1 MEISJES School- en Volksfeesten Appèl aan hel Nederlandse volk voor hulp aan gerepatrieerden. Voor A NTH RACE ET GEBR. DIKKERS Bathmense KLOMPEN De Smid van de Kol Met H.M.V. naar het concon Wellevendheid jegens de vreemdeling» Kamgarenspinnerlj „Rsessen"9 N.V. c4-. &s&uis Cyzn. Behandelt alle Boekhoudingei en Belastingzaken Bezoekt de te Espelo KOSTELOZE INENTING. Op Zaterdag 17 Juni, des voormiddags precies 11 uur, zal in de O.L. Dorpsschool en des na middags precies 3 uur zal in de school te Dijker- hoek gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. De in enting geschiedt uitsluitend voor kinderen be neden de 2-jarige leeftijd. Men wordt verzocht het huwelijksboekje mee te brengen. OPBRENGST COLLECTEN. De collecten voor de Band Nederland-Indo- nesië afdeling Holten hebben in de maanden April en Mei 1950 opgebracht 130.29. De collecten zijn gehouden op de huwelijks feesten van W. B. Schutrups-H. van Rijssen; G. A. de Groote-A. A. A. KoldeweijG. D. Lande- weerd-J. Stam; G. Rensen-H. M. Slijkhuis; D. J. Aaftink-J. T. Wegstapel; J. G. Wissink-H. Ool- bekkink; F. J. Kolkman-B. H. Veldhuis; G. Veld huis-W. A. Maag; J. A. Meesterberends-T. Nijen- huis; H. Kettelarij-L. Grootherder; E. Luggen- horst-G. H. Tuitert; J. A. Kolkman-G. Beldman; het 12^-jarig huwelijksfeest van fam. A. Müller; het 25-jarig huwelijksfeest van fam. J. W. Nijen- huis; het 35-jarig huwelijksfeest van fam. Slet- tenhaar; en het 50-jarig huwelijksfeest van J. A. Jansen-Wa. ten Velde. INTERNATIONALE JUBILEUMTENTOONSTELLING 1950. Engelands meest vooraanstaande speciaal keur meester, Mr Paul Ledeboer, was op de Internatio nale Hondententoonstelling te Amsterdam op 10 en 11 Juni uitgenodigd de Kerry Blue Terriers te keuren. Op bovengenoemde tentoonstelling behaalde de Kerry Blue Terrier teef „Bluebeard's Brillian- tine" van Roel Nieuwenhuyzen te Holten in de jeugdklasse de le prijs met kwalificatie „Uit muntend", alsmede de titel „Jeugdwinster 1950". In de Open klasse behaalde zij het kampioen schap en de titel „Winster 1950". Daarna ver sloeg zij de kampioen Reu en werd als beste Kerry Blue Terrier „Winnertentoonstelling '50" aangewezen. In totaal waren 1025 honden ingeschreven. SLACHTOFFERS VAN DE HOOIOOGST. Dat nesten van fazanten en patrijzen worden gestoord en jonge hazen en gevogelte door het machinaal grasmaaien worden gedood, behoort in de hooitijd tot de jaarlijks terugkerende, te betreuren omstandigheden. Wat dezer dagen in een perceel grasland in de buurtschap Look in de nabijheid van het Twen- haarstveld geschiedde, kómt gelukkig niet zo vaak voor. Daar werden n.l. twee reekalfjes van pl.m. 5 weken door de grasmachine verminkt en moesten worden afgemaakt. Het moederdier hoorde in de nabijheid het klagelijk geluid der jongen. Ze zijn door de jachtopziener Brink aan de praeparateur Bos afgegeven. Hoewel deze gevallen zeer moeilijk te voor komen zijn, zouden wij de landbouwers gaarne tot grote oplettendheid bij het grasmaaien willen aansporen. Dit zal onze wildstand ten goede kun nen komen. Het is weldra jaar geleden, dat in de Am sterdamse haven de „Almanzora" meerde, het eerste schip met landgenoten uit het verre Oos ten. Het Nederlandse volk, dat tot op dat ogen blik geheel in beslag genomen werd door de zorg om het dagelijkse bestaan en het overwin nen van de eigen moeilijkheden nam toen kennis van de onzegbare ellende en