maakt op het vasteland van Europa, de massa van de auto altijd min is, maar wist u dat bij de Engelse auto's dit precies andersom is? Al de cursisten, in twee groepen verdeeld, waren wel zo'n beetje op de hoogte, wat er zo al aan en op een automobiel moet zitten, opdat men zich com fortabel over het asfalt of ander wegdek kan voortbewegen. Dat er zich onder de motorkap heel wat afspeelt, wat een leek niet of nauwelijks kan bevroeden, heeft onze instructeur aan de hand van schematische voorstellingen duidelijk laten zien. Er komt dan ook heel wat kijken, voordat de op en neer gaande beweging van de zuigers door middel van overbrengingsorganen, etc. in een rij dende beweging van de auto is omgezet. En dan die ontsteking! Eigenlijk is dit deel van de motor, waar door ons „Pech-Onderweggers" het meest geprutst kan worden. De ontsteking is eigenlijk alles, wat met het ontstaan van een vonk aan de bougie te maken heeft. Heeft u er wel eens bij stil gestaan, geachte lezer, dat de bobine in staat is om een 6 tot 12 volts stroompje uit de accu, waar uw autolicht op brand, te transforme ren in 20.000 volt? En door middel van die inge nieuze verdeler en onderbreker krijgt iedere bougie op het juiste ogenblik zijn vonk. Is het een wonder, dat met al dit technische vernuft er wel eens kans is op een storing? En in dat onverhoopte geval komen wij in het geweer om het geleerde in de praktijk te brengen. De accu kan het hebben begeven; een en ander met het stroomzoekertje gemakkelijk te controle ren. Draait de startmotor wel rond, doch slaat de motor niet aan, dan gaan we over tot de controle van de bougies. Geen vonk? Zo komen wij van zelf bij de rotor terecht. De contactpunten kunnen zijn ontsteld of ingebrand en ga zo maar door. Wanneer de brandstofvoorziening is uitgevallen, kan dit uiteraard ook allerlei oorzaken hebben. Om er een te noemen: benzinepomp defect. Dit euvel is onmiddellijk te controleren door de ben- Dit is de stofafzuiging zinepersleiding bij de vlotterkamer los te nemen en te starten of, en indien aanwezig, van hand hevel gebruik te maken. Komt er wel een flinke straal benzine, dan moet de oorzaak dus ergens anders worden gezocht en wel in de carburateur zelf. Enfin als u het allemaal precies wil weten, gaat u dan ook eens een cursus volgen. Ik kan het u Dit is dé manier 6

Het Anker | 1970 | | pagina 6