a Plaatselijk Nieuws IN HOLTEN. ^0. 20. Jaargang 2 )e abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. hwartaal itel ZATERDAG 20 MEI 1950 Verschijnt elke Zaterdag HQLTENS N 15 m.m. (d contant1.00. Iedere m.m. meer 0.0b Adv.-prijs1 Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 51f8S - 23lf VERGADERING O.L.M. Onder voorzitterschap van de heer H. Kers verd in hotel Holterman een ledenvergadering ;ehouden van de afd. Holten van de Overijsselse ,andbouw Maatschappij (O.L.M.) Nadat de secretaris, de heer Vosman, de notu- en der vorige vergadering had gelezen en enige ^Ingekomen stukken van ondergeschikt belang 'waren afgehandeld, werd uitvoerig gesproken Dver de te houden jaarlijkse excursie. Van het Drentsch Landbouw Genootschap (D.L.G.) was ni »en uitvoerig schrijven binnengekomen over het- ;een de provincie Drenthe heeft te bieden aan len, die voor nut en genoegen een dagje uit zijn. Besloten werd de jaarlijkse excursie te houden op Vrijdag 7 Juli naar de provincie Drenthe, waar dan een bezoek zal worden gebracht aan het olie- winningsbedrijf van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) te Schoonebeek, Noorder Dierenpark te Emmen, Paterswolde, het DOMO melkbedrijf te Beilen, zwartbontveebedrijf te De Wijk en indien de tijd zulks toelaat, zal ook nog Giethoorn worden aangedaan. Naar de op Vrijdag 19 Mei te Zwolle té houden ■b.Algemene Zomervergadering werden als afge- vaardigden gekozen de heren G. W. Reilink Azn. en W. Stevens. Als punt van bespreking werd door de afdeling Holten ingezonden: „De afdeling Holten acht het onjuist, dat door niet-boeren grond kan worden aangekocht, om daarop voor eigen rekening een kippen- of varkensbedrijf te exploiteren". Met name werd genoemd het recente geval op de Borkeld. Bij de rondvraag werd ujtvoerig gesproken over de t.b.c.-bestrijding bij het rundvee en werd door verschillende aanwezigen ten zeerste be- ïïtreurd, dat deze bestrijding stagneert, doordat de plaatselijke veearts 'n te drukke praktijk heeft. Voorbeelden werden genoemd, dat z.g. „du- bieusé' dieren lange tijd blijven lopen, voordat de verdere behandeling plaats vindt. De "V ereni- ging voor T.B.C.-bestrijding afd. Holten heeft de Gezondheidsdienst te Zwolle reeds verschillende malen op deze zaak gewezen, doch helaas zonder succes, weshalve de secretaris werd opgedragen ihans namens de afdeling Holten O.L.M. eens te schrijven. In verband met de bestrijding van de tuber culose werd nog gewezen op Hellendoorn en Almelo, waar door de zuivelfabriek een eigen veearts werd benoemd. Wanneer men te Holten op de manier doorgaat als tot nog toe gebeurde, zal men de bedrijven nooit vrij krijgen. Nadat nog was gesproken over de thans weer voorkomende „kopziekte" en verschillende aan wezigen hun ervaringen hadden medegedeeld betreffende rantsoenbeweiding, volgde sluiting der vergadering. LEDENVERGADERING VAN HET ZIEKENFONDS. Onder voorzitterschap van de heer J. H. Bo- link hield het Algemeen Ziekenfonds in onze gemeente haar jaarvergadering in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat er deze keer een verbetering in de finan ciën van het fonds te zien is, nu de afdeling vrij willig verzekerden nu eens niet sluit met een groot nadelig saldo, maar er door een bijdrage uit het vereveningsfonds van het Rijk een klein batig saldo valt te vermelden. Door de secreta ris-penningmeester, de heer H. Soer, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij ontlenen: Het zielental ging nog weer iets vooruit, en bedroeg voor de vrijw. afd. 1312, de verplichte afd. 1261 en voor het aanvullingsfonds 2672. Er werden 72 vrijw. verzekerden in de zieken huizen opgenomen, gedurende 990 dagen, dat is gemiddeld 14 dagen per persoon, 57 verplicht verzekerden gedurende 828 dagen, dat is 141/-) w per persoon en 16 personen werden op kos ten van het aanvulingsfonds 594 dagen ver pleegd of 37 dagen per persoon. Hieruit blijkt wel het grote belang van het aanvullingsfonds, dat de risico's opvangt nadat de termijn van 42 dagen per patiënt is verstreken. De kosten bedroegen voor rekening dezer af delingen 8508.47 of 6.48 p. ziel, verpl. 