PLAATSELIJK/^ O, tA/ie HOLTEN. Plaatsgebrek Ill in zal slaan. Er is in dit gebied, zoals men weet, zeer sterke communistische druk te verwachten en de Amerikaanse diplomaten, die vorige week te Bangkok bijeen zijn geweest om te confe reren over de beste Amerikaanse politiek in dit gebied van de wereld, zijn niet tot overeenstem ming kunnen komen. Een politiek van enkel eco nomische hulp, waarvan de uitwerking pas op de lange baan merkbaar zal worden, zal er toe leiden, dat de landen als Indo-China, Siam, Bir ma en mischien nog andere, de communisten als rijpe vruchten in de schoot zullen vallen. Er is meer nodig. En de vraag, waar nu op het ogen blik alles om draait, is of Amerika om zijn po sitie, de positie van de Westelijke democratische wereld, daar wil verdedigen en het risico durft te nemen eventueel betrokken te worden bij oor logshandelingen in Zuid-Oost-Azië, of dat het, verzwakt, zijn stellingen elders wil betrekken. Deze onzekerheid vindt men weerspiegeld in de angst van genoemde landen en ook van India om het door de Fransen gesteunde bewind van Boa Daï in Indo-China te erkennen. Besluit Ame rika tot een minder krachtige politiek, dan zou den zij zich door een erkenning te zeer gecom promitteerd gevoelen. Zij willen daden zien van Amerika en pas door daden kan het Westen zijn prestige herwinnen. En wanneer Amerika door daden getoond heeft, dat het een krachtige po litiek niet slechts met de mond belijdt, dan is er in Zuid-Oost-Azië veel gewonnen, maar ook is dan een basis geschapen voor overleg met Rus land, dat zelf kracht altijd voor het beste argu ment houdt. JAARVERGADERING T.B.C.-BESTRIJDING. De vereniging voor t.b.c.-bestrijding onder het rundvee hield onder voorzitterschap van de heer H. Markvoort haar jaarvergadering in het café van de heer J. A. Jansen. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de wettelijke bestrijdingsplicht, die 1 Mei a.s. zal ingaan. Hij adviseerde de licht besmette stallen direct vrij te maken en bij de sterk besmette stallen de oudste reageerders het eerst te ver wijderen. Hij sprak een bijzonder woord van welkom tot de adviserende leden, de heren H. J. Wansink en P. Dijkstra. Vervolgens werd door de administrateur, de heer H. Vosman, een uitvoerig jaarverslag uit gebracht, waaraan wij ontlenen, dat de bij de vereniging aangesloten leden beschikken over 221 stallen, waarvan 37 t.b.c.-vrij zijn of 16-7 pet. met 170 runderen. Van de overige 2662 onder zochte dieren waren 789 reageerders en 1873 niet- reageerders. Voor in 1947 geboren dieren was dit aantal resp. 34 en 324 en voor in 1948 en 1949 geboren dieren resp. 16 en 352. Het aantal kli nisch gevonden open lijders bedroeg 11; het reactie-percentage 29.6. In verband met het komende financierings plan zal de vraag naar t.b.c.-vrije dieren veel groter worden en naar reageerders zal de vraag sterk dalen, met als gevolg een nog veel groter prijsverschil dan tot nu toe. Daarom zal het ge wenst zijn de reageerders nu al reeds op te rui men, indien hiertoe de mogelijkheid bestaat. Voorts waarschuwde hij, dat reageerders elk ogenblik open lijders kunnen worden. Uit het financieel verslag bleek, dat de inkom sten in 1947-48 2544.88 en de uitgaven 2504.39, en in 1948-49 resp. ƒ4614.75 en ƒ4507.12 hadden bedragen, zodat beide boekjaren een klein voor delig saldo opleverden. Door de kascontroleurs, de heren G. Blankena en G. W. Peters, werd rapport uitgebracht, waar na de administrateur onder dankzegging dé charge werd verleend. Tot controleurs voor het nieuwe boekjaar werden aangewezen de heren G. Rensen en A. Aaltink. Bij de bestuursverkiezing, die hierna