het mooie van Toen in de jaren vijftig de St. Baafskathedraal in Gent een grondige opknapbeurt kreeg, wer den er tientallen tonnen stof van boven de gewelven bijeengebezemd. Misschien treft dat hier of daar een hollands huisvrouwenhart pijnlijk: dat van het jaar 1300 ongeveer tot in onze dagen zich ergens stof ophoopt zonder dat daartegen ooit handelend is opgetreden. Toch is zo'n stoflaag van eeuwen iets erg moois. Het betekent, dat de geschiedenis van de St. Baafskathedraal zich tamelijk ongestoord heeft afgespeeld. Nooit met de grond gelijk gemaakt of uitgebrand, nooit zo verwaarloosd dat er een romantische, droefgeestige ruïne overbleef. Nooit aanleiding tot een zó ingrij pende restauratie, dat het gebouw, geurend naar nieuwe verf en vers cement, fonkelnieuw een eerbiedwaardige ouderdom stond voor te wenden. Alleen van tijd tot tijd een grote beurt (behalve die zolders dan), en gedegen onder houd. Wie de St. Baafskathedraal binnenkomt, ziet direct hoe voortreffelijk die kerk erbij staat. Generaties zijn elkaar hier, betrekkelijk onge stoord, opgevolgd. Elk geslacht heeft zich er naar beste kunnen ingericht, heeft kleinigheden veranderd, bracht nieuwe kunstwerken binnen, liet oude naar de zolders verhuizen, waar hun kinderen ze dan later opgetogen terugvonden. Ook werd er wel eens wat weggegooid. En er werd wel eens verbeterd; zo vond een preutse generatie de Adam en Eva op van Eycks be roemde altaarstuk ,,het Lam Gods" toch wel wat erg naakt ze liet nieuwe schilderen, wat beter in de kleren. Met gepast gevoel voor humor heeft men ze nu allebei in de kathedraal opgesteld, de oorspronkelijke en de gekuiste versie. De St. Baafskathedraal is op die manier een levend museum geworden; zó velen hebben het beste dat ze konden bedenken, hier binnenge bracht. Openbaar kunstbezit zal begin-1974 een aantal weken daar te gast zijn. We zullen de kerk be kijken, de muurschilderingen in de crypte, de gïas-in-loodramen. Natuurlijk ook uitvoerig het ..Lam Gods". Het houtsnijwerk in het orgel front, de hoogst merkwaardige preekstoel. Daarover een pakket van meer dan veertig bladzijden met reproducties tien over een volle pagina in kleur, en enkele tientallen in zwartwit en toelichtingen. De tijd zal te kort zijn, en de ruimte te weinig, voor alle verhalen van hoe er in en met en rondom de St. Baafs kathedraal is geleefd. En om de belangrijkste kunstwerken goed en grondig te bekijken. Daarna gaan we, óók voor een aantal weken, naar Den Haag. Het Gemeentemuseum daar presenteert volgend jaar zijn collectie moderne kunst in een nieuwe opstelling. En over die collectie willen wij het hebben. Het verhaal begint met vertrouwde namen uit de 19de eeuw, zoals Israels, Jongkind, van Gogh. Met Toorop gaan we de eeuw-grens over. Dan via moderne klassiekers als Mondriaan en Picasso naar tijdgenoten van ons: Constant, Westerik, Ba con, Kitaj. Ook het gebouw, van architect Berlage, is een stukje moderne kunst. Boeiend is ook om na te gaan, welke visie de opeen volgende museumdirecteuren en hun medewer kers hadden op de kunst van hun eigen tijd; ook dat weerspiegelt zich in de samenstelling van zo'n collectie. De derde serie Openbaar kunstbezit in 1974 brengt ons buiten Europa: de collectie primi tieve kunst van de groningse universiteit. Daar aan hoeven we niet veel woorden te besteden; de kunst van buiten Europa is "in", en nie mand zal zich vervelen als we daar een aantal weken achtereen mee bezig zijn. En als hij, ook over dat thema, weer tien grote kleur-afbeel- dingen en ruim 40 bladzijden informatie krijgt thuisgestuurd. Het vierde en laatste thema voor 1974 staat nog niet vast, maar deze drie beloven al een bijzonder boeiende nieuwe jaargang Openbaar kunstbezit. Zo'n 180 bladzijden dik. Veertig grote kleurenreproducties. Ver over de honderd zwartwitte afbeeldingen. Een linnen bewaar- band. En een paspoort, goed voor (gratis of met reductie) meer dan 100 musea in Neder land en België. Dat alles samen voor 20 gulden. Dat kan zo goedkoop, omdat Openbaar kunst bezit geen winst hoeft te maken. Elk dubbeltje komt bij u terug. f 20.storten op postgiro 1665, Openbaar kunstbezit, Amsterdam, voor een complete jaargang 1974 (die half januari begint). Alle inlichtingen: Postbus 5555, Amsterdam. 16

Het Anker | 1973 | | pagina 18