CONCERT GOORS MAKNENK00R SPAARBANK TE DEVENTER Voorjaarsmarkt HET WOORD IS AAN: Het Nederlandse Oorlogsgraf Buitenlands Weekoverzicht. BELTMAN Publiek van Holten Pootaardappels Gebr. Dikkers I Uaq&iitntje, VANAF HEDEN verse en gerookte vis L. KOELEWÏJI de ouderwetse Hengselpotfi E. J. WESTERIH PRIMA KWEEKMENGELINfj VELDHUI BIJKANTOOR HOLTEN fó Ingelegd kapitaal 20 millioen gulden P Reserves 2 millioen gulden Dameshoedeifei Gebr. Schuppert LEDENVERGADERING LANDBOUWERS VEEHANDELAREN, GROTE ie HOLTEN. Bezoekt allen de markt. dan als derde met 16 punten uit 10 wedstrijden. O.Z.O.D. was Zaterdagmiddag ernstig gehan dicapt doordat keeper Aaldrik Janssen wegens ziekte niet van de partij kon zijn. Zijn plaats onder de lat werd ingenomen door A. Schup- pert (Oranjestraat)die zich zeer behoorlijk van zijn taak kweet. Direct na de aftrap zette D.E.S. een flink offensief in en de O.Z.O.D.-achter hoede, met Rosman aan het hoofd, moest alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen. Het hoge begintempo konden de Nijverdallers na pl.m. een kwartier niet meer volhouden en O.Z.O.D. kon zich geleidelijk aan loswerken en de voorhoede der oranjehemden kreeg werkelijk enige zeer behoorlijke kansen om te scoren. Het schieten was echter te onbesuisd en ook had men bepaald pech, toen Schuppert en Bekker- nens tegen paal en lat kogelden. De D.E.S.- mensen zaten echter ook niet stil en Schuppert kreeg enige harde schuivers te verwerken, wat hem heel goed afging. Vlak voor de rust pas seerde de linksbuiten van D.E.S. de O.Z.O.D.- doelman met een strak schot. De rust had de oranjehemden blijkbaar niet goed gedaan, want de tweede 45 minuten wa ren het de Nijverdallers, die de toon aangaven. Ondanks de steeds groter wordende achterstand bleven de oranjehemden flink doorzetten, doch het mocht niet gelukken de eer te redden. Zaterdag 18 Maart heeft O.Z.O.D. vrij. Te Rijssen worden die middag in verband met de wedstrijd BelgiëNederland (Zaterdagvoet bal) selectie-wedstrijden gespeeld, waar 22 van de beste spelers uit Overijssel en Gelderland aan deelnemen. de Burgemeester, Mr W. H. Enklaar, voor een beschouwing over de woonruimtever deling. Het kan misschien zijn nut hebben de woning zoekenden een blik te gunnen in de keuken der woonruimtecommissie. Het is niet mijn bedoeling Uw aandacht nog eens te bepalen bij de werkelijk zeer grote moei lijkheden, welke aan de commissie ter oplossing worden voorgelegd- Wei is het misschien goed U er nog eens van te doordringen, dat de commissie de haar toe bedeelde taak als een loden last op haar schouders voelt drukken. Zij is er zich van bewust, dat van haar haast steeds een Salomo's oordeel wordt gevraagd, ter wijl zij er tevens van doordrongen is geen Salomo te zijn. De commissie weet maar al te goed, dat er door haar haast geen beslissing wordt genomen, die niet aan hevige critiek blootstaat. Het teleurstellende is echter, da deze critiek vaak zo ongemotiveerd en zonder kennis van zaken wordt gegeven. Dit wil niet zeggen, dat de commissie elke cri tiek als ongegrond van de hand wijst, het tegen deel is waar, zij is er zich terdege van bewust, dat aan haar werk vaak vele gebreken kleven. Hoe dit zij, onze commissie heeft als enig doel wit het „sum cuique tribuire", het ieder het zijne geven. Thans nog een enkele opmerking over het be zoek, waarin de commisie zich iedere eerste Dins dag van de maand mag verheugen. Bij tallozen heeft de mening postgevat, dat men iedere vergadering weer moet verschijnen, tot dat door het College van Burgemeester en Wet houders tenslotte het verlossende „ja" is ge sproken. Dit standpunt is bepaald onjuist, de commis sie staat natuurlijk aan ieder toe te komen zo vaak hij wil, doch de maandelijkse zitting heeft slechts dit doel, dat men in staat wordt gesteld zijn schriftelijke woningaanvrage éénmaal mon deling nader toe te lichten. Wanneer deze mondelinge toelichting is ge geven, kan men er op vertrouwen, dat de com missie volkomen op de hoogte is van de verschil lende aspecten, welke hebben geleid tot de aan vrage. Zijn er wijzigingen ingetreden in de huiselijke omstandigheden, dan is er natuurlijk aanleiding om de commissie hiervan op de hoogte te brengen. Bezoeken aan de