Schoolgeldverlaging Belastingwijziging. en HOLTEN. Jaargang 2. ZATERDAG 29 JULI 1950. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD r+-hinri herirnnnt f niï r> -knnartnal Uitgave van de stichting „Hoitens Nieuwsblad" i.o. 1—15 m.m. (d contant) f 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 )e abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.7o p. Kwartaal j te Eoiterim Teief. kb^s-z*'- I 1 IS DE REGERING ZOEKT EVENREDIGER LASTENVERDELING. (Van onze soc.-econ. medewerker.) Men zal zich herinneren hoe de regering ter gelegenheid van de opening van het nieuwe parlementaire jaar in September j.l. een on- pleizierige verhoging van personele belasting in het vooruitzicht stelde, die geheven zou worden naar de hum-waarde. In de Memorie van Antwoord op de bij de Tweede Kamer in gediende belastingontwerpen heeft minister Lieftinck deze plannen opgegeven. Onze finan ciële goochelaar is van oordeel, dat hij beter van een verhoging van personele belasting kan afzien dan een verdere verlaging van in komsten- en loonbelasting toe te staan, waar op van verschillende zijden is aangedrongen. Hiermee bereikt de regering, dat er veel arbeid op de belastingkantoren wordt verme den, omdat de herziening van alle aanslagen in de sfeer der personele belastingen nu over bodig wordt, hetgeen niet wegneemt, dat er toch incidenteel wel wijzigingen zullen komen, omdat er een nieuwe wet op de personele be- lasting wordt voorbereid. Met een verhoogde personele belasting wilde men de belasting druk verplaatsen van de sfeer der verwerving naar die van de besteding van het inkomen. Dat gebeurt nu niet, zodat de minister blijk baar tot de conclusie is gekomen, dat de be oogde consumptievermindering toch niet het gevolg zou zijn van een hogere personele be lasting. Overigens wordt het gewenste effect uitein delijk toch wel bereikt, want de inmiddels m behandeling genomen huurwet zal zeker ten gevolge hebben, dat er grote druk wordt uit geoefend op de huishuurders, die de in uitzicht gestelde verlichting van lasten aan het belas- tingfront dan ook moeten zien als een voorberei ding tot grotere offers aan de huiseigenaren, die deze lotsverbetering wel zeer dringend behoe den, nadat men hen vijf jaren heeft laten wach- in op het hun toekomende. Het schijnt er nu eindelijk van te komen, al vrezen wij, dat de tegemoetkomende houding van minister Lieftinck niet voldoende zal zijn i de zware druk, die door een huurverhoging loontrekkers en zelfstandigen zal worden ge legd, te compenseren. De tijd zal ons wel leren, dat wanneer eenmaal de verhoogde huren in ons economisch bestel zijn geperst, zij zoveel ruimte zullen innemen, dat er een waarschijnlijk moei lijk te onderdrukken drang zal ontstaan om de lonen weer te doen stijgen. In elk geval is het critiseren van de huurwijzigingen een gebiek aan ook maar het geringste economisch besef. Er moet dus wel iets gebeuren en de daaruit voortvloeiende risico's moeten we op de koop toenemen. Toch moet men spreken van een ernstig stre ven van minister Lieftinck om de zware lasten, die op ons volk drukken, te verlichten. Zijn politiek daarbij is gericht op drukvermindering van de kinderrijke gezinnen, die het uiteraard zwaar te verduren hebben en anderzijds op ver lichting van alle fiscale remmen op 'n soepel verloop van het economisch leven. Het eerste streven blijkt uit een verlaging van schoolgel den, het tweede uit een achterwege blijven van verhoogde registratie- en zegelrechten bij ver koop van roerende goederen en een vermindering van die rechten wegens plaatsen en volstorten van aandelen in vennootschappen. Met het laat ste hoopt men de verstrekking van risicodragend kapitaal aan lichamen te bevorderen. Deze maatregel past dus