eerst via de baas te lopen, de baas komt op kan toor hierover praten en als hij terug komt be spreekt hij het resultaat met de betreffende per soon, wanneer die persoon het er dan nog niet mee eens is, dan kan hij naar zijn O.R.-lid gaan. Dit O.R.-lid kan dan naar kantoor gaan en daar verdere inlichtingen vragen, maar in eerste instan tie dient alles via de baas te lopen. 2b. Bespreking werktijdregeling na 30 juni 1968: In verband met de grote drukte in de tapijtindustrie en het grote gebrek aan personeel, zijn wij nog steeds gedwongen een maximale aflevering aan deze bedrijven te doen om onze belangrijke posi tie op deze markt te handhaven. Bij voldoende aanlevering zullen verschillende tapijtweverijen die nu geheel van ons afhankelijk zijn, gedwongen worden een andere leverancier van tufted doek in te schakelen. En zoals u allen dit ook wel zult begrijpen, gaat dit ten koste van onze marktpositie. Van vakbondszijde is er bij ons op aangedrongen om de werktijden van de ploegen te brengen naar de officiële werktijden, namelijk voor de 2-ploegen 85 uur en voor de 3-ploegen 125 uur en dan nog wel met compensatie voor de loonderving. Zoals de meesten van u weten hebben wij deze werktijdverkorting in de afgelopen jaren in de O.R. besproken en zijn er toen door de mensen in het bedrijf reacties geweest die wij toen geen van allen verwacht hadden. Door deze reacties is toen de volgende regeling ontstaan. Men kon op vrijwillige basis in de weverij kiezen tussen: 3 ploegen 126 uur en 128 uur, 2 ploegen 85 uur, 88 uur en 89 uur. Op het ogenblik werken in 3 ploegen 126 uur 88 werknemers 128 uur 103 werknemers in 2 ploegen 85 uur 41 werknemers 88 uur 66 werknemers 89Y\ uur 31 werknemers. Iedere keer is er steeds bijverteld, dat het meer dere boven 85 en 125 uur resp. in de 2 en 3 ploe gen overwerkuren betreft. Toen de officiële arbeidstijdverkorting van 128 naar 125 uur en van 88 naar 85 uur is ingevoerd, is hiervoor reeds een compensatie in de basis uur lonen gegeven. Nu ons van vakbondszijde is gevraagd om de uren terug te brengen naar de officiële werktijden met weer een compensatievergoeding, zult u wel begrijpen dat hieraan geen gevolg gegeven zal kunnen worden. Daarom hebben wij er elk kwar taal weer op gewezen dat er alleen langer gewerkt kan worden door middel van overuren. Op het ogenblik hebben wij 1134 werknemers in dienst en was dit op 31 maart j.l. 1145. Zoals u in het begin van deze uiteenzetting hebt kunnen beluisteren, stellen wij u voor om voor het derde kwartaal 1968 de werktijden en de bestaan de regeling te handhaven, weer echter onder de uitdrukkelijke vermelding dat de uren boven de 85 resp. 125 uur overuren zijn. Na 1 juli a.s. wordt de dagploeg met een kwartier per dag verkort met behoud van hetzelfde loon; de ploegen krijgen ongeveer 2,86 °/o erbij terwijl alleen de ploegen 1 snipperdag per jaar meer krijgen, dit is een regeling die in de C.A.O. staat. Hierna zet de Voorzitter de huidige orderpositie uiteen. Een belangrijke factor hierbij is, dat de tapijtindustrie wat de uitbreiding betreft niet stil staat en daar wij een goede naam hebben, wil men het liefst doek van ons hebben. Wij moeten leve ren en waar het machinepark niet voldoende bezet is moeten wij u voorstellen de huidige werktijden te handhaven; hiernaast zijn wij gedwongen wat de verdere uitbreiding betreft deze in België te laten geschieden omdat wij daar voldoende werk nemers kunnen krijgen. De heer Van Eist zegt dat men gaarne een gunstig advies zal geven wat de aanvraag voor een over- werkvergunning voor de a.s. 3 maanden betreft, maar vraagt zich af of dit over 3 maanden dus het 4e kwartaal nog wel nodig zal zijn, nu men in Bel gië aan het uitbreiden is? 7

Het Anker | 1968 | | pagina 7