commissieleden aan huis wor den niet meer ontvangen, men bespare zich dus de moeite, want men zal een vergeefse tocht maken. Verder zou de commissie de bezoekers harer vergaderingen deze raad willen geven, dat men in de woorden, welke er van de commissietafel af worden gesproken niet meer legt, dan er wer kelijk in besloten ligt. Het is de ervaring der commissie, dat men haar vaak woorden in de mond geeft, die nimmer zijn gesproken, doch die men zelf zo gaarne had ge hoord. Begrijpelijk en menselijk is dit alles wel, doch men bezorgt zichzelf een teleurstelling en stelt de commissie in een vals daglicht. De laatste vergadering in deze maand hebben v/ij dit nog eens ervaren, toen een bezoeker, aan wien geen enkele toezegging was gedaan, de ver gadering verliet en aan zijn opvolger mededeelde, een huis te hebben toegewezen gekregen. Dergelijke ervaringen zouden de commissie er haast toe brengen met stijf opeengeklemde lip pen slechts te luisteren en niets te zeggen. Dit zou de commissie spijten, omdat zij zich gaarne verdiept met den bezoeker en diens noden en met hem wil overleggen naar welke oplossing gestreefd moet worden. Wij willen gaarne het persoonlijk element in onze vergaderingen behoudén, doch dan moet dat ook mogelijk blijken te zijn. Ik geloof, dat het goed is, dat het bovenstaande eens eerlijk gezegd wordt. Laten wij elkander begrijpen, de commissie is zich bewust, dat de nood vaak zeer hoog is; een oplossing brengen is voor haar even voldoening schenkend als het voor de betrokkene verheu gend is, dat deze gevonden is. Het is helaas onmogelijk al die om betere huis vesting schreeuwende gezinnen te helpen. Een ieder ziet zijn eigen geval als het ergste, omdat hij alleen het zijne kent; de commissie kent alle gevallen. Men late aan haar de beslissing en beruste wan neer de commissie eens een misgreep deed. Ieder die werkt maakt fouten, zo ook de com missie. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat de taak der commissie slechts een adviserende is. Het College van Burgemeester en Wethouders neemt de beslissing en draagt uiteindelijk de ver antwoording. Dit College verlaat zich in haast alle gevallen op de commissie, omdat het weet, dat het dat met een gerust hart kan doen. De Oorlogsgravenstichting, waarvan H.M. de Koningin Beschermvrouwe en Z.K.H. Prins Bern- hard der Nederlanden Ere-Voorzitter is, zal via alle inrichtingen van Gymnasiaal-, Voorberei dend Hoger-, Middelbaar-, Nijverheids- en Uit gebreid Lager Onderwijs, een verkoop-actie van prentbriefkaarten voeren ten behoeve van „Het Nederlandse Oorlogsgraf". Voor zover de Stichting bij velen nog geen vol doende bekendheid heeft mogen verwerven, zij medegedeeld, dat de Oorlogsgravenstichting zich ten doel stelt aan alle Nederlandse mannen en vrouwen (zowel militairen als burgers) die hun leven voor de vrijheid van het vaderland hebben geofferd, tot in lengte van dagen een waardige laatste rustplaats te verzekeren. Alhoewel deze Stichting door de belangrijke subsidie die zij van het Rijk ontvangt in staat is gesteld haar werk te verrichten, meent zij toch, dat het voor de leden van de Nederlandse volks gemeenschap een ereplicht is een klein persoon lijk offer te brengen voor hen die vielen voor de vrijheid van het vaderland. Deze giften komen geheel ten bate van het door de Stichting gevormde fonds. Er gaat dus niets af voor tractementen, huisvesting enz., daar deze uit de Rijkssubsidie worden betaald. De rente-opbrengst van dat fonds stelt de Stich ting echter in staat een meer persoonlijke zorg aan de haar toevertrouwde graven te kunnen be steden, onafhankelijk van het Rijk. De te vermelden opbrengst van de bovenge melde prentbriefkaarten-actie zal eveneens in het fonds worden gestort. Het zijn foto-kaarten, die speciaal voor dit doel van de Centrale Be graafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loe- nen (Veluwe) zijn vervaardigd. Zij zullen door de schoolgaande jeugd ten ver koop worden aangeboden tegen 25 cent per stuk, waarvan 18 cent per kaart ten goede komt aan de Stichting. De Stichting beoogt hiermede niet alleen een materieel voordeel, doch hoopt tevens een goed werk te doen ten opzichte van de jeugd. Deze wordt hierdoor verplicht