PLAATSELIJK, BINNEMHOF Nieuwe Koffiebon. HOLTEN. No. 10. Jaargang 2 ZATERDAG 11 MAAKT 1950 Verschijnt elke Zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt j 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ;,Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf8S - 234 Adv.-prijs115 m.m. a contant1.00. Iedere m.m. meer 0.06' VAN HET IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH een gevecht met communisten. S' EEN STRIJD OVER DUURDERE BENZINE. Een ieder, die iets voelt voor de democratie zoals wij die kennen zal het gebeuren van verleden week met afschuw hebben vervuld. De oorzaak van de onhebbelijkheden der com munisten, wier voorzitter aan handen en voe ten de zaal uitgewerkt werd, deden denken aan Rost van Tonningen voor de oorlog. Het wets ontwerp inzake *eJ de militaire bijstand van Amerika aan Nederland in het raam van het Noord Atlantisch Pact, was ;ndjn geding en bracht de gemoederen van de kook. Voorzitter Kortenhorst, die een hevige commu nistische obstructie voorzag, stelde voor de spreektijd te beperken. Dat was niet naar des heren Wagenaars zin, met het bekende gevolg, pet was duidelijk, dat er „ruzie" in de lucht zat. geipant enige weken terug hadden de communis ten in de Eerste Kamer reeds gedreigd, dat de ^Jwapens niet zouden worden gelost. „Namens de (Regering kan ik verklaren, dat de wapens wel kullen worden gelost", zo zeide onze Minister president, Dr W. Drees, toen. Dat moest na ait tuurlijk kwaad bloed gezet hebben. Waar nog bij komt, dat in alle West-Europese parlementen zich thans dergelijke tonelen af- lispelen of hebben afgespeeld. Een transpirerende Gortzak (comm.) praatte zijn toegemeten tijd vol en na een humoristische en meesterlijke verdediging van Minister Drees werd het wetsontwerp aangenomen met 616 stemmen. Uiteraard waren alleen de commu- t> %isten tegen dit ontwerp, bel DURE BENZINE. Het streven der Benelux-landen om tot een werkelijke Economische Unie te komen, is niet zo gemakkelijk te verwezenlijken. Op de mi nistersconferentie van 13 Maart j.l. werd be sloten om tot de unificatie van verschillende J accijnzen te komen. Vandaar het wetsontwerp om de invoerrechten op de benzine te wijzigen. Deze wetswijziging betekent maar liefst, dat de benzine zes cent per liter duurder zal wor den en dat, nadat pas drie cent werd opge- als gevolg van de devaluatie. Neen, dit wetsontwerp van minister Lieftinck viel niet in goede aarde bij de geachte afgevaardigden in Tweede Kamer. Als zij denken aan de zware belastingen lopen hun de rillingen langs de rug. En dan de benzine nog eens duurder. „Een nieuwe aanslag op het boodschappenmandje van de huisvrouw", aldus een karakteristieke uit drukking van de heer v. d. Wetering (c.h.). Hij had gelijk. Duurdere benzine betekent Lni duurder vervoer. Gevolg: hogere prijzen. Het wegvervoer wordt /jidoor dit wetsontwerp voor 170 millioen zwaar- •™der belast. Natuurlijk had Minister Lieftinck een keur van argumenten, maar dat was het nu juist. Hij had teveel „doorslaggevende" ar gumenten naar de zin van de Kamer. Zijn be wering, dat hij de extra opbrengst van 37 millioen broodnodig had om zijn begroting in evenwicht te houden, werd eenparig afgewim peld. Die moet je dan maar op het gehele volk en niet alleen op de vervoerders verhalen, zo luidde het antwoord van alle fracties in de Ka mer. Ook het tweede argument, versteviging van de deviezenpositie. kon geen genade vinden. Bleef dus over: argu ment drie. En dat zal wel de doorslag geven. Dit argument was, dat de Benelux het vorderde. De socialist Hofstra, die veel bezwaren had tegen