:r De Statenverkiezing. ne HOLTEN. No. 15. Jaargang 2 ZATERDAG 15 APRIL 1950 Verschijnt elke Zaterdag Lac HOLTENS NIEUWSBLAD abo7inementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. TeleJ. K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 m.m. dcontant1.00. Iedere m.m. meer 0.06 rE Nu we op Woensdag 26 April a.s. onze stem noeten uitbrengen voor de verkiezing van de provinciale Staten, het orgaan, dat de hoogste nacht uitoefent in de provincie, willen wij trach- ;en in korte trekken een overzicht te geven van ~"le positie, welke de provincie in ons staatsbestel nneemt en van de taak, welke de Staten daarin e vervullen hebben. Het eerste wat ons daarbij opvalt is het feit, fat de provinciale zelfstandigheid meer aan ban- [en is gelegd dan bij de gemeenten. Zo behoeven ille provinciale verordeningen b.v. de goedkeu- ing van de Kroon. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de ïistorie. De provincies hebben vóór het ontstaan ran onze staatkundige eenheid een belangrijke ;ol gespeeld. Zij vormden vóór de Franse over- ïeersing, die in 1813 een einde nam, de Republiek [er Zeven Provinciën, die echter alle als kleine P aogendheidjes men zou haast kunnen zeggen pis kleine potentaatjes optraden. Een van de jevolgen was, dat er zodanige verschillen in wet geving en rechtspleging optraden en er een zo- .anige verwardheid en verdeeldheid bestond, dat ir ten slotte van een staatsrechterlijke chaos ge sproken kon worden. I De maatregelen, die men bij de totstandkoming ivan de eerste Grondwet nam om de herleving Qir /an de al te grote macht en zelfstandigheid van le provinciale besturen te voorkomen zijn de oor- sjezaak geweest, dat de provincie wellicht al te yoi zeer aan banden is gelegd, zodat zich het tegen- jvergestelde heeft ontwikkeld als waarvoor men zreesde, n.l. een al te grote terugval van haar netekenis. De Grondwet van 1848 en de daaruit voortge komen Provinciale Wet hebben een ruime ont- anjplooiïng mogelijk gemaakt, maar dat is niet vol- J oledig geschied en daardoor heeft waarschijnlijk neihet werk van de Staten nimmer tot de verbeel ding van de kiezers gesproken. Toch moet men de betekenis der Provinciale Staten vooral in de laatste jaren is daarin een opmerkelijke opleving te bespeuren niet onder schatten. Hun voornaamste taak is wel de zorg voor de irovinciale huishouding een begrip dat ner gens omschreven is 't toezicht op alle water staatswerken, waterschappen, veenschappen en /eenpolders (voorzover niet aan anderen opge iragen), de verkiezing uit hun midden van het "College van Gedeputeerde Staten, hetwelk het toezicht op de gemeentebesturen en de water schappen uitoefent en het optreden als kies- :ollege voor de samenstelling van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Zo worden b.v. millioenen besteed aan de zorg oor de provinciale wegen, kanalen en andere waterwegen, worden beslissingen genomen om trent de instelling van waterschappen, veen- schappen, veenpolders en droogmakerijen, heb ben zij voorts de zorg voor de bevordering van de aanleg van drinkwaterleidingen en de elec- trische stroomvoorziening, 't maken van streek plannen (planologische dienst) en bemoeiingen met de sociaal-economische ontwikkeling der provincie (economisch-technologisch instituut) alsmede met de bevordering van de industriali satie en het vreemdelingenverkeer. Belangrijk is ook hun taak t.a.v. de bevorde ring van de geestelijke en lichamelijke volksge zondheid door het verlenen van subsidies aan de provinciale kruisverenigingen, voor hun werk ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding, de hygiëne van moeder en kind en de nazorg der geesteszie ken, en verlenen zij bijdragen in de verpleging van armlastige krankzinnigen en t.b.c.