Prima rund- kalfs- en varkensvlt Grasmaaien? - Ploegen? - enz Filmster zijn? vervelend. WANDELCLUB P. Fa. H. KALFSTERMA „HOLTEN" Uw bank in eigen hand J. A. SCHIPPERS is Voor de Pinksterdagen Voor ANTHRACIET GEER. DIKKER roepen gegadigen op voo de betrekkingen van Coöp. Boerenleenban actiel Agent-incasseerder Adverteert in Holtens Nieuwsblad hoe gemakkelijk deze bal door sommige dieren naar voren gebracht werd en hoe de verdedigers zich op de bal wierpen om een doelpunt te voor komen. Het werd tenslotte 31 voor de winnende partij. De postillonrace, die aan 't slot gehouden werd, had niet veel om het lijf. Er waren maar drie deelnemers. No. 1 werd P. Harting"; 2 Baltus. Onze plaatsgenoot, de heer K. ter Horst, was met z'n grote tent op 't terrein, waarin 's avonds gedanst werd. RAADSVERGADERING. De -gemeenteraad komt hedenmiddag (Vrij dag) om 3.30 uur bijeen voor behandeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2 Verkoop grond. 3. Onttrekking openbare weg aan de publieke dienst. 4. Geldleningen. 5. Vaststelling begroting 1950 en bedrijf sbegro- tingen. 6. Reclames belastingen. 7. Woningbouw. MUSEUM OP DE HOLTERBERG UITGEBREID. Het natuurhistorisch museum van de heer Piet Bos op de Holterberg naast hotel 't Lösse Hoes heeft een aardige uitbreiding ondergaan. In een afzonderlijke vleugel is een reeën-diorama opgesteld, dat een wijd uitzicht geeft op de „Diepe Hel" met op de achtergrond het jacht huis van de familie Palthe. Op de helling zijn enkele reeën, die het geheel op artistieke wijze completeren. De reeën zijn van de hand van de heer Bos, Herman Berends heeft de achtergrond geschilderd en er een grote diepte ingelegd, zodat men zich zo in de vrije natuur waant bij het aanschouwen van dit diorama. Zaterdagmiddag werd dit nieuwe gedeelte of- ficiëel in gebruik genomen in tegenwoordigheid van het dagelijks bestuur der gemeente, leden van het V.V.V.-bestuur, de vaklieden, voorzitter en secretaris van de Ned. Preparateursbond, de heren Drs. de Heer en André Rond te Deventer, de' directeur van de prov. V.V.V., alsmede de ouders en echtgenote van de heer Bos, enz. De burgemeester, Mr Enklaar, verrichtte de officiële openingsplechtigheid en zeide, dat dit vernieuwde museum een aanwinst vormt voor Holten en de aantrekkingskracht voor 't vreem delingenverkeer verhoogt. Het museum is van grote bekendheid, evenals de heer Bos, die overal in den lande lezingen houdt als kenner van de natuur. Deze heeft ook in dit werk zijn liefde voor de natuur gelegd en wij hebben in dit ver band een opdracht niet alleen voor de gemeen schap hier, maar voor het hele Ned. volk, om die natuur in stand te houden. De schoonheid van de schepping wordt hier door uitgedragen en dit werk vervult een opvoe dende taak. Spr. wenste de heer Bos veel succes met deze nieuwe uitbreiding en bracht nog hulde aan de kunstschilder, de heer Herman Berends, die een belangrijk aandeel in de artistieke ver zorging van dit nieuwe diorama had. De heer Bos dankte voor de gesproken woor den en de aanwezigen voor hun belangstelling. Hij wees er op, dat elf jaar geleden het mu seum werd gesticht en er steeds meer dieren in werden gebracht, zodat een uitbreiding nood zakelijk werd. Hij heeft altijd veel liefde gehad voor het reewild en zo is hij ook gekomen tot dit diorama. Bij zijn lezingen blijkt hem dikwijls, hoeveel wanbegrip er bij de mensen heerst omtrent de jager, want als zodanig meldt hij zich wel eens bij zijn gehoor aan. Men ziet in de jager iemand, die er maar op los schiet. Maar de werkelijkheid is veel anders. De jager verzorgt het wild in de winter in het barre jaargetijde, hij behoedt het