dit ontwerp, zwichtte hiervoor. Ook de heer Lucas (k.vp.) wist in uiterste noodzaak niets beters te doen. Wel kreeg hij gelukkig nog een toezegging, dat dit wetsontwerp als het tot wet verheven zou worden niet voor 1 Mei ja.s. in werking zal treden. RS De stemmen staakten. eek NJ( Het wetsontwerp kon niet afgehandeld wor den. Dat kwam door een amendement van de heer v. d. Wetering (c.h.). Minister Lieftinck wilde n.l. de motorrijtuigenwet ook maar meteen jveranderen. In deze wet is bepaald, dat auto's met Diesselmotoren meer belasting moeten be talen dan benzine-auto's. Nu de benzine duurder wordt, moet deze belasting maar hoger worden, vond de bewindsman. Daar voelde de c.h., a.r., v.v.d., c.p.n. en s.g.p. niets voor. Minister Lieftinck kon plooien wat hij wilde, maar niets hielp. De k.v.p. was echter verdeeld, met het gevolg, dat de stemmen staakten (3030) Het Reglement van Orde bepaalt, dat dan in de volgende vergadering nogmaals gestemd moet worden. Dat wordt dan op 15 Maart a.s. Eerder kon het niet. De Tweede Kamer gaat n.l. ver huizen. Haar zaal wordt gerestaureerd. Zolang een maand of tien gaat zij haar toevlucht zoeken in de Ridderzaal. Dat kan van de winter dnog een koude beweging worden. Deze gigan tische zaal gebouwd in de 13e eeuw is bijna niet warm te stoken. De woordenstroom ||1 van de parlementariërs zal echter wel niet be- Tvriezen. Bon 425 Algemeen van de levensmiddelenkaart geeft tot en met 25 Maart recht op het kopen van 125 gram koffie. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. Op 20 April zal een nieuwe koffiebon worden aangewezen. JAARVERGADERING HERVORMDE MANNENVERENIGING. Donderdagavond 9 Maart kwam de Hervorm de Mannenvereniging in het gebouw Irene in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer E. J. Koopman, opende de bijeenkomst door te laten zingen Ps. 103 :1 en gebed. In zijn welkomstwoord heette hij de vele aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de vrouwen der leden. De heer H. W. O vermeen hield een bijbel inleiding over Marcus 7 123. In de pauze werd een consumptie aangeboden. De heer H. J. Westerik las hierna de notu len der vorige jaarvergadering en gaf een jaar overzicht. Het aantal leden bedroeg 33. De penningmeester, de heer J. Aaltink, bracht verslag uit over de financiën en kon een batig saldo verantwoorden van 73.De kascom- missie, bestaande uit de heren G. J. A. Keuter man en A. Muller, verklaarde zich accoord met het gevoerde beleid, waarop de penningmeester werd gedechargeerd. Als nieuwe kascommissie werd aangewezen H. J. Bolink en A. Muller. De heer Kroon refereerde hierna over: „Wat zijn onze kinderen voor ons". Na de gebruikelijke rondvraag kreeg Ds Knip- scheer het woord, die een opwekkend slotwoord sprak naar aanleiding van Matth. 25, de gelijke nis der talenten. Tot slot werd gezongen Gezang 174 en ging Ds Knipscheer in dankzegging voor. TIJDELIJK AMBTENAAR, In verband met de vervulling van de militaire dienstplicht door de heer H. J. Bosman is tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier benoemd de heer L. Nijland te Rijssen. De heer Nijland was ook reeds eerder voor hij onder de wa penen moest komen als zodanig hier werk- HET GOORSE MANNENKOOR KOMT. Het Goorse Mannenkoor zal op Zaterdag 25 Maart a.s. in Amicitia een zangavond geven. In het volgend nummer hopen wij enkele nadere bijzonderheden te geven over deze man- nenzang. EEN AVOND VAN DE MOTORCLUB. Zaterdagavond organiseerde de motorclub „De Holterberg" in Amicitia een gezellige avond, waaraan de Snippelingse Toneelvereniging „S.T.V." haar medewerking verleende met