dia. Wij geloven hem pas wanneer hij vertelt dat dat in heel lange tijd niet is gebeurd. De kapper zelf laat ons nog even weten hoe hij over Koning Constantijn denkt, maar dat interesseert ons minder, wij willen op zoek naar andere Neder landers om het blijde nieuws te vertellen. Wij vinden ze en 's avonds geven we een champagne- fuif op de geboorte van de nog naamloze Prins. Na Cyprus komt Rhodos, een heerlijk vakantie eiland, een vrijhaven en geen accijns op de goe deren. Talloze leuke winkeltjes en een grappige ronde markt met ook weer in het rond allemaal winkeltjes, vooral veel slagers. En vanwege de a.s. Pasen hangen deze winkeltjes vol met geslachte lammetjes, terwijl je ook de mensen hiermee naar huis ziet gaan. Nee, dat was het minst leuke van Rhodos. Natuurlijk valt hierover nog veel te schrijven, maar belangrijker voor dit ^artikel is nog het bezoek aan: 'Kusadasi, een havenplaats in Turkije. Op het programma staat een bezoek aan Ephesus (uit de brieven van Paulus). Ephese is vanuit de verte een ruïne, en die hadden wij op deze reis al eerder gezien maar hier spreekt het ons meer aan. Ephese was vroeger een grote havenplaats maar door aanslibbing ligt deze nu kilometers ver het land in. Hier niet alleen stenen en pi laren, maar wel heel duidelijk een overzicht van hoe de stad vroeger was. Niet primitief, maar goed geoutilleerd. Een doodstille marmeren stad, woonhuizen, een tempel, een stadion, een dub- Het huis van Maria in Ephese. bele galerij met daarachter winkels. Alles duide lijk zichtbaar. Wij rijden naar Ephese - hoog - en komen aan het huis waar volgens overlevering Maria de laatste jaren van haar leven heeft doorgebracht. Wij gaan naar de plaats waar het huisje van Maria gestaan zou hebben. Op de nog bestaande muren is het huisje wederopgebouwd en doet dienst als kapelletje. Er komt juist een groep Turkse schoolkinderen aan. Bijna allemaal in zwarte jurkjes met witte kraagjes hetgeen ty pisch aandoet op deze heerlijke zomerdag. Van Kusadasi gaan wij naar het eiland Pat mos. Door deze reis nu zelf te maken met een groot comfortabel stoomschip, wordt het ons pas duidelijk hoe gevaarvol het vroeger geweest moet zijn om vanuit Israël hier naar toe te ko men in vissersboten. Patmos is een allervriende lijkst eiland met even vriendelijke mensen. Spierwitte huisjes rijgen zich aaneen tegen de heuvels. Wij gaan per ezel naar boven, daar ligt een klooster en een jonge Griekse geestelijke staat boven aan de trap. Hij ziet eruit alsof hij door een kunstenaar werd gebeeldhouwd en daar neergezet. Een prachtige markante kop. Wanneer wij een kleine kapel betreden worden wij overweldigd door de kunstschatten. Prachtige Ikonen, het mooist bewerkte zilver. Om stil van te worden. In een hoekje zit een heel oude monnik, het lijkt alsof hij daar nooit is weggeweest. Hij zit stil en

Het Anker | 1967 | | pagina 21