•IflflTSELlJK UJK/^ \Jn el HOLTEN. rg De burgemeester zeide in zijn toespraak, dat et Gemeentebestuur de heer Boer node ziet ver rekken. Iemand met zijn capaciteiten heeft er chter recht op om verder te komen, zodat men ierin moet bewilligen. Spr. dankte de heer Boer oor de nauwgezette vervulling van zijn taak n de goede samenwerking en wenste hem en ijn vrouw veel goeds in hun nieuwe standplaats. De heer Mensonides dankte de heer Boer voor e prettige verstandhouding onder het perso- eel, terwijl de heer Koldeweij, mede namens de ,'s uit de omgeving, herinnerde aan de verklust van de heer Boer en aan de vriend- chappelijk samenwerking ook op het gebied van et landbouwonderwijs. Spr. hoopte, dat hij en ijn gezin onder Gods zegen een prettige tijd ouden tegemoet gaan. ZATERDAG 1 APRIL 1950 Verschijnt elke Zaterdag abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5^83 - 231t Adv.-prijs115 m.m. (d contant1.00. Iedere m.m. meer 0.06 VERGADERING CHR. HIST. KIES VER. Voor de Chr. Hist. Kiesver. alhier sprak Vrij- I gavond 24 Maart in Irene Mr H. K. J. Beer- |nk, secr. der Chr. Hist. Unie en lid der 2e imer der Staten-Generaal, over 't onderwerp: Hedendaagse problemen. Na de grote machts instelling AmerikaRusland te hebben be roken, belichtte spreker de doeltreffendheid n het Atlantisch Pact. De consequenties, die eruit voor Nederland als deelgenoot, voort- oeien zijn noodzakelijk, maar zullen niettemin er zwaar voor ons zijn. Het leger zal in de ekomst ter financiering een milliard gulden ragen. Voegen we daarbij een last van ruim RJshonderd miilioen voor de wederopbouw en renten en aflosing van de tot 25 milliard ge legen staatsschuld, dan volgt daaruit, dat spre- er de toekomst vrij somber inziet. Er zullen ieejeuwe belastingen moeten volgen, daar is geen en ntkomen aan. Werkelijk grote bezuinigingen linnen niet gevonden worden. Daarnaast is het total van honderdduizend werklozen een factor jn ook de zo geprezen industrialisatie niet als uitkomst voor de toekomst te beschouwen. je zullen niet tegen de hardwerkende industrie p an West-Duitsland kunnen concurreren. Slechts ftbreiding van het aantal zeer gespecialiseerde edrijven zal een kans maken. Deze bedrijven allen nimmer het toenemend aantal werkzoe kenden kunnen opnemen. Spreker zag meer heil 1 emigratie, vooral in groepsverband. Daartoe al de regering emigratie aantrekkelijker moe- A Kn maken. ^|\Na nog gesproken te hebben over de agrari- phe sector van ons bedrijfsleven, beantwoordde e spreker de vele vragen, die gesteld werden, J raarna de heer Beernink de vergadering met ebed sloot. iek lampiJKERHOEK NAM AFSCHEID VAN HET aats SCHOOLHOOFD, DE HEER J. L. BOER EN ZIJN GEZIN. [Ee| In verband met zijn vertrek naar Soesterberg de heer J. L. Boer, hoofd der school te Dij- irhoek, Donderdagmiddag afscheid van de :hool en de buurtschap, waarbij behalve vele iders ook het dagelijks bestuur der gemeente de persoon van de burgemeester en de wet- jouders, de heren B. J. Veneklaas Slots en M. renfeeselink, het raadslid, de heer J. Wegstapel, en Jerschillende collega's aanwezig waren. «S In een van de lokalen werd de heer Boer en ijn echtgenote toegesproken door de voorzitter er oudercommisie, de heer G. J. Rietberg, die jr aan herinnerde, dat het scheidende hoofd de jchool van een tweemans- weer op een driemans- Ichool had gebracht en door zijn bekwaamheid ';t onderwijs na de moeilijke jaren der bezetting ;er nieuwe inhoud h^ad gegeven. Hij was de op- i Jjerhoek" en beijverde zich voor de aanschaffing ichter van de vereniging ,,de Schoolkring Dij- het filmtoestel, zodat Dijkerhoek hem veel verschuldigd is voor alles, wat hij hier aan heeft. Spreker dankte voor de prettige ienwerking en hoopte, dat de familie Boer m gelukkige tijd tegemoet mag gaan. I Nadat de kinderen onder leiding van Mej. jtuis