verschrikking der Indische concentratiekampen. En het strekte de helpende hand'uit om dat leed te verzachten. Er werden stichtingen en organisaties in het leven geroepen, die zich het lot van de duizenden gerepatrieerden uit Indië aantrokken. Er werden levensmiddelen, meubilair, kleding en gelden verstrekt. Er werd getracht een behoorlijk onder dak te vinden voor de repatriërenden, en er werd geholpen bij het herstel van hun deerlijk ge schokte gezondheid. En dank zij veler bijstand kon veel leed worden verzacht en veel nood worden gelenigd. Toen echter na een jaar ongeveer aan de grote stroom van repatriërende landgenoten van over zee ,een eind kwam, verslapte de belangstelling. De stichtingen o.a. „Pelita" en „Nederland helpt Indië" bleven zich bezighouden met de verzorging van de gezinnen, die daarvoor in aan merking kwamen. Verwacht werd, dat binnen enkele jaren aan hun werk een einde zou komen. Nu echter, na de ontwikkelingen in Indonesië, zien deze stichtingen zich geplaatst voor 'n schier bovenmenselijke taak, die alleen naar behoren kan worden vervuld wanneer het gehele Neder landse volk bereid is, daaraan mede te werken door zowel morele als materiële steun. "Wat is n.l. het geval? In de eerste plaats stel len de monetaire maatregelen, die door de rege ring van de R.I.S. onlangs zijn getroffen, de ge repatrieerden voor welhaast onoverkomelijke moeilijkheden. Voor vele gerepatrieerden is daar door twee derde tot vijf zesde deel van hun in komsten weggevallen. Financiële bijstand zal dan ook op groter schaal dan voorheen moeten worden verleend. Maar bovendien komt in de loop van dit jaar onverwacht en onvrijwillig een nieuwe stroom van mensen uit Indonesië. Hun aantal wordt geschat op 60.000. Dat schept ont zaglijke problemen. Want niet alleen moet voor deze mensen in ons land, waarin de woningnood nog steeds een der ernstigste problemen vormt, onderdak worden gevonden en gezorgd worden voor hun levensonderhoud, maar zij moeten ook geholpen worden bij het zich aanpassen in de Nederlandse gemeenschap. Nederland is voor de meesten van hen een volkomen vreemd land, dat thans door de loop der gebeurtenissen voort aan hun vaderland zal zijn. Voor zover de ouderen niet meer opgenomen zullen kunnen worden in het arbeidsproces zal de zorg voor hen als een last blijven drukken op de Nederlandse gemeen schap. Voor de kinderen kan meer worden ge daan; zij kunnen in staat gesteld worden zich door onderwijs en ontwikkeling een toekomst op te bouwen. De zorg voor al deze mensen is natuurlijk in de eerste plaats een taak voor de regering. Maar de regering werkt en kan niet anders werken dan volgens een bepaald schema. Naast deze overheidssteun blijft toch altijd behoefte bestaan aan morele en aanvullende materiële steun. Deze steun nu wil de „Hulp aan gerepatrieer den", georganiseerd door de beide stichtingen „Pelita" en „Nederland helpt Indië", met mede werking van het Nederlandse volk, geven. En dat deze medewerking dringend noodzakelijk is, is ons gebleken, toen wij onlangs in staat werden getseld een aantal „krepeergevallen" van men sen die tot nu toe uit Indonesië repatrieerden, te bezoeken. KREPEERGEVALLEN. In Rotterdam bijvoorbeeld woont sinds Maart 1950 een gepensionneerde K.N.I.L.