Mededeling. elf' br if ien exclusief onderhoud in de voortsnellende directietrein der Ned. Spoorwegen. !en lil HOLTEN. Gedenkavond der gevallenen. Mei-actie 1950. lo. 17. Jaargang 2 ZAXEEDAG 29 APRIL 1950 Verschijnt elke Zaterdag ste HOLTENS NIEUWSBLAD abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5^83 - 23Jf Adv.-prijs1—15 m.m. (a contantf 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 ots >ed LD Er is wel iets veranderd bij de Spoorwegen, Jat ervaren ae vier nonense ingezetenen, aie junaeraagmorgen staan te wacnten op net sta- ion in ue venter op ae airecuetrem, waarrneae üe presiaem-airecieur der iNed. Spoorwegen, lr. 'Sr. <4. aen nonanaer, een oezoeK gaat prengen aan Mmeio, om ae gast te zijn van net gemeente- jestuur. frecies om 11.34 arriveert de diesel-electrische I fimotorwagen, waarrneae de presiaent-airecteur Miec lana aoorxruist om net spoorwegoeariji ge- pegeia te controleren en m ogenscnouw te nemen, uit ae motorwagen stapt lr. aen Honanaer l«S met een uiterst noïteiijK „iLxcuseer, eerst ae ener', reiKt hij ae stationscnel van Deventer ae hand en vraagt item op kameraadschappelijke wijze; „/.ie ik je nog vanavona?" Waarop net ant woord ontkennena luidt, omdat de directietrein 's avonds 111 Deventer zal üoorgaan. Zo'n joviale omgang van de hoogste spoorweg autoriteit met zijn personeel zou men vroeger niet voor mogelijk hebben gehouden. Het is nu een van de bewijzen van de aemocratisering van het bedrijfsleven. Als de wachtenden op een vriendelijke uitnodi ging van Ir. den Hollander zich in zijn directie- wagen hebben begeven om gedurende de reis van Deventer naar Almelo de belangen van de gemeente Holten te bepleiten bij een wederopen- stelimg van het spoorwegstation aldaar voor het reizigersverkeer, zodra de electrificatie gereed zal zijn, en de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, zich naast de gastheer op diens bankstel heeft geplaatst en de heren H. J. Wansink, voorzitter Ider Holtense Handelsvereniging, en J. M. Metz- jjger, bestuurslid van de V.V.V., alsmede Uw ver slaggever zich daarom heen hebben geschaard, {blijkt al spoedig, dat de president-directeur be ll halve een vriendelijk mens in de eerste plaats {een zakenman is, die in geld rekent en de be- jj langen, welke ter sprake komen, afweegt naar «hetgeen zij de spoorwegen in het laatje brengen. 2 Het eerste wat Ir. den Hollander van het hart moet, is het weerspreken van de berichten, welke in de kranten zijn verschenen, als zou het spoor wegbedrijf met tekorten werken en deze met het geld van de belastingbetalers worden aange zuiverd. Terwijl de directietrein voortsnelt, wordt de koffie geserveerd en heeft het onderhoud plaats, dat welwillend is toegestaan en waarbij de vraag naar voren komt wat er met het station Holten zal gebeuren, als in 1951 de electrificatie van het baanvak Amersfoort-Enschede gereed is. Zullen er weer treinen stoppen of zullen zij met grote snelheid voorbij rijden en de plaats verstoken laten van een behoorlijke spoorwegverbinding? Het belang van het platteland en van Holten als vreemdelingencentrum brengt mee, dat men de reizigers, dé toeristen en zomergasten op de plaats van bestemming aflevert en hen niet bepakt en bezakt in Deventer in een autobus laat over- riieuwe stijl zaken heeft wilier* doen met de hoogste autoriteit van ons spoorwegbedrijf. Welke de resultaten zullen zijn van dit exclu sieve onderhoud valt natuurlijk nog niet te zeg gen. Wij zijn echter overtuigd, dat het goed is, dat dit onderhoud, hetwelk door de Redactie van Holtens Nienwsblad werd gearrangeerd, heeft plaats gehad. Hopelijk zal de president-directeur der N.S. rekening