n' Löpk 't Is't er stille, zo non en dan heuj nen vogel. In de veertn is het geluud van de E8. Mèr der is hier zovölle te kiekn, det oew heurn vergeet. Doar is oranje-rood met ietskes gal en det teegn nen doonkren bos an. En oaweral dwar relt het blad as troan' van de beume. De Hoarfs is non wal deuneg gangs. Ne eankle keer ziej nog een köppelken parnsteule, as ne eendrachtege femielie teegn nen stomn of nen boom an zittn. En dan dee kleuren, wat mooi, wat mooi! Viej loopt veerder en kiekt tusken boarken hen, woert nog een betjen gal blad an bungelt, in eene van dee viewerkes, deej hier nog hebt. Duur det dreuge zommer zeet de meèssen kaij dreuge komn te stoan. En toch, dut' nog an as ne komme den't wochet op zinn ooln inhoolt. Non, lingt'er nog stomn in en unduchterieje van de jongs. Temeè koomp't wal trechte, attèr snee in smeelt en der nog meer water vaalt. Ach wat is't hier mooi, het roö hooit lot zik al zeen en de blaann van Canadeese eekn geeuwt de groond een kleed van kluure. Kiek iej nor beuwtn hen, dan zeej de klaine mooi geteeknde blaaks van de Acacia's teegn de loch an. Det is joah zo mooi as nen ets neet wean kan. Mer viej goat veerder. Een slingerpadje breg oons op een steakn, woer't meer lech is. Wat zeg ik, lech. Doar steet miej een heel stukke, bepot met beukn deet zon betjen 2 meter hooge zeent. Nen braand van rood, doonker- broen, oranje-gal en wat nog meer in dee buurte. As een groot veur ligt doar en het wordt nog meuier, want de zunne keump der duur en vaalt miln in det veur. De vlamn weejt hoog op. Lange hewwe der noa e kekne en van ge- nötn. Veerder op gelop, komme viej duur een wat duusterder spil. Hier en doar lig nog nen boom oawer n'pad 't Is hier dichter begreuejt en 't padje wordt smal. Hier vernam iej ook nog nen vogel en zeej wat vaker nen inbroenn parnstool stoan. Het rok hier ook aans. Awwe doar oet zeet, dan sloawe een breeder zaandpad in en komme viej, duur of te sloane, in nen pad met an weerskaantn beukn. De groond is oaweral op e wassen met wotteln van de beume. Het blad wat'er lig of haank is eegaal broenn- oranje en het wegje hef iets aparts aij 't in- kiekt, klain, mer zo ak oew zegge appat. Het hef iets wat een meanske ansprek. Viej loopt vedan, en awwe dan rechts-of sloat, zeeuwe leenks van oons een stukn, det zoo mooi is en zoo vanals hef, dewwe zoonder iets te zegn stille stoat. Dikke zwoarfdenn teeknt zik of teegn de loch, 't gewas besteet oet haide en struuke, jonge eekn deet zik zelf e zaijd hebt. En dan, neet te vergatn, doartusken duur, weg en wier, zonnen fakkel van Janeawerbuske. Het gef zon mooi geheel, daij der toö komt umme der tusken te stapn en goat kiekn nor al dee mooie steaks. Non ist hier wal heel mooi, want hier en doar zeej kluure en dan det lech der op. Viej keunt hier neet weg, dit is ne skilderieje den't leawt. Toch mut een meanske veerder, al is't um angenaam. Intusken wordt' al oart duuster en geet'er van det heele gedoö iets oet van ofskaid. Temeè, zal hier snee komn, det muwwe ook zeen te bekiekn. 18

Het Anker | 1976 | | pagina 20