PUNT DES AANSTOOTS Huishoudschool had gevonden, heen? De in aan bouw zijnde nieuwe kantine zou nog lang niet klaar zijn. Ook hier gold het, waar een wil is, is een weg: in korte tijd werd de oude machinekamer ontruimd en tot tijdelijke kantine ingericht. Op 8 april vertrok de heer Pavlicek naar Ankara en keerde de |18e terug met het bericht, dat een 56-tal Turkse gastarbeiders verworven was. De eersten zouden tegen eind mei hier kunnen aan komen. De betreffenden waren allen in katoen- fabrieken te Adana en Kayseri in 3 ploegen werk zaam, resp. in de afd. Krasserij, Spinnerij en Spoe- lerij. Alhoewel zij zich voor ons jutebedrijf zullen moeten „omscholen", zijn het in ieder geval tex tielarbeiders die langere tijd in de katoen gewerkt hebben. Inmiddels was men tegen die tijd al hard opge schoten met het verbouwen van de Huishoud school waaraan dan ook met man en macht werd gewerkt. Op 19 mei trad bij ons in dienst als beheerders- echtpaar de heer en mevrouw Erzincan-Meyer, die direct in hun woning in de huishoudschool konden trekken. Hun namen zeggen het reeds: de heer Erzincan is van Turkse nationaliteit en zijn echtgenote is Nederlandse. Toen dus op donderdag 29 mei 's nachts omstreeks 12 uur, de eerste 9 Turken, na 3 dagen en 2 nach ten in de trein gezeten te hebben, via Utrecht in Rijssen aankwamen, was men gereed om ze met een warme maaltijd, door de heer Erzincan bereid, die ook nog een goede kok bleek te kunnen zijn, te ontvangen. De volgende groep van 31 man arriveerde donder dagnacht 12 juni jl. Deze werden maandag 16 juni in hun resp. afdelingen te werk gesteld. Het wachten was nu op de resterende 14 man. Gehoopt werd, dat deze de volgende donderdag avond hier zouden zijn. Wie schetst onze verbazing, toen we donderdag ochtend 19 juni telefonisch bericht kregen, dat er die dag slechts |1 Turkse gastarbeider voor ons zou^^ aankomen. Enige toelichting kon het Arbeidsbu-^^ reau ons helaas niet geven, omdat men zelf geen nader bericht uit Ankara had ontvangen. Ook deze week, nl. donderdag 26 juni zijn alle Turken nog niet binnen; ditmaal kwamen er 3, zodat er nog 10 moeten komen. Wat het werken met deze Turkse gastarbeiders in ,,'n Stoom" betreft, zo hebben wij beluisterd, de eerste contacten mogen bepaald gunstig ge noemd worden. Laat ons de hoop uitspreken, dat de samenwerking met deze Turkse gastarbeiders zich verder voor alle hierbij betrokken partijen in gunstige zin zal ontwikkelen. 4

Het Anker | 1969 | | pagina 4