Onze buitenlandse gastarbeiders In het juli-nummer van „Het Anker" verwelkom den wij onze eerste Turkse gastarbeiders. Het begin was uiteraard voor beide partijen moei lijk; ons personeel moest mensen opvangen waar van men de taal niet sprak; de Turken zaten met de moeilijkheid van aanpassing aan een voor hen wildvreemde omgeving ver van eigen familie heel ander klimaat (ofschoon men deze zomer uitzonderlijk heeft geboft) andere levensopvat tingen, andere godsdienst en de taalbarrière! Met genoegen kon na enige tijd worden gecon stateerd, dat nadat van beide kanten de eerste hindernissen waren genomen, men best met el kaar kon opschieten. Waar inmiddels ondanks alle moeite het niet gelukte, om het tekort aan arbeidskrachten uit de Nederlandse sector aan te werven, nam de directie begin juli j.l. het besluit, mede gezien de tot nu toe gunstige ervaringen met de zeer werk willige Turken, om nolens volens een verder aan tal Turkse gastarbeiders uit te nodigen om hier het bedrijf te komen helpen bij de produktie. Na overleg met de O.R. en de drie Vakbonden werd in juli j.l. een aanvrage bij de Nederlandse autoriteiten ingediend, voor het werven van ca. 100 Turkse werknemers in Turkije. Op 17 september ontving men bericht, dat de heren V. K. Pavlicek en J. C. Torn op 23 en 24 september in Aydin en op 26 en 27 september in Izmir verwacht werden voor een selectie. Hierover straks nader. Gemakshalve hebben wij bij bovenstaande uit eenzetting een belangrijk probleem overgeslagen; nl. de huisvesting. Konden wij de eerste 50 Turkse gastarbeiders in de voormalige Huishoudschool onderbrengen, een vraag was als men nog 100 gastarbeiders aan vraagt, waar laat men hen als zij komen? Ook voor dit vraagstuk vond de directie een op lossing. Het pand Wierdensestraat 116, beter be kend als de „Villa van mijnheer Jan" stond reeds jaren leeg terwijl er op korte termijn nog steeds geen nadere bestemming aan gegeven kon worden. Na bespreking met de heer J. Haverman, hoofd Afd. Huisvesting en Sociale Aangelegenheden van( het Directoraal-Generaal voor de Arbeidsvoor ziening werden onze plannen voor huisvesting van ca. 80 personen in deze villa goedgekeurd, terwijl tevens een verdere verbouwing van de hoogste verdieping van Sen Tiirk Evi geen moei lijkheden, noch van de zijde van onze architect, de heer Bouma, noch van de zijde van de heer Haverman, ondervond. Nu doemen bij het zoeken naar een oplossing van dit soort vraagstukken nog allerlei factoren op bijv. behalve huisvesting moeten deze mensen Qok voorzien worden van voedsel en dit alleen is al een probleem men eet in Turkije nl. anders dan in Holland, en zegt u zelf maar als u ver van huis in een andere omgeving „overgeplaatst" wordt, ver van uw gezin het werk in een vreem de omgeving onbegrijpelijke taal, geheel andere gewoonten en als je dan na een dagtaak nog „vreemd" voedsel dat men niet lust moet eten, dan kan dit net iets te veel worden. Dus een verder probleem keuken voor 50-60 man moet een keuken voor 150 man worden en dus minstens 2 Turkse koks met bijbehorende uit breiding van keukenmateriaal. Inmiddels waren wij eind oktober zo gelukkig als beheerder voor de villa aan te kunnen trekken, de heer W. M. Vlogtman, die zich volledig inge zet heeft om te zorgen, dat zijn Turkse gasten zich zo gauw mogelijk bij hem thuis voelen. Nu, begin december kunnen wij gemakkelijk zeg gen, alles is voor elkaar, maar iedereen zal wel begrijpen dat het heel wat hoofdbrekens heeft gekost voordat het zover was. Bijvoorbeeld de zucht van verlichting die de leiding slaakte toen, 4

Het Anker | 1969 | | pagina 6