.OONSVERHOGING KAN FUNEST ZIJN. J HOLTEN. „Jong Holten" bestond 25 jaar. Spreekbeurt Ds Polanen. |r°fó. 2. Jaargang 2 ZATERDAG 14 JANUARI 1950 Verschijnt elke Zaterdag Ei- ■id HOLTENS NIEUWSBLAD j abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. Izwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5^83 - 23J, Adv.-prijs1—15 m.m. (a contant1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 OOK VOOR ARBEIDERS. eta leder weet reeds, dat de regering heeft toegestemd een loonsverhoging van vijf procent per 1 Jan. '50. in elk geval geen slecht begin voor 't nieuwe jaar menigeen denken. Anderen zijn nog ontevreden, i wenst een hogere tegemoetkoming, gezien de :rk gestegen prijzen. Daarom is het noodzakelijk de gevolgen van de nieuwe loonpolitiek nog eens jierp voor ogen te stellen, voordat wij een definitief peel vellen over de jongste maatregelen in de rijd tegen de duurte. Niet moeilijk valt het in te zien, dat in veel be- •ijven de verhoogde lonen zullen meewerken aan m prijsverhoging van de in die productiegemeen- •happen voortgebrachte goederen. De loonsverho- aa leidt dus in veel gevallen tot prijsverhoging, zo- i% men in 't algemeen na de volledige uitwerking tn het loonverhogingsproces even ver is als thans, it wil zeggen, men heeft wel meer loon gekregen, .aar men moet ook hogere prijzen betalen. „Vanzelfsprekend kan dit proces niet maar steeds doorgaan, omdat er een punt komt, waarbij men het I /ertrouwen in het betaalmiddel verliest. Heeft men |t punt bereikt, dan wordt het geld niet meer als [ïiimiddel aanvaard en neemt de ruil in natura haar jlaats in. In de oorlog hebben we dat ondervonden, rTffien we met onze lakens en slopen de boer opgingen Lijm eten te krijgen. Het is nodig voor elke Nederlander im goed te begrijpen, dat wij een dergelijke toestand UHiet kunnen toelaten, omdat dit tot ellende en armoe- 2 vooral voor de kleine man, zou leiden. Wij moeten Slatie voorkomen. Minister v. d. Brink heeft er dan ,k in zijn toelichting dringend op gewezen, dat even- ♦4ueie prijsverhogingen geen nieuwe loonsverhoging uilen gedogen. Onze vernouding tot het buitenland moet ook onder te loupe worden genomen, nu wij juist met betrek- fng tot de export op de goede weg waren. Bijna 90 Jrocent van de invoer werd reeds door export gedekt, jfaardoor aan het maken van meer schulden in het l Jiuteniand bijna'een einde was gekomen. Dit proces [lent voortgang te vinden. Onze concurrerende posi- [e op de wereldmarkt- dient dus gehandhaafd en nog irbeterd te worden. In het buitenland is er geen jnsverhoging. Tegenover vreemde producten wor- :n dus nu de Nederlandse goederen duurder, waar wij weer van moeizaam veroverde markten zou- ïn kunnen worden verdrongen. In dat geval zou size afzet gaan stokken en de productie van vele lédrijvèn moeten worden beperkt. Hierdoor zouden 'ëlen werkloos kunnen worden en dit is nu juist het geen niemand kan wensen. In het licht van de bovenstaande moeilijkheden ient men de „krachtig aanbevolen" loonsverhoging n ook te zien. Zij is om dezelfde redenen niet ver acht. In die bedrijven, waar de verhoging zou leiden >t moeilijkheden op buitenlandse markten, zal men werkgevers niet dwingéh. De werknemers staan in voor de keüs. Of zij 'werken door tegen een laag ion, of zij zullen voor een deel worden ontslagen, idat het product te duur wordt voor export. Het illege van Rijksbemiddelaars moet bij een conflict sen werkgevers en arbeiders tussenbeide komen de Stichting van de Arbeid fungeert als raad der 'ijzen. Het komt ons voor, dat deze beide colleges •ukke tijden te verwachten hebben. Want niet alleen jör de export zijn die hoge prijzen funest. Ook de innenlandse afzet lijdt eronder, zodat menig werk- ever, behept met angst voor zijn toekomstige afzet, ich ernstig zal beraden voordat hij tot loonsverho- ing besluit. Er zijn n.l. veel artikelen, die gekocht 'orden tot de prijs een zeker punt heeft bereikt. ,'ooral voor alles wat luxe is of