van de Moer en de heer Mensonides enkele aariederen in dialect gezongen hadden, bood de eer Rietberg een serre-ameublement en een jlant aan. Tenslotte sprak nog namens de Volksfeest- ommisie de heer H. Kers, waarna de kinderen e familie Boer opnieuw toezongen. De heer Boer dankte voor de grote belangstel- ing bij zijn afscheid en de prettige wijze, waarop ïen hem en zijn vrouw steeds was tegemoet ge reden en sprak nog een hartelijk woord tot de inderen. Men bleef nog geruime tijd onder het genot 'an een kop thee en koek bijeen, waarop de anwezigen afscheid van de familie Boer namen, 's Morgens waren de leerlingen getracteerd en ïrd een film vertoond. EINDLES MOEDERCURSUS. In de afgelopen maanden werd in 't Stations- tofiehuis van de heer M. Kalfsterman vanwege 'et Groene Kruis door zuster Engelkes uit Hen- [elo (O.) een z.g. moedercursus gegeven, waar- 'oor grote belangstelling bestond. Woensdag middag had de eindles plaats, waarbij door mevr. Hoeve-de Graaf aan zuster Engelkes als dank oor haar mooie lessen een cadeautje werd aan geboden. Aan zuster Ronner werd een boek ge offreerd- De voorzitter van het Groene Kruis, de heer W. Beijers, bracht de dank over van het bestuur der vereniging, waarbij hij wees op het werk van het Groene Kruis en de taak van zuster Ronner, die altijd klaar staat, wanneer men in de gezin nen met ziekte en dergelijke te kampen heeft. JUBILEUM EN AFSCHEID HOLTENSE HAND- EN NAAIWERKSCHOOL. Dinsdag werd een belangrijke mijlpaal gezet op de weg van de Hand- en Naaiwerkschool, die door middel van een tentoonstelling van de werkstukken der leerlingen en een kleine bazar haar 25-jarig bestaan herdacht, maar tevens af scheid nam van de leraressen, die de gehele of bijna de gehele 25 jaar aan de school verbonden waren. Destijds op initiatief van de oudercom missie der dorpsschool en wel door haar leden, de heren Joh. Wolters en G. J. Kromdijk, in het leven geroepen, om de meisjes, die de dagschool verlieten verder te bekwamen in handwerken en het verrichten van nuttig naaiwerk, als het verstellen en maken van kleren enz., en, begon nen als een bescheiden cursus, is zij uitgegroeid tot een flinke school van ruim 70 leerlingen, die later in het gezin veel profijt ondervinden van het hier geleerde. De viering van het jublieum en het afscheid had Dinsdagmiddag plaats met een toespraak van de heer H. J. A. Kolde weij, die de initiatief nemers dankte voor het werk, dat zij toen be gonnen waren en vele jaren hebben doorgezet en dat reeds vele goede vruchten heeft afgele verd. Zich tot de scheidende onderwijzeressen, de dames B. Maats-Steunenberg en Mej. Schuur man, wendend, dankte hij hen voor het vele, dat zij in het belang van deze hand- en naaiwerk- school hebben gedaan. Ook memoreerde spre ker, dat aan deze school verbonden waren Mej. M. Steunenberg, en de dames H. Meijerman- Beldman en B. van Bruggen-Wolters, welke eer ste het onderwijs thans leidt. De burgemeester, Mr Enklaar, sloot zich bij de woorden van de heer Koldeweij aan en roemde de ondernemingsgeest van de initiatiefnemers en het goede onderwijs van de dames, die hun beste krachten hier aan gaven. Het tentoonge stelde bewijst wel, aldus de burgemeester, dat hier iets bereikt is. Aan de dames werd een cadeautje overhan digd en aan de heren Wolters en Kromdijk een Pijp- Hierna werd de tentoonstellings-bazar ge opend verklaard en werden de werkstukken door de talrijke bezoekers bezichtigd. Een grote ver scheidenheid van handwerken en kleren waren in de zaal tentoongesteld, alsmede een groot aan tal cadeaux, die voor de verloting waren beschik baar gesteld door de plaatselijke winkeliers. Al de werkstukken, welke te koop waren, gingen van de hand, zodat deze middag een mooie fi nanciële bate voor de handwerkschool opleverde. Bij de sluiting werden door de heer