voor de kust zwemt van juli tot september. Een paternoster bestaat uit een hoofdlijn waaraan 3 tot 7 zijlijntjes zijn bevestigd. Aan deze zijlijntjes zitten haken: aan de steel van deze haken zijn enige kippeveertjes vastgebonden. Onder aan deze paternoster wordt een stuk lood van 150 - 200 gram bevestigd. De hengels werden al vast opgetuigd, zodat we klaar voor de strijd zouden zijn. Na een tijd varen zagen we de piratenzenders „Radio Noordzee", „Caroline" en „Veronica", die hier voor de kust liggen. Zelfs konden wij in de verte het R.E.M. eiland onderscheiden. Niet lang hierna kwam het grote moment: de motor werd stopgezet. Op vis belust werden de vistuigen nu met grote spoed in zee geplompt en al spoedig werden de eerste makrelen aan boord getakeld. Dit vissen op makrelen is toch wel iets bijzonders. Je gooit je vistuig in zee, wacht even tot het op de bodem ligt en beweegt de hengel op en neer, onderwijl de lijn inhalend. Is er dan een makreelschool in de buurt, dan storten ze zich met geweld op de haken. Zo kan het gebeuren dat je er wel zeven tegelijk vangt. Na een tijdje waren de makrelen op deze plaats vertrokken en werd het tijd voor de schipper om te verkassen. De kalanderij vond dit een gunstig moment om zowel Zeus als Bachus gunstig te stemmen en deelde ijverig een oorlam uit. Nu zeggen sommigen wel, dat het allemaal bijgeloof is, maar feit is dat er niemand last van zeeziekte heeft gehad. Op de volgende stek aangekomen begon het lieve leven weer van voren af aan. U begrijpt wel dat we haast geen tijd hadden om iets te eten. Er werd nog behoorlijk gevangen, ondanks dat het voor de makreel al wat laat in de tijd was. Onze jongste deelnemer van 10 jaar haalde zelfs 27 vissen aan boord, dat was even 24 meer dan z'n vader, dus de leeftijd zegt ook niet alles! Tegen half vier was het weer tijd om de hengels binnen te halen en vlak langs „Radio Caroline" varend, naar wie we nog even vrolijk wuifden, zetten we koers naar de thuishaven. 5

Het Anker | 1972 | | pagina 7