HOLTEN. Opperwachtmeester Brink nam afscheid [1 IS Overijssel, ken Uw plicht No. 18. Jaargang 2 bl( ZATERDAG 6 MEI 1950 Verschijnt elke Zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5^83 - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. (d contantf 1.00. Iedere m.ra. meer 0.06 i 1 pr| Opperwachtmeester J. Brink is ambtloos bur ger geworden. Zaterdagmorgen nam hij op het Njgroepsbureau afscheid van het korps Rijkspolitie Ei tegenwoordigheid van de districtscomman dant, majoor N. J. Bijlsma, onze burgemeester, [de gemeente-secretaris, adjudant Wijnands en de collega's van de groepen Holten en Diepenveen. In verband met de pensionnering van de 55- iarigen zou de heer Brink met pensioen gaan. Hem werd echter toegestaan te blijven in verband met het betrekkelijk gering aantal dienstjaren, dat hij heeft. Toen nu opperwachtmeester De iJong onlangs met pensioen ging, lag de verwach- nmting voor de hand, dat de heer Brink, die hier bijna 20 jaar heeft gestaan, eerst als rijksveld wachter en later bij de rijkspolitie, als zijn op volger zou worden aangewezen. Dit is echter niet geschied, om welke reden hij ontslag heeft genomen. Bij zijn afscheid kwam dit ter sprake. Majoor Bijlsma zeide in zijn toespraak tot de scheidende functionaris, die met zijn echtgenote door de heer Krekel naar het bureau gereden was, een bekwaam politieman heen ging, die hij zeer heeft leren waarderen. Hij heeft hem tevens leren kennen als ijverig en betrouwbaar en in het bezit van een gedegen wetskennis. In de be- noeming van de heer Petter als groepscomman dant in de plaats van de heer De Jong heeft Brink aanleiding gezien om ontslag te nemen. Spreker heeft dit besluit betreurd, omdat de benoeming van de heer Petter uitsluitend geschiedde om reden van anciënniteit (langere diensttijd). Hij dankte ook mevr. Brink voor de steun aan haar man verleend en wenste beiden nog tal van voor spoedige jaren. ;@r Mr. Enklaar zeide als hoofd van de plaatselijke jpolitie een gevoel van spijt te hebben, dat de heer Brink thans heengaat. Hij had nog gaarne enige jaren willen profiteren van de diensten van deze politieman. Zij voorbijgaan als groepscomman dant is geen gebrek aan waardering. Het was een }-erj moeilijke beslissing, die aan regels gebonden was. Hij was de heer Brink erkentelijk voor de hoge wijze waarop deze zijn taak heeft vervuld, waarbij deze ook de sociale kant van zijn werk heeft gezien. Van een controverse tussen rijks- en gemeente politie was hier geen sprake, omdat de verstand houding zeer goed was. Spreker dankte de heer Brink voor zijn goede plichtsbetrachting en bood hem een vulpotlood aan. Adjudant Wijnands dankte de heer Brink als oud-afdelingscommandant en was hem erkente lijk voor de goede samenwerking in de eerste na-oorlogse jaren. De heer Petter, die thans als groepscomman dant is benoemd, dankte de aftredende collega WC namens het personeel, dat in de eerste jaren, Ijong en zonder ervaring, in hem een wijze leer ling meester heeft gehad. Hij dankte hem ook voor de II" wijze, waarop hij hem persoonlijk was tegemoet getreden. Over zijn benoeming als zodanig is lang en breed gesproken, er was geen persoonlijk ele ment in deze zaak. Spr. dankte namens de beide groepen en bood een vulpen aan. De echtgenote van de heer Brink ontving ëen bloemstuk. Opperwachtmeester Schoenmaker, groepscom mandant te Diepenveen, dankte voor de persoon lijke samenwerking. Deze pensionnering is tq vroeg, aldus spreker, en noodzaakt om een ander baantje te zoeken. Spr. vond dit pijnlijk en meen de dat zijn collega het nu maar kalm aan moest doen. Wachtmeester Oude Nijhuis uit Schalkhaar dankte namens de afdeling van de Algemene Poli tiebond en prees de scheidende functionaris als een waardig lid van