-onderofficier met 22 Indische dienstjaren, met vrouw en vier kinderen van 8, 12, 14 en 16 jaar in bij zijn moe der. Deze zeven personen beschikken over een bescheiden zitkamer, een kleine slaapkamer en een miniatuur-keuken, die tevens W.C. is. Er is plaats voor één bed en daarin slaapt de bejaarde grootmoeder. Man, vrouw en vier kinderen sla pen op de grond in het kleine kamertje. De K.N.- I.L.-militair was vol goede moed, toen hij in begin 1950 naar Holland kon vertrekken. Hij had toch de schriftelijke toezegging, dat hij met voorrang aan een woning zou worden geholpen. Maar nog steeds heeft zich geen ambtenaar van de Rotter damse huisvesting gemeld om de ten hemel schreiende situatie op te nemen. In Den Haag in een keurige straat woont op zegge en schrijve één kamer een Chinese familie: man, vrouw en drie schoolgaande kinderen. De man, die teken-leraar was aan de Koning Willem Ill-school te Batavia, werd met ziekenverlof naar Nederland gestuurd en later geheel afgekeurd voor het onderwijs. Hij tracht in Nederland een betrekking te vinden als technisch tekenleraar en zijn vrouw helpt bij het verdienen van hun levensonderhoud door wat naaiwerk. Al twee jaar duurt deze noodtoestand. En al twee jaar slaapt de vader dwars aan het voeteneinde van een éénpersoonsbed met 'n stoel onder de voeten. In Amsterdam huizen man, vrouw en zes kinderen al drie lange jaren in een kamer met alkoof. Er is plaats voor twee bedden. Een van de zoons moet zijn studie onderbreken omdat er „thuis" geen gelegenheid was huiswerk te maken. Een andere zoon mag een paar avonden per week bij de directeur van de H.B.S., die hij bezoekt, studeren. Al drie jaar staat dit gezin dat overigens geen financiële zorgen kent, omdat de vader bij een groot bedrijf een behoorlijke positie bekleedt op de urgentielij st Dit zijn slechts drie gevallen van de vele hon derden die er zouden zijn op te noemen. En straks, als in de tweede helft van dit jaar 20.000 nieuwe gezinnen uit Indonesië terugkeren, zal het aantal van deze noodgevallen worden ver veelvoudigd, als niet op de een of andere wijze v/ordt ingegrepen. Hoe? De Regering overweegt maatregelen voor een tijdelijke huisvesting in vroegere D.U.W.- en concentratiekampen. Maar dat zal slechts een noodoplossing kunnen zijn voor enkele maanden desnoods. Daarna moet er voor menswaardiger onderdak worden gezorgd voor deze landgenoten. Hier ligt een ontzaglijke taak, niet alleen voor de Regering, niet alleen voor de „Hulp aan ge repatrieerden" met haar regionale en plaatse lijke comité's, niet alleen voor de gemeentebestu ren en huisvestingsbureaux, maar voor het ge hele Nederlandse volk. Door particulier initiatief, door materiële en morele steun kan veel nood worden gelenigd. En zonder twijfel ligt hier vooral een taak voor de kleinere gemeenten, die tot nu toe weinig of rdets hebben gemerkt van hef: vraagstuk der gerepatrieerden uit Indonesië. Inderdaad: iedere gemeente en iedere volks groep worstelt nog steeds met eigen problemen, die om een oplossing vragen. Maar toch mag van het Nederlandse volk worden verwacht, dat het een open oog zal hebben voor het leed van die landgenoten uit het verre Oosten, die thans nood gedwongen een onderdak komen zoeken in het kleine, maar gastvrije Nederland. (Nadruk verboden.) Leer zwemmen! Als een kraantje zonder water, Als een vloerzeil zonder vloer, Als een wagen zonder wielen, Als een bootje zonder roer, Als een elftal zonder voetbal, Als een deksel zonder pan, Is een jongen of een meisje, Ieder, die niet zwemmen kan. Mensenkind! Het is zó heerlijk, Om, vooral bij zonneschijn, In het held're, frisse water, Met je zélf alléén te zijn. 