Onze buitenlandse gastarbeiders 3 Bij het verschijnen van dit „Anker" zullen hopelijk al onze Turkse gastarbeiders of in ieder geval het grootste deel hier reeds zijn aangekomen en in middels te werk zijn gèsteld. Voordat wij op dit onderwerp verder ingaan, wil len wij eerst even stil staan bij de vraag waarom ^^wij deze Turken hebben laten komen. Daarna ^^zullen wij in het kort uiteenzetten hoe wij verder te werk zijn gegaan. De hoofdreden is wel, dat wij door het vooral in de ploegendiensten stijgende personeelstekort, evenals praktisch alle grote bedrijven in Neder land, uiteindelijk ook moesten besluiten om over te gaan tot het aantrekken van buitenlandse gast arbeiders. Het spreekt vanzelf dat de directie dit besluit eerst na lang wikken en wegen genomen heeft. Uiteraard hebben wij zo lang mogelijk getracht het tekort aan personeel op te vangen door het aantrekken van krachten, niet alleen uit Rijssen en omgeving, doch ook uit verderaf gelegen plaat sen. Vorig jaar werd, met inschakeling van de Ge westelijke Arbeidsbureaus te Deventer-Nijverdal- Hardenberg-Almelo-Oldenzaal en Enschede nog een algemene wervingscampagne gehouden, wel ke uiteindelijk geen blijvende resultaten heeft opgeleverd. Het hierboven geschetste probleem hebben wij toen uitvoerig met onze Ondernemingrsaad, als mede met de districtsbestuurders van de Vakor ganisaties besproken. Men toonde volledig begrip voor onze moeilijkheden en zegde alle medewer king toe. Hierop werd door ons via het Gewestelijk Arbeids bureau te Nijverdal een aanvraag ingediend ten einde toestemming van de bevoegde autoriteiten te verkrijgen om 56 Turken in Turkije te kunnen gaan werven. U zult zich misschien afvragen waarom nu juist Turken? Het antwoord is, dat men in Ne derland en vooral in de textielbedrijven in Twente de beste ervaringen heeft met Turken en ook wel met Spanjaarden. Hierbij komt dat voor deze laat ste landaard de wervingsmogelijkheden in de laat ste tijd belangrijk slechter zijn geworden. Na het indienen van onze aanvraag begin maart, ontvingen wij op 1 april telefonisch bericht dat onze heer Pavlicek die de voorselectie in Turkije voor ons zou verrichten, op 11 april jl. te Adana moest zijn en op 15 april te Kayseri. De regeling van deze reis was kinderspel vergele ken met het probleem, hoe verbouwen wij in zo korte tijd (gerekend moest immers worden met de mogelijkheid dat de gastarbeiders medio mei zou den kunnen komen) onze huishoudschool aan de Wierdensestraat 64 zó, dat wij deze gastarbeiders een behoorlijk tehuis zouden kunnen bieden, dat o.m. ook kon beantwoorden aan de door de rege ring gestelde voorschriften voor verblijven van buitenlandse gastarbeiders hier te lande. Gelukkig kon door de volle medewerking van het college van Burgemeester en Wethouders binnen enkele dagen met de „inwendige" veranderingen van de Huishoudschool aangevangen worden. De eerste hindernis was hiermede genomen. De volgende hindernis was, waar moeten wij met onze noodkantine, die tijdelijk onderdak in de

Het Anker | 1969 | | pagina 3