pi Vacanties van de Bakker' De stand van onze landbouwgewassen Officiële publicaties: Premieregeling voor particuliere woningbouw Algemeen Ziekenfonds Hc Inkomstenbelasting 1949 o4-. &S&ULS Qzti. Voor ANTHRACIET GEBR. DIKKER: Autotocht Ouden van dagen Adverteert in Holtens Nieuwsblac Marsconcert van H.M.V. Ter gelegenheid van de 39e verjaardag van Prins Bernhard gaf H.M.V. Donderdagavond een concert van marsmuziek op de muziektent onder leiding van de waarn. directeur Henny Fransen. Geopend werd met 't Wilhelmus (door velen zittende aangehoord, ter wijl anderen op de fiets bleven zitten of in ge makkelijke houding over het stuur bleven han gen), waarna een aantal marsen werd gespeeld. Aanvankelijk was de belangstelling niet groot, doch later liep de ruimte achter het gemeente huis aardig vol. De muzikanten oogstten na elk nummer een dankbaar applaus. Dodelijk ongeval op de onbewaakte overweg. Donderdagavond pl.m. 8.30 uur is de 70-jarige Jan Hendrik Bielderman uit Bathmen op een onbewaakte overweg tussen Holten en Bathmen door de trein gegrepen en vrijwel op slag gedood. OP WEG NAAR HUIS. Onze plaatsgenoot, de serg. four. J. Schippers, is met het troepentransportschip „Kota Inten" op weg naar huis. De boot zal vermoedelijk op 5 Juli a.s. te Rotterdam aankomen- Op reis. Ter bespreking van het reisplan '50 kwamen de leden van de reisvereniging „De Trekvogels" (Larenseweg) in vergadering bij een. Besloten werd dit jaar het uitstapje te maken naar Rotterdam op Donderdag 27 Juli. Er zal natuurlijk een bezoek worden gebracht aan de tentoonstelling „Rotterdam-Ahoy", ter wijl verder een rondvaart door de havens op het programma staat. Naar Amsterdam en Zand voort. De hoogste klassen van de Chr. school maakten onder leiding van het onderwijzend personeel Maandag j.l. hun jaarlijkse uitstapje. Het doel van de reis was dit maal de hoofdstad van ons land, Amsterdam, ter wijl daarna ook nog een bezoek werd gebracht aan Zandvoort. In Amsterdam werd een bezoek gebracht aan Artis met Aquarium, terwijl per salonboot een rondvaart gemaakt werd door de havens en grachten. Ook in Zandvoort werd ge durende enige uren genoten van zee en strand, al was het voor pootje baden nu net eigenlijk een tikje te fris. Hoogstvoldaan kwamen de jonge lui 's avonds om pl.m. 9 uur per extra trein weer in Holten aan. BEHOUDEN THUISGEKOMEN. Met het troepentransportschip „General A. W. Greely" is Zondag thuisgekomen de soldaat D. Stam, L 34; en met de „Grote Beer" arriveerde Maandag de soldaat L- Veneklaas, L 75. Beide soldaten werden door de buren met een erepoort aan de woning verwelkomd, zodat de vreugde van de behouden thuiskomst voor de soldaten en hun familie nog werd vergroot. Velen, waaronder de burgemeester en vertegenwoordi gers van de Band Nederland-Indonesie. kwamen de jongelui de hand drukken, vergezeld van ver schillende geschenken. ER MOEST GEPUZZELD WORDEN. Dinsdagavond organiseerde de Motor- en Auto mobielclub „De Holterberg" haar tweede puzzle- rit van dit seizoen. Voor deze rit bestond grote belangstelling; er verschenen n.l. 75 deelnemers, t.w. 13 automobi listen en 62 motorrijders, aan de start bij hotel Vosman. De afstand bedroeg 61.3 km., te rijden met een gemiddelde snelheid van 36 km. per uur. De route liep van start over de Borkeldseweg naar Rijssen