-patienten. Terwijl hun bemoeiingen zich verder nog uit strekken op het gebied van de culturele zorg, als de bevordering van het vakonderwijs in de vorm van ambachtsscholen, het verlenen van bijdra gen in de reiskosten van de buitenleerlingen, die deze scholen bezoeken, de zorg van het buiten gewoon onderwijs aan onvolwaardige kinderen, de bevordering van de lectuurvoorziening op het platteland enz., hebben zij voorts naast hetgeen reeds werd vermeld t.a.v. de waterschappen, een taak met betrekking tot de bevordering van de landbouw b.v. ten opzichte van de runder- en paardenfokkerij, het onderwijs in landbouw, tuin bouw en fruitteelt, waarbij nog de bevordering van de kunst en het behoud van 't natuurschoon Voortdurend hun aandacht heeft. Wij hebben hierboven een ietwat populaire opsomming gegeven van de zaken waarmede de Provinciale Staten in aanraking komen, welke geen aanspraak kan maken op volledigheid, maar toch wel een duidelijk beeld geeft van de belang rijke plaats die de provincie in ons volksleven inneemt. Het meeste werk geschiedt door Ged. Staten, die behalve met de uitvoering van de besluiten van de Prov. Staten, belast zijn met de naleving van tal van wetten en, zoals we reeds eerder op gemerkt hebben, met het toezicht op de- gemeen tebesturen en de waterschappen, hetgeen 'n zeer omvangrijke taak is. Volgens de Provinciale Wet vergaderen de Sta ten tweemaal per jaar, n.l. tussen 16 April en 16 Juli, de z.g. voorj aars- of zomerzitting, en tussen 1 October en 31 December, de z.g. najaars- of winterzitting. Het recht tot vergaderen is der halve beperkt. Gezien de steeds toenemende werkzaamheden, die de Staten in het belang van de inwoners hunner provincie te verrichten heb ben, zal aan de opheffing dezer uitzonderings- positie niet zijn te ontkomen en zullen zij het tijdstip en de duur van vergaderen in eigen hand behoren te hebben. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de Staten van Overijssel 47 leden tellen, t.w. 13 Partij van de Arbeid, 13 Kath. Volkspartij, 7 Chr. Hist., 6 A.R., 5 Communisten, 2 V.V.D. en 1 Staatk. Geref. W. B. Provinciale Bondsdag C.J.M.V. Jeugdig enthousiasme won het van guur weer. De stromende regen en de koude Zuid-Wester, die af en toe tot storm aanzwol, hebben het enthou siasme, waarmede op Tweede Paasdag ongeveer 2000 jonge mensen, leden der C.J.M.V. in Overijssel, naar Holten waren getogen tot het houden van hun jaarlijkse Provinciale Bondsdag niet kunnen doven, want ondanks de voor het houden van een derge lijke grote meeting zeer ongunstige weersomstan digheden is deze bondsdag zeer geslaagd. Uit schier alle delen der provincie kwamen de jongelui reeds in de vroegte ons dorp binnen per autobus of fiets, om de kerkdiensten te kunnen bij wonen in de Ned. Herv. en Geref. Kerk, welke laatste door de kerlceraad welwillend ter beschikking was gesteld. Toen de kerkdiensten om pl.m. 10.15 uur aan vingen, was geen plaats onbezet. In de Ned. Herv. Kerk werd het Woord bediend door Ds M. J. W. Knipscheer, die een predikatie hield aan de hand van het Schriftwoord Luc. 24:32: „En zij zeiden tot elkander: Was ons hart niet brandende in ons, als Hij tot ons sprak op den weg en als Hij ons de Schriften opende", terwijl Ds de Vries in de Geref. Kerk