wilier* houden met de be langen van het platteland. stappen. Ir. den Hollander zegt begrip te hebben voor de belangen van Holten als toeristisch centrum, maar het spoorwegbedrijf moet het niet in de eerste plaats hebben van de zes wekën vacantie, maar van de mensen, die van 1 Januari tot 31 December van de spoor gebruik maken. Het spoorwegbedrijf wil het publiek de grootst mogelijke service geven, maar wil toch niet het j autobusbedrijf, dat men op het platteland toch ook niet weer missen wil, naar de keel grijpen, evenals de spoorwegen niet door het busbedrijf haar de keel gegrepen willen worden. De economische omstandigheden waarin ons land verkeert, maken het noodzakelijk, dat met de meeste zorg de wederzijdse belangen worden afgewogen, waarbij de investeringen een belang rijke rol spelen. Bovendien zijn er ook in Over ijssel verschillende verkeersinstanties werkzaam waarmede overleg gepleegd moet worden. Wel ligt de beslissing voor een belangrijk deel bij de spoorwegen, maar ook andere gemeenten vragen om weer stoptreinen in te voeren. Dit betekent meer kosten en een minder snelle bediening van het publiek. Al sprekende gaat het geoefend oog van de ingenieur over de zich aan het oog ontrollende spoorbaan, waarop op tal van plaatsen werkzaam heden worden verricht in verband met de elec trificatie. Wij bevinden ons bij een beminnelijk gastheer, die oog heeft voor de belangen, welke door het gezelschap worder* bepleit,; maar geen enkele toezegging wil en kan doen over de gang van zaken na het gereedkomen dezer electrificatie. Men is thans reeds bezig met de dienstrege lingen voor 1951 en 1952, deze laatste met het oog op de materiaalbehoeften. De snelle rit met de motorwagen, die werke lijk geen overbodige luxe is voor de president directeur van een spoorwegbedrijf, dat op het ogenblik een enorme evolutie doormaakt, heeft ons in een half uur in Almelo gebracht en het gezelschap bedankt Ir. den Hollander voor het prettig onderhoud, dat hij heeft willen toestaan. Burgemeester Ravesloot van Almeilo, welke met. het dagelijks bestuur van de stad op het per ron aanwezig is om de hoge gast te verwelkomen, kijkt vreemd op, dat uit de directietrein als eerste zijn collega van Holten komt stappen^ die in EEN PROEF MET HET POLITIEKE LEKEN-CABARET. Op uitnodiging van de afdeling van de Partij van de Arbeid gaf het politieke leken-cabaret ,,'n Braandnettel" uit Almelo aan de vooravond van de stemming in Amicitia een voorstelling, waarvoor een flinke belangstelling bestond. Het was een proef, die uitstekend geslaagd mag heten, want de talrijke partijgenoten en belangstellen den hebben zeker genoten van de aardige num mers, welke voor het voetlicht werden gebracht. De afdelingsvoorzitter, de heer H. Soer, opende de avond met een kort welkomstwoord, waarna het gezelschap een aardig en vlot programma uit voerde, bestaande uit aardige tafereeltjes, decla matie, zang en conference met aardige decorwis seling enz., die vaak stekelige en brandende prik jes inhielden ten aanzien van de politiek in het verleden en terzake van de huidige nationale en internationale politieke verhoudingen. Als confe rencier trad op de heer Overmeen, die in het gemoedelijk Twents dialect, zoals hij zelf aan kondigde, voor bladvulling fungeerde. Ernst en humor wisselden elkaar af, waarbij om verschillende taferelen hartelijk werd gelachen. Het gebodene viel wel in de smaak, want de spelers mochten telkens een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Voor de pauze hield de heer J. Gorseling een kernachtige toespraak, waarin hij wees op de dikwijls geringe belangstelling van de mensen voor de vele problemen, welke toch zo belangrijk zijn en ten nauwste verband houden met het be houd van de geestelijke vrijheden in W.