via de Holterberg, waarbij tweemaal de Molenbelterweg moest worden gereden, het geen de nodige strafpunten opleverde, over de Deventerweg, Manenschijnweg, Espeloweg, Oude Diepenveenseweg, Lettele, Bathmen tot bij de spoorwegovergang op de Bannink, terug over Dijkerhoek, via Kolweg, Rijssenseweg naar de finish. De route-aanduidingen waren ditmaal nog moeilijker dan bij de eerste rit, zodat er dan ook velen zijn uitgevallen, n.l. 26 stuks. Door de voorzitter, de heer H. J. Bouwhuis, werden na afloop de prijswinnaars bekend ge maakt en de prijzen uitgereikt. De uitslag luidt: Afd. Motoren: 1. G. J. Bouw huis, Holten, 1 strafpunt; 2. J. Arfman, Holten, 1 strafpunt; 3. B. Aanstoot, Markelo, 5 strafp.; 4. De Cocq, Deventer, 9 strafp.; 5. H. W. Buur- sink, Rijssen., 14 strafp.; 6. J. W. Kok, Lochem, 15 strafp.; 7. G. Vruggink, Holten, 15 strafp.; 8. M. Pijffers, Rijssen, 15 strafp.; 9. Koeslag, Lochem, 16 strafp.; 10. Kleissen, Almelo, 17 straf punten; 11. G. de Groot, Holten, 17 strafp. Afd. Auto's: 1. G. Muller, Holten, 6 strafp.; 2. L. J. Pagrach, Holten, 15 strafp.; 3. H. ten Velde, Holten, 17 strafp.; 4. J. Maats,, Holten, 19 strafp. EEN HUWELIJKSBOOTJE MET MOTOR GERONK. Donderdagmorgen trad in het huwe lijk de penningmeester van de Motorclub „De Holterberg", de heer G. M. L. Rouwenhorst, ambtenaar ter secretarie alhier, met Mej. Nelly van Esterik uit Markelo. Gelijktijdig werd ook het huwelijk voltrokken van Mej. Heintje Rou wenhorst, een zuster van de bruidegom, met de heer A. Loman uit Deventer. De leden van de Motorclub vormden met hun motoren een escorte voor de bruidsstoet en stel de zich en haie op voor het gemeentehuis, toen de beide bruidsparen uit hun auto's stapten. Onder claxon-geloei togen zij naar binen, waar de burgemeester, Mr W. H. Enklaar, als ambte naar van de burgerlijke stand, de huwelijks plechtigheid verrichtte. Met een mooie toespraak werden de huwelijksbanden gesmeed, waarbij een bijzonder woord werd gesproken tot het bruids paar, welks bruidegom zijn emplooi heeft ten gemeentehuize. Bij de overreiking van het be langrijke huwelijksdocument, het trouwboekje, ronkten reeds weer de motoren om de jongge huwden weg te voeren. Er was zeer veel belang stelling voor deze huwelijksplechtigheid. Velen waren uitgelopen om de bruidsparen, waarvan de bruidjes gekleed waren in moireezijden bruidsjaponnen, te bewonderen. De motorrijders hadden hun machtines ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard met oranjevlaggen versierd. De bruidsauto voerde de K.N.M.V.-vlag. In de Ned. Herv. Kerk werd de huwelijks plechtigheid onder grote belangstelling verricht door Ds Jac. de Vries, die in een toepasselijke toespraak o.m. het verband legde tussen het motorrijden, het huwelijksleven en hun geeste lijke achtergrond. ONBEZOLDIGD GEMEENTE-VELDWACH TER. De heer G. H. Mekenkamp Jr., gemeente bode en waagmeester, werd dezer dagen be ëdigd als onbezoldigd gemeente-veldwachter. BEROEP NIET AANGENOMEN. Ds M. J. W. Knipscheer heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Beverwijk niet aangenomen. DE MILITAIREN OVERZEE. Blijkens een brief van de Band NederlandIndonesië aan de Holtense militairen overzee, waarin een nieuwe adreslijst en een paar prijsvragen zijn opgeno men, vertoeven er momenteel nog 16 plaatsge noten in