't Is niet enkel voor je lichaam, 't Is ook goed voor je verstand; Niet alleen voor 't hoofd van buiten, Maar óók voor de binnen-kant. En de hoofdzaakals je óóit eens In verdrink-gevaar verkeert, Moet je laatste zucht dan wezen: Had ik het tóch maar geleerd? Leer toch, hoe een mens blijft „drijven" Leer toch, hoe je „uit moet slaan"! Héél hun leven, óók op 't droge, Hébben mensen daar wat aan... c?ocx)ö!0(X)c«oao Zij die ons willen g O feliciteren met ons 25- q jarig huwelijksfeest g 0 geven wij hiertoe de o O gelegenheid op Dins- Q 0 dag 20 Juni a.s. in 0 O zaal Vosman. 0 Receptie van 3 tot O 2 4.30 uur. Q Fam. J. STAM. Look 34. cx)ootx)aoaocx) Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 35-jarig huwelijksfeest ondervonden betuigen wij langs deze weg onze hartelijke dank. H. J. LOOTS. H. J. LOOTS—Koopman. Hierdoor betuig ik aan de inwoners van Holten mijn grote erkentelijkheid voor de ontvangen geluk wensen en geschenken bij mijn 40-jarig ambtsjubileum, alsmede voor de belangstel ling ondervonden bij mijn afscheid als secretaris der gemeente Holten. A. J. GOLDSTEIN. Holten, Juni 1950. Voor Uwe deelneming en hulp ons betoond bij het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder J. A. ULFMAN Wed. van E. Tulier betuigen wij ODze oprechte dank. Uit aller naam: H. TULLER. Holten, A 52. TE KOOP: Een paar grote sterke schuifdeuren van Amicitia. Hotel HOLTERMAN. TE KOOP: 5 biggen en 7 zware loop varkens, bij J. PINKERT, Dijkerhoek D. 102. TE KOOP: Een toom zware biggen B. J. Markvoort, D 58, Dijkerhoek. Adverieeti in dit blad EIERKOLEN TURF ESKOLEN (Salonkolen) gaat U toch ook naar Vanaf heden weer de bekende in alle maten voorradig. Burgemeester en Wethouders van HOL7 jj0 verzoeken hen,, die aan de gemeente leveïj hun rekeningen uiterlijk een maand na de le rantie bij het betrokken Hoofd van Dienst ii leveren. Holten, 14 Juni 1950. Burgemeester en Wethouders; voornoemd, Mr W. H. ENKLAAR, Burgemees S. SIKKES, Secretaris. Zij die mee willen naar het muziekconcours Eist, bij Arnhem, op Zaterdag 15 Juli a.s., wori verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven Bets Nekkers, tel. 329; Jo Slotman, tel. 28! Jan Wiggers, Kolweg, tel. 356. Kosten 3.per persoon. De KOMT NAAR DE FEESTEN DER Gymnastiekvereen. O.K.K. te NIJVERDAL en ziet: De grote gymnasiiek-demonslrafies op Woensdag 21 Juni, 7.30 uur. Entree 50 ct. Zitplaatsen 15 ct. extra. HET TONEELSPEL C „ORANJE HEIN" door 't toneelgezelschap v. Herman Bouber, op Vrijdag 23 Juni, 7.30 uur. Entree 60 ct. Zitplaatsen: le rang 1.25, 2e rang 1.00, 3e rang 0. De operette „DER VOGELKaNDLER" op Zaterdag 24 Juni, 7.15 uur. Entree 75 ct. Zitplaatsen: le rang 1.75, 2e rang 1.50, 3e rang 1.25. Feestterrein aan de Bonteweg KOMT IN GROTEN GETALE. Rijwielbewaarplaats op het terrein. Ol hier heug op d rijk jubil in hi Onderstaand relaas troffen we aan in „Horeca" en we willen het ook onze lezers niet onthouden. Een dezer dagen op reis zijnde in het buiten land, vergaten wij onze hoed in een taxi en be merkten het verlies, juist toen de auto om een straathoek verdween naar onbekende bestem ming. In aanmerking genomen de stad, waar dit ons overkwam, waren wij geneigd -het (vrij kost bare) hoofddeksel als verloren te