geheel in het industriali satie-schema, dat behoefte heeft aan vermogen. Geen evenwicht. De verlaging van schoolgelden wijst op de worsteling van de minister met zijn financie ringsweegschaal, die een evenwicht moet ver tonen tussen inkomsten en uitgaven. Bepaalde uitgaven, die zeer hoog zijn, moeten nu eenmaal worden gedaan (defensie!), dus een drastische verlaging van inkomstenbelasting behoort tot de onmogelijkheden. De nog steeds stijgende kos ten van levensonderhoud doen echter de span ningen tussen lonen en prijzen weer geweldig toenemen. Veel stemmen uit de vakverenigingen lieten alweer een ernstige klaagzang horen, die de re gering niet onbeantwoord kon en mocht laten. De gevolgen van een nieuwe loonsverhoging, zo zij daartoe gedwongen mocht worden, werken averechts op de economische toestand van ons land, zodat naar een andere oplossing moest worden gezocht. Men meent die nu gevonden te hebben in een vermindering van de schoolgel den, waardoor aan ernstige klachten over de zware lasten vooral in gezinnen met kinderen, die middelbare scholen bezoeken, wordt tege moetgekomen. De schoolgeldverlaging zal aan zienlijk zijn. Bovendien schijnt de regering van plan te zijn de reeds lang beloofde geringe verlaging en ge lijkmatiger ver lopende inkomsten- en loonbelas ting nu per 1 Januari 1951 te doen ingaan. Dit verheugt ons ten zeerste. Een even goede maat regel is de verhoging van de grens voor de loon belasting van 4000 op 5000. Hierdoor wordt een groot aantal loontrekkenden van navorde- ringszorgen ontheven. Zij weten dan waar zij met hun salaris aan toe zijn, zodat veel finan ciële narigheid tot het verleden gaat behoren, omdat men moet sparen voor belastingschuld, wat op 't ogenblik niet meevalt. Autorijden op eigen kosten. De regering heeft nu meteen van de gelegen heid gebruik gemaakt om een nog bestaand be- lastinglek te dichten. Het is een publiek geheim, dat een groot aantal zakenmensen met auto's rijden, die zij voorwenden voor hun zaken te ge bruiken, doch die in werkelijkheid voor een groot deel voor privé-aangelegenheden worden ge bruikt. De kosten van het auto-gebruik worden van de bedrijfsopbrengst afgetrokken, zodat men dan minder belasting betaalt of populair gezegd op min. Lieftincks rekening kan auto rijden. Aan deze politiek tracht men nu een einde te maken door het invoegen van een nieuw artikel in de bestaande wetten. Hierbij wordt een wet telijk vermoeden aangenomen met betrekking tot het gebruik van personenauto's. Staat nu vast, dat een personenauto zowel voor privé- als voor zakendoeleinden wordt aangewend de inspecteur moet dit zo nodig aantonen dan schat men de privé-uitgaven ten minste op een derde van de totale autokosten. Hiermee bereikt men, dat de aftrek voor autokosten wordt be perkt, waardoor de neiging zal gaan bestaan om het overbodige aanschaffen van „bedrijfsauto's" te verminderen. Bovendien zal de consumptie worden beperkt, de belastingopbrengst stijgen en de spaarzin zal door deze factor niet langer worden belemmerd. In het kader van de economische toestand van ons land en de nog steeds deplorabele toe stand van 's lands financiën is deze maatregel wel juist. Het overdreven luxe-beeld op de wegen zal er door verminderen. Minder aange naam is dit plan voor de auto-branche, die toch door de nieuwe benzine-belasting al zwaar werd getroffen. Opnieuw dreigt hier het gevaar, dat een deel van ons volk de dupe wordt ten bate van het geheel. De omzetbelasting. Tenslotte worden nog enige overheidsvoor- nemens bekendgemaakt met betrekking tot de omzetbelasting. De dag- en nieuwsbladen kun nen zich verblijden met de afschaffing van de omzetbelasting voor hun branche. Een welkome verlichting voor een bedrijfstak, die onder zware