WACHTDAGEN 21 ZIEKTEWET In eerste instantie bestaat recht op uitkering krach tens de Ziektewet. Als men 52 weken arbeidsonge schikt is geweest, zal daarna als men voor 15% of meer arbeidsongeschikt is en nog geen 65 jaar is uitkering ingevolge de Wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering volgen. Als er tussen twee perioden van arbeidsongeschiktheid een tijdvak ligt van minder dan een maand, worden de uitkeringsperioden bij elkaar geteld voor de bere kening van de termijn van 52 weken. De oorzaak van de arbeidsongeschiktheid speelt daarbij geen rol. Over de eerste twee werkdagen bestaat geen recht op Ziektewet-uitkering. Dat zijn zgn. wachtdagen. Zaterdagen en zondagen tellen niet mee als wacht dagen. In verschillende bedrijfstakken is voor de verzekerden een gunstiger regeling getroffen. Daar geldt soms maar één of geen wachtdag, of er wordt na een bepaalde ziekteperiode alsnog uitkering over de wachtdagen verstrekt. Dit hangt dus af van de bedrijfstakken waarin men werkzaam is. ZIEKENGELD Voor de eerste 52 weken bedraagt de uitkering 80% van het dagloon, dat echter aan een bepaald maxi mum bedrag is gebonden. Daarbij wordt in het al gemeen uitgegaan van het loon dat is verdiend onmiddellijk vóór de aanvang van de arbeidsonge schiktheid. In verschillende bedrijfstakken wordt echter meer dan 80% uitgekeerd. Zwangerschapsuitkering De ingevolge de Ziektewet verzekerde werkneemster kan in aanmerking komen voor een zwangerschaps uitkering van 100% van haar dagloon en wel gedu rende zes weken voorafgaande aan de dag na de vermoedelijke datum van bevalling. Vindt de beval ling eerder plaats, dan eindigt de zwangerschapsuit kering. Vindt de bevalling op een later tijdstip plaats dan werd verwacht, dan wordt ziekengeld verleend tot aan de bevallingsdatum. Bevallingsuitkering Na de zwangerschapsuitkering volgt gedurende zes weken een bevallingsuitkering van 100% van het dag loon. Is de vrouw na deze zes weken nog arbeids ongeschikt, dan heeft zij recht op ziekengelduitkering. (De in verwachting zijnde vrouw, die haar werkzaam heden eerder beëindigt dan zes weken vóór de vermoedelijke bevallingsdatum, doet er goed aan on middellijk een vrijwillige ziekengeldverzekering af te sluiten om voor zwangerschaps- en bevallingsuitkering in aanmerking te komen.) WET OP DE ARBEIDSONGESCHIKTHEIDSVERZEKERING (WAO) Als men na 52 weken nog voor 15% of meer arbeids ongeschikt is, ontstaat recht op uitkering ingevolge de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Het uitkeringspercentage is dan afhankelijk van de mate van arbeidsongeschiktheid en bedraagt 10% bij een arbeidsongeschiktheid van 15 - 25% 20% 25 - 35% 30% 40% 50% 65% 80% 35- 45% 45 - 55% 55 - 65% 65- 80% 80 - 100% van het dagloon, dat ook aan een bepaald maximum bedrag is gebonden. In bijzondere gevallen kan het percentage van 80 worden verhoogd tot 100, n.l. als de patient voort durende verzorging en oppassing nodig heeft. Het dagloon wordt in het algemeen gebaseerd op hetgeen de betrokkene in zijn oude beroep had kunnen verdienen, indien hij niet arbeidsongeschikt zou zijn geworden. VAKANTIETOESLAG In het dagloon voor de W.A.O.-uitkering is de va kantietoeslag opgenomen; niet in de periodieke uit kering. In de maand mei wordt een afzonderlijke vakantietoeslag van 6% uitbetaald. HERZIENING W.A.O.-UITKERING De W.A.O.-uitkering kan worden herzien als de ar beidsongeschiktheid toeneemt of afneemt. Bij toene ming van arbeidsongeschiktheid, die op minder dan 45% was vastgesteld, zal in de regel een wachttijd van 52 weken moeten worden doorgemaakt vóór de verhoogde uitkering wordt toegekend. In vele gevallen zal in die 52 weken recht bestaan op uitkering inge volge de Ziektewet. W.A.O.-VOORZIENINGEN De W.A.O. maakt het mogelijk voorzieningen te tref fen voor de arbeidsrevalidatie van de verzekerde en' of voor verbetering van zijn levensomstandigheden, b.v. her- of omscholing, training, speciale behande lingen, woningaanpassingen, vervoersvoorzieningen. Men komt niet alleen voor een voorziening in aan merking als men W.A.O.-uitkering ontvangt; ook tijdens ziekengelduitkering of bij dreigende arbeidson geschiktheid kan een voorziening worden getroffen. Voorzieningen die in de Ziekenfondswet of in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten zijn opgeno men, komen niet voor rekening van de W.A.O. Beslissingen over het toekennen van voorzieningen worden genomen door de bedrijfsverenigingen, die hierover eerst advies inwinnen bij de Gemeenschap pelijke Medische Dienst (G.M.D.). EINDE W.A.O.-UITKERING De W.A.O.-uitkering wordt beëindigd: a. als de 65-jarige leeftijd is bereikt; b. als de arbeidsongeschiktheid daalt tot beneden 15%.

Het Anker | 1971 | | pagina 23