als semi-luxe wordt leschouwd, geldt die wet in zeer sterke mate. Fabri- ianten van luxe-artikelen zullen zeer moeilijke dagen igemoet gaan. Een andere bevolkingsgroep, die de dupe weer eens wordt van deze loon- en prijspuzzle is de middenstand. Wij hebben hier speciaal "op het oog de kleine zelf standigen. Hun kosten van levensonderhoud zijn ook [estegen. Straks zal hun omzet in veel gevallen rela- ief dalen, omdat de koopkracht van ons volk af- iemende is. Dit zal de concurrentie doen toenemen, waaronder le winst nog moet lijden. Velen van hen leven reeds nu aan de rand van de igrond. Minister Van den Brink voelde dit aan. Hij -ond de op handen zijnde afschaffing van de onder- uemingsbelasting voor hen een verlichting. Dat is ongetwijfeld waar, doch zijn opmerking over de nood zakelijkheid van de te nemen maatregelen wijst erop, dat hij zelf niet in de doeltreffendheid van deze toe komstdromen gelooft. Het is daarom te betreuren,, dat de regering niet met een reëel plan tot steun aan dit nijvere deel van i jSöns volk voor de dag is gekomen. Al enkele jaren lang geeft ons ministerie voor de middenstand een concert, iwaarin slechts één nummer ten gehore wordt ge- ►♦♦ibracht: Hond er de moed maar in. In de plaats van applaus zal dan ook straks een regen van faillissemen- len als rotte tomaten op het podium uiteen spatten. f Onze conclusie is niet erg verheffend. Het kabinet (heeft gevoeld, dat er iets gedaan moest worden voor ie werknemers, die door middel van hun organisaties aan hun eisen enorme kracht kunnen bijzetten. De toepassing van alle maatregelen en systemen leiden, die de kostprijs van een product kunnen verlagen, waardoor de nu toegestane loonsverhoging kan wor den terugverdiend en haar ongunstige gevolgen wor den weggenomen. Ook hier zijn gevaren, ook voor de werkgelegenheid. Productiviteit is gewenst. Voor regeringsdiensten moet dit woord stellig nog grotere betekenis krijgen. Efficiency is het wachtwoord der toekomst, ook voor de staatsorganen, waardoor de rijksuitgaven nog an- zienlijk kunnen dalen. Dan zal men tot belastingver laging kunnen overgaan. In die richting moeten wij het zoeken, want de lasten, die ons van overheids wege worden opgelegd zijn veel te zwaar en oefenen een vertragende druk uit op ons economisch leven. Dr H. R. MES. p aai. (werkgevers voelen weinig voor loonsverhoging, ge deeltelijk om hun winst, gedeeltelijk uit noodzaak. De thans gevonden oplossing is economisch niet juist. Men richt een soort smeekschrift tot de ondernemers I om nog wat van hun winst af te staan aan de arbei ders. In de branches, waar de meeste winst gemaakt wordt, zal de verhoging dan ook het gemakkelijkst tot stand komen. Bij de rest geschiedt zij al kreunend en zuchtend of in 't geheel niet. Inderdaad ligt de oplossing van dit moeilijke vraag stuk in de productiviteit, zoals de overheid opmerkt. i lei Er dient efficiënter gewerkt te worden. Men zal meer ploegenstelsels in gaan voeren, meer overwerkver- icas gunningen uitreiken. Bijzondere prestaties zullen extra beloond moeten worden. Dat alles heeft betreking op de productiviteit. Op dit gebied valt er nog veel werk te verzetten. De moei lijkheden en de nood van ons volk zullen tot ruimere De vereniging „Jong Holten", afdeling van de B.O.O., heeft haar 25-jarig bestaan, dat feitelijk reeds in December plaats vond, Vrijdag en Zaterdag j.l. op feestelijke wijze en onder grote belangstelling gevierd. De feestelijke herdenking werd Vrijdagmiddag voorafgegaan door een receptie in hotel Holter- man, waarbij alle verenigingen op landbouwgebied en verschillende zakenmensen het bestuur van de ju- bilerenede vereniging kwamen feliciteren. Daarbij werden bloemen en ook andere stoffelijke blijken van waardering overhandigd. De Burgemeester, Mr Enklaar, sprak namens het gemeentebestuur woorden van waardering voor de culturele arbeid van „Jong Holten" en wees er op, dat er naast het eigenlijke werk op de boerderij nog