n Er werd vis in de Schipbeek gepoot. >tte Ik INf HOLTEN. 11111111 ^o. 12. Jaargang 2 ZATERDAG 25 MAART 1950 Verschijnt elke Zaterdag >t- HOLTENS NIEUWSBLAD abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kioartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5Jf83 - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 \i; l ÏM N. bun ndei ZE! len.: i od A 2! Onze jonge in 1946 opgerichte hengelaars- vereniging heeft zich reeds zeer actief betoond ioor, in samenwerking met de Rijssense henge- laarsvereniging, van de Rijksvisserij-inspectie ge- [daan te krijgen, dat haar een aardig kwantum 'lootvis werd toegewezen. Deze vis. die werd angevoerd door de heer Kla- kg. Ier van Zwartsluis, werd Maandagmiddag onder 'EEgrote belangstelling en in tegenwoordigheid van ™de Watergraaf, de heer G. J. Berendsen van Mar- lkelo. de techn. opzichter van de Visserii-inspectie, je heer Drost van Zwolle, en de gezamenlijke be sturen van de Rijssense en Holtense hengelaars- /erenigingen bij de Wippertsbrug te water ge laten. Er waren o.m. nog aanwezig de secretaris ran het waterschap „De Schipbeek'', de heer Martijn, en het hoofd van de Technische Dienst, i heer Roerdink van Neede. In de vijf tanken, voorzien van zuurstofappa raten, waren geborgen 1500 pond bovenmaatse /is, bestaande uit omstreeks 1000 pond voorn en 500 pond brasem. De zending verkeerde in prima ronditie, zodat bijna geen visje verloren ging. Nadat de vis in haar element was losgelaten, Riwam men in het café van de heer Kettelarij bij ten en werden over en weer enkele hartelijk, woorden gesproken. De voorzitter van de Hol tense Hengelaarsvereniging, de heer Joh. van Geenhuizen, bracht de vertegenwoordiger van de Visserij-inspectie en het bestuur van het Water schap dank voor de ondervonden medewerking en toonde zich verheugd, dat getracht wordt de Schipbeek weer visrijker te maken, zodat de hengelsport met wat meer kans op succes be oefend kan worden. De Watergraaf, de heer Berendsen, wees er nog op, -dat het Waterschapsbestuur een post op de begroting heeft uitgetrokken om ook aan dit doel enige medewerking te verlenen. Het ligt in de bedoeling hiermede karper aan te kopen. De beide hengelaarsverenigingen hebben het gedeelte van de Schipbeek van de Rondaalte- tot de Wippertsbrug gepacht. In de aankoop van de vis wordt haar uit het pootvisfonds subsidie verleend. Dit fonds ontleent zijn inkomsten aan de kleine bijdrage, die elke hengelaar jaarlijks moet betalen bij het verkrijgen van de vis- of hengelakte. Er waren onder de gepote vis talrijke grote exemplaren. Het is natuurlijk de bedoeling, dat deze vis in de Schipbeek kuit zal schieten, zodat de kans bestaat, dat hierdoor de visstand wordt verbeterd. Voor de talrijke hengelaars in onze gemeente is het te hopen, dat deze pogingen succes zullen hebben. DE HAND- EN NAAIWERKSCHOOL BESTAAT 25 JAAR. Het bestuur van de Holtense Hand- en Naai- erkschool heeft besloten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze school op Dinsdag _.28 Maart, des namiddags 3 uur, in het Gymnas- S Btieklokaal van de Openbare School een tentoon- 'Els stelling te houden van door de leerlingen ge maakte onder- en bovenkleding en vervaardigd haak- en borduurwerk, terwijl dan tevens de boeken met patroon tekeningen zijn te bezich tigen. Er zal bovendien een kleine bazar aan verbon den zijn, waar verschillende door de meisjes ver vaardigde handwerken en door