POLYAMIDE POLYESTER ACRYL Vooral gebruikt voor: kousen, panties, sokken, damesboven- en onderkleding (dikwijls rek baar en volumineus gemaakt), voering van regenkleding, sportkleding, vloerbedekking. Wordt wel gemengd met an dere vezels om een sterker weefsel te verkrijgen. Uiterlijk en eigenschappen: bij zonder sterk, sterker dan ka toen; kreukt weinig; neemt weinig vocht op en kan daar door benauwd zitten; is licht; kan elektrostatisch worden opgeladen; is niet zo goed be stand tegen zonlicht, vooral wanneer het gematteerd is. Wassen: witte polyamide kan warm bij 60° C worden ge wassen, gekleurde hand-warm bij 40° C; niet wringen maar kletsnat ophangen, niet in de zon; nooit bleken met bleek water, zo nodig bijstrijken met het ijzer op de laagste stand. Merknamen: o.a. Antron - Bri-Nylon - Enkalon - Grilon - Nylfrance - Nylon - Nylsuisse - Nyltest - Perion - en getextu- reerd*) o.a. Helanca. Vooral gebruikt voor: dames- en heren-regenkleding, boven kleding, overhemden, vitrage, vulling van slaapzakken; wordt voor kleding vaak gemengd met wol en katoen. Uiterlijk en eigenschappen: is zeer sterk; goed kreukherstel- lend; behoudt zeer goed vorm; neemt weinig vocht op en kan daardoor benauwd zitten; is snel elektrostatisch opgeladen (knetteren); is niet zo goed be stand tegen direkt zonlicht, maar wel achter glas (vitrage). Wassen: in warm sop (60° C). wringen maar kletsnat ophan gen en wanneer nodig even bijstrijken met een warm ijzer (middenstand). Witte stoffen mogen met bleekwater worden gebleekt. Merknamen: o.a. Dacron - Diolen - Tergal - Terital - Ter- lenka - Terylene - Tetoron - Trevira - Vestan - en getextu- reerd*) Crimplene - Diolen- loft - Trevira 2000. Vooral gebruikt voor: gebreide boven- en onderkleding, baby- kleding, imitatie bont, brei garens, woningtextiel, tafellakens; wordt soms ge mengd met natuurlijke vezels. Uiterlijk en eigenschappen: ziet er vol en wollig uit, is zacht, warm en licht; de vezel zelf neemt weinig vocht op en kan daardoor benauwd zitten, maar verwerkt tot luchtige breisels is het vochttransport meestal beter. Goed bestand tegen zonlicht. Wassen: in een lauw sop (30° C). Slechts kort centrifugeren. Zware truien liggend laten dro gen. In een droogtrommel niet boven 40° C laten drogen. Bij voorkeur niet strijken, eventu eel alleen met het ijzer op de laagste stand en alleen wanneer het weefsel kurkdroog is. Pluisjes, zogenaamde „pillen", die door het dragen zijn ont staan, kunnen voorzichtig worden afgeknipt. Merknamen: o.a. Acribel - Acrilan - Courtelle - Crylor - Dolan - Draion - Leacril - Or ion. Lange en gladde garens kunnen worden getextureerd oftewel kroezend of krullerig worden gemaakt; getextureerde polyamide garens worden veel verwerkt in ondergoed, dat daardoor rekbaar is; getextureerde po lyester garens worden veel toegepast voor gebreide japonnen, rokken en pakjes.

Het Anker | 1973 | | pagina 17