•PLAATSELIJK De VERDEDIGING J van West-Europa. Burgers kleden Militairen. Militaire Vorderingen. Ifo. 1. Jaargang 2 ZATERDAG 7 JANUARI 1950 Verschijnt elke Zaterdag abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5J/8S - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. (a contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 Pci De verdedigingsplannen voor West-Europa r. jverkeren momenteel in een zekere impasse. -JZowel Frankrijk als Engeland zijn nog sterk n- gekant tegen het opnieuw vormen van een Duits leger en zouden het liefst zien, dat er .iejvoorlopig voldoende Amerikaanse bezettings troepen in Duitsland bleven om in geval van nuood aan de verdediging van West-Europa mee te helpen. De Amerikanen voelen begrijpelijker- wijs voor deze dure oplossing niet veel en zijn Mjdus van oordeel, dat Duitsland weer een zekere Jegerkem toegestaan moet worden, welke in de West-Europese verdedigngsplannen kan wor den ingeschakeld. De situatie is dus nu, dat tussen het te ver- jdedigen zeer smalle strookje van West-Europa en de ontzaglijke Oost-Europese gebieden een Ifvacuum op militair gebied bestaat. Zowel Duits- - ilaud en Oostenrijk bezitten geen leger en Zwit serland wenst ook nu neutraal te blijven. Dat betekent dus een wel erg zwak en gevaarlijk centrum, terwijl ook het noordelijk gedeelte .van Europa geen sterke beschutting geeft, waar Finland min of meer aan Russische banden ligt n en Zweden ook neutraal wenst te blijven en bui ten elk verdedigingspact. Beschouwen wij deze situatie, dan zal ieder [ervan overtuigd zijn, dat in de gegeven omstan digheden de West-Europese defensie nog wel [uiterst zwak is tegenover de zeer grote militaire [macht, welke door Rusland en zijn satellieten lw|onder de wapenen wordt gehouden. En wil hiertegen met nog enige kans op succes een bol werk gevormd worden, dan zal inschakeling daarbij van een Duitse en eventueel Oostenrijkse renlmilitaire bijdrage niet achterwege kunnen blij ven. Zo liggen de feiten en we hebben bier zowel Jals in Engeland en Frankrijk te kiezen tussen 'ons sentiment en ons verstand. Ons sentiment, dat een wederopleving van het Duitse milita- risme verafschuwt, en ons verstand dat zegt ^^deze hoeksteen voor de Europese defensie niet te kunnen missen. En wederom dwingt een oplossing, voor - dit [dilemma in de richting van volledige West- iEuropese samenwerking. Wanneer deze op alle ibelangrijke punten tot stand komt, waarbij dus van vele souvereine rechten wordt afstand ge daan, dan zal het ook mogelijk zijn een West- jEuropees leger op te bouwen, waarvoor elk land 'n gespecialiseerd onderdeel levert, welke onder- R[delen met elkaar pas een compleet uitgerust 'leger vormen. Zo zal het ene land b.v. voor- namelijk de infanterie, een ander de artillerie, een derde de tankcorpsen, en een vierde voor namelijk de luchtmacht opleiden en voor het gezamenlijke leger afstaan. Een specialisatie dus, wat de kracht van het betreffende wapen slechts ten goede kan komen. Daarnaast steeds terugkerende gezamenlijke oefeningen, waardoor het gevoel van verbonden heid zal worden bevorderd. Zo zou één geza menlijk leger in waarlijk Europese geest tot stand kunnen komen. Dit lijkt ons, al zullen er vele moeilijkheden voor zijn te overwinnen, de aan- len! gewezen en enig mogelijke weg voor een effec- A/jtieve verdediging van West-Europa. Dat over deze materie thans zoveel gesproken ;en geschreven wordt, wil niet zeggen, dat een oorlog met Rusland zal uitbreken, nog minder dat deze als het ware voor de deur staat. Maar t voorzorg is beter dan nazorg, dat hebben de jaren vóór