zijn jeugdig gehoor bepaalde bij het tekst woord Luc. 24 36„En als zij van deze dingen spraken, stond Jezus zelf in het midden van hen, en zeide tot hen: Vrede zij ulieden". Ds de Vries had als thema zijner predikatie gekozen: „De Mei maand van het leven". Na afloop van de kerkdiensten stelden de deel nemers zich op de Larenseweg op en nadat de stoet zich geformeerd had, ging men onder de tonen van „H.M.V." via Pastoriestraat, Oranjestraat en Grote straat naar het Bondsdagterrein, gelegen in de Hol- terberg in de onmiddellijke omgeving van het hotel „In de Swarten Ruytéf", op welk terrein door de heer K. ter Horst een grote tent was opgesteld. Na de gezamenlijke broodmaaltijd werd gelegenheid ge geven om onder leiding van gidsen een wandeling te maken door de omgeving, doch lang niet allen maakten hiervan gebruik, omdat het weer nu niet bepaald tot wandelen lokte. De middagvergadering, die om pl.m. half drie aanving, werd geopend met een kort openingswoord van de voorzitter der plaatselijke regelingscommis sie, de heer A. Westerik, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat zo velen naar Holten waren gekomen. De voorbereidingen zijn vele geweest en we hebben veel werk verzet om zo ver wij dit in onze hand had den, deze dag te doen slagen, doch wij verzekeren U, dat wij het allemaal met vreugde hebben gedaan. Jong ën oud heeft spontaan meegewerkt en heeft dit werk als plicht en taak gezien. De heer Westerik besloot zijn woord van welkom met de wens, dat het een goede dag mocht worden en dat allen gesterkt in het geloof in de opgestane Heiland terug moch ten gaan naar huis. De voorzitter der Provinciale Commissie, de heer A. Grakist, opende hierna de Bondsdag en liet zingen 3 coupletten van het bekende lied: „Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der Ere", ging hierna voor in gebed en las vervolgens Luc. 14 2527. De heer Grakist sprak een hartelijk woord van dank tol de C.J.M.V. te Holten, die alles zo prima had voorbereid en tot de beide predikanten, Ds Knip scheer en Ds de Vries, die deze morgen in de dienst voorgingen. Het is mij steeds weer een grote vreugde, zo sprak de heer Grakist verder, als ik als voorzitter der Prov. Comm. voor een dusdanige grote verga dering van jonge mensen mag staan, die discipelen van Jezus Christus willen zijn en die zich het evan gelie van Jezus Christus niet schamen, die hun kruis willen dragen en Jezus volgen. Discipelen en leer lingen van Jezus zijn hier op de Bondsdag is niet zo moeilijk, doch als we straks weer terug zullen komen in het volle leven, zuilen we dan ook wel bewust voor Hem durven kiezen? Het is niet spre kers bedoeling een domper te zetten op deze bonds dag, doch we zullen de werkelijkheid onder ogen moeten zien ook op een dag als deze. Alles bereidt zich weer voor op de oorlog. Zullen we nog weer bezetting krijgen? En de houding van de bezetters?' En onze houding? Zullen wij als het er op aan komt alles over hebben voor Hem, die voor ons aan het kruis stierf? God geve dat wij als jongeren getrouw mogen zijn, zo besloot de heer Grakist zijn openings rede. Nadat de heer Herman Koopman op zeer ver dienstelijke wijze uit Ulfers Oostloorn „Iltink als klokkenluider" had gedeclameerd en „H.M.V." onder leiding van haar plaatsvervangende directeur Henny Fransen een 2-tal pittige Zwitserse marsen en een parafrase over het bekende lied „Als g' in nood ge zeten" had gebracht, werd het woord gegeven aan de heer Jansen Klomp, Alg. Secr. der C.J.M.V., die sprak