even stil te staan bij het verleden en zich de standvastigheid en de opofferingsgezindheid te herinneren van de tal lozen, behorende tot de generatie vóór haar, waar aan zij haar vrijheid van nu heeft te danken. Dit zal het gevoel voor idealisme aankweken en de opvoeding in nationale zin ten goede komen. Ter vermijding van ieder mogelijk misverstand wijst de Stichting er tenslotte nog op, dat deze actie niet wordt georganiseerd door het Ned. Oorlogsgraven Comité (gevestigd te Amsterdam) door welk Comité jaarlijks op 11 November de Klaprooscollecte wordt gehouden. Dit Comité houdt zich uitsluitend bezig met de aanvullende zorg van de graven van onze geallieerde strijd makkers. Wij twijfelen er niet aan, dat alle landgenoten de Stichting in haar nobel streven zullen steunen, want zoals Z.K.H. Prins Bernhard schrijft: „Slechts met ons aller medewerking zal het der Stichting mogelijk zijn haar taak te voh brengen, naar het devies, dat zij zich gekozen heeft: Opdat zij met ere mogen rusten." Zondag heeft het Belgische volk zich door middel van de stembus uitgesproken over de terugkeer van Koning Leopold III. Doch hiermede is nog geen eind gekomen aan de koningskwestie, die nu al bijna vijf jaar lang een zware druk vormt op het politieke leven van België, daar de koning maar net iets meer stemmen heeft behaald dan hij zelf noodzake lijk achtte om de troon weer te bestijgen. Met minder dan 55 pet. zou hij afstand hebben ge daan, hij behaalde echter 57.68 pet. van het aantal stemmen. Dit is evenwel minder dan de liberalen en socialisten noodzakelijk achtten, die meenden het minimum respectievelijk op 60 en 66 pet. te moeten stellen. In feite is er Zondag dus nog niets beslist bij de volksraadpleging, die, zoals de naam al zegt, geen beslissende kracht heeft, maar slechts als advies van het volk aan koning, regering en parlement bedoeld was. De geringe meerderheid, die de koning behaald heeft, toont aan, dat Leopold HI moeilijk meer het symbool van de eenheid van het land kan zijn. Hij zou de ko ning van één partij worden en wat nog gevaar lijker is, van Nederlands sprekend België, daar in Wallonië de meerderheid van de bevolking anti-koningsgezind is. Het zou zeer ongelukkig zijn, wanneer deze kwestie de tegenstellingen, die er al zo lang tussen Vlaanderen en Wallonië bestaan, zou toespitsen. De liberalen, die met de christelijke volks partij de regering vormen, zouden het liefste zien, dat de koning zich vrijwillig terug zou trekken, daar zij de meerderheid van de koning te gering achten. Doet hij dit evenwel niet, dan komen zij in het parlement voor een moeilijke keuze te staan. Het parlement moet n.l. beslissen, of de wet, die 's konings terugkeer verhindert, ingetrokken moet worden en bij de stemming Met Uw Verf- en Stoomgoed naar Zaterdagavond verloren een zilveren armband met schakeltjes, van gebouw Amicitia naar OAD- busstation. Ter. te bez. bij Mw. Bal-Keiler, alhier. Vermist een HERENRIJWIEL. H. HARTSUIKER, Holten. BEZOEKT ZATERDAG 25 MAART HET in „Amicitia", te geven door Kaarten a 1.00 plus belasting vanaf heden verkrijgbaar aan meerdere adressen in Holten. ZIE RAAMBILJETTEN. Hebt U GRASZAAD of andere ZAAIGRANEN nodig? Laat UW ADRES ZIJN! Wij verwachten dezer dagen slakkenmeel. Hebt U nog iets nodig? daar over geeft him stem de doorslag, daar de chr. volkspartij net niet de absolute meerder heid bezit. Vóór stemmen betekent opgeven van hun standpunt, dat pas 60 pet. een redelijk mini mum vormt; tegen stemmen zou een kabinets crisis met vermoedelijk kamerontbinding en nieuwe verkiezingen ten gevolge hebben. Men verwacht, dat de chr. volkspartij in dat geval wel de absolute meerderheid zal behalen en dat de liberalen verliezen te boeken zullen hebben. Eerste minister Eyskens is voor overleg met de koning naar Pregny in Zwitserland getogen en ook te Brussel is door kamerfracties en par tijbesturen druk geconfereerd. Vooral de laatste weken voor de volksraad pleging is er in bladen en op vergaderingen een felle campagne gevoerd. Telkens weer werden de argumenten van beide partijen breed uitgemeten, argumen ten, die nu al jaren lang te berde zijn gebracht, vermoedelijk zonder dat veel Belgen hun oor spronkelijke mening