7620.52 of 6.04 per ziel, en aanv.fonds 3836.65 of 1.49 per ziel. De tandheelkundige hulp vroeg belangrijke bedragen; aan vrijw. en verplicht verzekerden werden verstrekt: gebitten 17 en 15, halve ge bitten 4 en 11, gedeeltelijke gebitten 9 en 16; het aantal vullingen bedroeg 662 en 775. Hier voor werd in totaal uitgegeven 3152.31 en ƒ3580.54. Het aantal betaalde bevallingen bedroeg 30 vrijw. en 29 verpl. verzekerden. Kunstmiddelen wérden verstrekt aan vrijw. en verpl. verzekerden: brilleglazen 113 en 92, breukbanden 2, elast. kousen 1, steunzolen 9 en 12, orthop. corsetten 1 en 1. De kosten hiervan bedroegen 315.50 en 217.60. Voor heilgymnastiek werden behandeld resp. 2 pers. 25 behandelingen en 6 pers. 132 behan delingen. Zieken vervoer werd gegeven aan 67 en 71 pa tiënten, de kosten bedroegen resp. 1039.25 en ƒ1131.05. Aan sanatoriumverpleging werd uitgegeven 1116, aanv.fonds 43.20. Het honorarium der huisartsen bedroeg voor de beide afdelingen met inbegrip van de ver strekking van medicijnen en verbandmiddelen resp. 10.094.02 en 9670.15. Voor speciale ge neesmiddelen, de z.g. specialité's, betaalde net fonds ƒ1154.35 en 758.57. De beheerskosten inclusief de beloning der boden en toelage secretaris-penningmeester be droeg resp. 2198.65 en 3171.04. De totale inkomsten bedroegen vrijw. fonas 35.116.50, uitgaven 33.297.64, batig saldo 1818.86. Inkomsten verplicht fonds 25.320.73, uitga ven 32.672.42, nadedig saldo 7531.69 en van 't aanvullingsfonds resp. 4592.69 en 4399.61, batig saldo ƒ193.08. De uitgaven bedroegen per ziel vrijw. fonds 25.38, verpl. fonds 25.91 en aanv.fonds 1.71. Nadat enkele vragen waren beantwoord, werd aan de heer Soer dank gebracht voor zijn beheer en hem décharge verleend. Bij de bestuursverkiezing, die hierna volgde, werden de aftredende bestuursleden, de heren M. Bouwhuis, T. Koopman en Joh. Wolters, bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werd gewezen op de nieuwe wijze van ziekenvervoer. Dit vervoer moet van te voren worden gemeld aan de controlerend geneesheer te Deventer, die dan uit de verschil lende méldingen een route vaststelt, opdat meer dere patiënten met dezelfde auto vervoerd kun nen worden. Deze maatregel is ingevoerd om tot bezuiniging op de vervoerskosten te komen. Zij geldt niet voor liggend vervoer. Aan het slot van de vergadering vestigde de voorzitter de aandacht er op, dat het fonds op 30 Juni 25 jaar zal hebben bestaan en dat het bestuur deze dag niet onopgemerkt zou willen laten voorbijgaan. Op zijn verzoek werd door de vergadering voor de kosten dezer herdenking een crediet toegestaan. EEN OVERZICHT VAN DE GEMEENTE- FINANCIëN VOOR 1950. De gemeentebegroting en de bedrijfsbegrotin- 'gen voor 1950, die Vrijdagmiddag in de verga dering van de gemeenteraad in behandeling ko men, vertonen geen belangrijk afwijkend beeld bij die van vorige jaren. De gemeentebegroting is met moeite sluitend gemaakt dankz ij het be langrijk bedrag van 51.000.aan onderne- mi ngsbelastingdat daarop paraiseert. Voor on voorziene uitgaven is slechts een bedrag van 2144.88 aanwezig. Anderzijds kan ook weer niet gezegd worden, dat zij een ongunstig beeld vertoond, omdat re kening kan worden gehouden met belangrijke bedragen voor rente en afschrijving van kapi taalsuitgaven, welke in de naaste toekomst te doen zijn. In dé gewone dienst zijn thans enkele kleine subsidies voorgesteld voor de kankerbestrijding en voor het tegengaan van het vloeken, terwijl subsidies voor het kleuteronderwijs worden voorgesteld tot een bedrag van 2.50 per leer ling. In de kapitaaldienst is onder het hoofdstuk „Openbare veiligheid" een uitgave van 11.000 geprojecteerd voor de verbetering van de straat verlichting in de Dorpsstraat, waarin van het O.A.D.