an de Raadszaal N LS Ziekenfondspremie Plaatselijk Nieuws HOLTEN. ;6. Jaargang 2. ZATERDAG 1 JULI 1950. Verschijnt elke Zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 51,88 - 231, Adv.-prijs1—15 m.m. (a contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 Meer rust op Zondagavonden? Wijziging der Algem. Politieverordening opent moge lijkheid tot optreden tegen rustverstoor ders. De nestor van Holtens Raad, de heer H. J. Wansink D.Jzn., gaat heen. Mekenkamp Sr. zo nodig weer in functie. gemeenteraad kwam onder voorzitterschap burgemeester Mr W. H. Enklaar op Vrijdag- id 23 Juni om 8 uur in vergadering bijeen, certaris de heer S. Sikkes. ethouders de heren B. J. Veneklaas Slots en Jeeselink. nd,fwezig de heren H. Meijerman (C.H.U.) en J. stapel (V.V.D.). gekomen stukken Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten betref erekeningen Gem. Electr. Bedrijf en Keurings-, g- en Slachtbedrijf. voorstel van de Voorzitter wordt decharge ver- 1 aan de boekhouder G.E.B. en gemeente-ont- pes Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten betref- e vastgestelde huur van gemeentewoningen aan [olweg. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten betref- e aankoop van diverse kleine perceeltjes grond de Dorpsstraat vanaf Schuppert tot Grote Via- nodig voor de verbetering der rijkstraverse en ig van trottoirs. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten betref- le aangaan geldlening groot 75.000 gulden voor reiding G.E.B. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten betref- Ie verkoop grond aan de Kolweg aan J. G. van fenberg en Oolbekkink. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten betref - le leges in verband met verstrekken van inlieh- n uit het bevolkingsregister. Schrijven van de heer H. J. Wansink, waarin bedankt als lid van de raad met ingang van luni 1950, zulks wegens vergevorderde leeftijd, bar aanleiding van het schrijven van de heer iïïu nsink merkt de Voorzitter op, dat het besluit van heer Wansink hem niet alleen persoonlijk leed t, doch dat ook de raad dit betreurt. De heer nsink heeft steeds op voorbeeldige wijze de be- van de gemeente gediend in de periode, dat zitting in de raad had, doch aan alles komt een Ie, en de hoge ouderdom van de heer Wansink aanmerking genomen, kunnen wij niet anders n dat het besluit van de heer Wansink eerbie- >n. nde volgende vergadering zal van de heer Wan- die wordt opgevolgd door de heer Joh. Derk- officiëel afscheid worden genomen. Wijziging Raadsbesluit d.d. 19 Mei 1950 tot het aangaan van een geldlening. n de vergadering van 19 Mei j.l. werd o.m. be ten een geldlening aan te gaan voor verschillende litaalsobjecten van de algemene dienst tot een rag van 120.000.—. Dit besluit werd aan Ged. ten ter goedkeuring gezonden, doch kon geen dkeuring verwerven, omdat o.a. dekking werd ocht voor enkele objecten, die in 1950 op de be lting voorkomen, welke begroting nog niet in haar ieel door Ged. Staten kan worden beoordeeld, a wilde zich door goedkeuring van het geldlenings- luit nog niet binden. Langezien het motief van Ged. Staten alleszins ijk moet worden geacht, traden B. en W. in on- handeling met de geldgeefster en kwamen tot reenstemming voor een lening tot een lager be- ig van 104.000.—, terwijl als gevolg van deze ïswijze van Ged. Staten de datum van opname rdt verschoven naar 1 Juli a.s. )e overige voorwaarden en bedingen blijven on- frijzigd. !.h.st. werd het leningsbedrag bepaald op 04.000.