hebben veranderd, daar de scheiding tussen voor- en tegenstanders onge veer de scheiding tussen de partijen volgde. De katholieken stemden voor, de socialisten tegen, al hebben zich ook socialistische kiezers bij de voorstemmers aangesloten en de liberalen waren verdeeld. Het grote verwijt, dat 's konings tegenstan ders tot hem richten, is, dat hij gedurende de ganse oorlog op twee paarden heeft gewed, niet onomwonden de geallieerde zaak heeft gesteund, bezoeken aan Hitier en nationaal-socialistische functionarissen heeft gebracht, dat zijn kabinet contacten had met collaborateurs, terwijl boven dien zijn huwelijk met mej. Baels, op wier fa milie in de oorlog het een en ander aan te merken geweest schijnt te zijn, hem geen goed heeft gedaan. Allemaal argumenten evenwel, waar 's konings voorstanders een wederwoord op hadden, dat de tegenstanders echter niet overtuigde. De stakingen in Frankrijk hebben niet die omvang aangenomen, als men aanvankelijk gevreesd had. De aarzeling bij de arbeiders om het werk neer te leggen, blijft groot en in diverse gevallen, zoals bij het per soneel van de bussen en de métro te Parijs, is overeenstemming bereikt over de vijf procent opslag, die de werkgevers over het algemeen willen toestaan. Er blijkt duidelijk, dat de niet- communistische arbeiders niet gediend zijn van de politieke oogmerken, die de communisten via inderdaad gerechtvaardigde sociale eisen trach ten te verwezenlijken, n.l. het scheppen van on rust en verwarring, opdat een ontwrichting van Frankrijk voor het troebel water zal zorgen, waarin het voor hen goed vissen is. Doch het ziet er voorlopig niet naar uit, dat zij zullen slagen. De overeenkomsten, die Frankrijk met het Saargebied heeft gesloten en waarbij het o.a. de mijnen daar gepacht heeft, hebben een felle Duitse reactie gewekt. De Duitse regering heeft geprotesteerd tegen deze „annexatie". Het blijft een moeilijk punt in de Frans-Duitse verhoudingen, die bondskanselier Adenauer nu wil regelen door een volledige unie van Frankrijk en Duitsland met een gemeenschappelijk parlement. Hierbij zouden zich andere landen, als Engeland en Benelux aan kunnen sluiten. Enig succes is hier van niet te verwachten. Gezien het feit, dat de landen van West-Europa in de Raad van Europa een lichaam hebben, waardoor nauwere samen werking tot stand kan worden gebracht, lijkt Adenauers initiatief vrij overbodig. Voor de sa menwerking in Europa zijn gezonde toestanden een eerste vereiste en Adenauer heeft in zijn eigen land nog voldoende te klaren. Twee mil- lioen werklozen en vooral een weer groeiend extreem nationalisme noden niet tot een unie. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'W het nieuwe Koekje van GEBR. DIKKERS 1 Een eenvoudig, maar buitengewoon H lekker hazelnootkoekje, met hazelnoot- 1 crème. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gevraagd tegen 1 Mei een flinke Dienstbode voor dag of dag en nacht. Zondags vrij. Gebr. DIKKERS, A 1- Ve a kom ik weer iedere DINSDAG in Holten ml en ZUURWAREN. Spakenbuij WWWWWWWWVVVWVVWVWAAAWVAAAft ZE ZIJN ER WEER: Wij hebben ze in voorraad. Ook voor alle ande HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN en UZEj WAREN houden wij ons beleefd aanbevolen.! Komt zien en U koopt bij or. Smederij, A 2! POSTDUIVENLIEFBEBBERS! Wij hebben voor U een nai 20 cent per 1/2 kg. Op Uw hok mag niet ontbreken ROODSTE VITA GRIT, RODI V! Deze artikelen zijn U waarborg voor een succesvol vliegseizoen. Aanbevelend, Vee- en Pluimveevoeders Telefoon 3! looi laar; [ver ;rot kelc t ,tur ren late [de 1 VAN DE (Opgericht 1841.) kwe ten; Gieopend 's Woensdag van 9.30-12.15 uur. ORANJESTRAAT A 203a. ONTVANGEN WEER 'N MOOIE COLLECTIjbet IN ZWART EN BLAUMe ma Hoge Zijden Hoeden [ha* in stevige koffer a 46.50 Aanbevelend, |bo( tig. dei Algemene der COöP. BOERENLEENBANK ..HOLTEN1 te Holten op DINSDAG 11 APRIL a.s. nam. 7 uur bij G. Vruggink. De agenda wordt bekend gemaakt per con vocatie. De voordrachten der verkiezing liggen tei kantore ter inzage en kunnen tot 4 April doo minstens tien leden schriftelijk worden aan gevuld. HET BESTUUR. en Donderdag 23 Mrt. a.s. wi de scl pr to< ah zij op be

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2