-gebouw tot het einde der Oranjestraat 38 lichtmasten zullen worden geplaatst. Een klein bedrag van ƒ1500 is uitgetrokken voor verbouwing van de brandweergarage. In het hoofdstuk „Openbare werken" is een post van 20.000 opgenomen voor de verbete ring van de z.g. Rijkstraverse van de Stations straat tot de viaduct, die verbreed en van trot toirs zal worden voorzien, zoals reeds door de raad besloten werd. B. en W. delen mede, dat zij voorts zullen ko men met plannen voor de herbestrating van de Manenschijnsweg, Broekdiik, Oude Diepenveen- scheweg en zonodig met de aanleg van de In dustrieweg. Voor vernieuwing van de brug over de Soestwetering, de z.g. Schapenburg, is een bedrag van 4500 uitgetrokken. Er zullen voor vernieuwing van het meubilair en van de school lokalen bedragen van 5400 en 4500 benodigd zijn. Een bedrag van 75.000 is uitgetrokken voor het verstrekken van een geldlening aan het G.E.B. in verband met de uitbreidingen en de verzwaringen van het electr. net, terwijl voor woningbouw en industrieterrein door het Woning- en Grondbedrijf een geldlening van 163.000 benodigd zal zijn. De begroting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 401.917.93 in de gewone dienst en ƒ1.249.911.20 in de kapitaaldienst. De begroting van het G.E.B. vermeld 109.313.71 aan beide zijden in de gewone dienst en 174.849.94 in de kapitaaldienst. Voor het Woning- en Grondbedrijf zijn de in komsten en uitgaven van de gewone dienst 14.656.45 en de kapitaaldienst 350.817.55 en voor het Keurings-, Waag- en Slachthuisbe- drijf gewone dienst 47.021.70, kapitaaldienst 47.365.39. VIS GEPOOT. Voor de hengelsportliefhebbers hebben wij de prettige mededeling, dat door het waterschap „De Schipbeek" Woensdag j.l. op twee plaatsen in de Beek jonge karper is gepoot, afkomstig van de Heide-Mij. te Valkenswaard. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dinsdag a.s. herdenkt het echtpaar J. A. Jansen en W. Jansen-ten Velde de dag, waarop het voor 50 jaar in het huwelijk trad. Beiden zijn zij nog zeer kras, al is het werk er natuurlijk wel af, en genieten zij nog een vrij goede gezondheid. Wij feliciteren 't gouden bruidspaar langs deze weg met hun huwelijksfeest en wensen hen nog vele gelukkige jaren in goede gezondheid. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 8.30 en 10.30 uur Ds de Vries. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. GEMEENTE-AVOND DER NED. HERV. KERK. Vrijdagavond der vorige week werd in Irene de in een van de vorige nummers van ons blad aangekondigde gemeente-avond gehouden van de Ned. Herv. Kerk. Tal van gemeenteleden wa ren opgekomen om te luisteren naar de inleiding van Ds Jac. de Vries over het onderwerp: „Wat geeft de Kerk aan ons en wat vraagt de Kerk van ons". Na deze lezing zou er tevens gelegenheid zijn, zo zeide Ds Knipscheer, die deze avond leidde, om van gedachten te wisselen, als het ware tot een gesprek te komen over de dingen, die onder de leden leven. Gezongen werd Gez. 68 10, waarna Ds Knip scheer voorging in gebed. Ds de Vries, die hierna het woord verkreeg, wilde de aanwezigen verplaatsen in een vlieg machine, om boven de plaats uit de dingen niet te klein te zien, maar om de grotere lijnen te onderkennen. Spr. gaf een uiteenzetting van het begrip Kerk en stelde de vraag: wat betekent de Kerk ook hier in Holten? Is dat een gemeen schap, die leeft om God? Ds de Vries was over tuigd, dat men hier allemaal nog wel iets voor de kerk voelt en dat er weinigen zullen zijn, die j er helemaal niets mee te maken willen hebben. Er is veel critiek op de kerk, dat is er van vroegere