ei Een sprookje. HOLTEN. No. 28. Jaargang 2. ZATERDAG 15 JULI 1950. Verschijnt elke Zaterdag. NIEUWSBLAD abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal TJitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5J(83 - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 i hf Er was eens een aardig dorp in een niet ver land, dat rijkelijk bedeeld was met natuurschoon. Aan de voet van een uitgestrekte heuvelrug lag het als het ware in een dal tussen een kleine voortzetting van die heuvelrug en omgeven door |glprachtige bossen aan de ene zijde en welige akkers en sappige weiden aan de andere kant. Schone en indrukwekkende vergezichten deden mensen, die het dorp en haar omgeving be zochten in een devote stemming de grootheid en schoonheid der schepping beseffen. Vooruitstrevende inwoners van het dorp zagen al vroegtijdig de sociale en culturele, maar vooral de economische betekenis van de ontsluiting van al dat heerlijk natuurschoon voor hun dorp en zij vormden een vereniging, die de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer ten doel stelde. Door haar voortdurende propaganda gil: kreeg het dorp en meer nog de grote heuvel in zijn nabijheid bekendheid in den lande en kwa men velen het met een bezoek vereren, zodat er steeds meer ruimte nodig was om deze zomer gasten te bergen. Toen in dat land na een bittere oorlog het eten in de steden nog schaars en niet te best was, kwamen nog veel meer gasten hun buikje in dit dorp rond eten en paarden zij het nuttige aan het aangename door hier in groten getale hun vacantie door te brengen. Vele inwoners van het dorp meenden, dat dit drukke bezoek altijd zo door zou gaan, maar toen de mensen in de steden weer goed doorvoed waren en de grenzen naar het buitenland weer open gingen werd het bezoek gelijdelijk minder. Maar de mensen in het dorp en de vereniging voor vreemdelingenverkeer waren niet alleen gastheren, zij waren ook nuchtere zaken lieden en zij begonnen een grote reclamecam pagne. Zij gaven jaarlijks belangrijke bijdragen aan de V.V.V. en de vroede vaderen voteerden jaarlijks een grote som om deze propaganda te helpen bevorderen. De dorpelingen wilden ook gaarne wat industrie hebben, maar de wijze mannen van het land zeiden, dat in zo'n mooie omgeving geen industrie paste en dat men zich op de vreemde lingenindustrie moest toeleggen. Er verschenen dan ook overal in het land prachtige reclameplaten, ontworpen door een plaatselijke kunstschilder, en men kon geen krant opslaan of men zag met vette letters de naam van het dorp in de advertentiekolommen. De kleurrijke folders in de etalages van de reis- bureaux trokken de bijzondere aandacht en zo het haast niet anders of het dorp werd over stroomd met vreemdelingen, die er hun vacantie wilden doorbrengen. Het resultaat was, dat aan vankelijk vele bezoekers moesten worden afge wezen, maar dit had tot gevolg, dat nog meer mensen er met alle gewield naar toe wilden, zodat er meer hotels gebouwd moesten worden. Er ging een roep door het land over de schoonheid I van het dorp en de hulpvaardigheid van zijn Ufipnwoners. Om de vele vreemdelingen maar ook de eigen ingezetenen kunst en ontspanning te verschaf- Qgjfen, kwamen de besturen van muziek-, zang-, 'toneel- en sportverenigingen elk jaar vroegtijdig bijeen om een programma op te stellen, waardoor men in de mooie muziektent, op de sportweide en op andere plaatsen genotvolle middagen en avonden verzorgde. Omdat de streek arm was aan water maakte men een prachtig natuurbad en de bewoners van het dorp leefden in grote welvaart met in de zomer in hun midden honderden gasten, nog lang en gelukkig met elkaar. Het is grotendeels maar een sprookje dat wij ►♦♦hierboven weergaven en met sprookjes gaat het )ls mét