zoveel anders te doen is, waar de jonge boeren kennis van moeten nemen. Er waren nog tal van andere sprekers, o.a. van de zusterverenigingen uit Markelo en Bathmen. Voor de B.O.O. sprak de heer H. Kottelenberg, haar voor zitter, die zeer ingenomen was met de activiteit van de jubilaresse. Uit Bathmen sprak de heer Denne- boom. Voor de C.B.T.B. werd het woord gevoerd door de heer M. Teeselink, voor de O.L.M. de heer J. H. Sprokkereef, voor de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrij heid" de heer J. Wegstapel, terwijl Mevr. Nagelhout gelukwensen aanbood namens de Bond van Platte landsvrouwen, welker presidente zij is en namens de B.D.V. Namens het bestuur van de Coöp. Han delsvereniging sprak de heer Stam de gelukwensen uit. En zo volgden nog meer sprekers, wier namen hier wellicht niet alle genoemd zijn. De voorzitter van „Jong Holten", de heer J. H. Veneklaas Slots, dankte de sprekers voor de aange boden huldeblijken en de uitgesproken felicitaties. Er volgde daarna een prachtige avond met de uitvoering, gegeven door de Diepenheimse Toneel vereniging „Ons Genoegen", die een toneelspel voor het voetlicht bracht van Tom Dekker „Onder de klapper", dat ons in zes taferelen verplaatste bij de jongens in Indonesië en dat met intense belangstel ling door de overvolle zaal werd gevolgd. Men kon soms een speld horen vallen, zo was ieder in de greep gevangen van het gebeuren op het toneel en ieder was gefascineerd door de taferelen, waarvan men wanen kon, dat zij zich in de tropen afspeelden. Het spel van alle medewerkenden was subliem, het gaf blijk van een grote routine en van een zich inleven in de te vertolken rollen. In het bijzonder mag genoemd worden de vertolking door de heer J. C. van de Berg van de rol van dokter van Meel, militair arts, van Mevr. ter Beelc-Schoman als Myra Tops, zijn assistente, en van de heer L. H. Telman als de soldaat Bart de Hoog, „De Rooie". En de 10-jarige Henkie Dollekamp als Okki, het inlands jongetje, had terstond aller harten veroverd. Ook de grimering van de heer de Nooy was prima ver zorgd. Aan het begin van de avond had de heer J. H. Veneklaas Slots de aanwezigen en speciaal de tal rijke genodigden welkom geheten. Hij liet in een breed opgezet overzicht het bestaan van „Jong Hol ten" de revue passeren, waarbij in het bijzonder aan dacht werd besteed aan haar oprichting en aan Het werk, dat vooral gedurende de laatste 15 jaar werd verricht. Het was wel een zeer uitgebreid terrein, dat de vereniging bestreek. Van snoeilessen tot een cursus in burgerlijk recht, van proefvelden en ge- wassenkeuringen tot de opvoering van toneelstuk ken en spelen, boerendansen en het maken van ex cursies, alles tot betere ontwikkeling van de jonge boer, om daarmede tevens de strijd te kunnen aan binden voor een beter bestaan. Gezamenlijk zong men ook het B.O.O.-bondslied. Er werd de aanwezigen een kop chocolade aangebo den en aan het lid Gerrit Kers, die in het sanatorium te Hellendoorn wordt verpleegd, werd een der mooie bloemenmanden toegezonden. Ook Zaterdagavond had de uitvoering veel belang stelling en hebben velen genoten van een mooie avond. Beide avonden werd er nog een tijdje prettig ge danst op de muzikale begeleiding van het Goorse Strijkje. Na de landbouwdag en de bondslanddag, de D.O. L.T.O.D., kan „Jong Holten" met deze jubileum-uit voeringen op een geslaagde herdenking van haar zilveren feest terugzien. AGENDA Zaterdag 14 Jan.Feestavond Holtense Bestuurders- bond, zaal Vosman, 7.30 uur. Woensdag 18 Jan.Buurtfeest ver. Bargschild, Ami- citia. Donderdag 19 Jan.: Bethanië, Dijkerhoek. Gecomb. vergadering M.V. en J.V., 7.30 uur. Spreker: de heer Jansen Klomp. EEN TRAGISCH ONGEVAL. De vorige week Zaterdag, des morgens omstreeks 9 uur, had op het fabrieksterrein van de Fa. Gebr. Wansink een tragisch ongeluk plaats, doordat de vrouw van de heer G. J. Krieger, die de asbak wilde uitbrengen, onder de vrachtauto kwam, die door de chauffeur