—. Wijziging van de Algemene Politieverordening. )it ogenschijnlijk onbelangrijke puntje op de enda lokte een brede discussie uit tussen de Voor ter en verschillende raadsleden, waarbij men zijn rsoonlijke mening en ervaringen niet onder stoelen banken stak. Snige artikeltjes betreffende het verbod om met irtuigen (hieronder te verstaan alle motorrijtui- J, rijwielen en andere voertuigen, met uitzonde- g van kruiwagens, kinderwagens en dergelijke ine voertuigen) de trottoirs te berijden, het in nen van standplaatsen met stalletjes op of in de bijheid van openbare wegen, het kappen, vellen of >ien van houtopstanden binnen de bebouwde kom, :rden na ampele bespreking aangenomen, doch met tikel 11 ging dit niet zo vlot. B. en W. stelden or art. 11 van de Algemene Politieverordening in trekken en te vervangen door een nieuw artikel n de volgende inhoud „Het is op Zondagen, alsmede op algemene chris- lijke feestdagen verboden zich op nader door B. jW. aan te wijzen wegen langer op te houden dan or het gebruik van deze wegen als verkeersweg lig is. Onder algemene christelijke feestdagen wor- n verstaan de Nieuwjaarsdag, de Tweede Paasdag, Hemelvaartsdag, de Tweede Pinksterdag, de Eer- ien Tweede Kerstdag en de Oudejaarsdag." Volgens de Voorzitter is de toestand in de Dorps- faat op Zondagavonden het best te vergelijken met i „bende". De jongelui lopen de hele avond maar en neer te slingeren door de straat, veelal met tienen of nog meer naast elkaar en men trekt ih van het overige wegverkeer niets aan. Voor 'to's gaat men, na veel waarschuwen, nog wel op maar fietsers moeten maar zien hoe zij er door •men. Veelal blijft men ook in groepen voor de staan te kabaal schoppen en ik word op Zon- gavonden herhaaldelijk opgebeld door mensen, die m Zondagavond zien bedorven door deze jongelui, f moet en er zal aan deze wanordelijkheden een ide komen. De bonafide weggebruiker zal door maatregel in het minst niet worden getroffen, ih tegen hen, die denken dat ze baas zijn op de ?g, zal met gestrengheid worden opgetreden. De heer Wansink: Tegen hen die denken dat ze 1 de weg maar kunnen doen wat hen goed lijkt, zal oeten worden opgetreden, doch ik vindt dit artikel toch wel ietwat vérstrekkend en het is niet denk beeldig, dat fatsoenlijke weggebruikers ook het slachtoffer worden. De heer SoerEr is niet het minste bezwaar tegen dat rust- en ordeverstoorders in de kraag worden gegrepen, doch ik ben bang, dat ook onschuldigen de dupe worden. Het is in het verleden reeds eerder gebeurd, dat jongelui het slachtoffer werden van onoordeelkundig optreden van de politie. Wanneer we nu nog gemeente-politie hadden, dan De Voorzitter: Een dergelijke opmerking kan ik niet laten passeren. De heer Wansink: Er is mij een geval bekend, dat een jongen van een politie-agent een draai om de oren kreeg. Ik noem dit ontactisch optreden. De heer Landeweerd: Ik vind het artikel volko men op zijn plaats en ik begrijp niet, dat over de zaak zo lang gepraat moet worden. Men kan gemak kelijk hier wat praten over dingen, die gebeurd zijn met de politie, maar in dien men geen ooggetuige is geweest, moet men hierin zeer voorzichtig zijn. Het gezag moet gehandhaafd worden. De Voorzitter: We gaan er vanuit, dat de politie soepel en tactisch optreed en we hopen dat er ver betering komt, zodat we het artikel t.z.t. weer kun nen intrekken. Laten de ouders hun kinderen eens wijzen op deze onwellevendheid, dan zijn we al een stuk in de goede richting. De heer Jansen: Wanneer er groepjes jongelui op de weg staan en ik heb één of twee maal gebeld zonder dat men ruimte maakt, weet ik er wel raad mee. Nadat de heren Soer en Wansink nogmaals had den medegedeeld, dat ze het artikel te vérstrekkend vonden, werd het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht en aangenomen met de stemmen van de heren Soer en Wansink tegen. Destijds kocht de gemeente enige kleine perceeltjes grond aan van de heren Dikkers en Teeselink voor het bouwen van transformatorhuisjes en deze huisjes zijn thans niet anders te bereiken dan over ander mans grond. Waar de eigenaren van deze grond, de heren W. Keizer en H. J. Westerik, het recht van overweg willen verlenen, zal met dezen een overeen komst worden aangegaan. Het recht van overweg zal i,per jaar kosten, terwijl de kosten van de overeenkomst voor rekening van de gemeente komen. Op voorstel van