dromen, zij laten dikwijls slechts de schoonste Ikant van het leven zien, maar dit sprookje zou in onze plaats voor een groot deel werkelijkheid kunnen worden, wanneer wij allen gezamenlijk de schouders onder het werk zetten om Holten tot een ideaal vacantie-oord te maken. Het gaat momenteel in bijna alle vacantie- centra minder goed met het bezoek van pension gasten, ook in onze plaats. Het geld is blijkbaar schaars en men beperkt zich tot autobusdiensten. onder die omstandigheden is het des te meer nodig om alle krachten in te spannen om aan ons natuurschoon, dat wij horen het de gasten zo dikwijls zeggen zo aantrekkelijk is, «en nog veel grotere bekendheid te geven. „De oost gaet voor de baet uit" zeiden onze voor ouders. Ons blad wil gaarne het intermediair zijn tus sen zomergasten en ingezetenen om de program ma's bekend te maken, welke men in de zomer wil uitvoeren, door meerdere exemplaren aan de hotels af te geven. Het wil daarbij gaarne het gemeentebestuur, de V.V.V.de Hol tense Han delsvereniging en anderen in de gelegenheid stellen iets over onze plaats te schrijven. epe BON 465: 125 gram Koffie. Bon 465 Algemeen van de voedingsmid- delenkaart geeft met ingang van morgen recht op het kopen van 125 gram koffie. De bon is geldig tot en met 29 Juli. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 24 Augustus geschieden. VEILIG VERKEER? Op de spitsuren wordt door de Rijkspolitie op het gevaarlijke punt bij de fa. Schuppert het verkeer op voortreffelijke wijze geregeld door een van onze plaatselijke politiemannen, doch wat Woensdagmorgen op dit punt plaats had, had o.i. weinig met veilig verkeer gemeen. Enige met witte helmen uitgedoste agenten der verkeerspolitie hadden post gevat op dit kruispunt en hielden staande een tractor met melkwagen juist voor het huis, bewoond door de heer Beltman, terwijl een der agenten zich met zijn zijspan-motor opstelde op de hoek van de tuin van de heer Paalman. De weg, die ter plaatse toch al niet te breed is, werd hierdoor voor de helft bezet door deze beide voertuigen, wat begrijpelijkerwijs moeilijkheden gaf voor het doorgaande verkeer, wat op dit tijdstip enorm druk is. Wij voor ons konden het punt, dat de heren van de verkeerspolitie voor hun controle hadden gekozen, niet gelukkig vinden, al geven we direct toe dat we geen expert zijn op verkeersgebied. GESLAAGD. Mej. Riek Kevelam slaagde voor het diploma costuumnaaister. Voor het overgangsexamen van de 3e naar de 4e klasse gymnasium slaagde Mej. H. Sprok- kereef. Voor het u.l.o.-diploma B slaagden de da mes D. Assink en B. Broekhuis en de heren H. J. Nijkamp en J. Stam; voor het diploma A Herman Schuppert D.Jzn. NAAR DE VIERDAAGSE. Onze plaatsgenoot, postbode Bets Stokkers, zal -dit jaar voor de 4e maal deelnemen aan de Vierdaagse, die van 24 t.m. 27 Juli te Nijmegen wordt gehoudén. Onze beste wensen vergezellen hem. EXCURSIES. Wanneer het hooi binnen is err de rogge nog even kan wachten, is voor de boerenstand de tijd daar om een dagje uit te gaan, en een twee tal verenigingen op landbouwgebied, n.l. de plaatselijke afdelingen van de C.B.T.B. en O.L.M. maakten resp. op Woensdag en Dinsdag hun jaarlijkse excursie. Een 60 leden van de C.B.T.B. hadden dit jaar als doel van de reis gekozen de Noord-Oost- Polder, waar des voormiddags de jaarlijkse pro vinciale vergadering werd gehouden in het Beursgebouw te Emmeloord, terwijl in de na middag onder deskundige leiding de polder werd doorkruist. Het grote bedrijf van de N.V. Schok- beton werd bezocht, waar een groot gedeelte van de nieuwe boerderijen, die in de polder wer den gebouwd en nog steeds gebouwd worden, „pasklaar" worden gemaakt, voor wat betreft de betonconstructie. Een gemengd bedrijf van pl.m. 12 ha. van een