de opvoering van de vrolijke romance in 3 bedrij ven van Wim Dumont: „Mijn dochter kiest een man". De avond werd met een kort welkomstwoord geopend door de voorzitter, de heer H. J. Bouw huis, waarna de heer Staal van S.T.V. nog een korte toelichting gaf. De vrolijke romance bevatte tal van komische momenten, maar er zat te weinig vaart in het spel om dit goed tot haar recht te doen komen. De dochter van een rijke staalkoning, Louise Wordum, vindt in het zomerhuis van haar vader een marskramer, Jan de Roeper, die al tal van jaren zichzelf als huisbewaarder opgeworpen heeft. Louise meent met deze vrolijke kwartjes vinder wel een avontuur te kunnen beleven, want ze wil niets weten van de candidaat, Jon ker de Meester van Leeuwendaal, die papa voor haar uitgezocht heeft. Op weg naar een bal masqué kruist deze haar pad als pseudo-vage- bond. In het zomerhuris ontwikkelt zich een idylle, die de beide hoofdpersonen, nadat zich tal van aardige momenten hebben voorgedaan, en de beide vaders eerst nog ten tonele zijn ver schenen, in hun tijdelijke creatie bijeen brengt. De rol van Jan de Roeper werd vlot gespeeld. Voor Louise Wordum, de fabrikantsdochter, hadden wij gaarne wat vlotter type en wat vrijer spel gezien. De rollen waren goed ingestudeerd, maar aan de uitbeelding ontbrak nog wel iets. Na een kleine verloting met tal van mooie prijzen werd de avond met een dansje besloten, nadat de voorzitter van de motorclub spelers en speelsters hartelijk dank had gebracht voor het geboden spel. Het Goorse Strijkje zorgde voor de dans muziek. RECITEER WEDSTRIJD In de Geref. Kerk werd Woensdagavond (Bid dag) een reciteerwedstrijd gehouden, welke wedstrijd was uitgeschreven door de Chr. Reci- teerclub „Excelsior". Voor deze wedstrijd had den 14 deelnemers (sters) ingeschreven, doch 2 hunner moesten wegens ziekte verstek laten gaan. De prijzen, die bestonden uit kunstvoorwer pen, werden als volgt toegekend door de jury, die bestond uit de h.h. H. Oving te Almelo, J. Wiersma en Joh. Rietberg te Holten. Afd. Ernst: 1. Mej. M. Beldman, met „In vaders goten zetel", 130 pnt.; 2. Mej. A. Beld man, met: „Op het gezicht van trekkende kraan vogels", 126 pnt.; 3. de heer Js. Beldman, met: „Een Zomer-Zondagmiddag", 125 pnt.; 4. Mej. T. Kolkman, met: „John Maynard", 121 pnt.; 5. de heer J. H. Hailing te Lemele, met „Harro en Udo", 120 pnt.; 6. de heer W. Koeslag te Almelo, met: „Kindervragen", 117 pnt.; 7. de heer J. Wiggers, met: „De ramp van de Tita nic", 115 pnt.; 8. Mej. J. Aanstoot, met: „De droom", 114 pnt.; 9. Mej. R. Landeweerd, met: „Jezus in de herberg", 112 pnt. Afd. Luim: 1. de heer W. Beldman, met: „De lange broek", 127 pnt.; 2. Mej. M. Beldman, met: „De avond is gekomen", 125 pnt.; 3. de heer J. Beldman, met: „Stofsof", 118 pnt.; 4. Mej. G. Kolkman, met: „Zaterdag", 116 pnt.; 5. de heer G. Aanstoot, met: „Het Paasge- schenk", 98 pnt. Na afloop van de wedstrijd werden door de voorzitter van de jury, de heer Wiersma, de prijzen met een gepast woord uitgereikt, terwijl de heer Wiersma tevens een algemene beschou wing hield over het gebodene. De heer Oving sloot hierna de zeer geslaagde avond met dank aan God. VERANDERING STEMBUREAUX. Aangezien het le en 2e stembureau, naar de bepalingen der Kieswet, teveel kiezers hebben, is een wijziging gebracht in de samenstelling der stemdistricten en is er een 4e stembureau bijge komen. De indeling is thans als volgt: Stemdistrict 1, omvattende wijk A tot en met no. 250. Stemlokaal: het Gymnastieklokaal der O. L. Dorpsschool. Stembureau: Mr. W. H. Enklaar, ambtshalve voorzitter; G. J. Aaftink en