Goed achterlicht ziet u wel Veilig Verkeer Voor (brom)fietsers en voetgangers Ik was blij toen de ochtend eindelijk om was. Op weg naar de fietsenstalling liep ik achter een Z.Z.G. type, had alleen wat roest op de poten goede open staartpartij halstekening kon in tensiever. Toen ik thuis kwam wierp ik een blik in de spiegel en ook toen kon ik het niet laten: kammetje niet fraai, oortjes gerimpeld, zwaar getoept in de borst, oogranden niet goed, zwaar geschift, niet in tentoonstellingscondities een dikke streep. Het heeft gelukkig niet lang meer geduurd. Een dag later was ik zelfs weer vrij normaal. Maar als ze me weer vragen als schrijver ga ik bij de konijnen. Of zou dat weer andere gevolgen hebben? In het verkeer speelt het „gezien worden" een belangrijke rol. En dat geldt niet alleen voor automobilisten. Ook de fietsers, bromfietsers en voetgangers zullen hieraan voor hun eigen veiligheid dagelijks moeten denken. De tekorten, vooral aan de fietsverlichting, zwakke voorlampen, slippende dynamo's en donkere ach terlichtjes zijn opvallend groot. Bij een onlangs gehouden steekproef door het Verbond voor Vei lig Verkeer bleek dat één op de vijf fietsers met ondeugdelijke of geheel geen verlichting rijdt. Kennelijk denkt men dat men hen toch wel op merkt, ook al doet de voorgeschreven verlichting het niet. Een goede koplamp en een duidelijk achterlicht is ook voor fietsers en bromfietsers een wettelijke verplichting. Om de kans op „gezien worden" nog te vergroten adviseert het Verbond voor Veilig Verkeer de fietsers en bromfietsers zich 's avonds bij voorkeur niet in donkere kledij op spaarzaam verlichte wegen te begeven. Lichte kleding is (verkeers-) veiliger en staat zeker zo hip. Loopt u 's avonds of 's nachts met uw fiets aan de hand buiten de bebouwde kom, dan de rechter zijde van de weg houden. Anders ziet het achter opkomende verkeer uw rode reflector aan de ver keerde kant. Zelf loopt u natuurlijk aan de veilige binnenkant. En tot slot de voetganger Ook voor hem is het zaak in het donkere winterverkeer gezien te wor den. Lichte kleding is ook hier een veilige voor zorgsmaatregel, evenals het links van de weg lopen als om een of andere reden geen gebruik kan wor den gemaakt van het trottoir of fietspad. Loop het verkeer tegemoet, zodat u tijdig kunt uitwijken. Zorg dat u gezien wordt! 19

Het Anker | 1967 | | pagina 19