de afdeling. De Bond heeft alles geprobeerd om de vroegtijdige pensionne ring ongedaan te maken, maar het heeft niet ge baat. Hij bood een paar zilveren manchetknopen aan met inscriptie. De heer Beijers meende zich de tolk te weten van de burgerij als hij de heer Brink dank bracht voor de wijze, waarop deze zich altijd van zijn taak gekweten heeft. Hij maakte de moeilijkheden voor de mensen niet groter als er iets te doen was, maar hielp ze oplossen. Hij betreurde het, dat de overheid mensen liet gaan in de kracht van hun leven, die onvoldoen de pensioenaanspraken kunnen laten gelden en zodoende gedwongen zijn, zoals de heer Brink, om nog een betrekking te zoeken. Hij dankte deze ook nog voor de persoonlijke samenwerking ge durende al die jaren. De heer Brink dankte met een kort woord de districtscommandant en de burgemeester voor hetgeen zij voer hem gedaan hebben. De niet- benoeming tot groepscommandant was voor hem een bittere teleurstelling en aangezien dit, naar hij meent, zijn aanzien bij de burgerij vermin derde, wenste hij niet langer te blijven. Het ging hier natuurlijk niet tegen de persoon van zijn opvolger, de heer Petter, die hij gaarne ook voor de komende tijden zijn steun toezegde. Het politieleven was hem lief geworden en hij was aan Halten verknocht, zodat hij hiier wilde blijven wonen. Spr. dankte voor de eadeaux, welke hem aan geboden werden en de verschillende aanwezi- CT ekt gen, die het woord tot hem hadden gericht. Ook de heer Goldstein dankte hij voor de prettige sa menwerking, die hij vele jaren mocht onder vinden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds de Vries. (In beide diensten collecte voor de In wendige Zending.) Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. (Collecte voor de Inwendige Zending.) Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. (In beide diensen extra collecte voor de door de scheu ring getroffen kerken.) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: jute zak, zwarte ceintuur m. gesp. Verloren: herenportemonnaie met inhoud, zwart suède handtas met inhoud. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha Jennichje, dv. H. Bolink en J. Aanstoot. Janna Willemina, dv. H. J. Rensen en H. J. Vruggink. Ondertrouwd: G. A. de Groote en A. A. A. Kolde weij. VERHUIZINGEN. Ingekomen: T. van de Klippe uit Hellendoorn; H. J. Olsman uit Gramsbergen; J. Löhr en echt genote uit Almelo. Vertrokken: G. Schippers naar Deventer; J. Nolten en gezin naar 's Gravenhage; H. te Vaan- holt en gezin naar Neede. Uw RODE KRUIS biedt hulp, overal waar hulp nodig is. Barmhartigheid kent geen grenzen. GEEF DAAROM GUL. VELDLOOP VAN DE POLITIE. De afdeling Nijverdal van de Politiesportver- eniging S.R.G.A. (Sportvereniging Rijkspolitie Gewest Arnhem) hield Dinsdagmiddag nabij 't hotel „In den Swarten Ruiter" een veldloop over 3.2 km. Er namen 24 politiemannen uit verschil lende plaatsen der provincie aan deze veldloop deel, welke werd bijgewoond door de districts commandant, Maj. J. N. Bijlsma; de burgemees ters van Holten en Raalte; en de voorzitter van de Sportbond, de heer A. van Weert. Het terrein was zeer heuvelachtig en zwaar te lopen, zodat het een lang niet gemakkelijk par cours was. De uitslag was als volgt: 1. Wm. Hortensius te Diepenveen; 2. Wm. Heering te Goor; 3. Wm. Kleinepunte te Losser; 4. Wm. Hagen te Haaks bergen; 5. Wm. van Winden te Raalte. Wachtmeester Hortensius stelde zich door deze overwinning, welke de derde was, definitief in het bezit van de wisselbeker. De nos. 2 en 3 kregen een medaille. De andere deelnemers, die allen de veldloop volbrachten, gebruiksvoor werpen. De prijzen werden met een toepasselijk woord door Majoor Bijlsma in het hotel „In den Swarten Ruiter" uitgereikt. Ook de