H. Soer, leden; A. J. Goldstein, H. J. A. Koldeweij, G. Wissink en H. J. Bouwhuis, plaatsvervangende leden. Stemdistrict 2, omvattende wijk A nummer 251 en volgende, wijk B en wijk C. Stemlokaal: een lokaal der Bijzondere School. Stembureau: M. Teeselink, voorzitter; A. Jan ssen en G. Landeweerd, leden; J. Kroon, J. Wier sma en G. M. L. Rouwenhorst, plaatverv. leden. Stemdistrict 3, omvattende wijk D en wijk E. Stemlokaal: een lokaal van de O. L. School te Dijkerhoek. Stembureau: B. J. Veneklaas Slots, voorzitter; J. Wegstapel en W. Landuwer, leden; P. Dijkstra, mej. G. H. A. Goldstein en H. Koopman, plaats vervangende leden. Stemdistrict 4, omvattende wijk L en wijk N. Stemlokaal- het gebouw „Amicitia". Stembureau: H. J. Wansink, voorzitter; H. Meijerman en J. Rietberg, leden; G. J. Bouwhuis, A. P. de Jonge en W. Beijers, plaatsverv. leden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds Knipscheer (Bed. H. Doop) en 7 uur Eerw. Heer v. d. Gronden. Dijkerhoek. 10 uur Eerw. Heer Wortman. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra-collecte voor de hulp behoevende kerken in de classis. JAARFEEST JEUGD ESPELO. Vrijdag en Zaterdag der vorige week hielden de Meisjesclub en Jongensclub in de school te Espelo hun jaarfeest. De avond stond onder lei ding van de heer A. Westerik. Na gebed en gezang hoorden we de verschillende verslagen, waaruit bleek, dat de Jongensclub 22 leden telt en de Meisjesclub 21 leden. De avond werd gevuld met voordrachten, één-acters en tableaux. Het was een lust om de jongens en meisjes aan het werk te zien. Een verloting werd gehouden voor de kas. Na het zingen van de Avondzang werd de samenkomst met gebed besloten. Leiders van de Jongensclub zijn de heren E. Krikkink en Joh. Lubbersen. Leidsters van de Meisjesclub zijn de dames Annie Achterkamp en Dina Keuterman. JAARFEEST C.J.M.V. De C.J.M.V. (dorp) had haar genodigden in Irene bijeen voor het 32e jaarfeest. De zaal was geheel gevuld, toen de voorzitter na het zingen van Gezang 136 voorging in gebed en allen harte lijk welkom heette. Het programma bestond uit opstel, declamatie, toneel. Vooral het toneelstuk „Zo waarlijk helpe mijvan Tom Dekker werd prima vertolkt. Zonder ook maar iemand tekort te willen doen, noemen we 't goede spel van mej. A. Koopman (Tonnie) en E. Achter kamp (Willem den Daler). Dit was af. Dit spel gaf te zien hoe mooi het gezinsleven kan zijn, maar ook hoe het vaak door het geld verknoeid wordt. Voor de muzikale omlijsting zorgden de Tega- haja's met hun aardige cowboy-liedjes. Dat was goed. Doch een volgende keer hoorden we graag eens wat andere liedjes en muziek. Ds Knipscheer sloot deze samenkomst met gebed. Rest ons nog te melden, dat de collecte voor de militairen ruim 48.opbracht. Woensdagavond werd hetzelfde programma af gewerkt; nu tegen entree. De zaal was weer vol. AGENDA. Zaterdag 11 Maart: Contact-avond Band Ned.- Indonesië, in Amicitia, met verrassingen. Maandag 13 Maart: Ledenvergadering afd. Chr. Land-, Tuin- en Zuivelarbeidersbond, aanvang 7.30 uur in Irene. Woensdag 15 en Donderdag 16 Maart: Jaarfeest C.J.M.V. en Knapenvereniging Dijkerhoek in gebouw Bethanië. Aanvang 7 uur. Vrijdag 24 Maart: Vergadering C.H.U. in Irene. Spreker: Mr Beernink, lid der 2e Kamer. Zaterdag 25 Maart: Zangavond Goors Mannen koor in Amicitia. Aanvang 8 uur. (Zie an nonce) BURGERLIJKE STAND. Geboren- Harmina, dv. H. Stegeman en W. H. Meilink. Bernard Paulus, zv. W. H. Enklaar en C. P. K. van Andel. Ondertrouwd: E. Stam en H. J. Hulsman. VERHUIZINGEN. Ingekomen: J. Bootsma en echtgenote van Al melo; J. Stam van