2. Reserve-uren met St. Nikolaas. De Voorzitter vraagt of de leden al een indruk heb ben gekregen, wat de mensen liever willen, collectief snipperen of doorwerken met St. Nikolaas. Het blijkt, dat in de Spinnerijen en de Spoelerijen een overgrote meerderheid van de werknemers voor col lectief snipperen is, terwijl in de Krasserij geen over grote meerderheid door wilde werken. Gebleken is voorts, dat mensen met kleine kinderen willen snip peren en dat mensen zonder kinderen of met volwas sen kinderen dikwijls willen doorwerken. Na enige discussie over dit onderwerp suggereert een van de leden, dat men het volgend jaar het beste di rect op het vakantieschema kan zetten dat er collec tief gesnipperd wordt, daar het toch elk jaar weer op collectief snipperen neer zal komen. Verder gaan alle leden nu akkoord met het voorstel van de Voorzitter om dit jaar met St. Nikolaas voor de C-ploeg collectief te snipperen. 3. Het punt waarvoor deze vergadering eigenlijk be legd is, betreft de breeddoekweverij. Wij zitten op het ogenblik erg vast. Nu zijn er bij mensen uit de breeddoekweverij stemmen opgegaan dat men des zaterdagmiddags wel terug zou willen komen om dan van 1218 of van 1418 uur te werken. Volgens de C.A.O. mogen wij maximaal 132% uur in 3 ploegen werken, momenteel werken wij hier max. 128 uur. Dit overwerken op zaterdagmiddag zou dan natuurlijk op geheel vrijwillige basis dienen te geschieden; als richtlijn denkt men dit overwerk zolang te laten ge schieden als nodig is, doch b.v. uiterlijk tot 31 januari 1969. De heer Seppenwoolde vraagt of het de mensen be treft die anders ook 's zaterdagsmorgens werken. De Voorzitter antwoordt dat het eventueel de mensen uit de late ploeg zullen zijn, die dus speciaal zater dagmiddag hiervoor terug zullen komen. We weten nog niet of dit door zal gaan tot 31 januari 1969, maar we zouden wel graag a.s. zaterdag hiermee al willen beginnen. De heer Seppenwoolde meent dat wanneer de men sen er zelf voor voelen hier natuurlijk niets op tegen is. De Voorzitter zegt dat verscheidene mensen hier zelf om hebben gevraagd, op het moment zitten wij vast en er wordt ontzettend veel afgeroepen. De heer Seppenwoolde vraagt of de bezetting in de Weverij dan nog niet voldoende is? De Voorzitter antwoordt dat er overdag zoveel mo gelijk wordt opgevangen met de jeugd, maar de nacht ploeg is nog niet helemaal bezet. Momenteel hebben wij in de breeddoekweverij nog 18 man nodig. De heer Kochanowski vraagt hoe de mensen die za terdagmiddags zouden willen overwerken, die over uren dan uitbetaald zullen krijgen? De Voorzitter zegt dat men na 14 uur op zaterdag 75 °/o toeslag krijgt. De heer Kochanowski stelt voor om die uren 1 keer in de maand aan de mensen uit te betalen. Dit zou met de belasting voordeliger kunnen zijn. De heer Companje zegt dat de belasting in dit geval wel gunstig ligt, vooral omdat de overuren in de late ploeg uitbetaald worden, welke ploeg het laagste loon van de 3 ploegen heeft. De heer Borkent vraagt of die mensen gebracht en gehaald worden. De Voorzitter zegt dat dit allemaal geregeld zal wor den. De heer Kochanowski zegt dat het mooier zou zijn voor die mensen als die overuren b.v. als een „belas-Br tingvrij loontje" uitbetaald zouden worden. De Voorzitter antwoordt hierop dat dit voor dit be drijf niet uitvoerbaar is. De heer Kochanowski zegt dat wanneer iemand die ergens anders werkt aan zo'n persoon die hier over werkt, b.v. zou vragen wat hij hier verdient en die man zou dan zeggen plm. 200,dan zijn hier de overuren bij inbegrepen, omdat werknemers van hier deze overuren gewoon bij 't loon tellen. De heer Wennemers zegt dat hij de volgende keer wanneer de O.R. toestemming moet geven voor de normale overuren zoals dat al jaren geschiedt, hij wel met het voorstel zal komen om ook die overuren b.v. 1 x in de maand uit te betalen, teneinde een duidelijk onderscheid te maken. De Voorzitter zegt dat dit vroeger wel gedaan is, maar dat men hier van terug gekomen is omdat de mensen hier zelf moeilijkheden door kregen. Elk kwartaal wordt telkens weer bekend gemaakt als wij de vergunning ontvangen hebben, dat bij de ploe gen van 88 resp. 126 of 128 uur, de meerdere uren overuren betreffen. De heer Torn zegt dat wanneer hier sollicitanten komen, wij hun zeggen wat ze verdienen wanneer ze b.v. 128 uur zouden werken en ook wat ze verdienen wanneer ze helemaal geen overuren zouden maken. De heer Wennemers zegt dat het ook wel mooi zou zijn wanneer die overuren automatisch overgemaakt zouden worden naar de spaarbank. De Voorzitter zegt dat de mensen dit zelf kunnen doen. De heer Wennemers meent dat wanneer straks in januari die overuren verlengd moeten worden men dit wel kan overwegen; voor de huishouding is dit ook prettig wanneer men elke week een vast loon krijgt en dan plm. 1 x in de 3 maanden de overuren apart, men heeft zodoende een extraatje en kan nog- eens iets gaan kopen waar men anders ook niet aan toe zou komen. De Voorzitter zegt dat de mensen hier kunnen opge ven hoeveel zij van hun loon willen sparen, dat be drag komt dan automatisch op hun spaarrekening. Verder gaan de O.R.-leden met het voorstel akkoord om op geheel vrijwillige basis in de breeddoekweverij voorlopig max. 132% uur in de 3 ploegen te werken. 14

Het Anker | 1969 | | pagina 14