B. en W. wordt de heer G. H. Mekenkamp Sr. benoemd tot onbezoldigd gemeente- bode-waagmeester. Mocht dit om de een of andere redeji nodig blijken, dan kan van de diensten van de heer Mekenkamp gebruik gemaakt worden. De heer Aaftink: Het is mij opgevallen, dat nog steeds geen voortgang wordt gemaakt met het be straten van dc H. J. Wansinkstraat. De toestand wordt zo zoetjes aan onhoudbaar. Hierbij komt nog dat de stenen overal maar rondslingeren en er zul len gerust wel een aantal zoek raken. De Voorzitter merkt op, dat hij deze aangelegen heid juist met de heer Holterman heeft bekeken en hopelijk zal binnenkort de bestrating plaats hebben. Naar aanleiding van een vraag van de heer Wan sink, hoe of het staat met de Sportdal-plannen, merkt de Voorzitter op, dat de Ned. Heide Maat schappij een plan uitwerkt en hopelijk hoort men ook hierover binnenkort nader. De heer Landeweerd vraagt, of er nog iets komt van de woningbouw. De Voorzitter heeft in deze nog geen uitsluitsel ontvangen, doch deze zaak zal aan de orde komen op het Congres van Ned. Gemeenten, dat binnen kort zal worden gehouden. Doordat men met de heer J. G. P. Müller alsnog tot overeenstemming is gekomen, gaat het bouwen van een nieuwe woning voor de gemeente-secretaris niet door. De heer Landmver informeert hoe of het staat met de electrificatie van de Beuzeberg. Hem wordt medegedeeld dat de tariefsherziening eerst haar be slag moet hebben gekregen. Volgens wethouder Veneklaas Slots wordt er hard gewerkt aan de electrificatie van de onrendabele gebieden, doch de heer Landuwcr en met hem vele anderen moeten deze winter nog maar petroleum branden. De heer Soer vraagt hoe of het staat met de in dustrievestiging. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat de prijs voor de aankoop van gronden van het industrie terrein is bepaald, volgde sluiting der vergadering. J. W. ongewenst moest worden beschouwd, daar dit 'n verzwaring van de lasten voor het indiviu zou betekenen. Met kleine bezuinigingsmaatregelen kon de raad zich verenigen, aangezien deze veel meer als saneringsmaatregelen, dan als aantas ting van de rechten der verzekerden konden wor den aangemerkt. De Minister van Sociale Zaken heeft gezien de stand van 's lands middelen goedkeuring gehecht aan een premieverhoging. Uitdrukkelijk hebben de ziekenfondsorganisa ties zich er steeds webr over uitgesproken, dat een premie-verhoging in het huidige stadium uit sociaal-economisch oogpunt uiterst bezwaarlijk te aanvaarden is. Het recente besluit van de Minis ter heeft de ziekenfondsorganisaties en de daarbij aangesloten fondsen dan ook zeer teleurgesteld. Vandaar ook de woorden van protest in de aan kondiging. Immers de thans getroffen regeling legt, naar het oordeel van de ziekenfondsorganisaties, op een beduidende groep verzekerden, welke onder de verplichte verzekering thuis horen en als zo danig deze verhoogde premie niet behoeven op te brengen, een zware last, terwijl deze regeling bovendien slechts een oplossing biedt voor de financiële moeilijkheden der ziekenfondsen over het 2e halfjaar 1950. De ziekenfondsorganisaties hebben aangedrongen op een zodanige regeling, dat voor een langere periode, zeker tot aan de totstandkoming van een Ziekenfondswet, de no dige rust is verzekerd. In de voorwaarden inzake de tandheelkundige hulp, zowel voor de verplicht- als voor de vrij willig verzekerden zijn enkele veranderingen aan gebracht, waarop wij nader hopen terug te komen. AGENDA Zaterdag 1 Juli: Receptie Alg. Ziekenfonds van 46 uur in hotel Holterman. Zaterdag 1 Juli: Inlevering vacantiebonnen van bouwbedrijven bij T. Koopman, A 145, van 4 tot 5 uur. Maandag 3 Juli: Oprichtingsvergadering Vereni ging uitzending zwakke kinderen naar Vacan- tiekolonies, 's avonds 8 uur in de O.L. Dorps school. Donderdag 6 Juli: School- en volksfeest te Espelo. Donderdag 6 Juli: Excursie Plattelandsvrouwen. Vertrek vm. 7 uur Smidsbelt. Opgave