodem ingeslagen door het bericht van de administrateur, dat zij reglementair is gedegradeerd. Het standpunt van de voorzitter van de afdeling Twente met betrekking tot de uitleg van een reglementsbepaling is niet juist gebleken, zodat de rood-zwarten helaas hun met zoveel moeite veroverde positie hebben verlo ren. Er is nog een gering kansje, dat straks bij dc aanvang van de competitie een elftal bij keuze promoveren kan en dat zou onze plaatselijke club dan kunnen zijn, maar het is slechts een strohalm, waaraan men zich niet al te vlug moet vastgrijpen Feitelijk is er maar één remedie voor de kwaal, die oorzaak was van het debacle van het afgelopen seizoen, n.l. een jonge ploeg te vor men, welke zich met groot élan, onder goede leiding, aan een voortdurende en energieke trai ning wil onderwerpen. Slechts op deze wijze kan onze plaats weer aanspraak maken op een be hoorlijk vertegenwoordigend elftal in de Twentse gelederen. Laat men nu vast beginnen om daar voor de grondslag te leggen. De competitie staat al spoedig weer voor de deur en het moet voor de voetballeiders toch niet moeilijk zijn om elf spelers te vinden, die de eer van onze voetbal- vlag weer weten op te houden. Nederlanders, Engelsen, Belgen en Zwitsers aan de start. Uitermate spannende races te verwachten. Kon in het vorig persbericht worden medege deeld, dat de races op 19 Augustus op het mooie circuit van Tubbergen doorgang zouden vinden en dat de races op de internationale sportkalen der waren geplaatst, thans kan worden mede gedeeld, dat de eerste buitenlandse rijders zich reeds hebben gemeld. Aan de start zullen ver schijnen naast onze allerbeste nationale rijders, Engelsen, Belgen en Zwitsers. Door deze in schrijving zal het op 19 Augustus zeker niet aan de nodige spanning ontbreken. Door de versterkte buitenlandse deelname moesten weer uitermate belangrijke veiligheids maatregelen aan het circuit worden aangebracht en hebben vele besprekingen plaats gehad met de internationale leidende figuren uit de motor sport. O.m. is besproken hoe gereden zal worden en welke benzine gebruikt zal worden. De ben zine moet een octaangehalte hebben van 75. De dagindeling ziet er als volgt uit: De Junioren starten des morgens om 11.30 uur, terwijl de senioren en internationalen des middags om 13.30 uur aan de start zullen ko men. Voor hen, die door werkzaamheden de morgenraces niet kunnen bijwonen, bestaat er dus nog gelegenheid de grote internationale ra ces nog te bezoeken. De training, die als gevolg van de vergrote internationale deelname ook moest worden uitgebreid, is als volgt vastge steld: Donderdagmiddag, Vrijdagsmorgen en Vrijdagmiddag. Daar de inschrijving tot deelname nog niet is gesloten, zullen we direct na de sluiting de ver schillende namen der rijders vermelden. De laatste tijd komen geregeld vragen hoe het met de plannen voor het openluchtspel staat en soms ook om verder gaande inlichtingen. Daar om willen wij de stand van zaken even verklaren. De voorbereidingen zijn zover gevorderd, dat tot uitvoering der plannen zou kunnen worden over gegaan indien voldoende financiële steun werd toegezegd. Dit is helaas nog niet het geval. Wel blijkt uit een aantal kleine giften uit verschil lende plaatsen, dat er belangstelling voor de plannen bestaat, doch op het garantiefonds wordt slecht ingetekend. De spelers vinden dit natuurlijk niet erg be moedigend en als de situatie zo blijft dat er geen steun komt zullen de plannen in de oorspronke