de tropen, waarvan Sergt. B. Soer op Nieuw-Guinea en soldaat G. J. Kolkman in Pa ramaribo (West-Indië) SCHOOLREISJES. De leerlingen van de hoogste klassen der O.L. Dorpsschool maakten onder leiding van het onderwijzend personeel de vorige week een reisje met een paar bussen van de O.A.D. naar Arnhem, waar het park Roosendaal werd bezichtigd, door de Betuwe en de Gelderse Vallei naar Harderwijk. In Eist kon de jeugd kersen eten en in Harderwijk werd een boottochtje gemaakt op het IJsselmeer. Via een kort verblijf in de speeltuin bij Apeldoorn keerde men voldaan huiswaarts. De regen vermocht geen afbreuk te doen aan het genoegen der kin deren. De kinderen van Dijkerhoek en Espelo, die eveneens per O.A.D.-bussen een schoolreisje maakten, troffen eveneens een regenachtige dag. Over Loosdrecht en Hilversum reisde men naar de Luchthaven Schiphol, welke werd bezichtigd, en vandaar naar het strand te Bloemendaal. Na een kort verblijf aan zee vertrok men naar Am sterdam, waar een bezoek gebracht werd aan Artis en de versierde Kalverstraat en een rond vaart gemaakt werd door de havens. Na een kort bezoek aan de speeltuin in Voorthuizen kwam men laat maar voldaan weer thuis. LEZING OVER WEERKUNDE. In de Dins dagavond onder voorzitterschap van de heer J. H. Veneklaas Slots in café Jansen gehouden ver gadering van de vereniging „Jong Holten", afd. van de B.O.O., hield Dr G. M. Klamer van het K.N.M.I. in De Bilt een causerie over het werk van het weerkundig instituut. Eerst werd het huishoudelijk gedeelte der ver gadering afgewerkt en heette de voorzitter in het bijzonder welkom een aantal leden, die uit Indonesië waren teruggekeerd. De heer G. Rensen bracht verslag uit van de laatste B.O.O.-vergadering. In een met grote belangstelling gevolgde in leiding gaf Dr Klamer een uitvoerig overzicht van het belangrijke werk, dat door het K.N.M.I. te De Bilt, ten behoeve van lucht- en scheep vaart, landbouw en andere takken van ons volks bestaan wordt verricht. Spreker gaf een uiteen zetting van de betekenis der termen, welke in de weerberichten worden gebruikt en verduidelijkte het opmaken der weersvoorspellingen aan de hand van de weerkaarten, welke aan de luiste raars worden getoond. Hij liet de aanwezigen in gedachten de taak volgen van de grondwaarne mers met hun instrumentarium en sprak van de grote offers, welke vele geleerde mannen zich getroosten op de weerposten en -schepen op de zeeën en in de arctische en antarctische gebie den, waar het werk onder de meest barre weers omstandigheden soms meer dan twee jaren moet worden verricht en bevoorrading soms door vliegtuigen moet worden verricht. De voorzitter bracht Dr Klamer na de beant- wording van een aantal vragen dank voor de prachtige lezing. Bij de verdere afhandeling van de agenda kwam vast te staan, dat wegens onvoldoende deelname de excursie naar Wageningen niet doorgaat, terwijl in principe besloten werd in het komende seizoen weder een paar ontspan ningsavonden te organiseren. VOETBAL. Door de uitslag van Zondag j.l. T.V.O. 1 Zuid-Esmarke 2 (21) moet Holten Zondag avond om 7 uur spelen tegen Zuid-Esmarke. De spelers vertrekken om 5.30 uur van de Smidsbelt. Bij tijdige aanmelding bestaat er mis schien gelegenheid voor de supporters om met een bus mee te reizen. Voor een gezonde aanmoe diging