X' Toen wij de uitnodiging ontvingen de E.H.B.O.- oefening op 11 maart j.l. bij te wonen om er iets over te kunnen schrijven in „Het Anker", konden wij niet bevroeden welke ijselijke tafe relen wij onder ogen zouden krijgen. Aangekomen in de kantine aan de Wierdense- straat, was het eerste wat wij zagen, hoe de mensen die als slachtoffer zouden fungeren, werden „toebereid" om hun verwondingen en kwetsuren er zo realistisch mogelijk te doen uitzien. Toen dit gebeurd was werden deze slachtof fers naar de plaatsen gebracht waar hun het ongeluk volgens plan overkomen moest zijn. Op deze rondgang langs de plaatsen des on- heils troffen we allereerst in de Timmerkamer iemand met een diepe buikverwonding, ver oorzaakt door een beitel. De man was er niet best aan toe, maar wist toch nog een glimlach te tonen toen wij hem vroegen hoe het allemaal gebeurd was. In de Centrale Werkplaats had iemand een oogverwonding opgelopen, maar de gewaar schuwde E.H.B.O.-er had reeds een fiks ver band om 's mans hoofd aangebracht. In het Ketelhuis was door 't springen van een leiding een man door de hete stoom getroffen en deerlijk aan één kant verbrand. Het was een pijnlijke aangelegenheid; maar gelukkig wisten ook hier ijlings toegeschoten E.H.B.O.- ers hulp in nood te bieden. - In Kalanderij Beek was een verschrikkelijk ongeluk gebeurd: een afgerukte arm gecombi neerd met een schedelbasisfraktuur waren het resultaat. De ongelukkige lag voor dood tegen een dikke rol jute; van de ene arm was slechts een bloederige stomp overgebleven. Het was een vreselijk naar gezicht, maar enkele E.H.B.O.- ers, kennelijk nier bang voor een beetje toma tenketchup, legden snel een drukverband aan en bleven bij de man tot verdere hulp zou opdagen. De gecompliceerde beenbreuk in de Spoelerij Beek bleek ook reeds op vakkundige wijze behandeld te zijn evenals de okselverwonding bij lifttoren Beek. De vergiftiging in de Ververij gaf evenmin pro blemen; elke E.H.B.O.-er wist kennelijk goed wat hij doen en laten moest bij alle mogelijke ongelukken die in een bedrijf als het onze kunnen gebeuren. Het vervoer van de gewonden was in sommige gevallen niet zo eenvoudig. Vooral het dragen van de brancard op de hoge steile trap van de Timmerkamer was niet zonder gevaar, daar de traptreden door de sneeuw spiegelglad geworden waren. Gelukkig liep alles echter goed af zodat de oefening niet behoefde te eindigen met een echte dubbele beenbreuk of iets dergelijks. Het is een geruststellende gedachte dat zoveel ménsen in staat zijn bij een ongeluk de eerste hulp te bieden, en te Zorgen dat het nodige gedaan wordt tot doktershulp aanwezig is. Petje af voor de mensen die de opleiding tot E.H.B.O.-er hebben willen volgen en door de oefeningen bij te wonen hun kennis en vaar digheid op peil proberen te houden. Het moeilijke vervoer op de „limmertrap" De gecompliceerde heenbreuk

Het Anker | 1972 | | pagina 6