tot 1 Juli. Maandag 10 Juli: Sluitingsdatum aangifte deel name autotocht ouden van dagen. Dinsdag 11 Juli: Excursie afd. O.L.M. Zaterdag 15 Juli: H.M.V. naar het muziekcon cours te Eist. Maandag 17 Juli: Autotocht ouden van dagen. Verzamelen 12 uur Stationsstraat. Met ingang van 2 Juli a.s. moeten de Ziekenfondsen de premie voor vrijwil lig verzekerden verhogen. Zoals uit een aankondiging van het Zieken- fondsbestuur in dit nummer blijkt, moeten de ziekenfondsen de premie voor hun afdeling vrij willig verzekerden verhogen van 63 cent op 80 cent per week. Daarboven komt nog de 5 cent per week voor het aanvullingsfonds. De Ziekenfondsraad, die tot deze maatregel besloot, zette meteen de stok achter de deur en bepaalde, dat de fondsen, welke niet tot deze verhoging overgaan, geen aanspraak zullen kun nen maken op de aanvullende bijdrage uit het V ereveningsf onds. Deze maatregel komt niet onverwacht, want de gestegen kosten van o.m. de ziekenhuisverple- ging en van de honoraria van huisartsen en spe cialisten zijn al reeds geruime tijd de oorzaak, dat de fondsen met grote tekorten zitten in hun vrijwillige afdeling, maar het Centraal Overleg van Ziekenfondsorganisaties, dat alle zieken fondsorganisaties in den lande omvat, had gaarne een andere oplossing gezien, n.l. een matige ver hoging van de premie en een subsidie van de Overheid, waarop zij dan ook met klem heeft aangedrongen. In een advies aan de Minister heeft de Zieken fondsraad medegedeeld, dat afkapping van de bestaande rechten der verzekerden als hoogst VOOR DE BLEEKNEUSJES TEGEN DE TUBERCULOSE. Het is al weer geruime tijd geleden, dat wij een opwekking plaatsten van het voorlopig co mité voor de uitzending van zwakke kinderen naar vacantiekolonies en herstellingsoorden, dat een afdeling van het Centraal Genootschap wil de stichten en gelden bijeenbrengen voor de uit zending van kinderen uit onze plaats, voor wie dat op medisch advies noodzakelijk was. Door drukte van haar voorzitter en andere om standigheden "bleef dit werk liggen, maar nu is daar verandering in gekomen en in de laatste ver gadering van het comité is men tot hernieuwde actie gekomen. De heer H. J. A. Koldeweij, die door zijn pen sionering over vrije tijd komt te beschikken, verving de heer Beijers, die wegens zijn werk zaamheden, zoals ook reeds besproken werd op een ouderavond in Amicitia, het voorzitterschap zou neerleggen, en mej. J. H. Wolters deed om dezelfde redenen het voorlopig secretariaat over aan Zuster Oostindië. Het resultaat der besprekingen was, dat de zes aanwezige comitéleden ieder in hun eigen omgeving leden zouden winnen om daaruit op de eerstvolgende vergadering een bestuur te kie zen. Voorts werd besloten op ouderavonden pro paganda te maken, zo mogelijk met vertoning van een film van het Centraal Genootschap. De comitéleden zijn met hun werk begonnen en de eerste resultaten stemmen hoopvol. Op Maandag 3 Juli des avonds om 8 uur zal in een der lokalen van de Dorpsschool de eerste vergadering van leden en belangstellenden wor den gehouden. Daar verwacht het comité allen, want de uitzending is bedoeld voor alle gezindten en wordt geregeld naar ieders overtuiging. De jaarlijkse bijdrage (lidmaatschap) be draagt, dat is althans de opzet, minimaal 1. per jaar, opdat allen, die van goeden wille zijn, er aan kunnen meedoen. Een woord van aanbeveling is feitelijk over bodig. Ondanks de buitengewoon gezonde streek, waarin wij hier wonen, komen er bleekneusjes voor en die moeten kunnen worden uitgezonden naar de zee, waar zij met volle teugen nieuwe gezondheid kunnen opdoen. Evenals het consul tatiebureau vdor zuigelingen is de uitzending van zwakke kinderen tuberculosebestrijding. Dit moet ieder een geldelijk offer waard zijn. De vereniging werkt als het Groene Kruis: „Voor allen door allen", en onder dit motto voert zij het devies „Voor de bleekneusjes tegen de tuberculose". Helpt haar in deze moeilijke