"PLAATSELIJK^ O, tsVi&uiW Eerste prijs voor H.M.V. en k nte De ouden ven dagen gingen op stap. Verschijnt elke Zaterdag. ZATERDAG 22 JULI 1950. [o. 29. Jaargang 2. Uitgave van de Stichting ,Jloltens Nieuwsblad te Holten. Tele}. K 5Jf83 - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. d contant1.00. Iedere m.m. meer 0.06 abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. Kwartaal Juist met de hakken over de sloot. OTiitf hesl 5 Ji LTI aid mili PP) zorg ;e 1> Het was Zaterdagmiddag 15 Juli tussen elf en stigLaalf uur op Smidsbelt een drukte van belang ;oen de H.M.V.-ers met hun dames en talrijke supporters zich daar verzamelden voor het ver rek naar het Nationaal Federatief Muziekcon- 'ours te Eist waar „H.M.V." zou uitkomen in de Ere-afdeling Fanfare. De deelnemers hadden aan iet verzoek, om op tijd aanwezig te zijn, keurig \Ll»ehoor gegeven, zodat men op het vastgestelde tijdstip kon vertrekken. De reis met de 4 O.A.D.- 5ri! nissen naar Eist verliep vlot, zodat men voor 11 uur reeds op de plaats van bestemming was. LiTa de officiële ontvangst ten gemeentehuize, rertoefde men enige tijd gezellig in hotel „Het Wapen van Eist" en werden in de grote zaal na een openingsmarsje de beide concoursnummers „gemaakt". Er werd druk gesproken over de kansen. Zou den we boven de 110 punten komen? Hadden we maar vast een eerste prijs vonden de minder „gerusten", terwijl de pessimisten de sombere voorspelling deden van een 2e prijs. Men klampte de heer Heleenders aan of hij zich misschien aan een voorspelling wilde wagen, doch van zijn laco nieke opmerking ,,'t Kan regenen en 't kan droog blijven" werd men ook al weinig wijzer. Wel meenden wc van het gezicht van heer dirigent te mogen aflezen dat de beide nummers in deze allerlaatste repetitie goed waren gespeeld, zodat we met vertrouwen (de een met wat meer dan de ander) naar het concoursterrein wandelden. Verschillende korpsen kwamen voor Holten aan beurt en uitslagen werden bekend gemaakt. Deze uitslagen gaven echter weinig moed, want van de 4 korpsen die voor „H.M.V." in de con- tur(certwedstrijd uitkwamen behaalde niet één een eerste prijs. 'n Zuinige „grote drie" in de „kleine" tent. WH 'n Scherpe beoordeling. Om plm. 4.15 uur beklommen de „H.M.V.-ers" le tent. 'n Laatste hou je taai mannen. Doe alle- naal je best en dan komt de zaak zeker in orde. Sterkte jongens. Daar klonk het fluitje van de voorzitter der jury en even later was „H.M.V." in actie. Eerst ij Z: het verplichte nummer, de „Yelva" ouverture van K. G. Reissiger, arr. A. Delhaye en daarna het keuze-nummer „Capriccio Fantaisie" van Gilson, arr. Jules Blancenois. Toen de laatste tonen van het keuze-nummer waren verstorven was de spanning tastbaar in het Holtense kamp. tiet gezicht van de heer Heleenders voorspelde weinig goeds, 't Keuze nummer was goed „gemaakt" maar van het ver plichte nummer kon dit helaas niet gezegd wor den. De jury dacht er echter juist anders over en gaf voor het verplichte werk 51 en voor het vrije nummer 49 punten. De honderd punten waren juist voldoende voor het behalen van een eerste prijs en vele Holtenaren uitten spontaan hun blijdschap over het behaalde succes. De heer Heleenders kwam handen tekort om de felicita ties in ontvangst te nemen. Verschillende muzi kanten was het zo tegengevallen dat men geen kaart met „eerste prijs" op de borst wilde hebben. Men dacht aan Joure en Wolvega. Later heeft men toch deze 100 punten naar zijn juiste waarde weten te schatten en werd spontaan feest gevierd in Eist. Er werd een mars door het dorp gemaakt en voor het hotel maakten de supporters een ,r vreugdedans rond de muzikanten. Om echter op tijd weer in Holten te zijn moest te spoedig in Eist worden „opgebroken" en via Arnhem en Zutphen werd naar Lochem gereden waar de muziekvereniging „Aeolus" stond opge- K steld om „H.M.V." te huldigen. Bij monde van de voorzitter