De donkere dogen voor Ker/tmi/ In alle geledingen van het bedrijfsleven maken de boekhouders zich momenteel op om in de startblokken plaats te nemen voor de jaarlijkse afsluiting van hun werkzaamheden: zij gaan de balans opmaken. Opnieuw zal dat voor hen die in de textiel werkzaam zijn een weinig dankbare taak zijn. De nieuwsmedia hebben daarover in de loop van 1977 en vooral in de afgelopen weken duidelijke taal gesproken. In de katoen, de kunstvezels, de tapijtsector, en nauw met deze laatste verbonden ook in ons eigen bedrijf is de strijd om het voort bestaan heviger dan ooit. Op EEG-niveau wordt voor het eerst bikkel hard onderhandeld met de grote textielexpor- teurs, zoals Hongkong, Taiwan, Korea en de ontwikkelingslanden om datgene wat nog van de Europese textielindustrie is overgebleven tenminste een kans van overleven te geven. Eerst nu lijkt het besef allerwegen door te dringen dat de activiteiten in de drie eerstge noemde landen weinig van doen hebben met de ontwikkeling van de zg. derdewereldlanden. Deze laatste dreigen juist in hun ontwikkeling ernstig te worden geschaad door de gigantische opeenhoping van productiecapaciteit tesamen met onvoorstelbare lage productiekosten in het Verre Oosten. Tegen dit geweld kan de hooggekwalificeerde Westeuropese textielindustrie onmogelijk con curreren. Verdere afslanking van onze industrietak lijkt onvermijdelijk, omdat de eerdergenoemde onderhandelingen gericht zijn op bevriezing van de goedkope importen en niet op terugdringing daarvan. De aard van ons bedrijf brengt met zich mee dat wij niet in dezelfde hiervoor geschetste problematiek staan, maar zij is er wel mee vergelijkbaar. Ofschoon er een verheugende uitbreiding van productie en afzet op het ge bied van wandbekleding heeft plaatsgevonden en ook de afdeling die voor de Oosterschelde- werken sinds enige maanden op volle toeren is gaan draaien, plaatste de vloerbedekkings industrie ons voor onverwachte afzetproblemen in die sector. De financiële resultaten zijn duidelijk verbeterd ten opzichte van het voor gaande jaar, maar niettemin zal ook dit boek jaar met verlies worden afgesloten. Deze gang van zaken heeft ons aanleiding gegeven om ons nader te bezinnen op maat regelen die het getij kunnen doen keren. Adviezen van specialisten zijn ingewonnen en thans is op grond daarvan een intensieve studie gaande naar een meer rendabele samenstelling van ons artikelenpakket. Een bijsturing is absolute noodzaak geworden om voortzetting van het bedrijf te waarborgen. Het is nog te vroeg om al concreet aan te kunnen geven welke maatregelen getroffen gaan worden. In de Ondernemingsraad is reeds medegedeeld dat, hoe zwaar het werkgelegen heidsaspect voor ons ook weegt, het niet uitgesloten kan worden dat ook dit in het geding komt. We zullen met inspanning van alle krachten streven naar een situatie die, met de minste pijn, uitzicht biedt op een duurzame voortzetting van de onderneming. Daarbij rekenen wij op de volle medewerking en inzet van alle werknemers, zoals die ook in het afgelopen jaar weer getoond is. Wij beseffen maar al te goed dat het voor gaande met gemengde gevoelens zal worden gelezen; niettemin meenden wij op deze plaats de zaken niet mooier te moeten voorstellen dan zij zijn. Wij hopen dat U desondanks zult genieten van plezierige feestdagen en dat voor allen, mede werkers, gepensioneerden en gezinsleden, het een gelukkig 1978 moge worden. De directie. 3

Het Anker | 1977 | | pagina 5