beschouwen en als risico af te schrijven. Deze gevolgtrekking bleek echter voorbarig te zijn, want zie, ongeveer drie kwartier daarna keerde de chauffeur terug naar de plaats waar hij ons had afgezet, zocht ons in twee bureaux waar hij vermoedde, dat wij nog aanwezig waren en vond ons op 't trottoir ervóór. De hoed droeg hij in de hand en met een stralend gezicht kregen wij hem overhandigd. Hij deelde mee, dat de rit terug hem zo en zoveel had gekost en wilde niets meer dan dit bedrag in ontvangst nemen. Niets voor zijn verlies aan tijd en niets voor het eventueel missen van een andere vracht. Dit voorbeeld van zorgzaamheid jegens een vreemdeling (die hij wist dat wij waren) trof ons bijzonder. De normale weg zou zijn geweest, dat hij, volgens zijn voorschriften, de hoed op het einde van de dag bij de politie had gedeponeerd, met wie wij ons dan van Nederland uit in ver binding hadden kunnen stellen. De chauffeur deed meer. Hij gedroeg zich als een uitstekend propagandist voor de wellevend heid van zijn volk en voor de goede naam van zijn stad. Niets treft de vreemdeling meer dan wan neer de bevolking van het andere land hem met vriendelijkheid en hoffelijkheid tegemoet treedt. Een schone omgeving, waar men onwelwillende mensen treft, is niet aantrekkelijk voor de be zoeker van elders. Integendeel, men verlaat haar met bekwame spoed. Daar waar wij waren lokte het stadsbeeld aller minst aan om er langer dan hoognodig te vertoe ven. Het gebaar van* de taxi-chauffeur deed ons een heel andere kijk er op krijgen. Wij waren er niet alleen welkom, maar genoten bijzondere aan dacht en zorg. Wij vertellen dit kleine voorval hier, niet alleen omdat het gebeurde ons zo trof, maar vooral om dat ook in ons land veel vreemdelingen komen in een voor hen geheel nieuwe omgeving, niet be kend met onze tsraten en vreemd tegenover onze gewoonten. Het publiek kan voor een betere pro paganda zorgen dan tienduizend folders en fraaie artikelen kunnen uitwerken. Van hen hangt het vooral af, welka indruk de vreemde bezoeker van ons land meeneemt: of hij het prijzend roemen zal of er misprijzend van spreken. Eén hoffelijk gebaar, één kleine oplettendheid, is vaak voldoen de om 'n blijvende gunstige indruk achter te laten. Wat deze taxi-chauffeur deed was voldoende om ons het bezoek aan de stad steeds in goede herinnering te doen houden. En dat is het juist, waar het in de toeristische propaganda om gaat. Het zijn de kleine dingen die tellen. Een BRIL nodig volgens recept! Wend U dan tot ons.: Wij leveren alle soort Volgens advies van Uw oogarts. Leden Ziekenfonds 20 korting. TEVENS ALLE SOORTEN ZONNEBRILL1 Mo J. AAFTINK Zn. Opticiën Erkend Ziekenfonds-leveranci te RIJ S S E N B vraagt voor alle afdelingen Zindelijk en prettig werk in nieuwe, 1 moderne fabriek tegen goede lonen. J Zitting a.s. Maandag 19 Juni, 's avonds 1 7.309 uur, in hotel Vosman, alhier. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllP Accountant en Belastingconsul Bijkantoor Holten o.l.v. W. Müller A 198 - Telef. 389 lllllllillllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllEIIIIIIIIIIIIIIIH op DONDERDAG 6 JULI a.s. Voor programma zie aanplakbiljetten. 's Avonds na 7 uur Dansen in de feesttent •MMNHMMMtMMMtHtMMMI Fietst U in 't donker op 't platteland, Zorgt, dat Uw achterlichtje brandt! VEILIG VERKEER.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2