van „Aeolus" werd „H.M.V." har telijk gefeliciteerd met het behaalde succes. De heer Westerik dankte de Lochemse vereniging voor de zeer gewaardeerde attentie. Na dit oponthoud ging het naar Holten, waar aan de Deventerweg bij "hotel Muller „Wilhelmina" uit Rijssen stond opgesteld om „H.M.V." te ont vangen. In optocht ging het toen naar de muziek tent in de tuin achter het gemeentehuis, waar de officiële huldiging plaats had. Onder de laatste tonen van de muziek van Orpheus" uit Bathmen, dat met „Wilhelmina uit Rijssen de stoet begeleidde, was een grote schare samen gestroomd om getuige te zijn van de huldiging van het korps en zijn dirigent. De huldiging. De voorzitter van de supportersvereniging, de heer J. Wiggers, nam, toen allen zich een plaatsje veroverd hadden, het woord en schetste in een vlot speechje de hooggespannen verwachting, die bij de vrienden van H.M.V. en ook bij het korps geleefd had, een verwachting, die weliswaar niet in vervulling gegaan was, maar waarvoor toch Wel een prachtig resultaat in de plaats gekomen was, n.l. een le prijs met 100 punten. Spr. dankte de heer Heleenders en het korps voor deze overigens unieke prestatie, want na Joure met 116 en Wolvega met 115 punten zou het haast te mooi geweest zijn wanneer nu ter stond een promotie naar de vaandel-afdeling had [plaats gehad. Er is, aldus spr., de laatste weken avond aan avond hard gewerkt. Hij hoopt, dat men op deze weg zal voortgaan en dat de bevolking van Hol ten H.M.V. moreel en financieel zal blijven steunen. De burgemeester, Mr. Enklaar, bood de geluk wensen aan van het gemeentebestuur en zeide dat Holten trots is op zijn muziekkorps, dat reeds zoveel eer heeft ingelegd. Wij zijn, aldus de bur gemeester, door de resultaten van H.M.V. wel zeer verwend, want het is zo langzmerhand tra ditie geworden dat het met een le prijs in huis komt. Hij complimenteerde de heer Heleenders en diens echtgenote en bracht het korps dank voor de lauweren, die het heeft geoogst. Een rij van sprekers. Namens de Bathmense muziekvereniging „Orpheus" sprak de heer W. E. van Stralen de gelukwensen uit, terwijl de voorzitter van „Wil helmina", de heer B. Pauwe, bloemen aanbood. Spr. wees er op, dat men tegenover de prestaties van het korps hoe langer hoe critischer zal staan nu het in de ere-afdeling zit, zodat het helemaal geen verwondering behoeft te baren, dat men zo maar niet naar de vaandel-afdeling over gaat. Burgers, weest trots op deze vereniging, riep spreker de aanwezigen toe, zij vormt een sieraad voor uw gemeente. Vervolgens werden bij de vele gelukwensen, bloemen en eriveloppes met inhoud aangeboden door de voorzitter van de muziekvereniging te Wierden, de heer W. Egberts, door de heer Jos. van Geenhuizen namens H.G.K., door de heer H. J. Wansink namens de Holtense Handelsvereni ging en voor de Chr. Gem. Zangveren. „Soli Deo Gloria" door haar voorzitter de heer W. Rietberg, welke sprekers echter niet te verstaan waren voor de tent vanwege de geringe accous- tiek vanuit de tent. Namens de vrouwen en verloofden van de muzikanten boden Mevr. G. Bouwhuis-Geltink en H. Oolbekkink-Slettenhaar een mooie sprei aan, door henzelf gemaakt en bestemd voor een verloting tot stijving van de kas. Ook de heer Heleenders en zijn echtgenote werden in de hulde betrokken. De heren Koldeweij en Kroon boden namens de beide Oranjeverenigingen enveloppes met inhoud aan, terwijl nog gelukwensen werden uit gesproken door de voorzitter van de Wandelclub „Vrij en Blij", de heer Lammers. De heer Heleenders, die hierna het woord kreeg, meende wat olie op de golven te moeten gooien. In 1948 ging H.M.V. voor het eerst weer naar een concours en men moet dus wel begrij pen, dat zo maar niet verwacht kon worden, dat nu de vaandelafdeling zou worden bereikt. Deze verwachting kon enkel bestaan bij de al te enthousiaste bewonderaars van H.M.V. De tech nische