volgde, werd de heer J. Lubbersen met algemene stem men herkozen. In de taxatie-commissie werden benoemd de heren J. Lubbersen, H. Landeweerd G.Hzn. en E. Aaltink. Bij de rondvraag werden diverse vragen om trent certificaten, subsidieregeling enz. door de heer Vosman beantwoord. Door de heer G. S. E. Vegter werden tal van medisch-technische vra gen beantwoord en deze gaf een duidelijke uit eenzetting, hoe men uit de t.b.c geraken kan. C.J.M.V- IMMANUEL. In het gebouw Bethanië werd de jaarvergade ring gehouden van de C.J.M.V. Immanuël onder leiding van de heer G- J. Ulfman. Na gebruike lijke opening en een woord van welkom werd door de heer H. Meesterberends een bijbel-inlei ding gehouden over Genesis 4. Op deze inleiding volgde een drukke bespreking. Na de pauze bracht de secretaris, de heer B. J. Markvoort, het jaarverslag uit, waaruit o.m. bleek, dat de af deling 19 werkende leden telt, waarvan 1 in militaire dienst is- De heer Markvoort besloot zijn jaarverslag met de hoop uit te spreken, dat 1950 een goed jaar voor de vereniging mocht zijn. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer G. J. Brinkman, stippen we aan: Inkomsten met inbegrip van batig saldo vorig jaar 1078.54, uitgaven 1201.77, nadelig slot 123.23. Vermeld moet worden, dat een bedrag van 400.werd gestort in het bouwfonds Bethanië. De commisie voor kascontrole, die bestond uit de heren H. Meesterberends en J. Rattink, bracht bij monde van eerstgenoemde een gunstig ver slag uit. De aftredende bestuursleden G. J. Ulfman, voorzitter; B- J. Krikkink, le secretaris; en G. J. Brinkman, penningmeester, werden met alge mene stemmen herkozen. Besloten werd de jaarlijkse uitvoering te hou den pl.m. half Maart, bij welke gelegenheid zal worden opgevoerd het blijspel: Het kan verkeren, van B. de Nie. Na het zingen van lied 246 uit de Bondsbundel sloot de heer B. J. Krikkink deze gezellige ver gadering met dank aan God- Wegens plaatsgebrek moesten verschillende berichten en verslagen blijven overstaan, schre ven wij in ons vorige nummer. Er was een uitvoerig raadsverslag, waar de ingezetenen zeker prijs op stellen, maar er waren ook en dat is voor de krant een verheugend verschijnsel een groot aantal advertenties. Wij geloven niet teveel te zeggen, wanneer wij als onze mening te kennen geven, dat het grote nut van een eigen plaatselijke krant reeds duidelijk wordt ingezien. De advertenties en aankondigin gen laten niet na hun effect af te werpen, want zij dringen diep in onze plaatselijke gemeenschap door en krijgen daardoor een enigszins regulatief karakter. Zij geven leiding bij de behoefte-be vrediging, vergaderingbezoek enz. Daar moeten de zakenmensen en verenigingen van profiteren, want zo'n gemeenschap heeft veel geld te verteren en loopt nog wel eens graag naar elders- De hierboven gesignaleerde omstandigheden waren oorzaak, dat veel copy moest blijven lig gen en dat is minder prettig, omdat zij voor de volgende krant verouderd is. En toch willen wij onze abonné's ook deze verouderde berichten en verslagen niet gaarne onthouden. Willen wij dit voorkomen, dan moet er meer ruimte komen, een dubbele krant, waarin ook wat buitenlands-, economisch- en landbouwkun dig nieuws kan worden opgenomen. Weet men dit streven te waarderen, dan kan men dit ondersteunen door wat reclame te maken voor zijn zaken, door aankondiging van vergaderingen enz., enz. De naam van iedere zakenman moet telkens eens in de advertentie kolommen voorkomen, dat legt hem vast geen windeieren- Met de opstelling van Uw annonces willen wij U gaarne behulpzaam zijn. AANGIFTE VAN VERHUIZINGEN. De Gemeente-secretarie, afdeling