tijd. Men acht de kerk te ouderwets en dit leidde in het begin dezer eeuw tot de na tuuraanbidding. Ook in Holten leven die mensen en het is onze taak, het oor te luisteren te leggen of er grond van waarheid in schuilt. In de tijd, die vlak achter ons ligt, heeft de kerk echter getoond, dat zij wat te zeggen heeft Zij heeft gesproken en anderen hebben daar in de bange tijd der bezetting kracht uit geput. In de kerk leeft iets dat boven de mensen uit gaat, daar leeft iets van Christus. Die kerk vraagt van ons, dat wij Zondag aan Zondag er aan herinnerd worden, dat wij Kerk zijn, die vanuit het evangelie ons aanspreekt en die ons zegt, dat wij samen bij Christus horen. De kerk vraagt van ons dicht bij Christus te zijn, niet om maar samen te zijn, maar om te leven uit het woord van Christus. De vraag is of wij door zijn liefde gegrepen zijn. Als de liefde in de geest van Christus niet aanwezig is, dan zal ook de nieuwe kerkorde geen baat kunnen brengen. De kerk roept ons iedere Zondag, Ze geeft onnoemelijk veel en ze vraagt van ons slechts dat wij er bij zijn. Na deze met grote aandacht gevolgde inlei ding van Ds de Vries werden enkele vragen ge steld en kwam het tot een gesprek, waarin naar voren kwam, dat een deel van de leden niet bevredigd is door de huidige gang van zaken in de kerk. Sommigen houden zich afzijdig, ande ren zijn niet bevredigd, omdat het steeds de men sen van een bepaalde richting zijn, die de ker kelijke functies vervullen en anderen niet de gelegenheid geven hun stem te doen horen. Al kan wellicht niet gesproken worden van een richtingsstrijd, de schoolstrijd kan worden aan gewezen als een van de redenen, waarom er on voldoende eensgezindheid heerst. Door de inleider werd aangevoerd, dat een geregeld ter kerke gaan wel een vereiste is om het geloof te beleven en dat een wereldse ge scheidenheid niet te vermijden is, omdat men het op alle punten in het leven niet eens behoeft te zijn. Vrijzinnig of orthodox is in vele gevallen een kwestie van levensstijl, aldus Ds Knipscheer, en van een machtsstrijd mag geen sprake zijn, dat ligt zeer zeker niet in de bedoeling van de kerkeraad. Dat die in het verleden zou hebben plaats gehad is spr. niet bekend, maar zij zou onder de huidige verhoudingen niet mogelijk zijn. Het is goed dat deze dingen eens uitge sproken worden. Er werd tenslotte nog van enkele zijden op gewezen, dat het lezen van de bijbel al te zeer in verval komt en dat dit een dringende behoefte, is ook, als men de preek des Zondags goed wil verstaan. Aan het slot van de avond dankte Mr Enklaar Ds Knipscheer voor de wijze, waarop hij zo lange tijd gedurende de vacature zijn taak onder moei lijke omstandigheden heeft vervuld, waarbij de heer Teeselink zich aansloot en de hoop uit sprak, dat Herv. Holten nog vele jaren onder de gezegende leiding van beide predikanten mag voortgaan. Ds Knipscheer sloot hierna met dankgebed. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: E. Luggenhorst en G. H. Tuitert. J. A. Kolkman en G. Beldman. Gehuwd: Gerrit Jansen, 24 jr. en Jenneken Johanna Vukkink, 23 jr. VERHUIZINGEN. Ingekomen: H. Kettelarij uit Amsterdam; J. Boode uit MarkeloG. Bakker uit Raalte. Vertrokken: K. F. H. Vonders naar 's Graven- hage; H. M. Volkerink naar Raalte; G. Beldman naar Enschede; G. P. Dijkstra naar Canada. GEVONDEN EN VERLOREN. VOORWERPEN. Gevonden: portemonnaie (met inhoud), zilver- bon van 1, bruin-bonte hond, vulpotlood, munt biljet. Verloren: kralen armband met gouden slot. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 127 (telef. 