van onze ploeg zal het gewenst zijn, dat velen zich opgeven. De samenstelling van het elftal is als volgt: doel: Frits; achter: R. den Heijer en W. van Geen huizen; midden: G. Wissink, B. Stokkers en A. Dollekamp; voor: Bulsink, Fransen, Traanman, Tulier en H. Oolbekkink. De laatste kans mannen, doe je best! Zondag over een week komt T.V.O. hier op bezoek. Als we thans de stand van onze landbouwgewassen en wat daarmee verband houdt, even onder de loupe nemen, dan is de hooi-oogst practisch ten einde. Het is wel vlug gegaan dit jaar, waaraan ook de tractoren met maai balk hun deel hebben bijgedra gen. Behalve de laatste restjes, waarmee men een beetje aan het sukkelen is gekomen door de regen, of waar voorgeweid was, is de grote hoop in de eerste helft van Juni binnengehaald. De opbrengst was meestal goed, soms zeer goed. Ook is de kwaliteit goed, doordat het oogstweer uit stekend was en de meeste percelen vrij snel achter elkaar gemaaid zijn in een niet te oud stadium. Op de lage gronden is de opbrengst wat tegen- Burgemeester en Wethouders vestigen de aan dacht van belanghebbenden op de beschikking van de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, volgens welke aan natuurlijke- en rechtspersonen van Rijkswege premiën kunnen worden verstrekt ten behoeve van de bouw van woningen met een inhoud van ten hoogste 375 M3 voor eensgezinshuizen en van ten hoogste 325 M3 voor andere woningen. Voor gezinnen met meer dan 6 inwonende kin deren is de grens voor eensgezinshuizen hoger, n.l. 450 M3. De regeling treedt op een nader vast te stellen tijdstip in werking. Deze regeling wijkt afzienlijk af van de tot nu toe geldende. In plaats van een jaarlijkse bijdrage kan nu een premie in eens worden toegekend. Uiteraard kan de regeling slechts toepassing vinden, wanneer de te bouwen woning aan de verschillende eisen voldoet. De grootte van deze premie is afhankelijk van het aantal pdrsonen waarvoor de woning ge schikt wordt geacht, van de oppervlakten van woonkamers, (woon) keuken, slaapkamers enz. Zo bedraagt de premie b.v. voor een eensgezins woning, geschikt voor huisvesting van tenminste 6 personen, met een oppervlakte van woonkamers (woon) keuken slaapkamers van tenminste 50 1V12, met een oppervlakte van woonkamers (woon) keuken van tenminste 25 M2 en met een overige oppervlakte van woning en bergplaats van tenminste 17 M2: ƒ3800. Een volledige uiteenzetting is in dit bestek niet mogelijk, nadere inlichtingen zullen wij even wel gaarne verstrekken. Voor het lopende jaar is de kans op nieuw bouw door het beperkte bouwvolume uiterst ge ring, doch gegadigden zullen plannen kunnen maken om in 1951 te kunnen gaan bouwen. Holten, 28 Juni 1950. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. gevallen. Het voorjaar was hiervoor te koud en te nat. Er is nu nog even tijd vóór de rogge-oogst en het is daarom zeer aan te raden, waar dit nog niet gedaan is, om ook de percelen, die geweid zijn, een beurt te geven. Als de geilpollen worden gemaaid en wat stikstof wordt gegeven, behoudt men een goede zode en het vee krijgt weer een frisse jonge weide. Voor het vee was er voldoende gras, en velen heb ben een perceel, hetzij groter of kleiner, kunnen in kuilen. Jammer was, ook uit ons oogpunt bezien, dat de grasdrogerij is uitgebrand. De