voor stroperij en aan deze feiten is het te dan ken, dat het reewild nu nog voorhanden is, aan gezien het anders reeds lang aan zijn belagers ten offer gevallen was. Spr. gaf een interessante uiteenzetting over het wild in de natuur. Hij dankte ten slotte B. en W. voor hun mede werking, de heer Berends voor zijn schilder werk, de-vaklieden voor hun hulp bij de bouw en hoopte van de groepscommandant der rijks politie, de heer Petter, die ook aanwezig was, dat deze de politiemannen nog eens opdracht zou geven in het jachtveld te surveilleren. Spr. was verheugd, dat ook zijn vader nog in de ge legenheid was, deze opening mee te maken. De heer Goldstein sprak als voorzitter der V.V.V. de felicitaties uit namens deze vereniging en schetste de verdienste van de heer Bos als dierenvriend en natuurkenner. Het werk hier is een openbaring, dat veel bezoek mag verwach ten. De heer Rond complimenteerde als collega preparateur, terwijl de heer E. J. Koopman fe liciteerde namens de vaklieden. Drs. de Heer sprak de gelukwensen uit van de preparateursbond. Na de bezichtiging van het museum, dat nog vier andere diorama's telt met vossen, korhoen ders, een strandgezicht en reeën op de motor- weg en nog tal van geprepareerde dieren en vo gels, bleef het gezelschap nog enige tijd in hotel het Lösse Hoes bijeen. BOUW VAN GEMEENTEWONINGEN GAAT NIET DOOR. Er zal geen gunning plaats hebben van de onlangs aanbestede woninwetwoningen 1 sim plex en 2 duplexwoningen welke aan de zuid zijde van de Kolweg zouden verrijzen, zo werd ons van de zijde van het gemeentebestuur mede gedeeld, aangezien de bouwkosten de door de Minister van Volkshuisvesting vastgestelde kos ten vrij aanmerkelijk overschrijden, en geen juiste middelen ten dienste staan om hierin op andere wijze te voorzien. Dit euvel doet zich ook in tal van andere gemeenten ^oor, omdat het onmogelijk blijkt te zijn voor de door de minister vastgestelde prijzen te bouwen. Het betekent een vertraging van dc oplossing van het huisvestingsprobleem, dat voor velen grote moeilijkheden oplevert en het ware daarom te wensen, dat ons plaatselijk bestuur of meer dere gemeenten tesamen stappen zouden doen om zo spoedig mogelijk een weg te vinden om uit de impasse te geraken. Daarbij moet overi gens niet uit het oog worden verloren, dat deze moeilijkheden hunoorzaak vinden in de enorme bedragen, welke jaarlijks als bijdragen voor de woningbouw-tekorten door het Rijk moeten wor den gevoteerd en welke zich ieder jaar ver meerderen. WANDELSPORT. Blijkens een advertentie in dit nummer zal er- volgende week Vrijdag in Irene getracht worden een wandelclub op te richten. Wij hopen, dat een en ander zal slagen en raden de liefhebbers van deze mooie, gezonde sport aan zich als lid te melden. PAARD OP HOL. Woensdag sloeg het paard met kar op hol van de heer F. M. Muller. Het maakte een grote holpartij door de Pastoriestraat, Oranjestraat enz. en werd bij het O.A.D.-gebouw tot staan gebracht. Kinderen, die in de kar zaten, werden er onderweg uitgeslingerd. Hoewel het zich lelijk liet aanzien, liep dit ongeluk wonderwel af. GRASDROGERIJ UITGEBRAND. Van Woensdag- op Donderdagnacht is om streeks 3 uur brand ontstaan in de grasdrogerij van de fa. Gebr. Dikkers, waar men nog bezig was een partij gras te drogen. Bij het ledigen van de trommel stak plotseling een steekvlam het gedroogde gras in brand, zodat het zeer brandbare materiaal onmiddellijk in lichterlaaie stond. De terstond gewaarschuwde brandweer van Dijkerhoek vatte de blussing met kracht aan, later geassisteerd door de Holtense brandweer. Men kon echter niet verhinderen, dat een grote voorraad pas