PINKSTEREN ML Herinneringsfontein. Raadsvergadering No. 21. Jaargang 2 ZATERDAG 27 MEI 1950 Verschijnt elke Zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD en De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal SI, En zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest. Handelingen II4. Eigenlijk is er niet veel te zien geweest. De beschrijving die Lukas ons van het Pinksterge- L, beuren geeft, is vrij vaag. IE Een geweldig gedreven wind vervulde het huis waar ze zaten. En dat is het eerste dat ons R1 opvalt. De discipelen waren samen in één huis. .Eendrachtelijk" staat er. Ik geloof dat één van de redenen, waarom we tegenwoordig in de wereld èn in de gemeente van Christus vaak zo héél weinig merken van A de vernieuwende kracht van Gods Geest deze is, dat we zo weinig eendrachtig zijn in ons ver wachten. Want de oorzaak van de eendracht der discipe- tien was de gespannen verwachting. Als je met elkaar op hetzelfde wacht en hoopt, ben je één, al verschil je onderling nog zo geweldig van elkaar. En in de tweede plaats treft mij het feit, dat Lukas zo bijzonder vaag is in de beschrijving van wat er nu eigenlijk gebeurde. Hij zegt: „Er geschiedde een geluid als van een geweldig ge dreven wind". Alsof hij zeggen wil: ik weet niet waar ik dat geluid mee moet vergelijken, maar 't leek 't meest op het bulderen van een storm wind. En even later: „door hen werden gezien ver deelde tongen als van vuur". Alsof hij zeggen wil: 'k weet niet precies waar die lichtende schijn- •ls op geleken, maar 't had iets van vuur. Zo was er eigenlijk niets van de Geest zélf te zien. En dat is nog zo. Je moet in de kracht van Gods Geest gelóven. Zien kun je er niets van. De Kerk gelooft dat Gods Geest alle weer standen overwint, dat Hij ruim baan maakt voor het Koninkrijk van Christus, dat het vuur dei- diefde door Hem wordt ontstoken. Maar zien, nee, dat kun je Gods Geest nooit. En dan valt het mij in de derde plaats op, dat er op die Pinksterdag toch iets te zien en te horen was. Niet de Geest zelf, maar wel wat Hij tot stand bracht. Daar was het wonder der talen. „Ze be gonnen te spreken met andere talen; een ieder hoorde hen in zijn eigen taal spreken". Het is alsof de slagboom tussen de volkeren is weg genomen. Ja, dat is eigenlijk het enige dat er met Pink steren echt gebeurd is en dat je zien en horen kon. Tenminste, als je dat wilt. Want ook tóen zijn er al geweest, die 't niet zien wilden. „Ze zijn vol zoeten wijn", spotten sommigen. Zo is het nog! We zijn meer dan ooit aan 't zoe ken in onze tijd naar een middel om de barricades tussen de volkeren op te heffen. Tot nu toe ver geefs. Ook tussen mensen en groepen kunnen huizenhoge barrières staan, waar we eenvoudig niet overheen kunnen komen. Maar de Geest Gods kan het wel. Kan het alléén. Wij mensen zitten achter het hoge prikkeldraad van ons eigen ikje; we zoeken het in ons groepje, ons partijtje, ons kerkje. En dat groepje, par tijtje en kerkje is dan eigenlijk niet anders dan mijn ikje duizend of millioen maal vergroot: een héél dik ikje. Maar de machtige tankaanval van Gods Geest op U en op deze wereld, ruimt deze prikkeldraad versper rinkjes radicaal op. En maakt ruim baan voor Christus en Zijn liefde. O Geest van God, doorwaai onze harten en onze gemeente, opdat we samen, eendrachtelijk, het Koninkrijk van Christus verwachten! Ds Jac. de Vries. iXD1 uu Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5J(83 - 23Jf Adv.