de tweede wereldoorlog ons wel geleerd en deze les wordt gelukkig ter harte genomen. Het Westen wil zich niet een tweede maal uit nood laten afpersen, maar eventueel in staat zijn ook een vuist te ballen. Dat is tegenover een dictatoriaal geregeerde staat altijd noodzakelijk, omdat het daar niet het volk is dat de daden der regering bepaalt of beïnvloedt, maar alleen de machthebbers er zelf uitmaken wat er zal geschieden. Een ge sloten front daartegenover kan op deze macht hebbers een kalmerende invloed hebben en voor lopig mogen we vertrouwen, dat dit ook het geval zal zijn. H. van Wier mes kerken. AN 0a. HOLTEN. NOG GOED AFGELOPEN. De toestand van de 9-jarige Jantje ten Velde, jgjdie juist voor Oudejaarsdag, bij het afsteken van vuurwerk ernstig aan een zijner ogen werd I gewond en onmiddellijk naar het ziekenhuis in Deventer moest worden overgebracht, is flink vooruitgaande. Zoals de toestand zich laat aan zien is het oog behouden gebleven, al werd het zeer ernstig gekwetst. Als een ernstige waarschuwing tegen het on verantwoordelijk afsteken van vuurwerk kan er nog op gewezen worden, dat in het zieken- ie(j| huis nog twee jongens van zijn leeftijd waren opgenomen met verwondingen aan de ogen door Yuurwerk. De Gemeente-bode G. H. Mehenkamp werd van alle zijden gehuldigd. De gehele gemeente heeft 2 Januari, de dag, waarop hij 40 jaar in dienst was, voor onze gemeente-bode en waagmeester G. H. Meken- kamp tot een onvergetelijke dag gemaakt. Toen de jubilaris met zijn gezin omstreeks half vier op het gemeentehuis arriveerde, waar nu eens niet d o o r hem, maar voor hem de loper was uitgelegd, werd hij in de burgemees terskamer allereerst gecomplimenteerd door no taris Teeselink, die wegens zijn hoge ouder dom niet naar boven kon gaan, en werd hij vervolgens in de versierde raadszaal, waar de voltallige raad, het gehele gemeentepersoneej ien huldigingscomité aanwezig waren, door de burgemeester toegesproken Mr Enklaar complimenteerde de jubilaris na mens de gemeenteraad en het dagelijks bestuur der gemeente, en wees er op, dat hij zijn ver dienste het best kon karakteriseren met het woord „hulpvaardigheid". Uw superieuren hebt gij 40 jaren met onnavolgbare toewijding gediend, aldus spr., niet alleen hun wensen voldoend, maar ze zelfs voorkomend. Horatius zegt er gens: „Exegi monimentum aere perennius" (Ik heb een monument opgericht, duurzamer dan metaal). Welnu, van de jubilaris kan dat even zeer worden gezegd. De burgemeester wees er op hoe wijlen zijn voorganger, Baron van der Borch van Verwolde, dien gij zolang hebt gediend, zeer gaarne van zijn warme gevoelens jegens U had willen blijk geven. Mevr. Van der Borch heeft dan ook van ganser harte aan de voorbereiding van deze huldiging medegewerkt. Het is mij een voorrecht U mede te delen, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft U de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons te verlenen, welke versierselen de burgemeester de jubilaris op de borst speldde. Hij bood hem namens de gemeente een enve loppe met inhoud aan en een prachtige nieuwe fiets namens raad en personeel der gemeente. Vóórts ontving de echtgenote van de heer Me- kenkamp een vergrote foto, van welke even eens een exemplaar in de bode-kamer zal wor den opgehangen. Wethouder Veneklaas Slots sprak vervol gens een kort woord en wees er op, dat de jubi laris tal van ambtenaren gedurende veertig jaar trouw gediend heeft. Hij wenste hem nog vele gelukkige jaren toe. De secretaris, de heer A. J. Goldstein, die Mekenkamp 40 jaren heeft meegemaakt, wees er op hoe de jubilaris gedurende