zorgen gebukt gaat. Maar teleurstellend is de bekendmaking, dat de regering nog steeds worstelt met omzet belastingperikelen en er nog niet toe kan over gaan de kleinhandel hiervan vrij te stellen door een stelsel van heffing bij de bron. Dat is een tegenvaller en de uiteindelijke regeling zal wel wachten op de uitwerking van Benelux-vraag- stukken op dit terrein, waarbij een veranderd systeem wel zal samenvallen met een verhoging van de omzetbelasting. Die verhoging van omzetbelasting is een on aangename verrassing, die minister Lieftinck nog in portefeuille houdt. Naar wij hopen ziet men aan ons financiële departement in, dat een zodanige druk-verzwaring nog ernstige conse quenties kan meebrengen voor het bedrijfsleven. Wij zijn echter al op de goede weg met de re geringsverklaring, die toegeeft, dat een systeem verandering in de zin van een vrijstelling van de detailhandel moet worden nagestreefd. Ook hier zal dus eens wel de zon doorbreken. Wanneer wij deze nieuwe belastingplannen samenvatten, kunnen wij er in vinden een toe nemend besef in regeringskringen voor de hoge lasten, waarmee ons volk is beladen, wij kunnen er ook in waarnemen een zekere onmacht om die druk te verminderen en een zoeken en tasten naar een meer bevredigende lastenverdeling. Het ideale op dit laatste terrein is echter nog lang niet bereikt; daarvan zijn wij overtuigd. Dr H. R. M e s. OPGAVE LEERLINGEN. Naar aanleiding van de oproep van leerlingen voor de landbouwhuishoudcursus in het vorige nummer, verzoekt de Commissie van Toezicht dat gegadigden zich opgeven voor Zaterdag 5 Augustus bij Mevr. Nagelhout. BEDRIJFSONGEVAL. De heer W. v. d. Meulen, machine-bankwerker bij de fa. Klein Velderman, kwam met de mid denvinger van zijn linkerhand tussen een werk stuk en de electrische slijpsteen en verwondde zich zo ernstig, dat de hulp van dokter Gerritsma moest worden ingeroepen. GESLAAGD. Jitze v. d. Veen, Jan Kolkman en Gerrit Jan Stam slaagden resp. voor het diploma electro- techniek, smid-bankwerker en timmerman. Allen bezochten de ambachtschool te Deventer. Onze hartelijke gelukwensen, jongelui. BIJEN CONTRA KIPPEN. Toen de heer Brink van de Oude Deventerweg een zijner bijenkasten inspecteerde, viel plot seling het bijenvolk de in de onmiddellijke nabij heid lopende kippen aan en verschillende die ren werden hevig gestoken. Een der kippen moest de bijeenaanval zelfs met de dood be kopen. DE H. J. WANSINKSTRAAT. In verschillende raadsvergaderingen werd door enkele leden gewezen op de slechte staat, waarin de H. J. Wansinkstraat (een zijstraat van de Kolweg) verkeert en evenzo vele malen verklaarden B. en W., dat in deze deplorabele 'toestand verandering zou worden gebracht op korte termijn. Pl.m. een half jaar staan de ste nen langs de aardebaan en de aangrenzende be woners en met hen vele anderen vragen zich af waarom gaat men toch niet over tot bestrating Door de zware regens van de laatste week is de toestand onhoudbaar geworden en om geen natte voeten te krijgen heeft men zelf maar een pad van stenen aangelegd van pl.m. 1 meter breedte. Om de bewoners van de aanliggende percelen uit de misère te helpen en om te voorkomen, dat nog meer stenen zoek raken, zou het wenselijk zijn dat tenspoedigste tot verharding werd overge gaan. Indien om de een of andere reden zulks niet mogelijk is, laat men dan van gemeente wege een afdoende verbetering aanbrengen. DE SCHOOLSPORTDAGEN. De schooljeugd leest ons blad natuurlijk ook en zal zich zeker verdiept hebben in de uit slagen van de schoolsportdag, welke wij in ons laatste nummer publiceerden! Er heerst nog wel enig misverstand over de regels, die gelden en daarom laten wij hieronder de normen vol gen, die gelden voor de athletiekdiploma's van de schoolsportdagen Jongens: A B C D 1. 