der Walcherense boeren werd bezichtigd, als mede de inlaatsluis bij Vollenhove en het grasland infiltratiegebied. De voormalige eilan den Urk en Schokland werden bezocht, waar klederdracht en oudheidkundig museum in het middelpunt der belangstelling stonden. Al met al was het voor de C.B.T.B.'ers en hun dames een nuttige en hoogst aangename dag. Ruim 100 personen hadden zich opgegeven voor de jaarlijkse excursie van de O.L.M., die Dinsdag 11 Juli werd gemaakt naar de pro vincie Drente en Giethoorn. Om 7 uur werd gestart en via Ommen naar Coevorden gereden, waar in hotel van Wely de koffiewerd gebruikt en waar tevens een ont moeting plaats had met een ingenieur van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (winnings- gebied Schoonebeek). Nadat door deze deskun dige interessante dingen waren verteld over de oliewinning werd naar Schoonebeek gereden, om de olieboringen te bezichtigen. Het bedrijf was in volle werking en de bezoekers hebben geruime tijd doorgebracht in Schoonebeek, welk Drents boerendorp tot voor enige jaren nog ver geten land was en waar nu naast het oude dorp een stad in het klein is verrezen. Uit de gewonnen olie worden ongeveer 1400 producten bereid, waaronder benzine, synthe tische rubber, zeep, enz. De olie bevindt zich daar ongeveer op 850 meter diepte. Men heeft er ook boringen verricht tot 3000 meter, waar bij men door een steenlaag van 600 meter moest boren. Ook had men er zoutlagen van 60 meter dikte aangeboord. Via Emmen en Stadskanaal werd van hier naar Borger-Compagnie gereden, waar onder leiding van de bedrijfsleider, de heer Jonker, de proefboerderij op de oude veenkoloniale grond werd bezichtigd. Na in hotel „Centraal" in Assen de brood maaltijd te hebben gebruikt, werd een bezoek gebracht aan het zwartbont stamboek-veebedrijf van de heer H. J. Brouwer te Ruinerwold. „Hollands Venetië" (Giethoorn) bood gelegen heid tot „punteren" en in Staphorst werden tij dens een kort bezoek de fraaie klederdrachten bekeken. 't Was reeds na twaalven toen men hoogst- voldaan weer in Holten arriveerde. RECTIFICATIE. Het examen, waarvoor Mej. Tilly Reisinger slaagde, was het paedagogisch-practisch gedeel te van het Staatsexamen voor muziek (L.O.). PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds de Vries (Bed. H. Av.) en 10.30 uur Ds de Vries (Bed. H. Av. en Dankz.). Dijkerhoek. 10 uur Geen dienst. Geref. Kerk. 9.30 uur (Bed. H. A.) en 3 uur (Bed. H. Av. en Dankz.) Ds Hoogkamp. MET H.M.V. NAAR ELST. De belangstelling voor het muziekconcours in Eist, waaraan H.M.V. Zaterdag gaat deel nemen, is groot en bijna 100 Holtenaren, w.o. de vrouwen der muzikanten, gaan de reis naar Eist meemaken. De bussen voor de supporters (waaronder worden verstaan allen, die als belangstellende meegaan) vertrekken uiterlijk 12 uur vanaf Smidsbelt. Men wordt verzocht om dan aanwe zig te zijn, want op laatkomers kan niet worden gewacht. Wanneer in Eist het succes wordt behaald, waarop heel Holten natuurlijk vurig hoopt, dan zal „H.M.V." worden ontvangen aan de Deven- terweg bij 't hotel Muller om pl.m. 8 uur, waar na het in optocht naar de muziektent gaat voor de traditionele huldiging. DE BUURTVERENIGING TE DIJKERHOEK MAAKTE EEN PRACHTIG UITSTAPJE. Met pl.m. 100 leden isde buurtvereniging „Schoolkring Dijkerhoek" met twee bussen van de O.A.D. op stap geweest en werd een mooi en gezellig uitstapje gemaakt. Het eerste doel van de reis was Emmen, waar in hotel „Homan" een kopje koffie werd ge dronken en het dierenpark werd bezichtigd. Het volgende doel was Borger, waar onder leiding van de oud-plaatsgenoot, de heer Joh. Kamphuis, de hunnebedden werden bezichtigd. Een belang rijk deel van de morgen was hiermede verstre ken, zodat men vervolgens in de stad Gronin