-Europa. Hij wekte de aanwezigen op om hun medemen sen op te wekken tot het tonen van meer belang stelling en geestkracht, opdat onze beschaving behouden blijve. De politiek van de verschillende partijen be sprekende wees hij op het radiodebat van Zater dag j.l., waarbij de debater van de V.V.D. ver zuimde een voldoend antwoord te geven op de vragen van zijn tegenstander hoeveel en waarop men bezuinigen wil. Ook de Partij van de Arbeid wil gaarne bezuinigen op de hoge staatsuitgaven, aldus spr., doch men bedenke wel, dat reeds meer dan de helft van de staatbegroting bestaat uit posten, waarop niet te bezuinigen valt. Het ambtenarenapparaat is reeds grondig vermin derd en heeft, vermeerderd met het percentage der bevolkingsaanwas, het vooroorlogse peil be reikt. In enkele korte trekken behandelde spreker de bestaande tegenstelling met de Christelijke partijen, de z.g. antithese, die ten onrechte in het leven wordt gehouden en wees op de groeiende doorbraakgedache, die in de Partij van de Arbeid gestalte heeft gekregen. Met een krachtige op wekking deel te nemen aan het werk van de af deling besloot de spreker. De afdelingssecretaris, de heer Beijers, dankte de partijgenoten uit Almelo voor hun bereidwil ligheid om voor de Holtense afdeling te komen optreden en voor het mooie spel en dankte de heer Gorseling voor zijn begeesterende toespraak. Hij heette nog welkom de gewestelijk secretaris, de heer H. te Riet, burgemeester van Diepenheim, en wekte de aanwezigen op lid te worden van de afdeling. Met een kleine verloting werd deze geslaagde avond besloten. Zoals ieder jaar wordt er door de oud-militairen op 4 Mei a.s. een gedenkavond gehouden, in de vorm van een kranslegging bij het monument, gelegen aan de voet van de Holterberg. Dit jaar zal de kranslegging niet alleen door de oud-militairen geschieden, doch ook door leden van de verzetsgroep en een der teruggekeerde militairen uit Indië, omdat het monument op 4 Mei ook de namen zal vermelden van hen die tijdens het verzet en in Indonesië voor hun land ■gevallen zijn. De regeling is als volgt: 7.15 uur (precies): Opstellen bij de Ned. Herv. Kerk. 1. Oud-militairen. 2. Verzetsgroep. 3. Militairen na 1945 en thans met groot verlof. 4. Nationale Reserve. Om 7.35 uur: Vertrek van het Gemeentehuis, waar zich Burgemeester en Wethouders zullen aansluiten. Bij het Monument: Aflezen der namen door iedere groep. Kranslegging tijdens het spelen van een gees telijk lied door H.M.V. Eventueel een korte rede door Ds Bootsma, waarna 1 minuut stilte in acht wordt genomen. Tenslotte speelt de muziek het Wilhelmus. Voor familieleden van de gevallenen zal een plaats bij het monument worden gereserveerd. Daarna gaat men in marscolonne terug naar de Ned. Herv. kerk, waar om 8,30 uur 'n gemeen schappelijke kerkdienst wordt gehouden onder leiding van de oud-Legerpredikant Ds Bootsma. Volgende week Vrijdag Nationale Feestdag. In verband hiermede moet ons blad eerder klaar worden gemaakt. Wij verzoeken onze adverteer ders hun advertenties uiterlijk Donderdagmorgen voor 12 uur ons te doen toekomen. Adm. Holtens Nieuwsblad. STEMMING PROV. STATEN. Wij geven hieronder nog een kort overzicht van het verloop der op Woensdag j.l. gehouden stemming voor de Provinciale Staten. Stemdistrict Totaal Totaal Partij 1 2 3 4 1950 1946 P.v.d.A. 287 186 90 138 701 565 K.V.P. 20 7 43 11 81 73 C.H.U. 145 301 346 303 1095 1064 A.R. 94 138 38 126 396 366 V.V.D. 151 65 42 81 339 464 C.P.N. 6 8 1 6 21 26 S.G.P. 1 9 I 11 22 17 Totaal 704 714 561 676 2655 2575 Ongeldig 20 16 9 20 65 66 Door