gedroogd gras verloren ging, ter wijl ook de machines schade leden. Het was in verband met de rookontwikkeling een moeilijk karwei om de brandende balen uit het gebouw te krijgen, daar men op een andere wijze de brand niet onder de knie kon krijgen. De schade wordt niet door verzekering gedekt. HEMELVAARTSDAG. Het bezoek op Hemelvaartsdag was door het gure en regenachtige weer lang niet zo druk als voorgaande jaren. Wel waren er veel jongelui uitgetrokken naar de Holterberg en omgeving, maar het was niet dezelfde stroom van dauw trappers, zoals we die van andere jaren kennen. Ook de grote groepen ontbraken deze keer. Niet temin hebben de hotels en café's het nog behoor lijk druk gehad en mocht ook de heer Beumer met zij nzomerkermis zich in een vrij goed be zoek verheugen. Velen kwamen een kijkje nemen in het naturhistorisch museum van de heer Bos op de Holterberg. VOETBAL. HOLTEN 1 T.V.O. 1, 2—1. Onze plaatsgenoten hebben Zondag twee kost bare puntjes weten te veroveren in hun eerste degradatiewedstrijd die hoop geven, dat zij in de le klasse zullen kunnen blijven, al was het spel deze middag niet altijd le klas. T.V.O. werd aan het begin van de wedstrijd met een ruikertje ontvangen, vergezeld van enige hartelijke woorden van aanvoerder Stokkers, die de kampioenen van 2 D complimenteerde met hun succes. Er ontwikkelde zich direct een gelijk op en neergaand spel, waarbij de beide voorhoedes niet gevaarlijk waren, maar toch de doelen om beurten op gelukkige wijze aan een doorboring ontsnapten. Aan weerszijden kon de verdediging het werk wel af, omdat men dikwijls te lang aarzelde met het afgeven van de bal en de achter spelers net even tijd hadden om zich weer goed op te stellen. Hierdoor ontbrak het verrassende element, dat noodzakelijk was om de keepers te passeren, die beiden een goede wedstrijd" speel den. T.V.O. miste op het laatste moment de schut ters om de ver opgebrachte ballen langs doelman Frits te plaatsen. De Holtenaren liepen nog wel eens in het buitenspelvalletje. De rust kwam met blanke stand. Uit de thee hadden de rood-zwarten schijnbaar krachten gepuurd, die in de eerste helft ontbra ken. Zij kwamen beter opzetten en na 12 min. spelen gaf Fransen uit een goede voorzet van de linksbuiten Henk Oolbekkink zijn elftal de lei ding (10). Het prikkelde de bezoekers tot een grotere krachtsinspanning en 7 min. later lag de gelijkmaker dan ook al in het net, door Iieime- rink gescoord, doordat de Holtense verdediging zich sterk terug liet dringen. Frits verrichtte enkele safes, maar overigens leek het er niet erg op, dat de thuisclub zou win nen. De partijen hielden elkaar in evenwicht door een behoorlijke verdediging aan beide kan ten. Ongeveer 10 min. voor het einde kreeg Hol ten een corner te nemen, waaruit Bets Stokkers met een prachtige kopbal onhoudbaar het win nende doelpunt wist te scoren, (21). Wel zette T.V.O. alle zeilen bij om de voor sprong nog ongedaan te maken en duurde de strijd door de vijf minuten oponthoud voor velen haast te lang, er kwam geen verandering meer en de uitslag bleef 21. Als wij hierbij een korte aantekening plaatsen, dan zouden wij willen zeggen, dat de verdediging goed werk heeft gedaan deze middag, hetgeen ook van de middenlinie kan worden gezegd, waarin Stokkers een betere partij speelde dan hij na zijn terugkeer gedaan heeft. In de voor hoede ontbrak het verrassend element, het spel was te doorzichtig door het niet snel genoeg naar voren brengen van de bal. Het te lang pingelen van een speler werkt ontmoedigend voor de anderen en daar lijdt het geheel onder. De opstelling was als volgt: doel Frits; achter Geenhuizen