Bevolking, verzoekt ons de ingezetenen te wijzen op het belang van een tijdige aangifte bij verhuizing, ook binnen de gemeente. Er moet dit jaar weer gestemd worden en wel voor de Provinciale Sta ten, en het is derhalve, ook voor belanghebben den, van betekenis, dat hun juiste adres op de Secretarie bekend is. Het voorkomt onaange naamheden bij de postverzending der oproe- pingskaarten enz. In dit verband wordt er op gewezen, dat zij, die na 1 Januari j.l. naar een andere gemeente in de provincie verhuizen, uiterlijk 14 dagen vóór de voor de stemming bepaalde dag in per soon ter secretarie kunnen mededelen, dat zij in hun nieuwe woonplaats aan de stemming wensen deel te nemen. De stemming voor de Provinciale Staten is bepaald op Woensdag 26 April a.s. JAARVERGADERING VAN JONG HOLTEN. De vereniging Jong Holten hield haar jaar vergadering in hotel G. Muller onder voorzitter schap van de heer J. H. Veneklaas Slots. In zijn openingswoord gaf deze een kort overzicht over het afgelopen jaar en herinnerde aan de Land- bouwdag en de Bondslanddag DOLTOD, die meer dan 4000 BOO-ers en BVOLO-sters in een opge wekte stemming hier samen bracht om te getui gen van hun wil elkanders heil te bevorderen. Ook bracht spr. de viering van het 25-jarig be staan in herinnering. De secretaris, de heer H. J. Arfman, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waaraan wij ontlenen, dat de vereniging 191 leden telt, waarvan er op 't ogenblik 16 onder de wapenen zijn. De penningmeester, de heer W. Stevens, bracht het financieel verslag uit. Beide verslagen wer den onder dankzegging aanvaard. Op voorstel van het bestuur werd een gewij zigde contributieregeling vastgesteld. De uitslag van de graslandkeuring werd door de keurmeesters toegelicht, die van oordeel zijn, dat het grasland over het algemeen beter kan. Ook de verzorging kan nog verbeterd worden. De uitslag was: 1. A. J. Ribbink; 2. J. Aarfman; 3. H. Stevens; 4. B. Cats; 5. J. H. Veneklaas Slots- Bij de bestuursverkiezing werd de heer J- H. Veneklaas Slots met algemene stemmen herko zen, terwijl in de plaats van de heer A. Reilink, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen werd de heer G. Rensen. De voorzitter bracht de heer Reilink dank voor zijn arbeid in het belang van de vereniging. Voor de gewassenkeuring 1950 gaven zich 16 leden op en voor de opleiding tot keurmeester 4 leden. Opgave voor de gewassenkeuring staat nog open tot 1 Maart a.s. bij de secretaris- Bij de rondvraag werden talrijke problemen besproken, o.a. betreffende subsidie-regeling ge mengde inzaai, haver, gerst en het gevaar van vogelpest. De aanwezige adviserende leden gaven hier op een bevredigend antwoord. OUD-STRIJDERS KWAMEN BIJEEN. In de in het café Maats gehouden vergadering van de. afdeling Holten van de Bond van Oud- Strijders, welke wegens verhindering van de voorzitter, de heer G- van den Bos, gehouden werd onder leiding van de heer H- J. Beltman, werd o.a. besloten bij de herdenking van de ge vallenen in het komende voorjaar de bekende oud-legerpredikant Ds Bootsma uit te nodigen, deze plechtigheid te leiden. Ds Bootsma heeft inmiddels reeds toezegging gedaan om naar Hol ten te komen. Voorts zal getracht worden een van de mili taire kapellen naar hier te krijgen, waarvoor de onderhandelingen reeds in een vergevorderd stadium verkeren. Uitvoerig werd nog van gedachten gewisseld om een blijvende herinnering aan te brengen voor hen die in het verzet vielen en die in Indo nesië sneuvelden- Hiervoor is echter een nader overleg nodig, dat door het bestuur zal worden gevoerd. De heren H. Assink en E. Lubbersen woonden de