Overmoedig door glaasje-op Veilig Verkeer Nederland wijst er tijdens zijn alcohol-voorlichtingsaktie „Wie rijdt er van avond?" nog eens op, wat de gevolgen zijn van alcohol. Men ziet minder van wat er links en rechts in het verkeer gebeurt. Men reageert trager. Men is minder goed in staat afstanden en snelheden te schatten. Men kan minder goed beoordelen wat wel en wat niet kan. Men wordt overmoedig en is geneigd meer risico's te nemen. MAAT HOUDEN Volgens de wet is de bestuurder bij een bloed- alcoholgehalte hoger dan een half promille altijd strafbaar. In de regel wordt de half-promillegrens niet bereikt als men zich kan beperken tot één glas per uur met een maximum van vier glazen, en men bovendien altijd minstens een half uur wacht na het laatste glas voordat men aan het verkeer gaat deelnemen. Bedenk dat alcohol slecht kan vallen bij gebruik van bepaalde medicijnen, bij ver moeidheid en spanning, bij een lege maag. Er is weinig verschil in de hoeveelheid alcohol per consumptie. In een glas bier zit evenveel alcohol als in een glaasje jenever of 'n long drink. De effecten zijn vrijwel hetzelfde. ADVIEZEN Spreek van tevoren af wie er zal gaan rijden. Zorg als gastheer of gastvrouw ook voor alcoholvrije dranken. Noteer het telefoonnummer van de plaatse lijke taxicentrale. Medicijnen en alcohol gaan vaak slecht samen. Vraag hierover advies aan huisarts of apotheker. De ontnuchterende werking van koffie is slechts schijn. Er zijn geen middeltjes bekend die het bloed-alcoholgehalte kunnen verlagen of de uitslag van de blaastest van de bestuurder kunnen beïnvloeden. 15

Het Anker | 1978 | | pagina 17