352). VERPACHTING GRAS LANGS DE WEGEN. Het Gemeentebestuur verzoekt ons de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen, dat de verpachting van het gras langs de wegen zal plaats hebben op Woensdag 24 Mei a.s., des voor middags 11 uur, ten gemeentehuize, waar dc voorwaarden ter inzage liggen. CONCOURS-HIPPIQUE VAN ..DE BERGRUITERS". Onze landelijke rijvereniging „De Bergruiters" heeft zich geheel verjongd en uitgebreid en heeft de laatste tijd weer veel werk gemaakt van de wekelijkse oefeningen onder leiding van haar instructeur, de heer Flutsch uit Hengelo. Zij heeft de Hemelvaartsdag aangegrepen als 'n welkome gelegenheid zich in haar niéuwe gedaante te presenteren aan haar plaatsgenoten en paarden sportliefhebbers uit de verre omgeving. Op dé weide bij de Waag werd voor deze ge legenheid Donderdagmiddag een concours-hip- pique gegeven, waaraan ook deelname open stond voor ingespannen landbouwtuigpaarden. „De Bergruiters", gestoken in keurige unifor men, bezitten weer een sportieve ploeg en de belangstelling van de zijde der paardenfokkers in onze plaats was ook prijzenswaardig, al had er naar ons gevoel deze middag wel meer gepre senteerd kunnen worden. De schroom om met hun goede dieren voor de dag te komen zal tal van paardenbezitters ten onrechte weerhouden hebben om hun dieren voor te rijden. Hoewel het terrein bij de Waag verre van ideaal is, werden er toch goede prestaties ge leverd en kunnen de Bergruiters op een geslaagde middag terugzien. Ondanks het gure weer en aanvankelijk vallende regen was er een flinke belangstelling. H.M.V., die haar medewerking verleende aan dit sportgebeuren, opende de middag met een muzikale opmars naar het terrein, gevolgd door een parade van de Bergruiters onder leiding van de heer Flutsch. Na het spelen van ons volkslied inspecteerde de burgemeester, Mr. Enklaar, de opgestelde rui ters en werd met het programma een aanvang gemaakt. Het eerst verschenen op het veld de eenspan tiyigpaarden warmbloed open klasse, waarvan van de 11 inschrijvers er 10 verschenen met prac- tig paardenmateriaal, zodat de jury, bestaande uit de heren G. J. Kottelenberg uit Markelo en H. W. Kers uit Bathmen, een moeilijke taak had bij de keuring. No. 1 werd Kelfine van M. Boode; 2 Loesje van dezelfde; 3 Nelly van G. J. Boode; 4 Kroonprinses van B. W. Stevens; 5 Goltine van Jhr. A. G. van Coeverden; 6 Nectar van M. Teese link en N.N. van J. Meijerman kreeg een eer volle vermelding. In de koudbloedklasse was de taak van de jury niet minder moeilijk en hier was de uitslag: 1 Tony van W. F. Boode; 2 Janny van dezelfde; 3 Rosita van J. A. Groteboer en 4 Annie van de Driesprong van G. Haarman. Na een caroussel van de 16 ruiters, geleid door de heer Flutsch, die een goede indruk gaf van de serieuse training der ruiters en amazone, volg de keuring van de tuigpaarden in tweespan, nadat de ruiters bij hun ereronde nog een hartelijk applaus van het publiek iri ontvangst hadden genomen. In de tweespanklasse was de deelname niet zo groot, maar was de keuring niet minder moei lijk voor de jury. Vooral de afdeling koudbloed kostte ernstig beraad. Het ging hier tussen het span van de heer W. F. Boode (Tonny en Janny) en het span van de heer G. Haarman (Clara van de Willemshoeve en Annie van de Driesprong). Dat laatstgenoemden met de eerste prijs verwier ven lag niet aan het type, maar aan de wijze, waarop zij zich presenteerden. De heer Boode werd no. 1 en de heer Haarman no. 2. In de warmbloedklasse waren no. 1 Kelfina en Nelly van M. en G. J. Boode; 2 Loesje en Kroon prinses, voorgereden door M. Boode en B. W. Stevens; 3 Harry en Prino, voorgereden door G. Bolink en G. Keizer. Het springconcours gaf brillant wérk te zien. Er was geen barage nodig om de prijswinnaars aan te wijzen. No. 1 werd G. Bolink op Lida; 2 T. Beldman op Kilmalock; 3 Herm. Beldman op Brillant en 5 G. Hulsman op Albert. Een aardige afwisseling vormde de voetbal wedstrijd te paard, welke gespeeld werd met een enorme gummibal. Het was grappig om te zien,

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1