-prijs: 115 m.m. (acontant) f 1.00. Iedere m.rn. meer f 0.0(1 Ter gelegenheid van 't 25-jarig ambtsjubileum van wijlen burgemeester A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde is door de burgerij van Hol ten een fontein te zijner ere opgericht. In de loop der laatste jaren is gebleken, dat de jeugd deze fontein niet met rust kan laten, en deze beschouwt als haar speelterrein en als voor werp van haar baldadigheid. Het gemeentebestuur doet al het mogelijke om deze fontein te onderhouden en vernielingen te herstellen. Aan het ergerlijke gebrek aan eerbied moet echter een einde komen. Ik moge een beroep doen op de ouders om hun kinderen er op te wijzen, hoe aanstotelijk hun gedrag is. Aan de politie is door mij opgedragen bij het constateren van het bovenvermelde vandalisme met kracht op te treden. Ik hoop, dat de ouders een politioneel optreden overbodig zullen maken. De Burgemeester van Holten, Mr W. H. ENKLAAR. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. HOLTEN. Vergadering Comm. Volkshuisvesting wordt verzet. De vergadering van de Commissie voor de Volkshuisvesting, die geregeld op de eerste Dins dag in de maand gehouden wordt, is voor de volgende vergadering, welke plaats zou vinden op Dinsdag 6 Juni a.s., verzet en vindt dus nu plaats op Woensdag 7 Juni a.s. op de gewone tijd en plaats. OP WEG NAAR HUIS. Met het troepentransportschip „General M. L. Hersey" is naar vaderland en ouderhuis onder weg de soldaat G. H. Brinkman N 120. Datum vermoedelijke aankomst te Rotterdam 6 Juni. VERHUIZINGEN. Ingekomen: G. H. Wanders en gezin uit Om men; H. Rattink uit Bathmen; J. Prins en echt genote uit Almelo; H. Burink uit Raalte. Vertrokken: F. E. Klijn Velderman naar Die penveen; J. Rattink naar Bathmen; H. Stegeman naar Ermelo; A. G. Kemper naar Raalte; G. A. Koeleman naar Laren (Gld.)H. Godeschalk naar Australië; M. W. Herder naar Diepenveen; E. Stam en echtgenote naar Canada; J. L. Boer en gezin naar Soest. Vrijdag 2 Juni a.s. herdenkt het echtpaar J. Beltman en J. Beltman-Nekkers zijn 50-jarige echtvereniging. De heer Beltman werd in 1934 gepensionneerd als ploegbaas der Ned. Spoor wegen, zijn echtgenote heeft vele jaren dienst gedaan als overwegwachteres. Beiden zijn nog zeer kras en genieten nog een goede gezondheid. Wij feliciteren het gouden paar van harte en wensen het nog tal van gezegende jaren. Demonstratie mkniSen» Over de manier van inkuilen van gras e.d. zijn al verschillende methodes beproefd. Het gaat er om een product te krijgen van hoge kwaliteit met zo min mogelijk verliezen. Toevoeging van melasse of zuur geeft in de regel al heel goede resultaten, indien men secuur werkt en de melasse of het zuur zeer regelmatig verdeelt. De beste methode van inkuilen is tot nu toe echter het inkuilen volgens de methode van Har- deland. Bij deze methode worden bieten tot moes gemalen en zeer intensief met het gras vermengd. Doordat de suiker uit de bieten zich omzet in melkzuur, wordt een hoge zuurgraad verkregen en kunnen zich in de kuil geen rottingsbacteriën ontwikkelen. Behalve te Heino werken o.a. al twee van deze Hardeland-machines in de gemeenten Olst, Die penveen en Wij he. Naast deze grote Hardeland-machines zijn ook j al enige kleinere machines in gebruik, o.a. in de f gemeente Bathmen. Deze machine hakselt niet het gras, doch maakt wel de bieten tot moes en mengt zeer intensief, zodat de resultaten zeer goed zijn. Om zich een beeld te kunnen vormen van deze wijze van inkuilen, zal in deze omgeving een demonstratie worden gehouden van de beide machines. De kleine machine uit Bathmen zal demon streren op Woensdag 31 Mei des morgens van 11 tot 1 uur bij J. W. Rietberg, Borkeld 5 (gem. Rijssen). De demonstrate met de grote machine zal plaats hebben op Zaterdag 3 Juni des morgens van 8 tot 10 uur op de boerderij van H. Mark voort, „De Vale Mars", E 38a te Holten. Al degenen, die voor deze zaak belangstelling hebben worden verwacht. Degenen die nu nog bieten hebben en volgens deze methode willen inkuilen, kunnen waar schijnlijk wel gebruik maken van de machine uit Bathmen. W. RIETBERG, ass. R.L.V.D. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Snoer kralen met steentjes, porte- monnaie met inh 8 (gevonden te Markelo)een lichtbruin haarlint, leren padvindersriem (dubbel gevlochten). Verloren: bruine portemonnaie m. ritssluiting (inhoud pl.m. .16), gouden broche (gaande van Amicitia tot de Boskamp). Inlichtingen bij het Groepsbureau der Rijks politie, Oranjestraat A 217 (tel. 352). H.M.V. NAAR 'T CONCOURS. Naar we vernemen, hoopt H.M.V. 15 Juli deel te nemen aan het Nationaal Muziekconcours te Eist. OPENLUCHTSPEL. O.C.H. is, in samenwerking' met H.M.V., van plan om op de verjaardag van Prins Bernhard een openluchtspel op te voeren. GECOMB. VERGADERING C.M.V. en C.J.M.V. 1 Juni zal in Irene een gecombineerde verga dering worden gehouden van de C.M.V. en C.J. M.V.. aanvang half acht. Bij goed weer buiten. DE MOTORCLUB GAAT WEER PUZZLEN. De Motor- en Automobielclub „De Holter- berg" houdt op Woensdag 31 Mei a.s. haar eer ste puzzle-avondrit in dit seizoen, uitsluitend over verharde wegen en door een prachtige om geving, over een afstand van pl.m. 65 km. en met een gemiddelde snelheid van 36 km. per uur. De wedstrijd staat open voor motorrijders en automobilisten, zowel leden als niet-leden. Op gave voor deelname kan geschieden tot voor de start, welke plaats vindt bij Hotel Muller aan de Deventerweg. Er is een klein inschrijfgeld verschuldigd, terwijl mooie prijzen beschikbaar worden gesteld. Deze puzzle-rit is de eerste van de drie wed strijden, welke in dit seizoen gehouden zullen worden, en waaraan voor de leden het clubkam pioenschap verbonden is. Afscheid Gemeente-secretaris. Op Maandag 5 Juni e.k. zal de gemeente-secre taris, de heer A. J. Goldstein, afscheid nemen in een speciaal daartoe belegde Raadsvergadering. De Raad is daartoe bijeen geroepen tegen 3.30 uur des namiddags. Na afloop van die vergadering z-al de heer Goldstein om ongeveer half 5 in Amicitia aan een ieder gelegenheid bieden om van hem per soonlijk afscheid te nemen. Bij die gelegenheid zal hem ook het cadeau van de gemeente worden aangeboden. In dit verband moge er nog aan worden her innerd, dat nog gelegenheid bestaat een bijdrage voor dit cadeau aan winkeliers of caféhouders af te dragen. Wanneer U dus nog niet aan Uw voornemen om mede te doen aan dit cadeau der burgerij gevolg hebt gegeven, is het zaak dit thans spoe dig te doen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Tonia Johanna, dv. J. ten Dam en J. Smale. Willemina Hendrika, dv. H. Oolbek- kink en W. G. Koopman. Wilhelm Antonius Frederik, zv. A. Doornberg en H. Rast. Ondertrouwd: G. Vruggink en T. Traanman. Gehuwd: Herman Kettelarij, 24 jr. en Lina Grootherder, 19 jr. Gerhard Rensen, 27 jr. en Harmina Maria Slijkhuis, 24 jr. Gerrit Al- bertus de Groote, 28 jr. en Abeltje Alberdina Azuera Koldeweij, 25 jr. Willem Bartus Schut- rups, 28 jr. en Hendrika van Rijssen, 24 jr. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 8.30 uur Ds Knipscheer (mede werking Kerkkoor) en 10.30 uur Ds Knipscheer. 2e Pinksterdag 10 uur Ds de Vries. Dijkerhoek. Zondag 10 uur Ds de Vries. (In alle diensten Pinksterzendingscollecte.) Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. 