die 40 jaren een schakel is geweest tussen publiek en over heid. Hij heeft Holten zien opkomen en zien groeien en heeft door zijn representatief karak ter decorum gegeven aan het gemeentehuis. Hij dankte hem mede namens de ambtenaren en onderwijzers voor het vele, dat hij in al die jaren gedaan heeft. Wethouder Teeselink sloot zich in zijn ge lukwensen bij de- vorige sprekers aan, evenals het oudste raadslid, de heer H. J. Wansink, die Mekenkamp noemde de rechte man op de rechte plaats. Wij zijn met hem wel zeer verwend. Nadat de ere-wijn was rondgediend, sprak tenslotte nog met een kort woord als collega ambtenaar de heer Beijers, die er op wees, hoe de bode, evenals de kamerbewaarder bij de minister, de best ingewijde is op het gemeente huis. Hij dankte hem voor de vele kleine per soonlijke diensten, die hij allen bewees. Bij de receptie in hotel Vosman, die hierna plaats vond, kwamen velen de jubilaris de hand drukken en ook hier werden nog vele harte lijke woorden gesproken en cadeaux overhan digd. Als voorzitter van het huldigingscomité bood Mr Enklaar de jubilaris hier, mede uit naam van het huldigingscomité, dat voorts bestond uit 'mevr. Van der Borch van Verwolde en de heren notaris Teeselink, A. J. Goldstein, Piet Muller, M. Heijenk en G. S. E. Vegter, een prachtige massieve stoel en een vloerkleed aan. De heer G. J. Aaftink sprak hier namens de Oranjestraat in het dialect tot Binnenjans Ger hard, zoals de jubilaris wordt genoemd, en wees op zijn grote plichtsbetrachting. Door de buren werden hem bij monde van de heer H. J. Bouwhuis met een toepasselijk woord een mooie lamp en een theeservies aan geboden en de heer Piet Muller sprak namens de varkenskooplui een woord van dank voor de wijze waarop de heer Mekenkamp de koop lui als waagmeester steeds is tegemoetgetreden. Of het nu 's morgens 4 uur was of 's avonds 10 uur, Mekenkamp stond altijd klaar. De heer D. B. Nijland wees er op, dat hij Mekenkamp gedurende zijn 12-jarig wethou derschap heeft leren kennen als een man, die werkte in de wijngaard. Er is een spreekwijze, die zegt, dat het moeilijk is, het een ieder naar de zin te doen, maar een andere spreekwijze zegt: Uw bescheidenheid zij allen tot een voor beeld. Dit is het geweest, wat Mekenkamp bij allen gewild heeft gemaakt. Tenslotte sprak de heer G. S. E. Vegter, dir. van het Keurings-, Waag- en Slachthuisbedrijf der gemeente, die de jubilaris prees als een veelzijdig man, die zich schikte naar de wen sen van hen die hij dienen wilde. Spr. dankte hem voor de ijver en toewijding, waarmede hij ook het waagmeesterschap heeft vervuld. In zijn dankwoord haalde Mekenkamp oude herinneringen op en wees hij er op, dat vele superieuren hem steeds tot een grote steun zijn 'geweest. Hij had ook de tegenwoordige burgemeester nog gaarne enkele jaren willen dienen, maar nu de wet dat niet toelaat, heeft hij er vrede mee de dienst te verlaten. Tijdens de receptie bracht de muziekvereni ging H.M.V. de jubilaris een serenade en klon ken de tonen van het „Lang zal hij leven" door de feestzaal. Het leven van alle dag heeft zijn gang weer hernomen en de jubilaris blijft, totdat bin nenkort zijn opvolger in functie treedt. UITBREIDING KAASFABRIEK. Bij de in het. Stationskoffiehuis van de heer M. Kalf sterman door de architecten L. C. v. d. Bovenkamp en v. Guilik gehouden aanbesteding voor de uitbreiding van de kaasfabriek van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" werd j.l. Woensdag als volgt ingeschreven: Perc. I, de massa, met uitzondering van het schilderwerk B. J. Klein Zandvoort, Markelo A. J. Haijker, Goor J. Mensink, Rijssen E. Achterkamp en Dollekamp G. J. Marsman, Vroomshoop W. J. Ekkelenkamp, Vroomshoop De Blauw en Folkert, Vriezenveen H. G. Jansen en Klein Velderman G. Koenderink, Enter Gebr. ten Brinke, Enter A. Vukkink H. Schipper, Almelo H. Mensink, Almelo Fa. H. Koopman en Zn. De begroting was f29.750. Perc. II, het schilderwerk: Fa. A. Schipper G. J. Gervedink Nijhuis 'Cn Zn. Gebr. Maats De begroting was f495. Het werk is aan de laagste inschrijvers op gedragen. 