en De Heijer; midden G Wissink, B. Stokkers, A. Vincent; voor Traanman, Bulsink, Fransen, Dollekamp en H. Oolbekkink. Kijkje achter glamour en roem. EEN FILMFIGURANT LEIDT EEN ARMOEDIG BESTAAN. (Van onze correspondente). Het leven in een filmstad als Los Angelos of Hollywood heeft voor filmliefhebbers het grote voordeel getuige te kunnen zijn van opnamen. De meeste scènes, ongeacht of ze in Texas spelen dan wel in enig ander deel van de Verenigde Staten worden namelijk vlak naast de deur, midden in Los Angelos opgenomen. Het is voor oningewijden echter onmogelijk een invitatie te verkrijgen voor het bijwonen van een filmopname. Soms kan men een straatscène gade slaan. De gehele buurt wordt afgezet en tientallen agenten zijn op de been om het nieuwsgierige pu bliek op een afstand te houden. Onze Amerikaanse correspondente smaakte ech ter het geluk twee dagen lang scènes te kunnen volgen, die door Universal Pictures in een der Universiteitsbibliotheken te Los Angelos worden opgenomen. Men heeft daar een bijzonder mooie leeszaal met een plafond van helderblauw- en goudgeschilderde vakken. Aangezien het hier een technicolorfilm betrof, had men speciale aandacht hiervoor. 's Morgens om 7 uur stonden de trucks voor het gebouw, volgeladen niet alleen met camera's, doch ook met boeken en kleren voor de medespelers. In een aparte wagen werd electriciteit opgewekt die met enorme kabels door een raam naar de eerste verdieping worden geleid. De technici kwamen in luxe-autobussen, de filmsterren voor het overgrote deel in hun eigen vervoermiddelen. Het gold hier een verfilming van de zo beroemde rozenparade van Pasadena, die elk jaar op 1 Januari wordt gehouden en de verkiezing van de rozenkoningin. De titel van de film is voorlopig Peggy", doch deze kan nog vele veranderingen ondergaan. In deze twee dagen bleek mij, dat het leven van een filmster niet slechts uit glamour en roem be staat, dat het evenmin zeer opwindend is, integen deel uiterst vervelend. Dezelfde scène wordt tien maal of meer opgenomen. Om de vijf minuten moet de make-up-man er aan te pas komen om het voor hoofd van een filmster te poederen, hier een krul te verschikken, daar wat rouge op te leggen. Dan klinkt de stem van de director: „Silenco, please; shoot, and... action!" En de camera draait. Na en kele seconden, nauwelijks een minuut soms, hoort men het ,,cut" en „again". Soms is een verkeerde tekst gebruikt een andere keer niest er iemand, maar onverstoorbaar herhaalt men de scène voor de tiende maal. De spelers. De ster in deze film is Charles Coburn, een zeer bekende figuur in Hollywood. Hij is vermoedelijk in de zeventig en schijnt moeite te hebben met het onthouden van de tekst, tot grote wanhoop van de director. Een andere beroemde medespeelster is Charlotte Greenwood. Verder was er in een van de scènes een klein roodharig jongetje. Tussen de bedrijven door worden hem de geheimen van het alphabet en het rekenen bijgebracht door een speciale onderwij zeres... Kinderacteurs zijn onderworpen aan spe ciale arbeidswetten waar strikt de hand aan wordt gehouden. Iedereen draagt zonnebrillen en in de buurt van de lampen heerst een tropische temperatuur. Er zijn ongeveer 50 mensen nodig voor een scène; technici van allerlei soort voor de lampen, microfoons, camera's, tekst (deze wordt vaak tij dens het spelen gewijzigd) en niet te vergeten de figuranten, de zg. extra's, die zich even belangrijk voelen als Charles Coburn. Overigens leiden die extra's een zeer armoedig en gebonden bestaan. Ze zijn geregistreerd naar gelang hun kentekenen: een baard, een snor, één been etc. De, hele dag moeten ze thuis