vergadering als gasten bij, namens de gedemo- biliseerden uit Indonesië. DE HEER KOLDEWEIJ BLIJFT TOT 31 MAART IN FUNCTIE. Het hoofd der Openbare Dorpsschool, de heer H. J. A. Koldeweij, die onlangs de 65-jarige leef tijd bereikte, zal nog tot 31 Maart a.s. in functie blijven, daar zijn opvolger, de heer B. H- Brouwer te Erica (gem. Emmen) eerst met ingang van 1 April aldaar zijn ontslag kan krijgen. Het gezin van de heer Brouwer zal eerst per 1 Mei naar hier komen. De heer Brouwer werd in 1912 te Siddeburen (Gr.) geboren. Zijn opleiding tot onderwijzer ontving hij aan de Rijkskweekschool te Appinge- dam, waarna hij in 1930 werd benoemd bij het Openbaar onderwijs in Friesland. In 1939 volg de zijn benoeming tot hoofd der O-L. school te Erica. De heer Brouwer is daar o.m. secretaris penningmeester der Ned. Herv. Kerkvoogdij en heeft de leiding van een Zondagsschool. DE MOTORCLUB HEEFT GROTE PLANNEN. In de vorige week in het café van de heer K- ter Horst gehouden vergadering van de Motor club De Holterberg werden de plannen bespro ken voor het komende motorsportseizoen. De voorzitter, de heer H. J. Bouwhuis, gaf een overzicht van hetgeen het bestuur zich voorstelt te doen. Behoudens goedkeuring van de K.N.M.V- zal op 2e Pinksterdag een tereinwedstrijd wor den gehouden met daaraan verbonden een kam pioenschap. Het terrein zal nog nader worden bekend gemaakt. Op drie nader bekend te maken zomeravonden zal een puzzlerit worden gehouden met een club kampioenschap en op een Zaterdagmiddag een z.g- kastelenrit over pl.m. 150 km. Alle ritten zullen zijn opengesteld voor motoren en auto's. Besloten werd op 4 Maart een feestavond te houden, waaraan de toneelclub S.T.V. te Colm- schate haar medewerking verleent. Aan het slot van de vergadering werden door de heer Zandvoort, fotograaf te Rijssen, enkele aardige filmpjes vertoond over sport in Rijssen en Doetinchem, de Z.Z-race te Tubbergen en een boerenbruiloft tijdens de Oxford-conferentie in het Sportdal. Met een hartelijk dankwoord sloot de voorzit ter de vergadering. JAARLIJKSE UITVOERING H.M.V. De muziekvereniging H.M-V. gaf haar jaar lijkse uitvoering in Amicitia. Nadat de voorzitter, de heer A. Westerik, allen een harelijk welkom had toegeroepen, in het bij zonder de burgemeester, Mr W. H. Enklaar, en de donateurs bedankt had voor de financiële steun, werd de heer M. Bouwhuis, die wegens drukke werkzaamheden als voorzitter bedankte, een boekwerk aangeboden en dank gebracht voor het vele werk, dat hij als voorzitter voor H-M.V. ge daan heeft. Onder leiding van de heer J. F. Heleenders werd een pracht programma afgewerkt, waarin de reine stemming viel te loven. Veel hebben we genoten van de parafrase Harre meine Seele" en de pracht solo uit de Sinfonia van Bach. Solist was H. Stokkers. Bravo, Hendrik- Rest ons nog te vermelden, dat een verloting werd gehouden voor de kas. Bij het begin bood de heer H. J. Wansink een paar prachtige pauken aan namens de voorma lige Kampeergebouwvereniging, welke door de voorzitter dankbaar werden aanvaard. Voor het eerst werd er geen toneelstuk opge voerd en naar het ons voorkomt, is deze proef goed geslaagd. Toen het dan ook half elf was, ging ieder vol daan naar huis en we zijn trots op onze mooie sieraad is voor ons dorp. LAND-, TUIN- EN ZUIVELARBEIDERS. De Algemene Bond van Land-, Tuin- en Zui- velarbeiders hield in café Maats jaarvergadering- De voorzitter, de heer H. Soer, heette de aanwe zigen welkom, waarna werd overgegaan tot voor lezing van de notulen, welke zonder aanmerkin gen werden goedgekeurd. Hierop werden de ingekomen stukken behan deld, waarbij een verzoek van