Herinnert u zich nog de moeilijke opgave uit het Kerstnummer van 1976, van die kapitein en zijn schip? De inzender, de heer B., gaf hiervoor een algebraische oplossing die velen van onze lezers wel niet helemaal begrepen zullen hebben Het kan echter ook eenvoudiger! Hoe was ook al weer het probleem? Een kapitein en zijn schip zijn samen 56 jaar oud. De kapitein is nu tweemaal zo oud als het schip was, toen de kapitein zo oud was als het schip nu is. We hebben dus 2 situaties: 1die van nu: we noemen de leeftijd van de kapitein KI en die van het schip SI, 2. die van een aantal jaren geleden: leeftijd van de kapitein K2 en van het schip S2. In tekening gebracht: Het tijdverschil V tussen KI en SI is natuurlijk gelijk aan K2 - S2. Gegeven is dat KI 2 x S2, dus moet S2 2 x V zijn. We zien in de tekening dat KI 4 x V en SI 3 x V De leeftijden van kapitein en schip nu verhou den zich dus als 4 3. Dus is de kapitein 4/7 van 56 jaar oud 32 jaar en het schip 3/7 van 56 24 jaar. De puzzel uit het Kerstnummer van 1977 heeft 8 inzendingen opgeleverd waarvan 2 die niet 100% juist waren. Bij loting kwamen uit de bus: J. Steenbergen - Keurtafel Geurne W. Baan - Welleweg 14 M. Averesch - Weverij Geurne G. Kreijkes - Hagslagen 21 S. G. Harmsen - Nijverdal De oplossing luidde: „Een zilveren hamer breekt een deur van ijzer". De puzzel voor de jeugd werd door 7 kinderen opgelost. Zij kunnen allen een prijsje afhalen bij de personeelsafdeling. De namen luiden: Wim Averesch Jeanette ten Bolscher Alex Fidom Jan L. Harmsen Arjan en Gerard Pijffers - Wilma Rolleman Piet Heinstr. 8 Rijssen Jan Steenstr. 24 Nijverdal Piet Heinstr. 19 Rijssen De juiste oplossing was: „Een huis vol kinderen is een korf vol eieren 16 i. KI 2- L S2 J K2

Het Anker | 1978 | | pagina 18