bouwlandgewassen geven over het algemeen een beste indruk. De regen van de laatste weken was voor alle gewassen van groot belang. Bij de rogge komt dit de dikte van de korrel ten goede. De rogge, die in het voorjaar wat traag was, vertoont een goede stand. Het stro is vrij lang en de aren zijn goed bezet. Een groot voordeel bij 't vorig jaar is, dat ze prac tisch nergens is gaan legeren. Als dit zo blijft, kan dat heel wat handenarbeid besparen. We zien dit jaar méér korenbloemen dan vorig jaar. De oorzaak hiervan kan verschillend zijn, o.a. waren de granen in het voorjaar wat traag in het opschieten; misschien minder goede resultaten met bestrijdingsmiddelen, doch er zijn ook percelen on behandeld blijven liggen, waar kleurstoffen of kalk- stikstof gebruikt had kunnen worden. Het lijkt in het begin vaak met het onkruid nog niet zo erg, doch later valt het tegen, zoals we nu zien. De stand van de haver is eveneens goed. In 't voorjaar kwam veel magnesium-gebrek voor. De haver is dan getijgerd en soms geel. Mg-gebrek kan zijn een werkelijk tekort aan magnesium, het kan ook zijn dat de verhouding van de meststoffen onderling niet goed is. Een magnesium-houdende meststof brengt in de regel snel verbetering, hoe wel hiermee niet gezegd is, dat de kwaal voorgoed is genezen. Iets nieuws is de mengteelt haver en gerst. Er zijn in de gemeente meerdere percelen uitgezaaid, die een goede indruk geven. Er worden dit jaar met dit gemengde gewas weer diverse opbrengstproeven genomen, omdat op zand grond t.o.v. alleen haver nog niet voldoende gegevens bekend zijn. Als we ons nu nog even bepalen bij de hakvruch- ten, de aardappelen en de bieten, dan geldt hier niet minder dan bij de granen, dat deze gewassen er thans goed voorstaan. De laatste regen was hier wel zeer welkom en we zien dan ook het gunstig resultaat. Door het koude weer na 't poten, was de opkomst bij de aardappelen wat traag. Er zijn enkele percelen met holle plekken. Deze aardappelen zijn niet opge komen. Inplaats van kiemen hebben zich aan de knol vele kleine aardappeltjes gevormd. Men noemt dit onderzeeërs. De oorzaak hiervan is een te warme bewaring, waardoor sterk spruitverlies heeft plaats gehad en waar bij komt het koude weer na 't poten. Het slechte opkomen kan ook een andere oorzaak hebben, b.v. rhyzoctonia. De nodige aandacht moet nu weer besteed worden aan de coloradokever, die op vele percelen voor komt. Het is nodig, dat de velden geregeld gecon troleerd worden en indien larven aanwezig zijn, ge spoten of gestoven wordt. Er zijn o.i. vrij veel percelen bieten uitgezaaid. Voor de wintervoeding is dit een uitnemend gewas. Zoals nu de stand is, lijken ook hier de vooruitzich ten gunstig. De meeste percelen staan heel goed. Door de hagel in de vorige week zijn in de buurt schap Espelo enkele percelen beschadigd. In de bieten komt hier en daar weer de zwarte luis voor. Indien de aantasting erg zou worden, kan hiertegen gespoten worden met parathionbevattende middelen (zeer giftig). Als we nu de algemene indruk samenvatten, dan is de conclusie, dat de huidige stand van de land bouwgewassen goede oogstvooruitzichten geeft. Van de landman wordt veel arbeid en inzicht gevraagd. Zieken en plagen, die men vroeger niet kende, Hiermede betuig ik, mede namens mijn Ouders en Meisje, mijn hartelijke dank aan Familie, Vrienden, Buren, Bekenden, Band Ned.