t 4 Naweeën van een tentoonstelling: pP Bezoekt U wel eens een pluimveetentoonstelling, zoals er zoveel gedurende de wintermaanden wor den gehouden in onze omgeving? En als U dit doet, loopt U dan alleen maar langs al die kooien met konijnen, kippen en sierduiven in alle mogelijke soorten, maten en kleurschake ringen of leest U ook nog de beoordelingskaarten die bij de kooien hangen? Voor de inzenders zijn deze kaarten van groot be lang, want hierop kunnen ze precies lezen wat er aan hun beesten mankeert en wat er goed, beter of best aan is. Het resultaat van de beoordeling wordt samengevat in een lettercode, die loopt van U (uitmuntend) via Z.Z.G. - Z.G. - G.G. - G. - V.G. (vrij goed) tot streep. Een streep betekent uiteraard dat het betreffende dier óf geheel afge keurd is óf om de een of andere reden niet be oordeeld kon worden. Ik zei U al dat deze kaarten voor de inzenders van groot belang zijn. Voor de leek echter zullen de echte vakuitdrukkingen die er op staan, niet altijd even begrijpelijk zijn. Na deze inleiding kom ik dan eindelijk tot mijn eigenlijke verhaal! Wat is namelijk het geval? Ik heb kort geleden een keuring van krielkippen van nabij meegemaakt en wel als „schrijver". De schrij ver is de man die aan een tafeltje zit met een boek met kaarten, waarop hij de beoordeling van de keurmeester schrijft. Het tafeltje kon maar nèt tussen de kooien staan, want het was eivol in de zaal. En dan moet je proberen het jargon van de keurmeester in tele gramstijl te volgen, terwijl in de zaal de dieren een behoorlijk lawaai maken en bovendien zo nu en dan een overmoedige haan het nodig vindt onver wacht op enkele centimeters afstand keihard in je oor te kraaien. Maar dankzij uiterste concentratie en een beetje medewerking van de keurmeester is alles goed ge gaan en werden eventuele misverstanden tijdig rechtgezet. Het beroerde alleen is, dat ik er iets van over heb gehouden! Het is intussen al weer een beetje ge zakt, maar de eerste paar dagen na de tentoonstel ling was het vreselijk. Het zal wel door die uiterste concentratie gekomen zijn, maar ik ging iedereen in mijn omgeving door de bril van de krielkippen- keurmeester bekijken! Ik merkte het direct toen ik huiswaarts toog en iemand tegen kwam. Ik begon in gedachten te noteren: Z.G. type, tikje hoog gesteld, goede kop. 'Het zal wel overgaan, dacht ik, maar maandag morgen op kantoor begon het weer. Er kwam een haan de afdeling op en ik hoorde de keurmeester al weer zeggen: goed type, borstzoming moet iets zwaarder, weinig kamdoorn draagt vleugels wat laag G.G. Even later kom ik een hen tegen op de gang: Z.G. type, doch iets geknepen, kan even voller in borst, goede flitter, goede poten, le Z.G. De volgende hen komt iets vragen en daar gaat ie weer: goed type, iets geblokt van bouw, goede kopversierselen zadel iets geschift bol in de staart. Dit is niet om uit te houden, ik zie overal kriel kippen! Als ik naar buiten kijk, om de gedachten even af te leiden,- zie ik verdorie weer een fraaie haan! Ruglijn kan wat meer oplopen, streping op rug iets verwaterd, slag in de kam, goede schone staart Z.G. Ik kijk maar een andere kant op, weer een hen! Goede kop, iets smal in veer, iets getoept in borst, goede zoming, kam wat hoog, iets geknepen in staart, 2e Z.G. 18

Het Anker | 1967 | | pagina 18