44.903 43.550 38.600 38.200 32.940 32.900 32.375 30.734 30.580 30.577 30.389 29.900 29.500 26.869 767 409 361 DAAR ZAT NOG KRACHT ACHTER. Eén alhier aangetroffen granaat, een z.g.n. 90-ponder, werd Woensdag door de Mijnoprui- mingsdienst in de Holterberg onschadelijk ge maakt door hem te laten springen. De explosie had nog zo'n kracht, dat de fiets van de arbeider Bekkernens, die een heel eind verder stond, door een grote scherf werd ge troffen en vernield. Het rijk zal nu wel voor een andere fiets moeten zorgen. De Band Nederland-Indonesië, afd. Holten,, verzoekt ons opname van het volgende: Onze militairen in Indonesië hebben gebrek aan wollen sokken in de maat 42 tot 45. De bevoegde instanties blijken niet in staat te zijn deze voorraad aan te vullen. Nog nooit is er tevergeefs een beroep gedaan op onze Nederlandse vrouwen, als het er om ging de soldaten te helpen. Welke dames willen één of meer paren GRIJZE WOLLEN SOKKEN breien? U kunt ze ook kopen, als U niet breien kunt. Op spoed wordt aangedrongen. Kunt U ons helpen vóór 25 Januari a.s.? De sokken kunnen worden ingeleverd bij de Band Nederland-Indonesië, secretariaat afdeling Holten: mevr. H. J. Bal-Keiler. AGENDA Donderdag 12 Jan.: Zendingsavond in Irene, om 7.30 uur. Spreker Ds Polanen. Donderdag 12 Jan.: Oprichtingsvergadering van een Wielerclub, Café G. Vruggink, om 8 uur. Donderdag 12 Jan.: Ringvergadering C.J.M.V., 8 uur, gymnastieklokaal O.L. Dorpsschool. Spreker de heer Vlot van Hilversum over: „Sport en Spel". Zaterdag 14 Jan.: Feestavond Bestuurdersbond, zaal Vosman, 7.30 uur. Donderdag 19 Jan.: „Bethanië", Dijkerhoek, ge combineerde vergadering M.V. en J.V., 7.30 u- Spreker de heer Jansen Klomp. Onderwerp: „Christen in ons dagelijks leven". BURGERLIJKE STAND. Gebonen: Jan Albert, zv. G. H. Wittenberg en G. J. Nekkers. Ferdinand, zv. J. H- de Groot en 'J. Oosterkamp. Ondertrouwd: H. Stoevenbelt en H. Luggen- horst. J. Assink en J. H. van der Pluijm. Overleden: Hermina Tukkers, 72 jr., ecntg. van J. H. Bolink. VERHUISD. Vertrokken: J. P. Bos naar Wildervank.— A. J. Arink en echtgenote naar Gouda. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds v. d Marei van Wezepe en 7 uur Ds Knipscheer. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Genef. Kerk. 10 en 2.30 uur Ds Brinkman van Rijssen. (In beide diensten extra-collecte voor de door de scheuring getroffen kerken.) SLACHTINGEN EN WEGINGEN IN 1949. Gedurende het 4e kwartaal van 1949 werden in het gemeentelijk abattoir geslacht: 20550 in het gemeentelijk abattoir geslacht: 2050 runderen, 28 kalveren, 13 nuchtere kalveren en 666 varkens. Het aantal huisslachtingen be droeg over dat tijdvak 61 runderen, 15 pinken, 126 varkens, 7 schapen en 1 geit. Over het gehele jaar bedroeg het aantal slach tingen in het abattoir: 1 paard, 4824 runderen, 89 kalveren, 4319 nuchtere kalveren, 3064 var kens en 2 schapen. Het aantal huisslachtingen bedroeg over het afgelopen jaar 61 runderen, 15 pinken, 613 varkens, 7 schapen en 1 geit. Gedurende 1949 werden in het gemeentelijk waaggebouw gewogen 10341 varkens en andere dieren. OPRICHTING