ontwikkeling heeft geen gelijke tred ge houden met de promotie, welke gemaakt werd en daarvoor zal dan ook nog hard gestudeerd moeten worden. Niettemin is het volgens spr. een prachtig resultaat om na drie jaar reeds een le prijs te winnen in de ere-afdeling. Vier of vijf weken hard studeren is niet voldoende. De voorzitter van H.M.V., de heer A. Westerik, sprak tenslotte woorden van dank tot de burge meester en de andere sprekers. Het succes dat wij vandaag boekten, aldus spreker, is een succes. Plet is wellicht goed, dat het nog niet groter is, want dat kan ook zijn nadelige zijde hebben. Spr. bracht dank aan de verenigingen Wilhel mina en Orpheus voor de muzikale hulde door hen gebracht. Hij dankte de burgemeester voor diens sympathieke woorden, waaruit blijkt dat de plaatselijke overheid met de verenigingen meeleeft en de verschillende sprekers voor hun stoffelijke huldeblijken. H.M.V. staat in het middelpunt der belang stelling en spr. hoopt, dat dit zo mag blijven. Het op peil houden van het korps kost veel geld, want er moeten b.v. instrumenten worden aan geschaft, welke ongeveer f 1000.kosten. H.M.V. blijft daarom gaarne hopen op de steun van de inwoners. Spreker is de tolk van allen, wanneer hij de heer Heleenders dankt voor de moeite, welke hij zich getroost om het korps op een hoger plan te brengen. Op zijn eigen wijze weet hij met de leden om te gaan en verricht hij zijn paedagogische taak. Hij bood de heer Heleenders een enveloppe met inhoud aan om daar zelf een aandenken voor te kopen. Aan de supportersvereniging en haar voorzit ter, de heer Wiggers, brengt spr. dank voor hun grote steun en de dames der leden dankt hij voor de mooie sprei. Zij hebben zich vooral de laatste weken de opoffering moeten getroosten, dat hun mannen vele avonden bezet waren. De heer Westerik spreekt ten slotte de hoop uit, dat H.M.V. onder de zegen des Heren mag blijven medewerken aan de culturele verheffing van ons volk. Hiermede kwam het ietwat teleurstellend slot van deze huldiging want velen hadden gehoopt op een mooi stukje muziek na al de woorden, welke gesproken werden en die dikwijls voor velen niet verstaanbaar waren. De leden met hun dames en de verschillende genodigden gingen vervolgens naar hotel Holter- man, waar hun door de supportersvereniging een aangename tractatie werd aangeboden. Wij willen dit verslag besluiten met de vraag le stellen, of het niet wenselijk is bij een volgende gelegenheid van deze aard een microfoon op te stellen, zodat men het gesprokene kan volgen. Er zal dan ook niet die roezemoes zijn, waarvan de heer Westerik bij zijn slotwoord hinder onder vond. Als de supportersvereniging dan verder zorgt voor een tijdige opstelling der zitplaatsen in en voor de muziektent, dan kan men met vreugde een volgende huldiging tegemoet zien. SCHRIFTELIJK VERKEERSEXAMEN OP DE SCHOLEN. Vanwege het Verbond voor Veilig Verkeer werd op de beide Dorpsscholen het schriftelijk gedeelte van het schoolverkeersexamen afgeno men in tegenwoordigheid van de plaatselijke commandanten van de Rijkspolitie en de consul 'van het Verbond, de heer C. G. Bal, alhier. De leerlingen kregen een dubbel vel papier waarop verschillende problemen, door invulling van vragen, moesten worden opgelost. Dit is de eerste keer dat dit schoolexamen hier werd afgenomen. De scholen te Dijkerhoek en Espelo waren deze keer nog niet ver genoeg ge vorderd met het verkeersonderwijs, maar zullen het volgend jaar ook aan het examen deelnemen. Voor de kinderen, wier schriftelijke oplossin gen niet geheel voldoende zijn, zullen nog aan vullende mondelinge vragen worden gesteld, zodra de opgaven, die door een verkeerscommis- sie worden beoordeeld, bekend zullen zijn. LEZING OVER SURINAME. Donderdagmorgen hebben de leerlingen van de O.L. Dorpsschool in Amicitia een lezing bijge woond over Suriname, welke door een inwoner van dit