particulieren ten bate van de kas geschonken kledingstukken, kleedjes enz. te koop zullen zijn. Ook zullen verschillende van de aanwezige goederen verloot worden. Wij twijfelen er niet aan, of de dames zullen van hun belangstelling doen blijken en van deze gelegenheid profiteren. Tevens zal officieel afscheid genomen worden van Mevr. Steunenberg-Maats (Bertha Maats), die 25 jaar haar beste krachten aan de naaischool heeft gegeven en van Mej. Schuurman, die ook vele jaren aan verschillende cursussen verbonden is geweest. De Holtense hand- en naaiwerkschool is naar wij menen toendertijd opgericht op initiatief van de toenmalige Oudercommissie van de Dorps school. De initiatiefnemers hebben daarmede 'n prachtig en zeer practisch werk verricht, want .toen waren er nog niet de talrijke kniplessen, zo- als die nu telkens gegeven worden. Op de school zijn, na het onderwijs in de nuttige handwerken I op de dagschool, aan talrijke meisjes de grond- I beginselen bijgebracht voor het maken en her stellen van kledingstukken en het vervaardigen van fraaie en degelijke handwerken, waarvan zij later, toen het gezin de nodige vaardigheid met de naald verlangde, veel profijt getrokken hebben en nu nog trekken. De beide leraressen, die thans afscheid gaan nemen, en ook de initiatiefnemers van toen mogen dan ook met welgevallen op hun werk terugzien. Wij verwijzen gaarne nog even naar de annonce in dit nummer omtrent de te houden tentoon- I stelling. BENOEMD TOT BOUWKUNDIG TEKENAAR. Onze plaatsgenoot, de hoer J. H. Deten te Dij- kerhoek is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot bouwkundig tekenaar der gemeente Deven ter. Hij ontving deze benoeming zonder sollici tatie op aanbeveling van de directeur van de Ambachtsschool. Dit is een mooie promotie. HET EERSTE KIEVITSEI. Het eerste kievitsei is in deze gemeente gevon den door de heer G. Stam (Vossebeld), die het heeft aangeboden aan de burgemeester. DE STOOMFLUIT ZAL WEER GAAN. Aangezien er bij de directie van de Coöp. Fa briek van Melkproducten „De Vrijheid" van de zijde der buurtschapsbewoners telkens op wordt aangedrongen om des middags de stoomfluit weer te laten gaan werken, omdat men veelal het lui den van de klokken niet kan horen, is besloten de stoomfluit vanaf Maandag 27 Maart a.s. des middags om twaalf uur weer te gebruiken. Toen de torenklokken weer hun plaats in onze toren hadden ingenomen, was dit teken van de middagpauze achterwege gelaten en werd de stoomfluit alleen gebruikt voor alarmering bij brand. De brandweer behoeft dus niet verrast te zijn, wanneer des middags de stoomfluit gaat. TERUGGEKEERD UIT INDONESIë Op Donderdag .16 Maart j.l. is met het troepen transportschip „Kota Inten" uit Indonesië terug gekeerd soldaat E. Veneklaas, Dijkerhoek 98. Hij is op de gebruikelijke wijze door familie en buren welkom geheten in zijn geboorteplaats en van vele zijden gelukgewenst. Met de „Volendam" keerden terug de plaats genoten F. J. Stam, L 70; H. A. Meesterberends, D 46; A. B. Herder, E 14; en G. J. Broekhuis, B 24. Ook hen roepen wij, evenals hun talrijke voor gangers, een hartelijk welkom toe in het vader land. AUTO IN DE SLOOT. De vorige week moest een personenauto, be stuurd door de heer B.T.A.M. de Wolf uit Amstel veen, toen zij op de Deventerweg een andere wagen wilde passeren in verband met 'n tegen ligger, zo plotseling remmen, dat de wagen a.h.w. over de kop sloeg en in de bermsloot