lijke vorm niet doorgaan. Voor Rijssen is een aanbod ontvangen, waardoor de uitvoering al daar vrijwel verzekerd is, doch Holten, Goor en Hellendoorn-Nijverdal laten nog weinig horen. Alleen het Gemeentebestuur van Goor deed een sympathieke toezegging, door het bedrag van de verschuldigde Vermakelijkheidsbelasting voor het Garantiefonds beschikbaar te stellen. Dit is een blijk van waardering van Overheidswege, dat zeer op prijs gesteld wordt, hoewel het prac- tisch effect niet zo heel groot is. Voor elke uit voering is ca. 1400.a 1500.nodig. Het garantiefonds moet dus voor elke plaats waar gespeeld wordt ongeveer even groot zijn, als genoemde bedragen. Is de opbrengst aan entree lager, dan zal het garantiefonds moeten worden aangesproken. Bij hoge entree-ontvangsten dus geen tekort, bij lage echter wel. In dit laatste geval is ook de opbrengst echter laag, dus ook de vermakelijkheidsbelasting, zodat de toezeg ging ook in dit geval onvoldoende is. Toch is deze toezegging van belang, omdat ze zo gunstig afsteekt bij de houding van hen, die niets van zich lieten horen. Als we zien dat in deze provincie, in Hengelo en Zwolle, de Ge meentebesturen voor het grootste gedeelte ga rant zijn voor de daar te geven uitvoeringen, dan blijven we hier toch wel ver onder de maat. „De cultuur zal zich in Twente in al zijn vormen moeten uiten, willen wij de achterstand inhalen", was het slot van een artikel in een der bladen. Als echter pogingen hiertoe niet enthousiast ontvangen worden, dan zal er niet veel van terecht komen. Het is te hopen, dat spoedig de nodige toezeggingen gedaan zullen worden, om de uitvoering der plannen te ver zekeren. Het in „Reggestreek" georganiseerde Amateur-toneel is van goede wil, doch is niet in staat, het risico alleen te dragen. Blijven dus Ge meenten en particulieren in gebreke, dan zullen de plannen wellicht tot een of twee uitvoeringen beperkt blijven, daar er wel uitzicht is, dat het risico hiervoor gedekt kan worden. Het is echter niet denkbeeldig, dat bij een der gelijke gang van zaken, het animo om in de toe komst nog in een behoefte te voorzien, niet meer aanwezig zal zijn. Er is reeds heel veel werk verzet en men wil nu wel eens de waardering voor de plannen om ook hier nieuwe vormen van culturele ontspanning te brengen, op overtui gende wijze constateren, alvorens tot uitvoering van die plannen over te gaan. Gekwel van vliegen bij paarden. Vliegen hebben een hekel aan laulierbladen en dus een aftreksel van deze bladen in water of vet kan helpen om vliegen weg te houden. Een ander goed middel is vooral in de bosrijke streken, waar allerlei stekende vliegen en andere insect ende paarden kwellen, een aftreksel van de bladeren der walnoot. Met dit waterige extract wordt de huid bevochtigd en de plaag geesten laten de paarden dan met rust. Deze beide middelen zijn, wat men noemt, huismiddeltjes, die effect kunnen hebben, maar het nadeel er van is dat de werking slechts kort duurt. Dierenbescherming noemt daarnaast het alom bekende D.D.T., dat voor de oorlog bij ons bekend was onder de naam van Gesarol, dat door een Zwitserse firma werd gemaakt en vooral ge bruikt werd om de stallen vliegenvrij te houden. Het is een uitstekend middel. Het wordt, verdund met water, met een fijne spray tegen muren en ramen van de stal gespoten. De vliegen, die daar op gaan zitten, gaan onherroepelijk dood en de werking houdt wel 6 weken aan. Als men dus bv. half Juli en begin September de