-Indonesië en „Berg- ruiters" voor de vele blijken van belangstelling die ik mocht ondervinden en de cadeaux die ik mocht ont vangen bij mijn terugkeer uit Indonesië. Sold. D. STAM. Holten, Juni 1950. L 34. TE KOÖP: GIERBAH 350 1. op breed stel en een wagen, smal beslag. G. H. BRONSVOORT, Borkelt C 11 Wegens ontruiming v zomerhuis TE KOOb 1 elecfr. form z.g.a.n., 1 buffet, theefc nachtkastje, 2 eiken kamertafels, 3 kacli lampekap en 1 een-pe; staaldraadmatras. Te bevragen bij de Heer P. DIJKS Stationastraat, alhier. No. 2 Een tuiip, GEVRAAGD gebruikte en stoeltjes, Brieven met prijso; onder No. 76Adm.H( Nieuwsblad. Adverteren doet ver! Vereniging „Het Ziekenfonds in de Gemeente Holti Het Bestuur van opgemeld fonds brengt deze ter kennis van de vrijwillig verzekert dat het zich in verband met een besluit van Ziekenfondsraad tot zijn spijt maar onder test genoodzaakt ziet Hart' Holte deau: jubilt 25-ja bij he de premie voor de vrijwillig verzekeri gehu met ingang van 2 Juli a.s. te verhogen 63 cent op 80 cent per week (plus 5 c voor het aanvullingsfonds). Hiervan zijn voorlopig uitgezonderd deger. die een uitkering ontvangen ingevolge de No wet Drees. Voor de gewijzigde regeling terzake van tandheelkundige hulp verwijst het naar de eei volgende nummers van het Ziekenfonds Nieu' HET BESTUUE i.].u lijke He aanw afge1 fond: fond! Het door U ontvangen aangiftebiljet Inkomstenbelasting 1949 veroorzaakt geen moeilijkheden, indien dit wordt behandeld door onze deskundigen. Accountant en belastingconsulent Vestigingen door geheel Nederland Kantoor HOLTENOranjestraat A 198, tel. 38' Onder leiding van W. Muller dat, i pracl De welk staai writ Wolt spr. ten Van wezij tink Muil lanci en z' zieke In Gerr de g' ben jaar denk EIERKOLEN TURF ESKOLEN (Salonkolen) gaat U toch ook naar link, L. besti r.'crl Hi te sj op 17 JULI a de le D< prot Het Bestuur van de Holtense Handelsverenigi:01 maakt bekend, dat de aangifte voor deelname a deze tocht moet geschieden vóór of op 10 Juli hur op de volgende adressen: Gebr. Wansink, H. J. Bouwhuis, Gebr. Dikkei Fa. E. Wonnink, Fa. H. Stokkers, J. Gel tink Gebr. Schuppert. De kosten ad 3.moeten bij de aangifte W( den voldaan. Het vertrek is bepaald op 12.30 uur vanaf Stationsstraat. waa stuu tijde >erz Uitknippen en goed bewaren. De gezamenlijke bakkers van Holten en Dijke hoek hebben hun vacantie volgens onderstaat kei lijstje ingedeeld: 24 Juli t.m. 29 Juli: Wed. van Zon, Hartsuike Wed. B. J. Slotman, Bulsink. 31 Juli t.m. 5 Aug.: T. Koopman, J. G. P. Mülle tuut W. Beldman. 7 Aug. t.m. 12 Aug. Gebr. Dikkers, J. Smit, Tuller. 14 Aug. t.m. 19 Aug. Gebr. Wansink. 21 Aug. t.m. 26 Aug.: Joh. Rietman. Geltink zal 't zelf bekend maken. DE GEZAMENLIJKE BAKKER! komen nu bij de verschillende gewassen naar vorei Gelukkig is dit ook zo met de bestrijdingsmiddelei zodat het evenwicht wordt behouden. Blijve bij de vele zorgen van de arbeid het oober geopend voor de zegeningen van Hem, die de wai^i dom geeft, zodat nu èn bij het binnenhalen van oogst ons danklied zij: Wat zijt Gij groot en goed! Eind Juni 1950. W. RIETBERG, Ass. R.L.V.D best 4tfeze liet het de den hier kei )l0( hee zijn bes- der tijd sch' "lijk! «-et

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2