Wolters nog enkele woorden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen Baron van der Borch van Verwolde, in leven beschermheer van de school, en wijlen de heer Kolkman, die gedurende enkele jaren bestuurslid was. Verder werd dank gebracht aan de ere-presidente Mevr. Baronesse van der Borch van Verwolde voor de steeds door haar betoonde belangstelling. Er zij nog opgemerkt, dat de heer Koldeweij, die uit hoofde van zijn functie veel met deze school in aanraking kwam, vele jaren de Vraag baak en stuwende kracht is geweest voor deze cursussen en ook de heer K. de Vries heeft als penningmeester in en na de bezetting veel goed werk gedaan. Dat het grote nut van dit onder wijs wordt ingezien bewijst wel het feit, dat men nimmer met financiële moeilijkheden te kam pen had. Van de verloting zijn op de nummers 5, 6, 56 rood, 80 rood, 84, 117, 154, 301, 303, 309, 332 en 463 nog prijsjes gevallen, die aan de naai school kunnen worden afgehaald. De door Mej. Schuurman aangeboden pop heette „Johanna" en kwam na loting in het bezit van Jansje Schuppert. UITVOERING GOORS MANNENKOOR. Dit jonge maar inmiddels reeds bekend gewor den mannenkoor gaf Zaterdagavond een concert in Amicitia onder leiding van zijn dirigent, de heer Carel Schildkamp te Hengelo (O.). De zaal was slechts matig bezet, zulks tot schade van de vele zangliefhebbers, die onze plaats telt, want zij hebben een avond van schone mannenzang gemist, die grote indruk heeft ge maakt op hen, die wel naar Amicitia gekomen waren. Het was een genot te luisteren naar deze, door de dirigent uiterst beheerste mannenstemmen, die de in verschillende talen gecomponeerde lie deren prachtig vertolkten. Voor de pauze werd gezongen op het toneel, maar aangezien het klankbord hier niet voldoen de was, zong men na de pauze voor het toneel, wat aan de uitvoering van het gebodene zeer ten goede kwam. De voorzitter van Goors Mannenkoor, de heer H. Boswinkel, heette de aanwezigen welkom en drukte er zijn spijt over uit, dat niet meerderen aanwezig waren. Niettemin zou het koor zijn best doen om de aanwezigen een mooie avond te bieden. Hij heette in het bijzonder welkom de besturen der plaatselijke zangverenigingen. Het programma, dat hierna werd gezongen, was ingedeeld in vier delen. Deel 1 bevatte drie liederen in de Latijnse tekst, waarvan ons het meest bekoorde „Popule Meus" van G. P. Pales- trina en het „Ave Maria" van Fr. Wit. Deel 2 bevatte een Engels lied, een Old Negro Melody van H. Burleigh, dat prachtig gezongen werd, maar waarin we toch misten de zware bassen als van Paul Robeson, en twee Franse liederen, n.l. „Le Rossignol" van A. M. Gréty en het soldaten lied „Sur les remparts" van A. Saintis, dat met zijn gevarieerde melodie en door de speelse wijze waarop het vertolkt werd een hartelijk applaus verwierf. Na de pauze werden drie Duitse liederen ge zongen, o.a. het bekende „Röslein" van H. Wer ner en „Hymne an die Nacht" van L. von Beet hoven, welke het koor, wat de uitspraak betreft, beter lagen dan de voorgaande liederen. Zeer mooi klonken tenslotte de liederen van eigen bodem: „Mijn taal" van Am. Spoel, „Zon dagmorgen" van Eduard Flipse en „Moeder en kind" van J. P. Wierts. Het publiek applaudiseerde zo enthousiast, dat tenslotte „Sur les remparts" als toegift werd ge zongen. De heer Boswinkel sloot met een woord van dank voor het aandachtig gehoor. De stille aandacht, waarmede deze zang werd beluisterd en het hartelijk applaus, dat ieder num mer ten deel viel, was een goed bewijs, dat het gebodene in de smaak viel. Wij zouden tenslotte het bestuur van V.V.V. willen adviseren Goors Mannenkoor uit te nodi gen in de muziektent te komen zingen in het kader van de zomeruitvoeringen o.a. voor de vreemde lingen, die onze plaats bezoeken. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds Knipscheer (Beves tiging Ds de Vries) en 3 uur Ds de Vries (In trede) (Extra collecte voor de Diaconie.) Dijkerhoek geen dienst wegens intrede. Geref. Kerk. 9.30 uur (Bed. H. Av.) en 3 uur (Bed. H. Av. en Dankz.) Ds Hoogkamp. Goede Vrijdag 10 uur Ds Hoogkamp. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: schouder tas je, wieldop van auto (merk „Terrapiane"). Inlichtingen bij het Groepsbureau der Rijks politie, Oranjestraat A 217 (telef. 352). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik Jan Gerrit, zv. J. H. Bos- schers en H. Bouwhuis. Derkje Johanna, dv. G. J. Ulfman en D. J. Goorman. Overleden: Jenneken Veneklaas Slots, 85 jr., wed. van H. Klein Teeselink. VERHUIZINGEN. Ingekomen: J. Achterkamp geb. Ligtenberg, van Rijssen. BENOEMD. Onze plaatsgenoot, de heer D. J. Bulsink, is benoemd tot tijdelijk gemeente-opzichter te Die penveen. AS- EN VUILNISOPHAALDIENST. Het ophalen van as en vuilnis zal in verband met de Goede Vrijdag niet geschieden op Vrijdag 7 April, maar op Donderdag 6 April, zodat de gemeentelijke dienst verzoekt de asvaten op tijd gereed te zetten. VERGADERING C.J.B.T.O. De leden van de afdeling Holten van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Organisatie vergader den Maandagavond onder voorzitterschap van de heer W. Aanstoot, die na gebruikelijke opening een woord van welkom sprak, waarbij hij zich bijzonder richtte tot de heer F. Wessels uit Not- ter, die een inleiding hield over „Tot arbeid ge roepen". Op duidelijke wijze schetste inleider de grote zegen van de arbeid die ons door God zelf op de schouders wordt gelegd. Naar aanlei ding van het gesprokene werden verschillende vragen gesteld, welke door de inleider werden beantwoord. De heer Aanstoot dankte de heer Wessels voor zijn bereidwilligheid om deze avond voor de af deling dit mooie onderwerp te behandelen, waar na de heer Wessels deze vergadering met dank gebed sloot. AFSCHEID GROEPSCOMMANDANT RIJKSPOLITIE. In verband met het hem in het kader van de desbetreffende regeringsmaatregel per 1 April verleende vervroegde ouderdomspensioen, nam de groepscommandant der rijkspolitie, de heer A. de Jong Woensdagmiddag in zijn woning af scheid van de politiemannen, behorende tot de groepen Holten en Diepenveen. Namens beide groepen sprak de opperwacht meester J. Brink de scheidende chef en collega toe en dankte hem voor de goede verstandhou ding, die er onder elkander steeds heeft ge heerst. Hij bood de heer de Jong een aardig etui met vulpen en potlood aan, terwijl aan mevr. de Jong een bloeiende plant werd aangeboden. Bij dit afscheid was ook de burgemeester van Bath- men, de heer Bogtstra, aanwezig. Voorts sprak hier nog de opperwachtmeester H. Schoenmaker, groepscommandant te Diepen veen, wiens rayon tot voor kort onder Holten ressorteerde. Burgemeester Enklaar, die op dit moment verhinderd was, nam des avonds afscheid van de scheidende korpschef en dankte hem voor de prettige samenwerking, die hij sedert zijn komst in Holten van de politie en in het bijzonder van de groepscommandant heeft mogen ondervin den. Beider gedachten, aldus de burgemeester, gingen uit naar de terugkeer van de oorspronke lijke politiële verhouding, waarbij de burgemees ter het directe bevel heeft over de gemeente politie, met daarnaast eventueel de Rijkspolitie. De burgemeester bood hem een zilveren brief opener aan met het wapen van Holten. Opper de Jong dankte in beide gevallen voor de hartelijke woorden, tot hem gesproken en wees eveneens op de goede onderlinge verstand houding en samenwerking, die de dienst hier kenmerkte. Van de zijde van de Algemene Ned. Politie Bond werden hem een paar zilveren manchet knopen met de initialen N.P.B. aangeboden, ter wijl ook de buren en familie zich niet onbetuigd lieten en het echtpaar de Jong een rookstan- daard en gebakstel