Vekaansie Vet'joar met de vekaansie, was't wier wat aans as aans. Dat is juus zo mooi, der is aaijt wal wat, dat de boele niej maakt. Al goaij ook joar oet nor't zelfde huusken of laand of plaase. Ten eessen het wear, man oh man wat kan dat verskiln. In weazen is't net aas met de leu, iej verkiekt'er er oew op. Het kan mooi liekn en op ne donderbuije oetdraaijn. Viej zeent disse keer, vuurspoodeg op Fraankriek an e jag. In Nijmegen oawer de brugge hen, köm deral iets in oew, van doar achter, gens op an. Het reup as't woare, komt hier hen dan zeijt good hebn. „Maastricht leut oons zinn ooln riekdom zeen. Belgieje gaf oons het geveul dawwe oartjes opskeutn. Langs de weage volop van den gain broam. Viej hebt vaake zeg: mujs doar zeen; en doar dan". En zo gunge viej langs völle moois op oons afgesprökn adres an. Dat lea wal in nen weeln achterhook, mer das juus mooi. Noa völle gezeuk kömme viej ann ne heele oole hoarboarge. Roondumme oole skuurn, een betjen henn, n'poar sikke en veerder op ne looze, bassent vol skeupe. Toeuw biej de stoepe kömn leupn der een spil zwatte katn weg. Eène van oons zea nog: at dat mer good aflöp hier.' Met köm der n'sloonseg vrouwmeanske nor boetn en V. nen hoond. Iej kon zeen dawwe eur wat oawerkömn. Viej harn geluk, want doarumme zat'oons boetn an ne toafel met twee soortn draank um oons met te vermaakn. Duur't woarme weer hawwe dat gaauw achter de kneupe. t'Meanske har dat hekelen en maakn oons duudelek, dawwe mer's ees een eanken mossen waandeln. Viej keekn mekoarf an en begreepn wal dat ze n'kroam nog lange neet trechte har vuur ons. Mer ze deè eur beste, want ze brach oons an t'verstaand, dawwe mer achter den hoond an mossen loopn. Den hoond kreeg een plezeereg klapken en n'poar weure too e zeg en doar gungt hen heur! Aanderhalf uur hewwe achter dat deer an e lop. Ieder bod woggen ne oons awwe duur struuke hen mossen of oawer aakelege smalle padjes. Het is neet te geleuwn, mer toene wier op de weg was, steun dat deer efkes te woggen. Het lèek ter op, date zegn wol, ziej der ailemoale?? Hee verleut oons zoonder blaffen en gung op thoes an. Later wör oons e zeg, dat dat non nen eggen skoaphoond was. Bea Bea dacht'ik biej miejzelf. En zo leu, wok mer zegn. Elke vekaansie hef wal wier wat aans. Wee't neet gleuwt, mut mer nor Fraankriek hen goan, Nor de hoarboarge met de zeuwn zwatte katn' Riessen, 28 Nevember 1980. 13

Het Anker | 1980 | | pagina 15