strijd, komt ter vergadering. W. B. PINKEN DOOR HEMELVUUR GETROFFEN. Woensdag der vorige week om 5 uur werd een drietal stuks jongvee van de landbouwer G. H. Oosterveld, welk jongvee liep in een weide aan de Maneschijnsweg, door het hemelvuur dodelijk getroffen. De schade is voor- de betrokken landbouwer aanzienlijk, daar de dieren slechts laag waren verzekerd. PRIMA ZOEKERS. Bij de Zondag 18 Juni door de motor- en automo bielclub Almelo M.A.C.A. in de omgeving van Almelo over een afstand van 127 km. gehouden foto-zoekrit behaalden onze plaatsgenoten, de heren H. Stokkers Tzn. en G. M. L- Rouwenhorst, de le en 2e prijs. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds de Vries. In beide diensten collecte voor Inw. Zending. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer (H. Doop). Collecte voor Inw. Zending. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor evangelisatie in het IJselmeergebied en in de ziekenhuizen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bartha, dv. J. Aanstoot en G. W. Beltman- Johanna, dv. J. Kruimelaar en W. Borcheld. Herman Johan, zv. H. Wansink en G. Teela. Hendrikus, zv. H. Vincent en H. G. Bolink. Ondertrouwd: A. Eshuis en J. A. Langkamp. G. J. Klein Horsman en J. Haverslag. Gehuwd: Gerrit Runneboom, 51 jr. en Johanna Hofhuis, 53 jr. Gerardus Marinus Louis Rou wenhorst, 28 jr. en Nelly Adriana van Esterik, 27 jr. Albert Lohman, 26 jr. en Hendrika Rou wenhorst, 27 jr. VERHUIZINGEN. Ingekomen: J. B. Schuppert uit Amsterdam; A. Gerritsma uit Almelo; I. Dubbelman, echtge note van Jalink, uit Waspik; H. A. Klein Hof- meijer uit Raalte; J. Stam, geb. Snellink, uit Hel- lendoorn; K. Berends uit Rotterdam. Vertrokken: J. Prins en echtgenote naar Alme lo; C. H. Giskes naar Hilversum; T. Traanman naar Rijssen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een zakmes. Verloren: een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen: Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217, Tel. 352. BIJZONDERE SPELING IN DE NATUUR. Door een dochtertje van postbode J. Mossink aan de Kolweg werden in een roggeveld aan deze weg enige roggehalmen gevonden waaraan 4 aren zaten. Twee der aren waren ongeveer van normale grootte, terwijl de andere twee onge veer voor de helft tot ontwikkeling waren ge komen. Volgens landbouwdeskundigen is dit een zeer bijzonder verschijnsel. Eervolle vermelding. De heer G. Blom, teke naar Architectenbureau Van de Bovenkamp en Van Gulik, kreeg een eervolle vermelding voor zijn ontwerp „Dokterswoning", welk ontwerp in gezonden werd bij gelegenheid van een prijs vraag, die was uitgeschreven door het Vakblad voor de Bouwnijverheid. Er waren 43 ontwer pen ingezonden. Benoeming. Onze vroegere plaatsgenote, mej. E. Koldeweij, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de O.L. school te Den Ham. Chr. Meisjeskoor in oprichting. Naar wij vernemen bestaan er plannen om tot oprichting te komen van een Chr. Meisjeskoor. Een 20-tal meisjes heeft zich reeds als lid opgegeven en 't is dan ook reeds zo goed als zeker, dat een koor zal worden opgericht. De heer W. van Erkelens, directeur der Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria", heeft zich bereid verklaard de leiding van het koor op zich te nemen. Met de repetities zal begin Sep tember worden begonnen. Meisjes tot 16 jaar zijn van harte welkom op dit nieuwe koor. De weke lijkse repetitie zal hoogstwaarschijnlijk worden gehouden op Dinsdagavond van half 7 tot half 8. Geslaagd. Onze plaatsgenoten mej. F. L. Kroon en de heer F. Stam (Borkeld)beiden leer lingen van het Chr. Lyceum te Almelo, slaagden voor het eind-diploma Gymnasium A. Mej. H. Slot slaagde te Deventer voor het di ploma mulo B. Mej. Tilly Reisinger slaagde te Utrecht voor het theoretisch examen voor Conservatorium (piano) en methodiek. Voor alle geslaagden onze hartelijke geluk wensen.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1