60 m. hardlopen 14 sec. 12.6 sec. 11.4 sec. 10 sec. 2. vèrspringen 2 m. 2.30 m. 2.75 m. 3.25 m. 3. balverwerpen 16 m. 22 m. 30 ra. 35 m. 4. hindernisloop 25 sec. 22.5 sec. 19.5 sec. 17.5 sec. Meisjes A B C D 1. 60 m. hardlopen 14 sec. 13 sec. 12 sec. 10.8 sec. 2. vèrspringen 2 m. 2.20 m. 2.55 m. 3 m. 3. balverwerpen 12 m. 16 m. 20 m. 22 ra. 4. hindernisloop 26 sec. 23.5 sec. 20.5 sec. 18.5 sec. Het laagst verworven diploma voor een der vier onderdelen geldt voor het geheel. Heeft iemand dus achtereenvolgens behaald D, D, A, C, dan ontvangt hij het A-diploma. Presteerde een ander b.v. C, D, D, gene, dan ontvangt die geen enkel diploma. Deze regeling, die de con sulent voor L.O. getroffen heeft, verwekte bij de Holtense jeugd veel misnoegen, daar zeer velen de hindernisloop niet binnen de gestelde tijdslimiet volbrachten. Elders wordt echter de zelfde maatstaf aangelegd, zodat ze wel moet berusten. DE KERMISMARKT. Over een kleine veertien dagen begint in onze plaats het marktseizoen met de van ouds be kende Kennismarkt. Vroeger was dit werkelijk een vlotte en levendige markt, waar veel run deren, biggen en schapen aangevoerd werden. De laatste jaren is de rundvee-aanvoer geheel op de achtergrond geraakt, maar als schapen- markt heeft deze markt toch blijkbaar een meer dan regionale bekendheid behouden, want uit verschillende delen van ons land komen de scha penhandelaren die dag naar hier. Ook met de biggen-aanvoer was het de laatste jaren weer veel beter. Het marktwezen bloeit niet in onze plaats, maar laten wij deze traditionele markten zoveel mogelijk in stand houden. Zij zijn geen Rijssen, Zwolle of Doetinchem, maar men kan nooit we ten, hoe uit het kleine het grote nog eens weer opbloeit. De opkomst van deze laatste markten is ook niet nauwkeurig te beredeneren en aan Deventer ziet men hoe eens bloeiende markten plotseling beginnen te vervallen en zelfs drei gen verloren te gaan. Op 10 Augustus is de rogge van het land en och, de knollen kunnen nog wel een dag wach ten. De varkensmesterij is de laatste maanden weer meer lonend, de belangrijkste oogstwerk- zaamheden zijn wat achter de rug, op deze dag kan iedere landbouwer het wel wachten om des morgens naar de markt te gaan. Hij bekijke zijn veestapel eens of er nog niet wat weg te dóen of aan te schaffen is. De handelaren zullen hem met welgevallen zien komen. Ook het jonge volk wil na de drukke en in spannende arbeid van de laatste weken wel een klein verzetje. NAAR HET VADERLAND ONDERWEG. Met het troepentransportschip „Skaugum" is naar het ouderhuis onderweg de soldaat J. Aan stoot. Vermoedelijke aankomst te Amsterdam 13 Augustus a.s. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds Verweijs uit Sliedrecht; 10.30 uur Ds de Vries (H. Doop). Collecte Gendringen. Dijkerhoek. 10 uur Ds Verweijs. Collecte Gen- dringen. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Dr L. van der Zanden van Groningen. In beide diensten extra collecte voor de door scheuring .getroffen kerken. AGENDA Vacantie van 31 Juli t.m. 5 Augustus: W. Beid- man, H. W. ten Velde, Gebr. Veldhuis, T. Koopman, fa. J. G. P. Müller, Johan Huzen, W. Maats; Smeden: G. v. d. Bos, G. H. Broek huis, B. Jansen, W. Maats, Gebr. Veldhuis. Woensdag 9 Aug.Raadsvergadering, 's avonds 7.30 uur. Donderdag 10 Aug.: Kermismarkt (speciale schapen- en biggenmarkt) Woensdag 30 en Donderdag 31 Aug.: School- en Volksfeesten in het Dorp. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Sept.: School- en Volksfeest te Dijkerhoek. EEN KASTELEN-RIT. De Motor- en Automobielclub „De Holter- berg" ontplooit een grote activiteit. Zondagmid dag a.s. organiseert zij een oriënteringsrit, een z.g. Kastelen-rit, over een afstand van pl.m. 100 K.M.