Onze grote schoorsteen Als een donderslag bij heldere hemel be reikte ons op donderdagochtend 5 septem ber j.l. het ontstellende bericht, dat woens dagavond omstreeks 11 uur in het hotel te Temse in België, onze getouwsteller DIRK POORTMAN, toen hij zich te ruste wilde begeven, plotse ling in elkaar was gezakt en de in aller ijl ontboden arts slechts de dood had kunnen constateren. Juist enkele dagen geleden was Poortman tezamen met collega's uit Rijssen naar onze dochteronderneming in Lokeren gestuurd om aldaar, bij het opstellen van nieuwe breeddoekgetouwen, de behulpzame hand te bieden. Zijn naaste familie werd onmiddellijk in de gelegenheid gesteld om zich per auto naar België te begeven, teneinde aldaar afscheid te kunnen nemen van de overledene en voor het terugbrengen van het stoffelijke over schot te kunnen zorgen. Dirk Poortman, aanvankelijk in ons bedrijf tewerk gesteld in de spoelerij, kwam na ver vulling van zijn militaire diensplicht in In- dië, terug in de afdeling weverij, waar hij zich zodanig ontwikkelde, dat hij getouw- steller werd, en later reparateur-getouwstel ler. Door zijn rustige en prettige manier van omgaan met anderen had hij zich in zijn afdeling bij iedereen bemind weten te ma ken: wij verliezen in hem een kundige vak bekwame en prettige medewerker. Onze deelneming gaat speciaal uit naar zijn vrouw en kinderen. Wij beseffen ten volle wat zijn heengaan voor hen betekent. Mogen zij de kracht vin den om dit onherstelbare verlies te dragen. Dirk Poortman ruste in vrede. Na inspectie door de firma J. N. van der Heyde uit Amsterdam is het nodig gebleken onze grote schoorsteen, die 65 meter hoog is, eens grondig na te zien en te repareren. Medio oktober is de firma Van der Heyde met de herstelwerkzaam heden begonnen en elke dag kan men zien hoe twee schoorsteenbouwers op duizelingwekkende hoogte bezig zijn de scheuren in het metselwerk uit te kappen en te repareren. Staande op een smal steigertje, dat bevestigd is achter de ijzeren schoor steenbanden verrichten zij hun unieke werk. Voor alle zekerheid zijn ze met een gordel verbonden aan een touw, dat om de schoorsteen is vastge knoopt. U kunt zich ter geruststelling voorstellen, dat ze aan dit touw blijven hangen indien ze moch ten vallen!!! Op het hoogste punt aangekomen zullen ze de bovenste steenlaag slopen, die in de loop der jaren is ingewaterd en is aangetast door agressieve afval- produkten van de ketelrookgassen, om daarna een geheel nieuwe rand op te metselen, die weer vele jaren dienst zal kunnen doen. Ook de 20 bovenste klimhaken langs de buiten kant van de schoorsteen, waarlangs de reparateurs zonder moeite naar boven klimmen, zullen worden vernieuwd, hetgeen ook geldt voor de versterkings- ringen als blijkt, dat deze zijn ingevreten door roest. De laatste „make up" zal zijn het opnieuw schil deren van de tekst Ter Horst Co. Rijssen 1924 waarboven de Koninklijke Kroon. Let wel toen waren wij nog geen N.V. Moge deze pijp nog vele jaren zijn functie verrich ten en het silhouet van Rijssen sieren. 21

Het Anker | 1968 | | pagina 21