land, de heer Talud, die momenteel in ons land woont, werd gehouden. Op een voor de kinderen duidelijke wijze schetste deze spreker de toestanden in zijn land, welker bewoners erg arm zijn, maar die door emigratie van blanke mensen geholpen zouden kunnen worden, daar het land bij exploratie een goed bestaan kan opleveren. Hij demonstreerde hoe de inheemse bevolking van Suriname alles op het hoofd draagt, met een volle emmer met water waaruit geen spatje verloren ging. Aan het einde van zijn causerie mochten door de leerlingen vragen gesteld worden, die door de heer Talud op prettige wijze werden beantwoord. Het was een 'leerzame anderhalf uur, dat de Minderen in Amicitia doorbrachten. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk: Holten 8.30 u. Ds van Achter berg. 10.30 u. Ds van Achterberg. In beide dien sten collecte voor Kerk en Wereld. Dijkerhoek: 10 u. Ds de Vries. Collecte voor Kerk en Wereld. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds A. Dragt van Nieuwer-Amstel. GEVONDEN VOORWERPEN. Verloren: vulpen, damestasje (topper), heren- vest, konijn, 5 postduiven (geringd). Gevonden: damestasje (grijs), hoofddoek, acte- tas met inh., zilveren hangertje. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A-127, Tel. 352. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan, zv. J. v. Zon en J. Koopman. Gehuwd: Herman Brunink, 24 j. en Harmina Hendrika Kappert, 24 j. Arend Eshuis, 30 j. en Jantiene Antje Langkamp, 29 j. EINDELIJK WEER THUIS. De heer Van der Pluim, die onlangs enige post duiven liet meevliegen in de grote vlucht van St. Vincent (Frans-Spaanse grens) kreeg een der duiven nog terug 14 dagen nadat de dieren waren gelost. Het diertje had blijkbaar vast gezeten want het miste van een der poten alle tenen. FEEST IN DIJKERHOEK. Dijkerhoek zal z'n jaarlijks school- en volks feest dit jaar houden op Vrijdag 8 September. Op de avond van de 7e September zal er voor de ouderen een gratis feestavond worden gehouden. Gedachtig aan de propaganda-slagzin „Zoek toch elders niet, wat de eigen plaats U biedt" zal aan deze feestavond medewerking worden verleend door de Ontspanningsclub „Holten" en de. kron tjongband „Tegahaja's" O.C.H. zal deze avond opvoeren het prachtige blijspel „Welkom bin nen". Vrijdag 8 September zal er des voormiddags schoolfeest worden gevierd met de kinderen, ter wijl namiddags de traditionele volksspelen als karretje rijden, stoelendans etc., zullen worden gehouden. Ook mankeert de „Ronde van Dijkerhoek" niet op het programma en gezien het feit dat verschil lende jongelui reeds bezig zijn met het „ombou wen" van hun fiets zal het bij deze ronde ook dit jaar weer volop spanning zijn. Ter bestrijding van de kosten, die gratis feest avond en de festiviteiten op 8 September mee brengen, zal in de komende week een lijst-collecte worden gehouden, die hartelijk wordt aanbe volen. BENOEMING. De heer H. J. Koopman te Dijkerhoek is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot schilder bij de dienst van gemeentewerken te Doetin- chem. AGENDA VACANTIE van 24 t/m 29 JULI 1950: H. Haan, Wed. v. Zon, B. Visser, H. Hartsuiker, H. J. Aaftink en Zn., Fa. B. J. Slotman, Bulsink, Fa. Gebr. Nijkamp, Fa. E. Achterkamp, G. v. d. Bos, in rijwielen, J. v. Bruggen, A. M. Nijkamp, Bouwvakpatroons. Maandag 24 Juli: Opruiming (zie annonce) Dinsdag 10 Aug.: Kermismarkt (speciale scha- penmarkt) Vrijdag 7 en Zaterdag 8 September: school- en volksfeest te Dijkerhoek. Het is een mooie dag geworden voor de ouden van dagen, die Maandag, op initiatief van de Holtense Handelsvereniging en de autobezit ters in onze gemeente, weer een prachtige tocht maakten. Het bestuur van de winkeliersvereni ging heeft, onder aanvoering van de voorzitter en secretaris, de heren H. J. Wansink en H. J. Bouwhuis, weer prima gezorgd, dat het de plm. 175 deelnemers aan niets heeft ontbroken. Het einddoel