gen in hotel Bleeker een warme maaltijd ge bruikte om met vernieuwde kracht naar Bedum te reizen, waar de bekende en grote zuivelfa briek werd bezichtigd en men o.m. kennis maak te met de condens-bereiding en verpakking in blik..Voor de landbouwers een zeer interessante fabricage. Van Bedum toog men naar Paters- wolde, waar sommigen van het gezelschap een boottochtje maakten op het meer, waarna men via Assen en Meppel in Staphorst arriveerde, waar een boerderij werd bezichtigd, waarin o.a. veel antiek aardewerk enz. aanwezig was. De laatste pleisterplaats voor de thuiskomst was het café Vloedgraven in Luttenberg, waar de benen nog even gestrekt werden, zodat men na een gezellig samenzijn voldaan om bijna twaalf uur weer in Dijkerhoek arriveerde. VOL KRENTEN EN TOCH NIET KRENTERIG. De arbeiders van de Zuivelfabriek te Markelo schonken hun collega, de heer J. Aanstoot, op „Platje", bij de geboorte van een jonge spruit een krentenbrood van anderhalve meter. Dat was ondanks de vele krenten geen krenterige daad. EEN FIJNE SPEURDER. Bij een door de Rijssense Motorclub georgani seerde puzzle-rit wist onze plaatsgenoot de heer D. J. Muller beslag te leggen op de eerste prijs. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Verloren: hond (spaniel), grijs dames jasje, portefeuille met inhoud. Gevonden: rubber laars, portemonnaie met inhoud, pet, bruin alpino-mutsje, pinken, post duif, pr. leren handschoenen, pr. wanten, slaap zak, bankbiljet van f 2,50. Inlichtingen: Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A-217, Tel. 351. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrika Aleida, dv. H. J. Baltes en H. Meilink. Johanna Aleida, dv. G. Paalman en G. Beunk. Jacob, zv. W. Bartelds en H. de Vries. Winifred Kay, dv. W. A. F. B. McPhee en D. Bradley. Angelique Lucienne Sylvaine, dv. C. P. Mundy en E. H. Vis. Gehuwd: Gerrit Jan Klein Horsman, 21 j. en Jenneken Haverslag, 21 j. VERHUIZINGEN. Ingekomen: K. Veldhuis uit Enschede. N. Brouwer-Buma en gezin uit Erica. ER KOMT EEN DOELMATIG KINDERBAD. Aan een behoorlijk kinderbad heeft het de Bad- en zwemvereniging „Neptunus" tot nu toe ontbroken. De sterke stroming in de winter maakte het niet goed mogelijk in de Schipbeek wat te maken dat voor de kinderen afdoende en veilig is. In de jongste ledenvergadering, welke Maan dagavond in het café van de heer M. Kalfster- man werd gehouden, werd besloten hierin thans te voorzien door een drijvend kinderbad te maken, waarbij gebruik gemaakt kan worden van de 10 meter lange dam wand, die zich reeds in de beek bevindt. De moeilijkheid blijft bij elke opzet, dat het in de beek .te maken obstakel er in de winter uitgenomen moet worden met het oog op drijvend afval, hoog water en ijsgang. AGENDA Zaterdag 15 Juli: H.M.V. naar het muziekcon cours te Eist. Maandag 17 Juli: Autotocht Ouden van Dagen. Verzamelen 12.15 uur; vertrek 12.30 uur. (Zie annonce). Dinsdag 18 Juli: Opruimingen. (Zie annonces). Donderdag 10 Aug.: Kennismarkt. (Zie offi ciële publicaties). Hetgeen men nu op het oog heeft, wil men in de winter verwijderen. Het kinderbad zal 2.20 m breed worden. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat het bestuur de laatste jaren zelf geregeld hadj maar dat men vanaf nu weer contact met de leden hoopt te hebben op een vergadering. Het eerste samentreffen was overigens niet bemoe digend want er waren maar enkele leden aan wezig. Niettemin konden enkele belangrijke be sluiten genomen worden waaronder ook de maat regel, welke wij hierboven schetsten. Mej. W. E. Wolters bracht een kort verslag uit waaruit bleek, dat het ledental 56 senioren en 73 junioren bedraagt. Volgens mededeling van de penningmeester is dit aantal reeds belangrijk gestegen. Voorts werd de bouw