terecht kwam. Het liep allemaal wondergoed af, want de bestuurder bekwam hoegenaamd geen letsel, terwijl de auto slechts weinig beschadigd werd. BEKROONDE VLEESWAREN. Onze plaatsgenoot, de heer J. Dolman, behaal de op de internationale slagersvaktentoonsteiling te Utrecht de eerste prijs in de afdeling Worst. BUURTVERENIGING ORANJESTRAAT. De buurtvereniging Oranjestraat hield Woens dagavond in hotel Vosman een goed bezochte en geanimeerde vergadering onder leiding van de heer G. J. Aaftink. Uit de mededelingen van de secretaris-penning meester, de heer H. J. Bouwhuis, bleek, dat er een klein nadelig saldo is. Teneinde een fonds te vormen voor eventuele feestelijkheden en de gezellige avond werd be sloten een bedrag van 1.per maand in te leg gen voor twee personen. Het bestuur, dat reeds tal van jaren zitting had, meende zijn plaatsen beschikbaar te moeten stellen om door middel van verkiezingen ook anderen in de gelegenheid te stellen aan het werk gesteld het zittende bestuur bij acclamatie te der vereniging deel te nemen. Hoewel werd voor gesteld het zittende bestuur bij acclamatie te herkiezen, voelde dit meer voor een stemming. De uitslag hiervan was, dat de aftredende be stuursleden, de heren G. J. Aaftink, H. J. Bouw huis, G. Wissink, Joh. van Geenhuizen en J. Aan stoot met grote meerderheid van stemmen wer den herkozen. Bij de bespreking van de gezellige avond werd algemeen als de geschiktste tijd de tweede helft van Januari aangenomen. Het bestuur werd gemachtigd bij bijzondere jubilea zelf de nodige maatregelen te treffen en eventueel een cadeautje aan te bieden. Uitvoerig werd gesproken over het maken van een groot Paasvuur. Besloten werd dit zo mogelijk op te richten in samenwerking met de buurtver eniging de Molenstraat. De juiste plaats zal nog worden overlegd. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren besproken sloot de voorzitter de vergadering. NAAR HUIS TERUG. Met het troepentransportschip „Fairsea" zal naar het vaderland terugkeren soldaat G. Bolink, C 21. Vermoedelijke aankomst te Rotterdam op 4 April a.s. MARKTBERICHT. Op de voorjaarsmarkt werden aangevoerd 305 biggen van f40f45 per stuk. Handel goed. Er werd slechts één neurende koe aangevoerd van pl.m. f 600. EEN BEKROONDE HOND. Op 19 Maart organiseerde de Kynologenclub „Deventer" een clubmatch. De Irish (Kerry) Ter rier teef „Bluebeard's Brilliantine" van Roel Nieuwenhuizen te Holten behaalde de kwalifi catie „Uitmuntend" en werd beste Irish (Kerry) Blue Terrier. In de Ereprijskeuring werd zij beste terrier en legde daardoor beslag op de wisselbeker. In de Eindkeuring voor de beste hond van de Club match won zij de medaille voor de op één na beste hond van de Clubmatch. OUDERAVOND JONGENS- EN MEISJESCLUB Vrijdag 17 Maart was Irene bijna geheel gevuld met ouders en de jongens en meisjes, toen de leider, A. Westerik, allen dankte voor de grote opkomst, ondanks het minder mooie weer. Gezongen werd Gez. 149 en werd met gebed geopend. Dank werd gebracht aan de ouders voor het vertrouwen, dat geschonken wordt aan de leiders en leidsters. Duidelijk werd uiteen gezet het doel van de clubs, n.l. om aan de geeste lijke vorming van de jeugd te arbeiden. Dit ge schiedt op verschillende manieren. Het spel, ont spanning en excursies nemen een vrij grote plaats in. doch No. 1 is: de jeugd te leiden tot Christus. De avond werd gevuld met voordrachten en aardige stukjes, die zeer op