Markelo; G. J. Kok en echt genote van Deventer. Vertrokken: G. Wiersma en gezin naar Mar kelo; N. S. M. Zonneveld naar Hengelo (O.)J. A. van Erk naar Hengelo (O.). VAST AANGESTELD. Onze oud-plaatsgenoot, de heer R. Kremer, werd met ingang van 1 Maart j.l. benoemd als schilder in vaste dienst bij de gemeente Den Ham. POSTHUME ONDERSCHEIDING. Aan wijlen onze plaatsgenoot Johan Meerman, die in Januari 1949 in Indonesië is gesneuveld, is posthuum de onderscheiding Orde en Vrede toe gekend. Het ereteken is Dinsdag door de burge meester aan de familie Meerman uitgereikt. DEELNEMING AAN DE STEMMING IN EEN ANDERE GEMEENTE. De Burgemeester der gemeente Holten (Ov.) brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een kiezer bij de verkiezing van de leden van de 2e Kamer der Staten-Generaal en der Provinciale Staten, inplaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. Bij de verkiezing van de leden van de Prov. Staten moet die andere gemeente gelegen zijn in dezelfde provincie. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die bij de aanstaande verkiezing ge bruik wil maken van deze bevoegdheid, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór de voor de stem ming bepaalde dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan de burgemeester of aan de daartoe door deze aangewezen ambtenaar mede, in welke gemeente hij aan de stemming wil deel nemen. Hij geeft daarbij op zijn naam en voorletters of voornamen en het jaar zijner geboorte, de ge meente, in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, een een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zo mogelijk met straat en nummer; aan dit opgegeven adres ontvangt de kiezer, zo deze bevoegd is aan de stemming deel te nemen, de in artikel 53 der Kieswet vermelde oproepings- kaart voor de stemming. Van de mededeling wordt een schriftelijke ver klaring opgemaakt; zij wordt door de kiezer en door de burgemeester of de door deze aange wezen ambtenaar ondertekend. Een afschrift van die verklaring wordt de kiezer uitgereikt. UITVOERING VOOR VOLKSONDERWIJS. Ter gelegenheid van de Overijsselse Biddag gaf de afdeling van Volksonderwijs haar jaar lijkse uitvoering in Amicitia, die met een wel komstwoord van de voorzitter, de heer H. J. A. Koldeweij, werd geopend. Door de toneelclub van Volksonderwijs werd voor het voetlicht gebracht het onder leiding van de heer P. Bos ingestudeerde toneelspel in 3 bedrijven: „Vliegersvrouwen". Het stuk tracht een kijkje achter de schermen te geven van het leven der vrouwen van de tal loze piloten, die dikwijls roem en lauweren oogsten door hun bijzondere prestaties op het gebied van de luchtvaart, maar zelf in zorg en angst verkeren over het leven van hun mannen. De heer Koldeweij dankte de spelers en speel sters voor het geboden spel, waaraan nog wel iets haperde, maar waarvoor allen toch hun best hadden gedaan. Aan de dames werd een bos tulpen aangeboden. De heer Bos wees er op, dat er slechts een korte tijd van voorbereiding was geweest en dankte in het bijzonder Mej. Rozendom, die haar moeilijke rol uitstekend vertolkte, voor haar be reidheid, die te aanvaarden. Hij dankte voorts de heer J. van Bruggen voor de toneelverzorging en de heer Joh. van Geenhuizen voor de grim- mering. Met een hartelijk applaus werden de gespro ken woorden door het talrijk publiek onder streept. Na een kleine verloting en de verkoop van z.g. dakpannen voor het bouwfonds van Volks onderwijs werd de avond met een bal besloten, waaraan het Goorse Strijkje zijn medewerking verleende.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1