stallen op deze manier behandelt, vinden de vliegen, die binnen komen, onherroepelijk de dood. In sommige woningen kunnen we gebruik maken van een doorschijnend soort vernis, dat 6% D.D.T. bevat. Strijkt men hiervan wat op de vensterbanken en kozijnen etc. (hetgeen onzichtbaar is) dan liggen de volgende dag de vliegen dood voor de ramen. Er zijn uiteraard nog andere middelen. Het meest effectieve is wel het Hexachloorcyclo- hexaan, dat onder zeer veel verschillende namen uitgebreide toepassing heeft gevonden, zowel in de geneeskunde van de mens (schurft o.a.), als in de diergeneeskunde (tegen schurft, luizen en vliegen), als in de landbouw (o.a. ter bestrijding van ritnaalden in de grond). Tenslotte kunnen wij de strijd tegen de vliegen aanbinden, door hun broedplaatsen (mesthopen vooral) te besto ken. Men kan dit doen door zorgvuldige afdek king, door te zorgen dat er voldoende broei in ontstaat, zodat de larven door de hoge tempera tuur doodgaan. Wil men de dieren zelf voor enige tijd be schermen tegen vliegen, dan is de flitspuit daa- toe zeer geschikt. Wij schrijven voor enige tijd, omdat de werking maar kort duurt en teveel mag men niet op de huid brengen, want de petro- leumhoudende Vloeistof zou anders schadelijk kunnen werken. Voor honden en katten is D.D.T. niet onschuldig, als ze door aflikken er teveel van binenkrijgen. Nadere inlichtingen worden door Dierenbe scherming, Prinses Mariestraat 40, te 's-Graven- hage, gaarne verstrekt. Abonné's buiten de gemeente worden vriendelijk verzocht van het ingesloten girobiljet gebruik te willen maken. Mocht U 't niet doen dan wordt U een post- kwitantie plus inningskosten aangeboden. Wij vertrouwen echter op Uw vlotte en welwillende medewerking, waarvoor wij U bij voorbaat dank zeggen. Administratie Holtens Nieuwsblad. Giro 414 4 2 5 No. 3,22 x 0,68 maf 5,40 2,64 x 0,85 maf 5,80 2,14 x 0,68 maf 4,— 1,83 x 0,68 maf 3,25 1,83 x 0,68 maf 4,25 (nieuw gegalvaniseerde Bij partij reductie. Onder dankzegging voor het genoten vertron wen in ons steeds gesteld, maken wij ónz cliëntèle beleefd er op attent dat wij onze zaa per 1 AUGUSTUS SLUITEN. dan voor „VULCAAN" MESTSTOFFEï VULCAAN Y (13 N 12 P 8 K) voor grasland, VULKAAN S (10 N 10 P 15 K) voor knollen, naar Ook knolzaad, half-lang en rond, in voorraad Ir Org aarc plas leze tehs ing niet „1 han opl beh V mei doe is e doo wil T arti er son ma gro a I i me Donderdag, 10 Augustus a.s. Aanvoer van rundvee en biggen. Speciale schapenmarkt. Bezoekt met de Kermis op 10 Aug. a.s. de als van ouds in het geheel gemoderniseerde Uw aangiftebiljet Inkomsten belasting 1949 protesteert niet, als het onjuist wordt ingevuld. Laat de behandeling daarom over aan onze deskundigen. Accountant en belastingconsulent Vestigingen door geheel Nederland Kantoor HOLTENOranjestraat A 198, tel. Onder leiding van VV. Muller Te koop: prima D. K. W.-Motor 98 cc. 1939. Desk. onderz. toegestaan, 's Avonds na 6 uur thuis. J. AANSTOOT, Beuzebergerweg 4. Meisje ook beneden 18 jaar. N. BROUWER—Buma, Holten, A 107. Flink Meisje gevraagd voor Augustus, voor de dag of dag en nacht. P.a. FAM. KNIJFF, De Bosrand, Holten. TE KOOP: bij A. BULSINK, A 243. GEVRAAGD: vier wielen mei 2 assi voor het maken van z.g. zeepkist. WIM BEIJERS, Holte TE KOOP: Toom Biggen Wed. VAN HOLTEN, N 74, Holtei WEGGELOPEN: airedaler-terrier luisterende naar de naai "Olga". Terug te bezorgt bij G. J. BOUWHUIS Molenbelterweg.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2