het hoofdbestuur om de adressen van de ongeorganiseerden aan hem door te geven. Besloten werd hieraan ge volg te geven. De voorzitter deed hierna mededeling, dat bij gehouden kascontrole alles in orde was bevon den, waarvoor hij de penningmeester, de heer D. J. Megelink, dank zegde voor zijn beheer. Vervolgens werden voor de plaatselijke com missie van de Stichting van de Landbouw als ver tegenwoordigers van de Bond van Land-, Tuin en Zuivelarbeiders met algemene stemmen op nieuw aangewezen de heren H- Arends en J. Traanman. Bij de bestuursverkiezing werden de thans zittende bestuursleden, n.l. de heren H. Soer, H. Meerman, D. J. Megelink en G- Runne- boom, herkozen en tevens als nieuw lid aange wezen de heer H. Elbrecht, wegens uitbreiding van het bestuur. Er volgde een verslag van de jaarvergadering te Utrecht op 24 Nov. 1949 gehouden, welke als afgevaardigde werd bijgewoond door de heer H. Elbrecht- Bij de rondvraag werden nog enkele punten besproken en werd door verschillende leden voor gesteld om op de Algemene Districtsvergadering op 4 April voorstellen te doen voor 'n bindende loonregeling voor kantoor- en winkelpersoneel, afschaffing classificatie der gemeenten en ver plichte pensionnering op 65-jarige leeftijd, indien het pensioen dit mogelijk maakt- Besloten werd deze voorstellen op genoemde vergadering naar voren te brengen. Hierna werd de vergadering met een woord van dank gesloten. Van de Redactie .00 Naar aanleiding van het Raadsverslag in vorige nummer van Holtens Nieuwsblad ont ik een schrijven van de heer W. Landeweei Landuwer, C.H. raadslid, waarin deze verk Jfcuj de, dat hij zich bij de bespreking over het „Verdere electrificatie van de Beuseberg"? had uitgelaten zoals weergegeven in het verslag. Het gaat hier om de volgende regeïT£ „Er zijn nog mensen, die de kat uit de t willen kijken en die straks, als alles goed li om aansluiting vragen. Laat men dezulken i gaten houden en eventueel later flink latei talen-" In zijn schrijven zegt de heer L., d; dit niet zo gezegd heeft en het is de zinsnedi de gaten houden en eventueel flink laten talen", die hem „zeer drukt". Volgens zijn schrijven had hij de Voorz gevraagd of het vast besloten was, dat die sen, die later om aansluiting zouden vragen, minder en niet meer zouden betalen. De Hej zal zich toch nog wel herinneren, dat hi Voorzitter geattendeerd heeft op diegenen het nog wel even willen aanzien" en het heeft gehad over betalen. Dat ik in dit geval de uitdrukking „kat ui boom kijken" bezigde (ook in een raadsvei mag de komische noot niet ontbreken), zg heer L. mij toch niet euvel willen duiden, 'k niet graag willen, dat de heer L., doordat ik zaak misschien ietwat scherp stelde, in moe heden kwam en aan zijn verzoek om een „i ficatie" voldoe ik gaarne- WIGGEEtsg imt C nda >n d •em ichl 'Het jrde ig A ord ;ter jl u ter n i •hti Me: ar Pt d< 0< Spi n i: sta Zij JAARVERGADERING VAN DE PLAATSELl [ijk AFDELING DER O.L.M. Critielc op de verlaagde prijzen. Noodzakelijk om strijd te voeren voor het r matig deel van liet nationaal inkomen. De voorzitter, de heer J. H. Sprokkereef, ofe deze druk bezochte jaarvergadering met een t( lijk woord van welkom. Spr. deelde mede, dat te wisseling de film „Troonwisseling" zal worden toond, tevens om blijk te geven van de liefde ons vorstenhuis. ïdig iter ede liti Spr. wees op het belang en de noodzakeliji nd< van organisatie en animeerde de leden om ord nen, die nog geen lid zijn te trachten lid te mi^e' De voorzitter deelde nog het verheugend be mede, dat door onze organisatie de melkprijs y4 cent per liter verhoogd is; hetgeen toch 7.50 per koe per jaar