van de tocht was het nieuw ver kregen gebied Hoog en Laag Elten en via de Gel derse Achterhoek en het Montferland werd dit doel bereikt. In Elten was het prachtig in het nieuwe kurhaus en met het mooie vergezicht op de Rijn maar ook onderweg over Laren, Al- men, Vorden, Hengelo, Hummelo, Laag Keppel, Wehl en Beek was het prachtig en het weer werkte geweldig mee, zodat men met genoegen de rit in de 28 auto's en twee bussen van de O.A.D. kon maken. In Elten werd de inwendige mens versterkt en op de terugreis, welke over Beek, via het Montferland, naar Zeddam, Doe- tinchem, Zelhem en Ruurlo ging, werd nog even aangelegd. Over Barchem, Lochem, Goor en Markelo was het toen nog een korte trip en bij Slotman op de hoek stond H.M.V., der traditie getrouw, de deelnemers weer op te wachten om hen naar Amicitia te brengen. Het mooi verlichte en geheel gerestaureerde Amicitia maakte de oudjes even beduusd, toen zij in dat volle licht bnnentraden, maar een kopje koffie zorgde er voor, dat zij spoedig geheel op hun gemak waren en toen de tongen daarna los kwamen om een loflied uit te spreken op het ge- notene, was de geheel gevulde zaal een en al aandacht. Wansink Jan zei het weer op z'n bekende vlotte manier, dat het moeilijk wordt om steeds weer nieuwe tochten te bedenken, maar dat men naar hij meende deze keer wel weer goed geslaagd was om de „in leeftijd wat gevorderden" een mooie middag te bezorgen. Hij dankte in het bijzonder de heer Bouwhuis, de ijverige secretaris, die het meeste werk altijd opknapt en de autobezitters en vele anderen voor hun belangeloze mede werking. De burgemeester, die ook mee geweest was, was vol lof over deze middag. Hij zeide, dat wie de ouderdom niet eert de jeugd niet waard is, maar dat de Holtenaren het wel verstaan hebben om hun ouden de eer en de dank te brengen, welke hun toekomt. Hij onderstreepte de lof voor de heer Bouwhuis, maar wilde toch ook dank brengen aan de heer Wansink, die met zijn onuit puttelijke levensmoed, steeds weer veel werk verricht voor de gemeenschap. Toen kwam Dieks Kolkman aan het woord, die met zijn 80 jaren nog steeds op krasse wijze zijn woordje doet en er aan herinnerde, dat de vorige collecte f 108,opgebracht had. Hij verzocht de deelnemers aan de tocht ook deze keer voor H.M. V. een sommetje bijeen te brengen om de muziek in onze plaats te steunen. De heer Kolkman was verder vol lof over de tocht, die de ouden van dagen was aangeboden, en zeer in de smaak ge vallen was. Hij dankte het bestuur van de Han delsvereniging en de autobezitters en ook de anderen "die hun medewerking verleenden. Met een vrolijk stukje muziek van H.M.V., dat zich op het toneel geïnstalleerd had, werd deze dag besloten en werden onze oude mede-ingeze tenen, waar nodig, door de autobezitters weer thuis gebracht. De collecte, wélke de heer Kolkman annon ceerde, bracht deze keer f 118,en enkele cen ten op, waarvoor de heer Westerik aan het slot nog even dank bracht. RICHTING-AANWIJZER HOLTERBERG. Vele automobilisten weten niet, wanneer zij in het Dorp zijn, hoe zij in de Holterberg moeten komen. Op het A.N.W.B.-bord voor de Stationsstraat staat wel een aanwijzing „Holterberg", maar die is oranje gekleurd en dus niet bestemd voor voer tuigen. Zou het niet wenselijk zijn enkele rich tingaanwijzers aan te brengen, die het vinden van de Holterberg vergemakkelijken? MET DE KLEUTERS OP REIS. Plm. 70 leerlingen van de Prot. Kleuterschool maakten in het begin van de week, onder leiding van de leidster van de school, Mej. Ploeg, en de dames Romeijn en Otter, een reisje per autobus naar Apeldoorn, waar zij ten Huize van Mej. Ploeg spelletjes deden en werden getracteerd. Zij waren 's middags weggegaan en keerden omstreeks 6 uur weer, na zeer genoten te hebben van de mooie rit met de bus en het prettig opont houd te Apeldoorn.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1