- en met een gemiddelde snelheid van 36 K.M. per uur. De naam zegt reeds, dat de deel nemers kastelen te zien zullen krijgen. Het is nu alleen nog maar de vraag, welke kastelen dit zullen zijn. Deelname aan deze rit garandeert de rijders een mooi parcours, zodat velen aan de start zullen verschijnen, welke plaats heeft om 2 uur bij hotel ,,'t Lösse Hoes" op de Holter- berg, waar een half uur voor de start de route kaarten worden uitgereikt. Er worden blijkens de aankondiging van deze rit prachtige prijzen beschikbaar gesteld. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot D. J. Bulsink slaagde te Assen met lof voor het examen gezel timmeren. BUURTVERENIGINGEN GINGEN UIT. Uitstapjes en excursies zijn om deze tijd van het jaar aan de orde van de dag en Hoitens in gezetenen doen hieraan druk mee. Woensdag morgen was het voor de leden van de buurtver eniging „Ons Genoegen" van de Burgemeester v. d. Borchstraat reeds vroeg dag in verband met het uitstapje, dat deze dag werd gemaakt naar Arnhem en omgeving. Via Apeldoorn werd gereden naar Rhenen, waar een bezoek werd gebracht aan het sol- datenkerkhof op de Grebbeberg en Ouwehands dierenpark. In Renkum werd in hotel „Rijnzieht" de lunch gebruikt en van hier ging men naar Arnhem, waar een bezoek werd gebracht aan de tentoon stelling „Mijlpaal 1950". In park Sonsbeek, waar het zeer druk was, raakten enige dames zoek, doch met medewer king van de politie waren ze spoedig opge spoord. Een boottocht over de Rijn naar de Wester- bouwing viel buitengewoon in de smaak. Mede dank zij het mooie weer was het voor „Ons Ge noegen" een genoegelijke dag. ,De Trekvogels", de reisvereniging van de Larenseweg, sloegen dit jaar de vleugels wijd uit en maakten Donderdag een excursie met als eindpunt Rotterdam. In de Maasstad werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Rotterdam ahoy' en de expositie „Oud Rotterdam". Men was getuige van duikerdemonstraties, het duiken van een onderzeeër, terwijl ook een prachtige boottocht werd gemaakt door de ha vens met zijn imposante zeekastelen en enorme hijskranen. Hoogstvoldaan kwamen „De Trekvogels" om pl.m. 12 uur weer in Holten aan. De buurtvereniging „De Toren" (Kerkstraat) maakte Donderdag een uitstapje naar Hoog Elten en Arnhem. In Hoog Elten werd genoten van de prachti ge natuur en mooie vergezichten op de Rijn. Via Zevenaar werd naar Arnhem gereden en van uit de Gelderse hoofdstad werd een schitterende boottocht gemaakt over de Rijn naar de Wester- bouwing. Geruime tijd vertoefde men in het fraaie park Sonsbeek. Na een kort oponthoud in Apeldoorn keerde men om pl.m. 11 uur weer in Holten terug, hoogst voldaan over de mooie dag. DIPLOMA TYPEN. Mej. Willy Holterman slaagde te Almelo voor het diploma machineschrijven. VERHUIZINGEN. Ingekomen: N. A. Rouwenhorst geb. van Es- terik, uit Markelo; P. Kooiman geb. Roos, uit Loosdrecht; M. T. van Riele, uit Hellendoorn. Vertrokken: A. J. Leliveld en gezin naar Warmond; D. J. Nijland naar Hengelo (O.) J. A. Eshuis geb. Langkamp naar Hoorn. BEKROONDE FOKPAARDEN. Op de te Zwolle gehouden jubileumkeuring ter herdenking van het 60-jarig bestaan van het Stamboek afdeling Overijssel, behaalde „Halera" van G. H. Stegeman, D 93, een 2e pre mie in de rubriek stermerries, en „Korry" van E. Aaltink, D la, een le premie en tevens het praedicaat ster. Beiden zijn van het Groningse type. „Loesje" van M. Boode, E 36, en „Kroonprin ses" van B. W. Stevens, D 100, behaalden een 3e premie. Beiden zijn van het Gelderse type. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hermina, dochter van G. J. Lode- weges en van A. Paalman. Ondertrouwd: J. Oostervelt en J. H. Nijhof.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1