2e Pink sterdag 10 uur Ds Bouwman van Nijverdal. (Tijdens de Pinksterdagen zal de jaarlijkse Pinkstercollecte voor de Zending worden ge houden.) VOETBAL. Op 2e Pinksterdag gaat Holten bij Zuid-Es- marke op bezoek. Scheidsrechter J. Wittekool. Grensrechters G. Bekkers en J. Heutink. Aan vang 2.30 uur. Er zal wel veel liefhebberij zijn om deze wed strijd bij te wonen en onze jongens aan te vuren. Voor 4 Juni staat T.V.O. 1Holten 1 op het programma. Aanvang 1.30 uur. AGENDA. Woensdag 31 Mei: Demonstratie graskuilmachine van 11-1 uur bij J. W. Rietberg, Borkeld 5, Rijssen. (Zie artikel.) Woensdag 31 Mei: Puzzle-rit motor- en automo bielclub „De Holterberg". Donderdag 1 Juni: Gecombineerde vergadering C.M.V. en C.J.M.V. in Irene. Zaterdag 3 Juni: Demonstratie gras inkuilen vol gens Hardelandmethode met grote machine bij H. Markvoort te Espelo van 9-10 u. (zie art.). Woensdag 7 Juni: Vergadering Volkshuisvesting commissie Gemeentehuis (verzet van Dinsdag op Woensdag). B. en W. presenteren gemeentebegroting 1950. Zeven cijfers voor de komma. Subsidie voor de beide kleuterscholen. Volop licht in de Dorps- en Oranjestraat. Flinke geldlenin gen. Verkoop van grond aan „De Vrijheid". Nieuwe gemeentesecretaris in een nieuw huis. Onder voorzitterschap van burgemeester Mr W. H. Enklaar kwam Vrijdagmiddag 19 Mei om 3.3.0 uur de raad in voltallige zitting bijeen. Secretaris de heer A. J. Goldstein. Wethouders de heren M. Teeselink en B. J. Vene klaas Slots. Nadat de notulen der laatstgehouden vergade ring zonder op- of aanmerkingen waren goedgekeurd en vastgesteld, werden de volgende ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangenomen: a. schrijven van Ged. Staten inhoudende goed keuring wijziging Bouwverordening; b. idem, inhoudende goedkeuring aangaan kasgeld lening groot 50.000.met de Coöp. B.L.B. c. idem, inhoudende goedkeuring tot verhuring arrestantenlokaal aan de Rijkspolitie voor 80. per jaar. Verkoop grond. Ten behoeve van woningbouw voor het personeel wil de Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrij heid" een perceel gemeentegrond kopen aan de Kol- weg. Dit perceel, hetwelk gelegen is tussen het pand van de wed. Kevelam en de nieuwe gemeente woningen, heeft een grootte van pl.m. 700 vier kante meter. „De Vrijheid" is genegen deze grond aan te kopen voor 3.per meter. De heer Jansen is niet tegen de verkoop van deze grond, doch zou graag eerst vernemen of er geen ruimte is voor bijv. een blok van 3 woningen. Nadat de gemeente-architect, de heer H. J. Hol- terman, heeft medegedeeld, dat slechts 2 woningen gebouwd kunnen worden, wordt tot verkoop van het perceel besloten. Geldleningen. B. en W. stellen voor een 2-tal geldleningen aan te gaan, resp. groot 120.000.en 75.000. Voor de 120 mille werd bereids een geldschieter gevonden, terwijl er ten aanzien van de 75.000. alle kans van slagen is. Deze 75.000.moet worden geleend in verband met uitbreidingen en verzwaringen van het electrisch net. De heer Landeweerd doet het een beetje vreemd aan, dat men eerst een lening gaat sluiten en dat men dan pas gaat praten of de objecten, die men denkt uit te voeren met dit geleende geld. wel de goedkeuring van de raad zuilen verkrijgen. Spr. had eerst liever de begroting willen behandelen. De Voorzitter merkt echter op, dat een zeer groot gedeelte der leningen reeds is gevoteerd. Op een vraag van de Voorzitter, of mogelijk een der leden nog behoefte heeft aan het houden van een algemene beschouwing ten aanzien van de be groting, merkt de heer Wegstapel op, dat hij te wei nig tijd heeft gehad om de begroting degelijk in studie te nemen. Indien enigszins mogelijk, zou hij gaarne een volgend maal de begroting wat eerder ontvangen. De Voorzitter geeft toe, dat de tijd wel iets te kort was en men heeft ook het plan gehad om met het houden van deze vergadering nog even te wach ten, doch