Je wordt er zo redelijk van Onlangs nam ergens in Nederland een vrouwelijk lid van de gemeenteraad het besluit om uit de raad te stappen. Toen een journalist haar vroeg, waarom zij al zo vlug, na nauwelijks twee jaar, uit de raad wilde, antwoordde zij: „Je wordt er zo redelijk van". Uit het verhaal bleek heel duidelijk, wat zij precies bedoelde. Als lid van de gemeenteraad krijg je ontzettend veel „stukken", allemaal voorbereid door deskundige ambtenaren. Die belichten de zaak van alle kanten. Ze laten het voordeel van de ene oplossing en het nadeel van de andere oplossing zien. Uit de stukken blijkt duidelijk dat de bestuurders burgemeester en wethouders echt niet over één nacht ijs gaan, alles goed wikken en wegen, overal informaties inwinnen, kortom met een gedegen voorstel voor de dag komen, waar niet veel tegen in te brengen is. Verder vertelde zij, dat de diskussies in de kommissies en in de raad aantonen, dat de gedachten van anderen echt niet altijd zo idioot zijn en dat elke medaille twee kanten heeft en soms ook nog een zijkant. Dat is natuurlijk reuze vervelend voor sommige mensen. Je hebt immers mensen, die menen, dat hun mening de enig juiste is en daar dan ook zonder blikken of blozen mee voor de dag komen. En dan krijg je natuurlijk een verschrikkelijke dreun op je hoofd als je te horen krijgt, dat wat jij zegt, helemaal niet juist is, dat jouw bezwaren echt niet origineel zijn en al lang door anderen bedacht en opzij geschoven werden. Als je geen verstand van zaken hebt, als je niet gehinderd wordt door kennis van zaken, dan kun je zo lekker iets recht voor zijn raap beweren. Maar dat leer je wel af, naarmate je kennis van zaken toeneemt. Zodra je wat meer genuanceerd leert denken, dus niet zwart-wit, maar in de gaten krijgt, dat er ook nog andere kleuren zijn, dat er meer wegen naar een goede oplossing leiden, dan word je afgeremd. Je kunt niet meer toegeven aan je invallen, aan je eerste opwellingen. Je leert je dan afvragen: is het wel zoals ik denk dat het is? Dan ga je kritisch worden. Dat wil niet zeggen: de hele boel ondersteboven gooien; kritisch betekent: beoordelen, niet veroordelen; wikken en wegen; je afvragen, waarom anderen er anders over denken dan jij. Wat hebben wij nu met dat vrouwelijk lid van de gemeenteraad te maken, zal menig lezer zich afvragen. Alles, want 't zelfde zal ook de leden van de ondernemingsraad overkomen. Ook zij zullen in de gaten krijgen, dat de direktie echt niet zo gek is als zij misschien denken. Ook de direktie van een bedrijf beschikt over deskundige medewerkers, die de stukken goed voorbereiden. Een beslissing of een voorstel van een direktie is niet zo maar plotseling opgekomen. Er is veel denkwerk, veel informatie, veel wikken en wegen aan vooraf gegaan. En alles wat dat vrouwelijke lid van de gemeenteraad ondervond en leerde, zal ook de leden van de ondernemingsraad te beurt vallen. Er zullen dan ook heel wat leden van de ondernemingsraad tot de ontdekking komen, dat het allemaal niet zo eenvoudig is en dat je echt niet altijd iets recht voor zijn raap kunt zeggen, maar altijd eerst goed moet luisteren, de stukken bestuderen, wikken en wegen. En er zullen zeker ook kiezers zijn, die er niets van begrijpen, dat de man die zij gekozen hebben, omdat hij 't zo lekker kon zeggen, nu ineens veel rustiger wordt en niet van die gewaagde kreten uitroept. Zij zullen misschien wel denken, dat hij gemanipuleerd wordt, zoals dat tegenwoordig heet. Misschien denken ze wel, dat hij zich door een kop koffie en een goeie sigaar laat inpalmen. Laten zij zich troosten met de gedachte, of liever nog, met de overtuiging, dat hun man meer inzicht en meer verstand van zaken heeft gekregen. En dus ook veel waardevoller is geworden als hun vertegenwoordiger. Een man, die meer nog dan toen ze hem kozen, hun vertrouwen waard is. 15

Het Anker | 1972 | | pagina 17