II I POLYPROPEEN POLYVINYLCHLORIDE OF PVC POLYURETHAAN Vooral gebruikt voor: heren sokken, truien, dekens; wordt wel gemengd met wol. Uiterlijk en eigenschappen: is licht en sterk, redelijk kreuk- herstellend, neemt totaal geen vocht op en zit daardoor be nauwd. Wassen: in een warm sop (60° C). Mag met bleekwater worden gebleekt. Zo nodig bijstrijken met het ijzer op de laagste stand. Merknamen: o.a. Meraklon. (in de toekomst chloorvezels) Vooral gebruikt voor: winter- ondergoed, als vlies voor vul ling van dekens en slaapzakken en in folie-vorm op textiel voor imitatie-lakleer. Uiterlijk en eigenschappen: net zo sterk als katoen maar ver vormt zeer snel bij warmte, neemt geen vocht op en zit daardoor benauwd. Laadt snel elektro-statisch op. Wassen: in een lauw sop (30° C). Kan met bleekwater wor den gebleekt. Nooit strijken. Merknamen: o.a. Clevyl - Mo- vil - Rhovyl - Thermovyl. Vooral gebruikt voor: in folie- vorm op textiel voor imitatieleer en als polyure- thaan-elastomeer voor: elas tische kleding, foundation, elastische steunkousen en badkleding. Uiterlijk en eigenschappen: de elastomeren zijn elastische garens die omwikkeld worden met een ander garen. Zij zijn elastischer en sterker dan elastiek van rubber en beter bestand tegen transpiratie en huidvet, maar matig tegen zon licht. Wassen: voorzichtig wassen in een lauw sop (30° C). Niet bleken met bleekwater. Mag worden gewrongen en gecen trifugeerd. Bijstrijken met het ijzer op de laagste stand mag wel, maar is meestal niet nodig. Merknamen: o.a. Dorlastan - Glospan - Enkaswing - Lycra Sarlane - Spanzelle. 14

Het Anker | 1973 | | pagina 16