heer Van Weert hield een korte toespraak tot de deelnemers. GEMEENTE-AVOND NED. HERV. KERK. Op de Gemeente-avond van de Ned. Herv. Kerk, welke op Vrijdag 12 Mei a.s. in Irene ge houden zal worden, zal Ds Jac. de Vries spreken over „Wat geeft de Kerk aan ons en wat vraagt de Kerk van ons". De bijeenkomst begint om half acht. Herdenkingstocht van de Wandelsportvereniging H.E.K.A. te Rifssen. Zaterdagmiddag der vorige week was er meer dan normale drukte in de Dorpsstraat. De Wan delsportvereniging H.E.K.A. uit Rijssen organi seerde haar derde nationale herdenkingstocht naar de Canadese Begraafplaats op de Holter- berg en daar ging deze belangstelling naar uit. Aan deze tocht namen 18 wandelsportvereni gingen en 95 individuele personen deel, die om streeks half drie in Rijssen bij de Schildschool startten en onder de tonen van de muziekver eniging „Wjilhelmina" langs het gemeentehuis defileerden, waar de vertegenwoordigers van het dagelijks bestuur van de gemeenten Rijssen en Holten, het bestuur van H.E.K.A. en andere ge nodigden aanwezig waren. Het gemeentebestuur van Holten was vertegenwoordigd door de Bur gemeester en de Secretaris. Omstreeks vier uur arriveerden in onze plaats de eerste groepen van de junioren, keurig mar cherend en aardig gekleed, die een parcours van 15 km. hadden af te leggen; en enige tijd later kwamen de senioren druppelsgewijze binnen. Zij liepen een parcours van 25 km. Enige tijd later kwamen de deelnemers in groepsverband binnen. Vooral de damesclub van Ter Horst Co. met hun keurig gelijke kleding en correcte mars houding, W.I.K. uit Kampen en Irene uit Wier den maakten een uitstekende indruk. Op het Stationsplein werd rust gehouden en konden de deelnemers bij Vruggink, Kalfsterman en Ter Horst een verversing gebruiken. Na een half uur pauze werd weer opgebroken en had het défilé voorbij het Canadese Kerkhof plaats, waar leden van de H.E.K.A.-ploeg gedu rende het voorbij marcheren van de verschillende groepen de vaandels streken. Tijdens dit défilé werd door het bestuur van H.E.K.A. in tegenwoordigheid van de heer J. Kroon, secretaris van het plaatselijk Oorlogs- gravencomité, en de verzorger, de heer Mac Phee, een krans gelegd bij het monument. Hier werd door de heer Van Weerd 'n kort woord gesproken, sproken. Het geheel had wat plechtiger kunnen zijn, wanneer de deelnemende groepen met een korte onderlinge afstand voorbij gemarcheerd waren. Het défilé had dan wat massaler en naar het ons voorkomt plechtiger karakter gekregen. Des avonds verzamelden de deelnemers zich voor het gemeentehuis te Rijssen, waar de heer Van Weerd een toespraak hield. Hierna werd een minuut stilte in acht genomen. Vervolgens werden de prijswinnaars bekend gemaakt. De jury bestond uit de heren Oldevent te Hengelo, Hoogkamp tet Enschede en Wolters te Wierden. De le prijs behaalde W.I.K. uit Kampen met 57 punten; 2e prijs Ter Horst Co. met 561/2 P-; 3e pr. Irene uit Wierden met 53 p.; 4e pr. Voor waarts uit Enter met 53 p.; 5e pr. Schuttersveld uit Enschede met 53 p.; 6e pr. Oxford uit Rijssen met 522/3 p.; 7e pr. Eltem uit Almelo met 52% p.; 8e pr. W.I.O.L. uit Rijssen met 512/3 p.; 9e pr. V.E.K. uit Rijssen met 51 %3 p.; 10 pr. Oxford uit Almelo met 505/6 p. Politiegroepen: le pr. Politiesportvereniging Renkum met 51% p.; 2e pr. P.T.T. te Oosterbeek met 492/3 p. Junioren: le pr. V.E.K. a uit Rijssen met 51 Vc p.; 2e pr. Padvindsters te Rijssen met 51 p.; 3e pr. V.E.K. b uit Rijssen met 50% p. SUBSIDIES OP SILO'S GIERKELDERS EN MESTVAALTEN. Wij vestigen er de aandacht van landbouwers op, dat tot 1 Juni a.s. nog gelegenheid bestaat om door tussenkomst van de Landbouwvoorlich- tingsdienst subsidie te verkrijgen op de bouw van silo's, gierkelders en mestvaalten. Verwezen wordt naar een annonce in dit no. van het Aannemersbedrijf Nijland in Espelo. OP DE MOTOR. De Motorclub „De Holterberg" hield op 25 April in hotel G. Müller haar jaarlijkse leden vergadering onder voorzitterschap van de heer H. J. Bouwhuis. Na afhandeling der ingekomen stukken werd door de secretaris, de heer G. J. Bouwhuis, een uitvoerig jaarverslag over het afgelopen vereni gingsjaar, 1 April 194931 Maart 1950, uitge bracht, waaraan wij ontlenen, dat de vereniging thans 56 leden telt. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer G. M. L. Rouwenhorst, verslag uit. De ontvang sten bedroegen 266.20, de uitgaven 364.36. Na delig saldo 98.16. Als data voor de te houden Puzzleritten wer den vastgesteld 24 Mei, 28 Juni en 16 Augustus. De grote z.g. Kastelentocht zal worden gehou den op Zaterdagmiddag 22 Juli. Als leden van de kascommissie voor het boek jaar 1950-'51 werden benoemd de heren H. B. Vosman en G. Brands. DE WONDERWAGEN VAN PERSIL KOMT. Woensdag a.s. komt de Wonderwagen van de Persil op zijn tournee door ons land onze plaats bezoeken. .Overdag wordt de voorbereidende reclame gemaakt en 's avonds omstreeks half 9 wordt vaniuit de Wonderwagen op een nader bekend te maken plaats een filmvoorstelling ge geven. De wagen bestaat uit een trekker met aanhangwagen, waarin een cantine is ingericht en van waaruit de film wordt geprojecteerd. Uit een groot pak Persil op de trekker worden zeep bellen geblazen, welke, door schijnwerpers ver licht, een kleurrijk schouwspel bieden. Het be treft hier een grootscheepse reclame van de be kende Persilfabrieken te Jutfaas, die de bekende producten Persil, Henkei, Imi, Ata en Sil maken. Er worden enkele aardige films vertoond, die een bezoek aan de Wonderwagen zeker waard zijn. SCHOUW WATERLEIDINGEN. De voorjaarsschouw van de waterleidingen zal plaats hebben op 22 en 23 Mei a.s. Verwezen wordt naar de desbetreffende advertentie. IN HUN WOONPLAATS TERUGGEKEERD. Zondagmiddag is onze plaatsgenoot Tony Rou wenhorst, die met de „General Ballou" naar het vaderland repatrieerde, in de ouderlijke woning teruggekeerd. De buren hadden een grote ere poort opgericht met electrische illuminatie en de belangstelling bij de behouden thuiskomst was zeer groot. Door buren, kennissen en vrien den en zelfs door zakenrelaties werden hem tal van mooie eadeaux .aangeboden. Met het troepentransportschip „Nelly" keerde Dinsdag in het ouderlijk huis terug de» soldaat J. Jansen, E 25. Ook hier was voor een hartelijke en feestelijke ontvangst gezorgd. De burgemeester bezocht beide militairen in hun woning en reikte de bekende oorkonde uit. Met dezelfde boot keerde ook terug de soldaat G. Nijenhuis, C 183, onder Hellendoorn, die ker kelijk onder Holten hoort en ook geregeld contact had met de Holtense afdeling van de Band Neder- land-Indonesië. Aan alle drie onze hartelijke gelukwensen met hun behouden thuiskomst. AGENDA Woensdag 10 Mei: Wonderwagen met film van de Persil. Donderdag 11 Mei: Ver. T.B.C.-bestrijding rund vee. Zitting administrateur 4.305.30. (Zie de annonce.) Vrijdag 12 Mei: Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk in Irene, 7.30 uur. Spreker Ds de Vries. Vrijdag 12 Mei: Ledenvergadering afd. O.L.M., 7.30 uur, in hotel Plolterman. Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag)Regionaal Hippisch Concours van „De Bergruiters" bij de Waag. Andere provincies gingen voor, of zullen wel dra volgen. Thans wordt van ons allen een bij drage, groot of klein, gevraagd. Godsdienstige en politieke overtuiging staan hier geheel buiten. Dit is een zaak waarbij geen sprake is van onderscheid of verdeeldheid. Het gaat ons allen, Nederlanders, gelijkelijk aan. Wij allen met elkaar zijn, na hetgeen vanwege de Overheid reeds is gedaan, mede verantwoor delijk voor de graven van onze dierbaren, die het hoogste offer brachten, opdat wij weer in vrij heid zouden leven. In deze week eren wij hun gedachtenis en ver heugen wij ons in de herwonnen vrijheid. Laten wij hun laatste rustplaats ook in onze zorg be trekken door onze bijdrage voor het werk der Oorlogsgravenstichting DE GEVALLENEN PLECHTIG HERDACHT. De gedenkavond der gevallenen kenmerkte zich dit jaar door een indrukwekkende kransleg- ging bij het monument van de Molenbelterweg. In keurige marsorde marcheerden de leden van de bond van oud-strijders, de verzetsgroep, de militairen, die na 1945 met groot verlof de dienst verlieten en de sectie van de Nationale Reserve onder leiding van de heer G. van de Bos naar het monument, vergezeld van het dagelijks bestuur der gemeente. Hierna werd een carré gevormd met in het midden de familieleden en verwanten der geval lenen. Namens de oud-strijders trad de heer Van de Bos naar voren en onder doodse stilte sprak hij de woorden: „Wij gedenken: J. Aaf- tink, H. KI. Horsman, A. Koopman, G. J. Paal man, F. J. Rensen, A. W. Wechstapel en B. J. van Zon". Vervolgens trad naar voren de nestor van het verzet, de heer B. H. Veldhuis, die de namen noemde van de verzetslieden H. Groot herder, E. Koopman en A. Schipper, en ten slotte sprak een der gedemobiliseerden, de heer PI. T. Assink de namen uit van hen, die in Indië hun leven lieten, n.l. Luit. G. H. Paalman en J. Meer man. Deze namen zijn thans vereeuwigd in het mo nument, dat een uitbreiding heeft ondergaan. Terwijl H.M.V. het „Blijf bij mij, Heer" speel de, werden kransen gelegd door de oud-strij ders, de illegaliteit, de Band Nederland-Indone- sië en de burgemeester namens het Gemeente bestuur. Klokslag acht uur werden twee minuten stilte in acht genomen en ook een goederentrein, die juist passeerde, stopte, om na enkele minuten verder te gaan. De plechtigheid werd met het Wilhelmus be sloten en maakte een diepe indruk op de talrijke aanwezigen. Enige tijd tevoren was door de leden van het plaatselijk Oorlogsgravencomité een eenvoudige hulde gebracht aan de gevallen Canadese strij ders door een kranslegging op de Canadese be graafplaats op de Holterberg. Op tal van graven warerf hier door de adoptanten bloemen ge bracht. Met een korte herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk, waarin voorging de oud-legerpredi- kant Ds Bootsma, werd deze gedenkdag be sloten. Ds Bootsma liet zingen Psalm 122 3 en deed voorlezing uit Mark. 24 4. In zijn herdenkings woord wees Ds Bootsma er op, dat voor het thans levend geslacht de eerste helft van de maand Mei dagen van herinnering zijn. Het zal blijven gedenken de mannen en vrouwen, die zich gegeven hebben voor de strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid van ons volk. Ook de man nen der bevriende naties zal het niet vergeten. Wij zullen echter hebben te waken, dat deze her denking geen vertoning wordt. Geen monument alleen of in de eerste plaats, maar zorg voor hen, die achter bleven. Aan de hand van het tekstwoord Psalm 121: „Vanwaar zal onze hulp nu komen", maakte spr. duidelijk, dat wij machteloos zijn, wanneer wij die hulp niet van God verwachten. Deze we tenschap maakt ons rustig en doet ons de pro blemen, die oorlogen en geruchten van oorlogen aan ons opdringen, in een ander licht zien. Zij overwint de zuigkracht van moedeloosheid en zorg, die zeer sterk zijn. Spr. wees daarbij op Daniël, Luther en Wil lem van Oranje. Zoals zij moeten wij staan in de branding van de tijd. Aan het slot van deze druk bezochte herden kingsdienst zongen de aanwezigen staande de twee eerste coupletten van Gezang 96: „Een vaste burcht is onze God".

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1