prijs werden gesteld. Het was een mooie avond, die met lied en gebed werd gesloten. De Meisjesclubs worden momenteel geleid door de dames J. Otter en M. Dollekamp. De Jongensclubs door de heren Joh. Meerman, E. Steunenberg, E. Jansen, J. Aanstoot en A. Wes terik. Elke jongen of meisje boven de 10 jaar is hartelijk welkom. We hopen, dat nog meer jeugd de rijen vult. Ieder is welkom! A. W. LEZING OVER BIJENTEELT. Donderdag 16 Maart hield de afdeling Holten van de Vereniging voor Bijenteelt in het Stations koffiehuis een ledenvergadering onder voorzitter schap van de heer G. J. Rietberg. Na een kort openingswoord van de voorzitter werd de beschrijvingsbrief voor de Algemene Vergadering behandeld en werden als afgevaar digden aangewezen de heren G. W. Aaltink en C. van den Berg. Het voornaamste punt van de agenda vormde de lezing van de heer J. F. Verhoeven te Beek bergen over het onderwerp: Bijenteelt in verband met de fruitteelt. Bijenteelt wordt niet alleen gedreven met het doel om honing te winnen. Volgens spr. worden bijen in de eerste plaats gehouden uit liefhebberij, dus als ontspanning. In de tweede plaats om de honing en verder in mindere mate voor de be stuiving van fruit en diverse gewassen. Doch vooral voor de bestuiving zijn de bijen heel nut tig. Proeven hebben uitgewezen, dat b.v. kool zaad, waarbij bijen waren geplaatst voor bestui ving, 10 pet. meer opbrengst gaf. Bij fruit is dit in nog sterkere mate het geval. In de fruitteelt spreekt men van bomen die zelffertiel en zelf- steriel zijn. Bij deze laatste soort is kruisbestui ving beslist noodzakelijk. En het zijn in hoofd zaak de bijen die deze bestuiving verrichten. Helaas hebben de diverse bespuitingen en be- stuivingen, die de laatste jaren worden uitge voerd, zowel aan bijenhouders als aan fruittelers zelf veel schade berokkend. Dit kan voorkomen worden, mits oordeelkundig te werk wordt ge gaan. Bij fruit mag nooit tijdens de bloei ge spoten worden. Bij koolzaad spuit of stuift men steeds tegen de avond. Wanneer men deze regels in acht neemt, lijden bijenhouders noch fruit telers schade en de bijen varen er wel bij. Aldus besloot spr. zijn zeer interessante cau serie. De voorzitter dankte de spreker voor zijn lezing en sloot hierna de vergadering. AGENDA Zaterdag 25 Maart: Concert van Goors Mannen koor in Amicitia. Aanvang 8 uur precies. (Zie annonce.) Dinsdag 28 Maar?: Tentoonstelling van de hand en naaiwerkschool in het gymnastiek lokaal. (Zie annonce.) Woensdag 29 Maart: Demonstratie Hoover was machine. Stationskoffiehuis Kalf sterman. 4 en 8 uur nam. (Zie annonce.) Vrijdag 31 Maart: Ouderavond O.L. Dorpsschool. Afscheid meester Koldeweij. (Zie annonce.) Zaterdag 1 April: Receptie in het gymnastiek lokaal in verband met dit afscheid. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria, dv. B. J. Nijland en M. Paal man. Albertje, dv. H. G. Klein Velderman en J. Harbers. Willem Johan, zv. W. Rietberg en J. Veneklaas. Antonia Carolina Jantina, dv. P. Gjaltema en C. A. Tuller. Levenloos kind van E. Jansen en M. Rensen. Ondertrouwd: G. D. Landeweerd en J. Stam. Gehuwd: Albert Teeselink, 28 jr. en Berendina Maria Nekkers, 26 jr. Lambert Jan Hendrik Heleenders, 22 jr. en Gerhardiena Johanna Geer- truida Kamphuis, 23 jr. Willem ten Berge, 26 jr. en Jenneken Holterman, 34 jr. Hendrik Jo han Leppink, 37 jr. en Harmina Pongers, 37 jr. Egbert Stam, 23 jr. en Hendrika Johanna Huls man, 24 jr. VERHUIZINGEN. Ingekomen: J. Vukkink van Haarlemmermeer. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 paar ongevoerde bruin lederen handschoenen. Verloren: auto-nummerplaat: E 54482. Inlichtingen: Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217 (telef. 352). PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds Schellenberg en 2.30 uur Ds Knipscheer (Openbare Belijdenis). Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. In alle diensten collecte voor het kerkkoor. Geref. Kerk. 10 uur (Voorb. H. Av.) en 3 uur (Openbare Geloofsbelijdenis) Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de door de scheuring getroffen kerken. AFDELING VAN DE V.A.R.A. OPGERICHT. Na afloop van de vergadering van de Partij van de Arbeid werd door een aantal V.A.R.A.- leden besloten om te komen tot de oprichting- van een afdeling van deze omroeporganisatie. In het voorlopige bestuur hebben zitting ge nomen de heren A. Jansen, H. Ph. Gazan, D. Schoppers, D. H. Tiekink en H. J. Dikkers. Dit zal de nodige voorbereidingen treffen en de aan wezige V.A.R.A.-vrienden uitnodigen voor een vergadering om de afdeling te stichten. AFSCHEID BIJ 'T LANDBOUW-ONDERWIJS. De overgangslessen van de Landbouw-avond- school droegen Woensdagavond in de O.L. dorps school een bijzonder karakter, omdat afscheid genomen werd van de beide landbouwleraren, de heren H. J. A. Koldeweij en J. L. Boer. De lessen hadden plaats in tegenwoordigheid van Ir. Baas, directeur van de Rijkslandbouw- winterschool te Hengelo; de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar; de gemeente-secretaris, de heer A. J. Goldstein; en de leden van de commissie van toezicht, de heren J. H. Sprokkereef en H. Vos man. Nadat de heren Koldeweij en Boer de uitslag van de cijfers bekend gemaakt hadden, waaruit bleek, dat men niet over de gehele linie tevreden kon zijn over het werk van deze klas, nam Ir. Baas het woord, om de jongelui nog eens terdege de betekenis van het landbou w-onderwijs op het hart te binden. Het diploma zal in de toekomst zeker meer waarde krijgen als ook in de land bouw vestigingseisen zullen worden gesteld. §pr. weet niet of en wanneer dit gebeurt, maar het is vooral van betekenis, dat er gestudeerd en ge werkt wordt. Nog al teveel wordt door de jonge mensen aan vermaak gedacht. De burgemeester, Mr. Enklaar, sloot zich bij deze woorden van de heer Baas aan en wees ook op de grote betekenis van de theoretische kennis die de boeren in de toekomst zullen moeten be zitten. Ook de heer Sprokkereef voerde namens de commissie van toezicht het woord. Uit de cijfers bleek, dat drie leerlingen niet naar de volgende klasse zullen overgaan. Vervolgens werd -Jiet woord gericht tot de heren Koldeweij en Boer, de eerste, omdat deze op 1 April het onderwijs met pensioen gaat ver laten; en de tweede in verband met het vertrek van de heer Boer naar Soesterberg. Door Ir. Baas en de burgemeester werd o.a. gewezen op de lange staat van dienst, die de heer Koldeweij ook ten aanzien van het land bou w-onderwijs heeft. Beide werd dank gebracht voor al hetgeen zij voor het landbouw-onderwijs in de gemeente Holten hebben gedaan. Namens de leerlingen sprak D. B. Nijland Jr. een dankwoord tot de scheidende landbouw leraren en bood hun een kistje sigaren aan. De heren Koldeweij en Boer dankten tenslotte voor de hartelijke woorden tot hen gesproken.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1