zitten, want elk ogenblik kan er een telefoontje komen van de studio en als ze dat mislopen, is tevens de kans op een 10 a 15 dollar verkeken. Baarden en oiide vrijsters. Dit gezelschap extra's zag er zeer gedistingeerd uit. Volgens Hollywood is een publieke leeszaal bevolkt met kamergeleerden en bebaarde profes soren. Een ander daar heersende opvatting zeer tot ergernis van het bibliotheekpersoneel is, dat alle bibliothecaressen kattige oude vrijsters zijn. Zoals te begrijpen valt, bestond er van studen tenzijde grote belangstelling voor deze opnamen. In het begin liet men het oogluikend toe. Toen ech ter een student een scène bedierf door met veel lawaai een stoel om te gooien, was het uit met de publieke belangstelling en werd alleen het biblio theekpersoneel geduld. Tegen 12 uur was de hal in enkele minuten her schapen in een cafétaria waar alles wat met de film te maken had een gratis maaltijd verschaft werd. Dit gebeurt alleen bij de zg. buitenopnamen. Twee dagen lang was men in de weer van 's morgens zeven tot 's avonds vijf, voor ongeveer 5 a 7 scènes die niet al te belangrijk schenen. De bibliotheek zag er uit als een stal en iedereen vroeg zich af hoe de rommel ooit opgeruimd zou kunnen worden. Een uur na de laatste opname verried ech ter niets de tonelen, die zich hier afgespeeld had den. De kennismaking met Hollywood was niet mee gevallen en menigeen slaakte een zucht van ver lichting géén filmster te zijn. Mr. Thea Verboom. Illillllllilllllllllllllllllllllllllllllllll^ Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maar. loopt dan altijd op 't trottoir. VEILIG VERKEER. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN DANKBETUIGING. Bij deze betuig ik mede namens mijn ouc en meisje mijn hartelijke dank aan buren, fami! vrienden en bekenden en de Band Nederlai Indonesië voor de vele blijken van hartelijke langstelling bij mijn terugkeer uit Indonesië o vangen. Sold. J. W. LUBBERSEN, Neerdorp No. Willen diegenen, jongens en meisjes boven jaar, die graag een wandelclub in Holten opgericht, Vrijdag 26 Mei in Irene komen, wj getracht zal worden een wandelclub op te richt TIPPELAARS, KOMT ALLEN! Voorlopig Bestuur De Grote sortering FIJNE VLEESWAPv]j< Heeft U onze droge bolletjes en hambrood al geprobeerd? UW ADRES VOOR STEEDS HET BESlji VIADUCT. ESKOLEN (Salonkolen) EIERKOLEN TURF gaat U toch ook naar bes< beu E hui; opv ,Ee II de dat wa< V 'ien elk TE KOOP: 50 JONGE HENNEN W.L., 7 weken, bij B. W. Krikkink, B 27, Holte TE KOOP GEVRAAGD: Goede Consumptie-aardappelen Rassen: Noordelingen, Rode Ster en IJsselstf J. G. v. LINDENBEEi Burgemeester en Wethouders van HOLTE a. Schoonmaakster van het Gemeentehui jaarloon 600. b. Schoonmaakster O.L. Dorpsschool, jaarloon ƒ41 welke op 1 Augustus a.s. vacant komen. Aans| ling op arbeidscontract. Schriftelijke sollicitaties vóór 1 Juni a.s. in zenden aan de burgemèesfer. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ TE HOLTEN IEDERE WERKDAG GEOPEND VAN 9-12 UU Bovendien: Dinsdag en Vrijdag van 19-20 uur Maandag en Donderdag van 14-15 uur. Verder na afspraak. Denkt U er wel aan deze maand de oude ban! biljetten van 100.en 10.— in te wisselei llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf GROTE LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ zoekt voor Rayon Holten en omgeving in vast diens' verband. Vast salaris plus provisie en premievr pensioenfonds aanwezig. Borg vereist. Brieven onder No. 74 Administratie Holten Nieuwsblad te Holten. Voor vlug en vakkundig werk met onz tractor (met maaibalk en ploeg) Uw adres Deventerweg, HOLTEN

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2