daar men de begroting wilde behandeld zien voor de. komst van de nieuwe gemeente-secre taris, was uitstel niet meer mogelijk. Met de wensen van de heer Wegstapel zal in de toekomst rekening worden gehouden. Begroting 1950 en bedrijfsbegrotingen. Hierna ging de raad over tot het behandelen van de gemeentebegroting 1950, alsmede de begrotin gen voor het Gem. Elect. Bedrijf, het Keurings-, Waag- en Slachtbedrijf en het Woning- en Grond bedrijf. Bij behandeling van volgnummer 49 „Plaatsen van advertentiën" merkte de heer Jansen op, dat hij graag eens zou zien dat de gemeente adverteerde in de grote bladen. Adverteren is volgens de heer Jansen: bekend blijven. Ook andere gemeenten ves tigen volgens spr. de aandacht op de mooie natuur in hun gemeente en Holten moet hierin niet achter blijven. Het geraamde bedrag voor het plaatsen van advertenties, groot ƒ200.—, acht de heer Jansen onvoldoende. De Voorzitter merkt op. dat het bedrag inderdaad niet hoog is, maar naast de gemeente hebben de V.V.V. en de zakenmensen hier een taak. Volgnummer 100: „Onderhoud en aanschaffing van brandblusmiddelen en reddingsmiddelen". Het is de heer Wegstapel opgevallen, dat te Dij kerhoek nog steeds geen droogpaal werd geplaatst voor de brandslangen. In 1949 „prijkte" voor deze droogpaal ook reeds een bedrag van 100.op de begroting. Bij wie ligt hier nu eigenlijk de schuld, zo vroeg de heer Wegstapel. Volgens de Voorzitter zou smid Broekhuis zorgen dat deze zaak in orde kwam, doch deze schiet hier mee niets op. Weth. Teeselink is van mening, dat men nu toch lang genoeg geduld heeft gehad en dat dezé paal nu toch eindelijk eens geplaatst moet worden. Wan neer de heer Broekhuis niet in de gelegenheid is om het te doen zal men het een ander op moeten dra gen. Op voorstel van de Burgemeester werd besloten, een termijn te stellen, waarbij de heer Broekhuis be doelde paal zal moeten plaatsen vóór 1 Jan. 1951. Volgnummer 133: „Kosten van school-tandver- j zorging". De heer Soer zou gaarne zien, dat men in dezen ook eindelijk eens een keer het woord bij de daad voegde. Het ligt in de bedoeling, met andere ge meenten een schooltandverzorgingsdienst in het le ven te roepen, doch deze zaak schiet volgens de heer Soer niets op. Spr. had gaarne gezien, dat op deze begroting het geraamde bedrag had gestaan. Volgnummer 136: „Subsidie aan de vereniging „Koningin Wilhelminafonds" (kankerbestrijding). Voorgesteld wordt, toe te treden als lid dezer ver eniging en de jaarlijkse contributie vast te stellen op 25. Verschillende leden zijn van mening, dat deze sub sidie, gezien het zeer grote belang van deze vereni ging, te laag is, doch de Voorzitter merkt op, dat in de eerste plaats het Rijk hier een taak heeft. Op voorstel van de heer Wansink, een subsidie te geven van 1 cent per inwoner, waarbij de andere leden zich aansluiten, wordt het jaarlijks subsidie bedrag vastgesteld op rond 50. Bij de behandeling van volgnummer 144: „Bijdra gen van het Rijk krachtens art. 56 derde lid der Woningwet", kwam in bespreking het niet gunnen der onlangs aanbestede woningwetwoningen aan de Kolweg. Volgens de Voorzitter lag de aanbestedings som 3000.boven de door de minister gestelde stopprijs. Volgens weth. Teeselink zou er, om te mogen bou wen, niet minder dan 600.moeten worden bezui nigd op deze woningen, wat spr. onverantwoord acht ten opzichte van het nageslacht. We moeten toch aan de toekomst denken en geen huizen gaan bouwen, waarvoor na verloop van jaren geen huurders te vinden zijn, omdat deze huizen zelfs niet aan matige eisen voldoen wat comfort en inrichting betreft.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1