zal bedragen. Ingekomen stukken: Op 24 Febr. a.s. zal in Hargeerds een van de Stichting van de Land| uitgaande z.g. voeder- en weidedag worden gdaat den, waar spreken zullen de heren Ir G. H. man over: „Welke gewassen verbouwen we Ir R. G. Anema over: „Rauwveevoedering i ke praktijk". De voorzitter wekte op deze leerzame )ed te bezoeken. Een schrijven om propaganda te voeren voo: houden van cursussen op landbouw-huishoudgf zal worden uitgevoerd. Medegedeeld werd de nieuwe contributieregi ïrg Basisbedrag ƒ5.en 0.70 per ha., met dien stande, dat de eerste 2 ha. vrijgesteld Voor de afdeling moet bovendien nog 1.p drijf worden betaald. Hierna volgde een uitvoerig jaarverslag vaj,V] secretaris, de heer H. Vosman. Hieruit stippe het volgende aan: Door de gunstige weersom| digheden was men in staat een buitengewone binnen te halen. Meer vrijheid voor de boer, afschaffing gi regeling, fokvergunningen, en derg. Langjarig contract met Engeland inzake bach export. De Nederlandse regering heeft zich verp in 1951 minstens 35000 ton en in 1952 mini 45000 ton bacon te exporteren. Melkprijs was tengevolge van de gunstige w omstandigheden goed te noemen. Zeer te betreog dat de Minister ondanks Lei-berekening en pi der Stichting v. d. Landbouw deze met 1 ct L. heeft verlaagd, Ook de varkensprijs was goed te noemen; hier een drastische prijsverlaging. Het ledental liep aanvankelijk terug van 241. Nadien hebben zich nog 3 leden aangei^ zodat de afdeling momenteel 244 leden telt. Er werden twee ledenvergaderingen gehoudi 2 praatavonden3 landbouwcursussen georganii met ruim 40 deelnemers en door de Prov. O nog 1 kadercursus met 21 deelnemers. De secretaris spreekt de hoop uit, dat in aan Holten een landbouwschool wordt toegew Wijst op de noodzakelijkheid van hard we door het Nederlandse volk, om het vooroorlogs vaartspeil te kunnen benaderen, ook wannee Marshall-hulp zal zijn beëindigd. Met klem wijst hij op de noodzaak van oi&T satie ook vooral in de landbouwsector, opda boeren hun rechtmatig deel van het nationaa komen ontvangen. De georganiseerden worden herinnert aan noodzakelijke medewerking om de ongeorgani den op hun plichten te wijzen, Hierna volgde het financiëel verslag door de ningmeester, de heer G. W. Reilink Azn. Inkonjj 1987.50, uitgaven 1950.26. Batig saldo 3 [ej De kascommissie bracht bij monde van de F. W. W. H. Bekkernens verslag uit, waaruit t L /-lot ollocs L-mir-icr in nrrlp pn WPrrT rlp TlPTlTli In De (»m< ;fe: Sp rij\ >rjata Di ad dat alles keurig in orde was en werd de penni gedechargeerd. Tot leden der controlecommissie voor 1950 w< aangewezen de heren H. W. Wechstapel en J. bersen. De aftredende bestuursleden de heren J. H. Si kereef, T. Noteboom en H. Vosman werden m« gemene stemmen herkozen. Het bestuur werd met 2 leden uitgebreid, kozen werden hiervoor de heren W. Boode en A. keriet. Hierna worden de heren A. W. Kreulen en B van de O.L.M. uit Zwolle door de voorzitter we geheten. Bij de rondvraag werden tal van vr er gesteld, o.m. betreffende de kuikentoewijzing Ie1 volgens de verschillende sprekers totaal ver) sci was. Aan bedrijven van 416 ha. konden 450 kens worden toegewezen. Bedrijven daarent van 20 ha. of groter kregen maar maximal kuikens toegewezen. De geopperde klachten zullen bij de bevoegd stantie kenbaar worden gemaakt. Hierna werd de prachtige geluidsfilm „De Tl wisseling" vertoond, welke door de aanwezigen op prijs werd gesteld. De voorzitter bracht dank aan de heren Krf^ en Bolten voor de vertoning der film, dankte de wezigen voor de prettige bespreking en sloot de gadering.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2