WIELERCLUB. Bij verschillende gelegenheden is gebleken, dat er hier voornamelijk onder de jongelui be langstelling bestaat voor de wielersport. In verband hiermede ligt het in het voor nemen om te komen tot het oprichten van een wielerclub, waarvoor een vergadering zal wor den gehouden op Donderdag 12 Januari a.s. in het café van de heer G. Vruggink, 's av. 8 uur. Aangezien de Volksfeestcommissie, de Motor club en wellicht andere verenigingen reeds meer dere malen belangstelling aan de dag gelegd hebben voor deze sport, stellen de initiatief nemers er prijs op, dat ook enkele leden dd^er verenigingen hun medewerking verlenen aan deze oprichting. BOERDERIJ AANBESTEED. Eind December werd door de architect L. C. van de Bovenkamp alhier aanbesteed 't bouwen van oen boerderij voor rekening van de heer G. H. Oosterveld, N 100. Ingeschreven werd als volgt: Perc. 1, massa, zonder schilderwerk: G. J. van den Bos 28.339. J. Mensink, Rijssen 25.500 Fa. Haijker, Goor 25.490 G. Koenderink, Enter 25.368 B. J. Klein Zandvoort, Markelo 25.282 A. Vukkink Zn., 24.904 B. J. Roosdom, Markelo 24.716 E. Achterkamp en M. Dollekamp 24.416 Pe rc2schild erwerk A. Schipper Zn. 1270 W. Koopman 1260 Gebr. Maats 1225 J. G. Altena, Deventer 1125 De gunning werd overeenkomstig het bestek in beraad gehouden. JAARVERGADERING C.J.M.V. De C.J.M.V. kwam dezer dagen in een leden vergadering bijeen onder leiding van de heer A. Westerik. Na de gebruikelijke opening werd samen het Bijbelgedeelte besproken, waarna in de pauze chocolade werd getracteerd. Na de hervatting der vergadering werden de jaarverslagen vastgesteld. Het aantal leden be draagt 47, hetgeen iets minder is dan het vorige jaar. De reden hiervan moet gezocht worden in de militaire dienst en studie. De zes onder afdelingen maken het alle goed, al zal voort^ durend aandacht vooral aan het jongenswerk hoog nodig zijn. De financiële toestand der vereniging is goed. De uitgaven bedroegen f 2129.11 en de inkomsten E 2286.91, zodat er een klein batig saldo was. De aftredende bestuurselden werden vervol gens alle herkozen, n.l. de heren G. Steunen berg, 2e voorzitter; J. W. Wesseldijk, secre taris; Jon. Meerman, penningmeester; en F. J. Pasop, bibliothecaris. Op de jaarlijkse uitvoering op Biddag zal op gevoerd worden: „Zo Waarlijk helpe mij". Nadat de voorzitter allen had opgewekt om trouw de wekelijkse samenkomst te bezoeken, sloot de heer E. Krikkink de vergadering met •dankzegging. i FEESTAVOND BESTUURDERSBOND. De Holtense Bestuurdersbond houdt zijn jaarlijkse feestavond voor de leden van de bij het N.V.V. aangesloten plaatselijke afdelingen op Zaterdag 14 Januari a.s., des avonds 7.30 h. in de feestzaal van hotel Vosman. Spreker is de heer Jo Witteveen, terwijl als humorist zal optreden de heer Henk Beerlage uit Enschede. Zoals gewoonlijk hebben de leden met hun echtgenoten of verloofden vrije toegang. De avond wordt besloten met een dansje. Met ingang van 1 Januari 1950 is het Centraal Bureau Vergoeding Militaire Vorderingen opge heven. Eventuele correspondentie, betrekking hebbende op zaken, welke tot dusverre door dat bureau werden behandeld, moeten thans worden geadresseerd aan Commissariaat voor Oorlogsschade, Afdeling Algemene Zaken, Bureau Militaire Vorderingen, Stadhouderslaan 130, 's Gravenhage. Daar de termijn voor het aanvragen om ver goeding reeds lang is gesloten, kunnen geen nieuwe aanvragen meer worden ingediend; het bovenstaande heeft dus alleen betrekking op correspondentie over reeds ingediende, doch nog niet afgehandelde aanvragen.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1