van de nieuwe badhokjes gememoreerd, welke door de architect de heer van de Bovenkamp belangeloos werden ontworpen en welke plm. f 1500 kosten. De heer Dikkers leende het geld aan de vereniging. Uit diens verslag als penningmeester bleek, dat de inkomsten f 632,67 en de uitgaven f 422,90 bedroegen. Het batig saldo ad. f 209,77 zal echter bijna geheel nodig zijn om de nagekomen reke ningen te kunnen voldoen. De heren Joh. Derksen en J. Maats zullen de boekhouding controleren. Aan secretaresse en penningmeester werd dank gebracht voor hun verslagen. Hoewel verschillende bestuursleden gaarne hun taak aan jongere krachten zouden willen overgeven, werden de aftredende bestuursleden, de dames W. E. Wolters en J. D. Cats en de heer W. Beijers, herkozen; naast het lid uit Laren, de heer A. Kettelarij, werd nog een vacature aan gevuld door de verkiezing van de heer J. Maats, tot bestuurslid. De heren Joh. Derksen en Jan Aanstoot wer den gekozen tot commissaris. Dc heer H. Tulier verklaarde zich bereid het toezicht in het bad op zich te nemen en ook weder zwemlessen te geven. Hem zal verzocht worden de leden der vereniging enige reductie te geven. Een plaats voor een ijscokar werd verpacht aan de heer Roesink voor een klein bedrag. Teneinde aan dames, welke zwemlessen willen nemen gelegenheid te geven hieraan ongestoord te kunnen deelnemen, werd de rooster zo inge richt, dat er Dinsdags- en Donderdagsmiddags van 2.30 tot 4 uur uitsluitend door dames van het bad gebruik gemaakt mag worden. Besloten werd voorts om wedstrijden te hou den. Deze zullen plaats hebben omstreeks half Augustus, opdat de deelnemers vooraf gelegen heid hebben zich te trainen. Het béstuur zal mooie prijzen beschikbaar stellen. In de vergadering werd medegedeeld, dat de politie reeds enkele processen-verbaal heeft opgemaakt wegens het zwemmen buiten het concessiegebied van „Neptunus", hetgeen door het Waterschapbestuur verboden is. De burgemeester heeft zich, teneinde de vreemdelingen in te lichten, met een schrijven tot de hotelhouders, pensionhouders en kam- peerboederijen gericht met het verzoek de onder staande bekendmaking te willen aanplakken. Het Bestuur van „Neptunus" zal, zover de voor raad zulks toelaat, reclameplaten beschikbaar stellen, waaraan deze bekendmaking kan worden bevestigd. „De Burgemeester van Holten wijst er op, dat er in deze gemeente slechts gelegenheid bestaat tot zwemmen in het Schipbeekbad „Neptunus". Het is mitsdien, op grond van verbodsbepa lingen, uitgevaardigd door het waterschap „de Schipbeek" verboden elders dan in het zwem bad in de Schipbeek te zwemmen. Het waterschap gedoogt de toegang tot het zwembad, welke voert over de bij hem in be heer zijnde kaden van de Schipbeek slechts, wanneer men in het bezit is van een lidmaat schapskaart of toegangsbewijs, afgegeven door de zwemvereniging „Neptunus". Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij A. KSet- telarij aan de Wippert. Op de naleving van bovengenoemde bepalin gen van het waterschap wordt door de politie toegezien". OPBRENGST COLLECTES BAND NED-INDIE. In de maand Juni 1950 hebben de collectes f 71,86 opgebracht. De collectes zijn gehouden op de huwelijks feesten van G. Vruggink-T. Traanman; A. Loh- man-H. Rouwenhorst; G. M. L. Rouwenhorst- N. A. van Esterik: G. Runneboom-J. Hofhuis; 25-jarig huwelijksfeest van J. Stam-Joha. Beid- man; 50-jarig huwelijksfeest van familie H. Vin cent; J. Beltman-J. Nekkers; H. J. Ebrecht-H. Spenkelink. PUZZLE-RIT VAN „DE KNALPIPE" EEN SUCCES. Het was bij de fontein aan de Molenbelterweg Vrijdagavond van de vorige week een drukte van belang. De halve jeugd van Holten was er verzameld om deel te nemen aan de puzzle-rit

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1