over het onderwerp: „Kies je weg door de we reld". Een onzer dichters zegt in een van zijn ver zen: „De loods heeft gepeild, er is nergens meer grond". Spr. wil niet beginnen met te zeggen, dat er geen grond meer is. Dat de moeilijkheden vele zijn en de toekomst donker, behoeven we niet te ver helen, doch laten we niet te vlug zeggen, dat er geen uitkomst meer is. Laten we onszelf toch vooral niet onderschatten. Het leven heeft nog wel doel en zin, als we alle dingen maar bezien in het licht van Gods beslissing. Het is niet voldoende, dat we veel ver standelijk kunnen spreken over God en Zijn Woord, doch we moeten kennen de stille omgang met God. Hoe staat het met ons persoonlijk geloofsleven? Bid je nog wel? Niet „traditioneel" bidden, maar wer kelijk bidden. En je bijbel lezen? Wat betekent dit voor je? Lees je nog wel veel biddend in je bijbel? God vraagt van ons een beslissing te nemen ten op zichte van Hem. De Heiland met de doorboorde han den staat aan de deur en klopt. Je weg door de we reld hangt niet af van allerlei omstandigheden, doch enkel en alleen van je leven met God. Kies je weg door de wereld met God. Dit is niet de gemakkelijk ste en niet de kortste weg. We zingen veelal zo ge makkelijk: „Wandel maar stillekens achter Hem aan", maar bedenken we dan wel dat deze weg veelal door verdrukking gaat, tegen de stroom op? Zo iemand achter mij wil komen, zegt Christus, die verloochene zichzelve en volge mij. Sprekende over beroepskeuze en werkloosheid, zei de heer Jansen Klomp, dat ook hier de moeilijkheden vele zijn. Toch is er ook veel „lamlendigheid", die men camoufleert met het gezegde: „de tijd is zo onzeker en de omstandigheden zijn zo beroerd". Laten we de handen uit de mouwen steken. We genieten in Nederland nog zo veel voorrechten, waar voor we dankbaar moeten zijn. We leven in vrijheid. Denk eens aan de landen achter het ijzeren gor dijn. Hier is een betrekkelijke welvaart. Denk eens aan China, waar de mensen bij duizenden van honger sterven. Aan het slot van zijn met stille aandacht gevolgde rede sprak de heer Jansen Klomp als volgt: Jonge mensen, Wees vandaag en morgen en in de toekomst geen pessimist. Kies je weg door de wereld met God. Waag het met God aan Uw zijde. Waag het, waag het, aarzel niet. De heer Grakist was zeker de tolk van al de aan wezigen, toen hij een hartelijk woord van dank sprak tot de heer Jansen Klomp voor zijn gesproken woord en hem Gods zegen toewenste op de reis naar Ame rika, waar de heer Jansen Klomp 10 maanden zal verblijven, om het werk onder de jonge mensen daar in studie te nemen. Vermelden we nog, dat de middagvergadering werd opgeluisterd door muziek van de krontjongband „Tegahaja's", een onderafdeling der C.J.M.V. te Holten. Kon het middagprogramma ondanks storm en re gen nog vlot worden afgewerkt, helaas was dit met het avondprogramma onmogelijk. O.C.H. bracht het eerste bedrijf van „Vier mannen en een meisje", en moest na dit eerste bedrijf van verder spelen afzien, aangezien een groot gedeelte van de aanwezigen door de steeds heviger wordende storm het spel niet kon volgen. Aan het einde van de Bondsdag sprak de heer Grakist een woord van dank tot allen, die aan het welslagen hadden medegewerkt, waarna de heer A. Westerik met dankgebed sloot. J. W. COöP. BOERENLEENBANK. Onder voorzitterschap van de heer G. J. Ste vens werd in 't café Vrnggink de jaarvergade ring gehouden van de Coöp. Boerenleenbank. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dat het jaar 1949 zowel voor de boer als voor de bank goed was geweest. Uit het financieel verslag van de kassier, de heer H. J. Oolbekkink, bleek, dat de rekening over 1949 sloot met een bedrag van 10.891.493,85. Het aantal spaarders was met 225 toegenomen en de spaargelden met ƒ434.836,78. Het totaal aanwezige spaargeld bedraagt 4.085.531,38. Aan spaargeld werd ontvangen ƒ2.386.140,85 en terug gegeven 1.901.334,07. De totale reserve bedraagt 151.289,72. De uitgegeven rente aan de spaarders bedroeg ƒ80.886,55. Er waren 150 hypotheken en 27 voorschotten verstrekt tot een totaal bedrag van 497.546,26. De ontvangsten in lopende rekening bedroe gen ƒ8.410.381,04 en de uitgaven ƒ8.743.241,80. Per 31 December 1949 bedroeg het aantal reke ning-courant-houders 91 tegen 65 per 31-12-48. Het saldo (winst) over 1949 bedroeg 2758,21. Als bestuurslid werd herkozen de heer G. J. Stevens, terwijl inplaats van de heer J. H. Sprok- kereef (die het vorig jaar als bestuurslid werd gekozen) tot lid van de Raad van Toezicht ge kozen werd de heer G. W. Reilink. UITVOERING „SOLI DEO GLORIA" De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" (dir. de heer W. van Erkelens uit Enschede) geeft Dinsdagavond half acht in zaal Amicitia haar jaarlijkse uitvoering. Het koor zal een 12-tal nummers ten gehore brengen, o.a. de beide nos., die in de afgelopen zomer werden gezongen op het concours te Hattem. „Soli" behaalde op dat concours in de le afdeling een le prijs en zal een volgende keer uitkomen in de afdeling Uitmun tendheid. Ter afwisseling van de koorzang zal mej. A. G. Veurink (sopraan) van Enschede verschillende liederen zingen van Bach, Schubert en Guido Gezelle. IN HET VADERLAND TERUGGEKEERD. Onze plaatsgenoot, de soldaat G. Bolink, C 21, is met troepentransportschip „Fairsea" Woens dag behouden in de ouderlijke woning terugge keerd. Van vele zijden ondervond hij belangstel ling, in het bijzonder van de buren. Ook de burge meester kwam hem even opzoeken en reikte de gebruikelijke oorkonde uit. EEN REUZE PAASEI. Ook de Holtense kippen doen mee aan de wed loop van steeds groter en steeds zwaarder. De landbouwer W. Hulsman uit de Beuzeberg toonde ons een ei, 'n product van een zijner kippen, dat op de weegschaal bij winkelier Achterkamp de naald deed oplopen tot niet minder dan 146 gram, zodat 7 van deze eieren ruim voldoende zouden zijn om één kilo gewicht op te brengen. Rond het eigenlijke ei (met harde schaal en normaal van grootte) zat het omhulsel van een z.g. „windei". Naar ons van deskundige zijde werd medegedeeld, is een kip die een dergelijk abnor maal ei produceert een kort leven beschoren, zo dat er aan deze bijzonderheid voor de betrokken landbouwer toch een schaduwzijde zit. AGENDA Zaterdag 15 April: Voortzetting kermis bij de Dikke Steen. Aanvang 4 uur. Maandag 17 April: Aanbesteding woningen ten gemeentehuize, v.m. 11 uur. Maandag 17 April: Raadsvergadering, 7.30 uur. Dinsdag 18 April: Uitvoering Chr. Gem. Zang vereniging „Soli Deo Gloria", 7.30 uur, in Amictia. (Zie annonce.) Dinsdag 18 April: Ledenvergadering Partij van de Arbeid in zaal K. ter Horst, 8 uur. Dinsdag 18 April: Algemene Ledenvergadering V.V.V. in hotel Vosman, 8 uur. (Zie annonce). Donderdag 20 April: Meimarkt, tevens kermis. (Zie annonce.) Donderdag 20 April: Collecte Blindenhulp Dinsdag 25 April: Pol. Lekencabaret ,,'n Braand- nettel" in Amicitia, 8 uur. (Zie annonce.) BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janna Willemina, dv. J. W. Kette- larij en G. M. Graven. Jan Willem, zv. G. J. Jansen en E. Kolkman. Hendrika, dv. J. G. Haverslag en H. J. Jansen. Overleden: Gerrit Nijhof, 68 jr. VERHUIZINGEN. Ingekomen: N. A. P. A. Nelson uit Dordt. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 zak pootaardappelen Red Star, maat 28 X 35, KL B; een zilverkleurig konijn; een bruin-geel geblokte wollen sjaal. Verloren: een grijs colbertjasje, inh. vulpen en notitieboekje; een zilveren schakelarmband; een zilveren dasspeld. Inlichtingen: Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217 (tel. 352). PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds Braune, 10.30 uur Ds Wagner van „Bethanië". Dijkerhoek. 10 uur Ds de Vries. In alle diensten collecte voor Inw. Zending. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra-collecte voor het werk der Evangelisatie in de classis Deventer. CORRESPONDENTIE. Het bericht, dat ons werd aangeboden betreffende de V.V.M. kunnen wij niet opnemen, omdat het in zijn huidige samenstelling een te eenzijdig propagandistisch karakter draagt en het vermelde omtrent het zui- velfonds niet juist is. HET AANTAL KIEZERS. Het aantal kiezers, dat aan de stemming voor de Provinciale Staten kan deelnemen bedraagt Stemdistrict 1 (Wijk A t.m. 250) 773 Stemdistrict 2 (Wijk A 251 e.v. Wijk B, C) 791 Stemdistrict; 3 (Wijk D en E) 600 Sftemdistijct 4 (Wijk L en N) 767 DE MEIMARKT. Op Donderdag 20 April wordt de jaarlijkse Meimarkt gehouden, de reeds eeuwen bestaande voorjaarsmarkt, die vroeger, toen er nog weinig communicatiemiddelen bestonden, voor de vee handel van grote betekenis was en nu al is de handel in rundvee dan achteruitgegaan door de markt in Rijssen enz. toch altijd nog een flinke markt is voor de biggenhandel en andere artikelen. De Meimarkt moet daarom in ere worden ge houden en als er nog wat te handelen is, moet dat op deze voorjaarsmarkt gebeuren. Het is er toch altijd weer een gezellige drukte en als de werkzaamheden het eventjes toelaten, neemt ieder toch graag nog even een kijkje op de Holtermarkt. Boer en handelaar kunnen elkaar in de hand werken door een flinke aanvoer. Ook moeder de vrouw dient zich eens per jaar te overtuigen hoe het er met de markt voorstaat. AANTAL SLACHTINGEN EN WEGINGEN. In het eerste kwartaal 1950 werden in het ge meentelijk abattoir geslacht: 1382 runderen, 18 kalveren, 608 nuchtere kalveren en 24 varkens. Het aantal huisslachtingen bedroeg: 66 runde ren, 12 kalveren, 257 varkens, 1 schaap, 1 geit. In de gemeentelijke waag werden 3232 varkens gewogen. VOLKSFEESTCOMMISSIE VERGADERDE. In hotel Holterman vergaderde Woensdag avond de Volksfeestcommissie onder leiding van de heer G. Wissink. Nadat de penningmeester, de heer D. J. Wan- sink, verslag had uitgebracht over de financiële uitkomsten van de feesten in het afgelopen jaar, die een vrij groot nadelig saldo hadden opgele verd, werd uitvoerig gesproken over de feeste lijkheden, die dit jaar gehouden zullen worden. Besloten werd om in samenwerking met de schoolfeestcommissie van de Dorpsschool, als deze daartoe weer bereid is, op 30 en 31 Augus tus een school- en volksfeest te organiseren. Voor de volksspelen, die niet erg meer in trek zijn, zal dan een middag-attractie in de plaats worden gesteld, waaromtrent nog geen nadere bijzonderheden kunnen worden opgegeven. Het schijf- en vogelschieten, waarvoor wel een grote belangstelling bestaat, zal dan op de middag van de eerste dag, tijdens het kinderfeest plaats vin den.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1