aanboden. LEDENVERGADERING SCHOOLKRING DIJKERHOEK. Vorige week Vrijdag werd in' café „Het Bonte Paard" een ledenvergadering gehouden van de schoolkring Dijkerhoek, onder voorzitterschap van de heer J. L. Boer. Deze gaf een korte terug blik over het afgelopen jaar en constateerde, dat men een geslaagd seizoen achter de rug had. Door de secretaris, de heer Kampen, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij ontlenen, dat het aantal leden 79 bedraagt en dat de ver eniging met 11 leden vooruit ging. Er werden in de afgelopen winter enige gezellige en leerzame avonden gegeven. De penningmeester, de heer H. Kloosterboer, bracht het financiëel verslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten 278.36 en de uitgaven 225.83 bedroegen, zodat er een batig saldo was van 52.53. De kascommissie, bestaande uit de heren J. Geltink en G. H. Broekhuis, had de bescheiden keurig in orde bevonden, zodat de penningmees ter onder dankzegging werd gedéchargeerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Kloosterboer, die periodiek aftrad, met bijna al gemene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van de heer Boer het nieuwe schoolhoofd, de heer Wanders gekozen werd. Besloten werd deze zomer een reis naar Gro ningen en omgeving te maken en de grote zuivel fabriek te Medum te bezoeken. Aan het slot van de vergadering bracht de heer Kloosterboer de heer Boer dank voor al hetgeen hij in het belang der vereniging heeft gedaan en werd na een dankwoord van de heer Boer nog een film vertoond met „Charlie Chap lin als goed huisvader". DEMONSTRATIE MET WASMACHINE. Vanwege het Gemeentelijk Electriciteits Be drijf werd Woensdagmiddag en -avond 'n demon stratie gegeven met de nieuwste metalen was machine, de z.g. Hoover wasmachine. Vooral voor de avonddemonstratie bestond van de zijde der dames veel belangstelling. Door de aquisiteur van het Twents Centraal Station, de heer Ordelman, en mej. Barré werd een was gedaan met wit goed, bont goed en een vuile overall, welk goed na de vereiste bewer king keurig schoon uit de machine te voorschijn kwam. Over het resultaat van de machine waren de aanwezige dames dan ook zeer tevreden. Hoewel deze demonstratie door het bedrijf was georganiseerd, is het niet de bedoeling, dat dit zich op de verkoop zal gaan toeleggen. Het is de bedoeling, dat deze wasmachine via de erkende plaatselijke installateurs verkocht zal worden, die daarvoor natuurlijk zelf ook de nodige reclame moeten maken. Zijn wij goed ingelicht, dan is de eerste machine reeds verkocht. URNEN BLOOTGELEGD. Naar ons werd medegedeeld, zouden bij het ploegen van een stuk grond in de buurtschap Beuseberg urnen zijn blootgelegd, die door een assistent van de Twentse geoloog Dr Hij zier zou den zijn geïdentificeerd als afkomstig uit het tijd perk van omstreeks 2500 jaar voor Christus. De urnen zijn geheel beschadigd, doch men hoopt ter plaatse een nader onderzoek in te stel len, waarover wij t.z.t. verslag hopen te doen. KRANSLEGGING CANADESE BEGRAAFPLAATS. Naar aanvankelijk werd meegedeeld zou de Canadese Minister van Defensie. Mr. Brook Clax- ton, in verband met zijn bezoek aan de Conferen tie voor het Atlantisch Pact, Woensdagmiddag j.l. een krans komen leggen op de Canadese begraaf plaats in onze gemeente. Door het overladen programma van de minister kon aan dit voornemen echter geen gevolg wor den gegeven. UIT INDONESIë TERUG. Met het troepentransportschip „Georgic" is in zijn ouderhuis uit Indonesië teruggekeerd de sol daat le klas A. J. Bussink, L 5. Er was een ereboog voor de woning opgericht, terwijl de buren en andere kennissen, alsmede de burgemeester, van hun belangstelling deden blij ken. Voor de ouders en verloofde van deze mili tair was het eveneens een heuglijke dag.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1