Gelukkig nieuwjaar 1952 is bijna voorbij. Het is weer balanstijd. Wat u hieronder vindt is ook een balans. Voor mijn part noemt u het een V.V.V.-publicatie. Kortom doch leest u maar bevoorrecht mens! Ja, inderdaad, dat bent u als inwoner van onze goeie, ouwe stad. Waar elders vindt men mensen als hier? De Goeyen wonen er bij bosjes. Slechts één Kwaaie is mij bekend en zelfs deze man brengt in heel Rijssen warmte en licht. De verlichting is hier ook nooit een probleem geweest: De Halve Maone is er altijd. U ziet, bij het Gemeentelijk Lichtbedrijf kunnen ze op de Sloffe aan. Er zijn boze tongen, die beweren dat Rijssen vijftig jaar achter is bij de rest van Nederland. Wij zullen u iets anders vertellen: de democratie is hier zover gevorderd dat de Koningen met Zand rijden! En waar elders in ons vaderland vindt men een Vliegende Bakker? De mensen zijn hier zo ijverig, dat ze er soms Zwilstuten van overhouden. Er zit gewoon stoom achter en wat voor een stoom! En er is werk genoeg. De Baan-en liggen er voor het opscheppen. Uit de vele beroepen noemen wij slechts de Wèwer, de Wolwèver, de Kuper, 'n Kattenslachter, de Ruters (compleet met Pèrejan), de Koks en de Skeeper (weideplaats Horrebelt). U ziet, er is werk genoeg. Honger kent men hier niet: Stoeten hebben we in overvloed. Overdrijving is hier niet bij. Nog sterker: men werkt hier zelfs met Broodbatsen! Vandaar dat Rijssen bekend is geworden. Ook al door de beroemde jaarmarkten. Want niet alleen Leipzig, maar ook Rijssen heeft zijn Messe. Van heinde en ver kwamen de mensen naar hier. Of zeggen u de namen als Rückhörmann, Luby Lajos of Dangremond niets? We tellen een Engelsman, Prusen en zelfs Russen onder onze inwoners. Trouwens, wij zijn zelf ook geen thuisblijvers. De Matroze is hier een bekende verschijning. En een klimaat hier! Jan Heedt heeft hier zijn intrek genomen en zelfs de Koffiebone gedijt hier welig. Geen wonder, dat ieder tevreden is in Rijssen. Zeker, een enkeling Pruttelt wel eens, maar verder is het zeer veel Rozendom en Manenschijn. Wil het op andere plaatsen soms niet met de Bescherming Burgerbevolking, in onze B.B. heerst de Goede geest. En nu we het toch over de rijksinstelling hebben, ons politiecorps? Jongens van Jan de Wit, hoor! Men vindt er zelfs Leeuwen onder. In Rijssen zult u vergeefs zoeken naar een afdeling van de Dierenbescherming. Die is niet nodig. In onze straten kunt u doodbedaard en ongehinderd zien rondwandelen: Haasen en Keniene, Toethanen en Zandhanen, het Vosjen, de Skellevis, de Bèer, het Veulken, de Pinke, de Ulk, de Kapelle, de Pauwe, zelfs de anders schuwe Kraa en Boomleuper. En als u goed kijkt, ziet u Noach er soms bij. Wel vreemdeling, bezocht u reeds ons chirurgisch museum? Zag u al de Kopgeije, 'n Platvoot, de Bassen, de Pletten, Blöske, de Zieje, 't Hatjen, 't Hazenveutje, 'n Snorren en de Kiwwe? In ons concertgebouw vindt u 'n Orgel en u kunt genieten van Krejenzang en Vossenzang. Misschien komt het door de muzikaliteit, dat ook de romantiek goed vertegenwoordigd is. Die vindt u vooral en de naam verklaart het reeds in de Rozengaarde. Als u daar de Koejanzes ziet, dan komt er gauw een Bol-na. Ja heus, mensen met gevoel! Ook voor de historie: Kruger en de Boeren zijn hier goede bekenden. En over boeren met een kleine b: de Knolle, de Cipele, Kapmais en de Proeme doen het hier wonderbest. U kunt ze van het land halen met de Kaore. De kleine en de Groteboer moet wel zijn best doen, in dit land van JANUARI 8

Het Anker | 1972 | | pagina 10