M. S. juist achteruitgereden werd. Blijk baar wilde zij nog achter de reeds in beweging zijnde .uto langs lopen en werd zij geraakt, waardoor zij onder de wagen kwam. Toen men bemerkte, dat er wat gebeurde, was het reeds te laat. Dokter Nagel hout, die in allerijl ontboden werd, kon slechts de dood constateren. Woensdagmiddag is vrouw Krieger onder grote belangstelling ten grave gedragen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit Jan, zv. J. H. Schooien en A. G. Dikkeboer. Jan Albert, zv. G. van den Bos en J. Nrjenhuis. Overleden: Egbertdina Boode, 71 jr., echtgenote van G. J. Krieger. Hoort gij die stemme, roepend uit de verte, smekend om redding, 't Is de stem der smarte, 't Klinkt als een angstkreet, Afgeperst aan 't harte, Biddend en klagend. In de Ned. Herv. Kerk (het plaatselijk Suriname- comité had goed gezien, dat „Irene" te klein was) sprak Donderdagavond de Surinaamse negerpredi kant Ds G. Polanen. Ds R. A. Hoogkamp, Geref. predikant, opende deze bijeenkomst met gebed, nadat gezongen was Psalm 138 1 en 4, en las daarna het laatste gedeelte van Joh. 4. Ds Hoogkamp sprak vervolgens een kort woord van welkom tot de vele aanwezigen, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot Ds Polanen. VERHUIZINGEN. Ingekomen: J. M. C. van Ingen, echtgenote van Kooimen, van Eist. KERKELIJKE VERKIEZING. Daar de heer D. Tempelman zijn benoeming niet aannam, is in zijn plaats gekozen tot notabel in de Ned. Herv. Kerk de heer W. Oosterkamp. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Knipscheer en 7 uur Ds Los van Deventer. Dijkerhoek. 10 uur de heer Wortman, hulppred. In alle diensten collecte voor de Inw. Zending. Geref. Kerk. 10 uur (Bed. H. Av.) en 2.30 uur (Bed. H. Av. en Dankz.) Ds Hoogkamp. PROTESTANTSE KLEUTERSCHOOL. Het bestuur van de Protestantse Kleuterschool ver boekt ons opname van het volgende: Als hoofd van voornoemde school is door het be stuur benoemd mej. T. Ploeg, die voordien de leiding had in Irene, doch nu de kinderen in één school samen komen, heeft zij de leiding in handen gekregen. Zij geniet het volle vertrouwen van het gehele bestuur. Wat velen in onze gemeente gezegd of gedacht heb ben, n.l. dit: het komt nooit voor elkaar met onze kleuters, is geschied. Wij als bestuur zijn hier dank baar voor, zodat wij in vertrouwen verder gaan op deze weg, wetende, dat God ons leidt in deze zo moeilijke weg. Plem zij daarvoor de dank. Ouders, blijft ons steunen met al wat in U is; onze kinderen zijn er ons later dankbaar voor. Daarom moedig voorwaarts. Er zijn nog moeilijkheden, doch deze zijn er om overwonnen te worden. Het Bestuur. WERKTUIGENCURSUS. Dinsdagmiddag' werd in de O.L. Dorpsschool de werktuigencursus geopend, welke uitgaat van de afd. Jong Holten B.O.O. en de Chr. Jonge Boeren Organi satie. Burgemeester Enklaar sprak bij deze gelegen- heid een kort woord, waarin hij wees op de goede samenwerking tussen de beide Jongerenorganisaties. Spr. hoopte, dat deze landbouw-werktuigencursus in de praktijk rijke vruchten mag afwerpen en wenste de leraar, de heer Sanderman uit Markelo, succes. VERGADERING C.J.B.T.O. De leden van de afdeling Holten van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersorganisatie vergaderden Maan dagavond onder presidium van de heer W. Aanstoot, die na gebruikelijke opening een kort woord van welkom sprak en tevens de hoop uitsprak, dat 1950 een gezegend jaar mocht worden. Na afhandeling van enige ingekomen stukken hield de heer W. Aanstoot éen inleiding over het onderwerp „Verschillen tussen landbouw en industrie". Op dit onderwerp volgde een geanimeerde bespreking. Inplaats van de heer Joh. Landeweerd werd als be stuurslid gekozen de heer J. W. Stam Hzn. De voor zitter sprak hartelijke woorden van dank tot de heer Landeweerd, die veel voor de afdeling deed, waarna de heer Landeweerd deze vergadering met dank gebed sloot. LOOP DER BEVOLKING OVER 1949. Het zielental der gemeente Holten is precies het zelfde gebleven in het afgelopen jaar, d.w.z. het aantal zielen, n.l. 5122. De samenstelling is echter veranderd, deze bedroeg op 1 Januari 1949 2594 mannen en 2528 vrouwen en op 31 December j.l. was dit 2608 mannen en 2514 vrouwen. De vermeerdering door vestiging bedroeg 55 m. en 44 vr. is 99 en door geboorte 50 m. en 56 vr. is 106; totale vermeerdering 205. De vermindering bedroeg door vertrek 66 m. en 87 vr. is 153 en door overlijden 25 m. en 27 vr. is 52; totale vermindering 205. Het aantal zielen bleef derhalve 5122. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 40; 't aantal levenloos aangegeven kinderen 2. BEEN GEBROKEN. Toen de heer G. J. Bouwhuis, gemeente-ontvanger, alhier Woensdagavond op weg naar huis was, kwam hij na het passeren van de viaduct in aanraking met de aldaar gelegde verkeersleider (trottoirband), waar door hij met zijn fiets kwam te vallen en zich ernstig bezeerde. Bij het onderzoek in het ziekenhuis bleek het rechterbeen op twee plaatsen te zijn gebroken, zo dat hij geruime tijd rust zal moeten houden. Zijn func ties worden momenteel waargenomen door zijn broer, de heer H. J. Bouwhuis, alhier. Ds Polanen, hierna het woord verkrijgende, sprak over de grote en ontzettende nood, waarin een ge deelte van dit volk, n.l. 220.000 bosnegers verkeren. Spr. schetste achtereenvolgens de geestelijke, stof felijke en lichamelijke nood van dit volksdeel van Suriname en deed een hartstochtelijk beroep op Christelijk Nederland om te helpen, deze noden te helpen lenigen. Geestelijk hebben wij onder de bosnegers de strijd te voeren tegen de afgoderij en tovenaars. Tegen de priesters van de afgod Grantatta. De lichamelijke nood, waarin dit Surinaamse volksdeel verkeerd, is onbeschrijfelijk. In een gebied, hetwelk 3y2 x zo groot is als Nederland, geen dokter, geen ziekenhuis of verpleegster. 60 van de kinde ren, die geboren worden, sterven binnen een jaar. Het „moordende" klimaat eist per jaar duizenden doden. Tenslotte deed Ds Polanen een beroep op de aan wezigen om te offeren. „Het Zendingsbureau in Ne derland heeft de maandelijkse bijdrage verlaagd en de salarissen van de zendingsarbeiders in Suriname met 20 verlaagd. Het werk het zegenrijke werk onder de Bosnegers mag niet stagneren en Chris telijk Nederland moet deze zwarte broeders en zus ters helpen, die wonen in dit stukje Nederland in Zuid-Amerika. Ds Polanen besloot zijn met stille aandacht ge volgde toespraak met het verzoek hem en zijn moei lijke werk dagelijks te willen gedenken in het gebed. Na een kort slotwoord sloot Ds M. J. W. Knip scheer deze avond met dank aan God. De collecte, die deze avond werd gehouden, bracht 419.op, terwijl de verkoop van boeken, lepeltjes enz. 171.opleverde. Deurcollecte 31.Chris telijke en O.L. Dorpsschool 51, Zendingscommissie 50.en Herv. M.V. 20. Totaal kon aan Ds Polanen worden afgedragen het mooie bedrag van 742.J. W. OPENING AUTOBUS-STATION. Het nieuwe autobus-station van de O.A.D. zal a.s. Vrijdagmiddag officieel in gebruik genomen worden. De officiële ingebruikneming zal geschieden door de Commissaris der Koningin in deze provincie, Ridder J. B. de van der Schueren. RINGVERGADERING. Het was voor de leden van de Ring van de C.J.M.V. een teleurstelling, toen een half uur voor de aanvang van de vergadering de heer Vlot een telegram stuur de met het bericht, dat hij verhindrd was. Het bestuur zat er mee, doch heeft zich er moedig door geslagen. Eerst werden verschillende organisa torische aangelegenheden geregeld en mededeling ge daan van plannen voor de volgende vergadering. Tot slot werd een praatkring gehouden, waarin gesproken werd over: Is emigratie noodzakelijk? De antwoorden liepen niet zo erg uiteen en men was van mening, als 't kan emigreren, tenminste als de persoon in kwestie er geschikt voor is. Het was bijna 11 uur, toen de heer Schurink uit Bathmen de vergadering met dankzegging sloot.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1