plaatsgenoten behaalde stemmen: W. Beijers 205 139 74 100 518 H. Wansink 112 56 25 67 260 W. Rietberg 11 22 6 10 49 Het aantal kiezers bedroeg 2921, zodat een be langrijk percentage, voornamelijk wegens ziekte, niet is opgekomen. een postzegeltje kopen weten er van mee te praten, dat het de jubilaris nooit teveel is ge weest om de mensen voort te helpen. De heer Assink heeft zich in het openbare leven weinig op de voorgrond geplaatst, want dat lieten zijn drukke werkzaamheden met de grote gelde lijke verantwoordelijkheid niet toe. Thans is hij lid van de Woonruimtecommissie en penningmeester van de afdeling Rijssen van de Kynologenclub R.E.O. De hondenfokkerij is de sport waaraan hij zijn hart verpand heeft en men zal hem dan ook nooit uit zien gaan zonder zijn prachtige tekkels en tegenwoordig zijn prach tige Dobberman. Zoals wij reeds zeiden werd zijn jubileum in intieme en ambtelijke kring herdacht. Op de dag na de veertigjarige dienstvervulling kwamen de Inspecteur der P.T.T. te Zwolle en de directeur van het postkantoor te Deventer met hun dames en een deputatie van het personeel aldaar de jubi laris en zijn echtgenote en kinderen gelukwen sen en boden zij hem met een toepasselijk woord een prachtig schilderij aan. Het personeel in Holten kwam des avonds in intieme kring met zijn jubilerende chef bijeen en bood hem een prachtige rooktafel aan. Ook burgemeester Enklaar complimenteerde de heer Assink met zijn jubileum. Het was een mooie dag voor de heer Assink, waaraan wij gaarne van te voren enige bekend heid hadden gegeven. Nu dit niet mogelijk was, willen wij hem van deze plaats nog wel hartelijk feliciteren en hem nog vele goede jaren in Hol ten toewensen, met de hartelijke dank voor de tegemoetkomendheid, waarmede hij ook onze krant altijd heeft bejegend. AGENDA Zaterdag 29 April: Collecte Kinderbescherming. Maandag 1 Mei: Uitvoering in Amicitia van HGK met Oranje-bal. (Zie annonce.) Maandag 1 Mei: Filmvoorstellingen in Irene van de Chr. Oranjevereniging, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. (Zie annonce.) Vrijdag 12 Mei: Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk in Irene om 7.30 uur. Spreker Ds de Vries. Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag)Regionaal Hippisch Concours van „De Bergruiters". (Zie annonce.) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een portemonnaie, jonge hazewind, jonge jachthond, herenrijwiel. Verloren: een bruine sandaal (linker), zilveren broche, zilveren schakelarmband. Inlichtingen bij het Groepsbureau der Rijks politie, Oranjestraat A 217 (tel. 352). WEEKEND C.J.M.V. De C.J.M.V. hoopt dit jaar weer haar week-end te organiseren, en wel op 6, 7 en 8 Mei op de Ernst Sillem-hoeve te Lage Vuursche. MET PENSIOEN. De opperwachtmeester der Rijkspolitie, onze plaatsgenoot de heer J. Brink, die hier tal van jaren gestaan heeft, eerst als brigadier titulair der rijksveldwacht en later bij de rijkspolitie, zal op 1 Mei a.s. de dienst met pensioen verlaten. Hij zal Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van z'n superieuren en collega's officieel afscheid nemen van het korps. Wij hopen hierop nog nader terug te komen. DENK AAN DE HONDENBELASTING. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende annonce van het gemeen tebestuur betreffende de betaling van de honden belasting. Niet tijdige voldoening zal vanaf 8 Mei verdubbeling van de te betalen belasting be tekenen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 8.30 uur en 10.30 uur (Bed. H. Doop) Ds Knipscheer. Bethanië. 10 uur de heer Worman van Markelo. In alle diensten collecte voor Gendringen. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten collecte voor het werk onder de studenten en de Evangelisatie in België. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. G. Wissink en H. Oolbekkink. F. J. Kolkman en B. H. Veldhuis. G. Veld huis en W. A. Maag. D. J. Aaftink en J. T. Weg- stapel. Overleden: Teunis Henricus Oosterkamp, 23 jr. VERHUIZINGEN. Ingekomen: G. P. Dijkstra uit Dordrecht. OP WEG NAAR HUIS. Met het troepen transportschip „General Bal- lou" is op weg naar huis de soldaat Th. Rouwen- horst. Vermoedelijke aankomst te Amsterdam 30 April. Met de „Nelly" is onderweg de soldaat J. Jan sen, E 25. Vermoedelijke aankomst te Rotterdam 4 Mei a.s. VEERTIG JAAR AAN DE POST. Wij wisten, dat er de vorige week iets aan de hand was met de heer J. H. Assink, onze post directeur maar aangezien hij er kennelijk prijs op stelde, dat de herdenking van dat belangrijke feit, in verband met persoonlijke omstandigheden, zijn gezondheid be'treffende, slechts in intieme kring zou plaats vinden, hebben wij deze wens gerespecteerd. De heer Assink herdacht n.l. op 16 April het feit, dat hij 40 jaar geleden in Rijssen in dienst trad bij de Posterijen; een belangrijke dag dus in zijn ambtelijke loopbaan. Na in Rijssen de verschillende rangen te heb ben doorlopen, volgde in 1923 zijn benoeming te Holten, zodat de jubilaris bijna 27 jaar het Postbedrijf in Holten heeft geleid. Dat dit een zware en omvangrijke taak was, zal iedereen kunnen beamen, die geregeld met de post in aanraking komt en dat doet feitelijk iedere burger, want wat al zaken zijn vooral de laatste 20 jaren niet via het postbedrijf in het belang van de burgerij vervuld. Wij waren onder zijn voorganger, wijlen de heer H. Dikkers, zeer verwend door de soepele wijze waarop deze het publiek steeds ter wille was en toen er dan ook een nieuwe en jonge op volger kwam, was de algemene gedachte, dat het er nu op het postkantoor wel stroef en ambte lijk zou toegaan. Maar dat is toen wel zeer mee gevallen, want de heer Assink heeft zich al de jaren, dat hij hier was een hoffelijk en meelevend ambtenaar betoond, die hart had voor zijn klan ten en die zijn taak steeds heeft opgevat als een dienende taak. Zij die meer kwamen doen dan Wederom zijn de Mei-dagen in aantocht en daarmede de inzamelingsactie van de Stichting 1940-1945. Immers, nog steeds moet de Stichting 1940-1945 om haar taak naar behoren te kunnen vervullen, een beroep doen op het Nederlandse volk. In 1950 zal voor de verzorging van de nabe staanden van hen, die in het verzet hun leven gaven voor onze vrijheid en van hen, die ten gevolge van hun verzet niet in hun levensonder houd kunnen voorzien, een bedrag van ruim tien en een half millioen gulden nodig zijn. Acht en een half millioen hiervan neemt het Rijk voor zijn rekening; voor de ontbrekende twee mil lioen zal de medewerking van het gehele Neder landse volk ingeroepen worden. In de eerste veertien dagen van Mei zullen allen worden opgewekt om één uur loon, even tueel verkregen uit overwerk, aan de Stichting 1940-1945 af te staan. Ook zij, die niet in loon dienst werkzaam zijn, zullen de gelegenheid krijgen om hun bijdrage te geven. In vele gemeenten zal de bevolking huis aan huis bezocht worden. Verder zullen nieuwe con tribuanten worden geworven. Dit zal niet alleen in Mei, maar gedurende 't gehele jaar gebeuren. De resultaten van de afgelopen jaren hebben het bewijs geleverd, dat deze actie kan slagen. De Stichting 1940-1945 heeft het vaste ver trouwen, dat zij dit jaar, waarin wij het lustrum van de bevrijding vieren, ook zal slagen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIUIIIUIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1