zien vóór het eiland Argostoli voor anker te gaan. De zee is te ruw. Spijtig, maar niets aan te doen. Argostoli werd tussen 9 en 12 augustus 1953 door aardbevingen verwoest. Het zag er uit als Hiroshima na de atoombom. Vele historische gebouwen, prachtige kerken en onvervangbare schilderijen gingen verloren. Een eindeloze reeks van aardschokken deed eeuwen van civilisatie wegvagen. De aardbeving en de vlammen deden hun sinister werk op drie Griekse eilanden. We komen dus een halve dag eerder in Piraeus aan, 12 km van Athene. Het was zondagmorgen en Palmpasen. In het park tegenover het Ko ninklijk Paleis worden wij tegengehouden door een soldaat, hij wijst op ons fototoestel en op de bloemen in het park. Hij knikt, dat wij deze wel mogen fotograferen; hij wijst met zijn hand ver der het park in en schudt „nee" met het hoofd. Wij ontwaren tussen het groen soldaten, in volle uitrusting. Zij spelen wat met hun revolver. Wij zitten een poos daarna op een bankje wat uit te rusten en te eten en dan staat de wacht weer voor ons. Als hij ziet dat wij doodonschuldig zijn en geen kneedbommen zitten te maken, lacht hij ons geruststellend toe. Hij zet een ge zicht alsof hij ook liever bij moeder thuis was en draait zich om. Niets verraadt ons nog dat er twee dagen geleden duizenden mensen werden gearresteerd en dat er een staatsgreep heeft plaatsgevonden. Wij hebben geen idee dat dit land bezig is een militaire dictatuur te krijgen en dat er na 6 weken nog 20.000 staatsgevaar lijke burgers zullen zijn. Volgens de nieuwe re gering zijn dit er op dit moment (31 mei) nog slechts 6.000, waarvan de helft binnenkort vrij komt. Wie vandaag nog een vrij Grieks mens was in een democratisch land, werd morgen staatsge vaarlijk. En daar lopen wij als argeloze toeristen aan voorbij. Er zijn tanks in straten en op plei nen en uitkijkposten van hoge gebouwen. 5 oor logsbodems liggen voor Athene. Een lichte nervositeit is wel te bespeuren, maar wij nemen nog steeds aan dat dit voorzorg is voor de komende verkiezingen einde mei. Hoeveel voorzorg dat meebrengt bemerkt een West-Berlijns echtpaar (tafelgenoten) dat I/2 uur op het politiebureau werd vastgehouden. Hun filmapparaat was erg in het ooglopend en deze mensen hadden bovendien nog een foto toestel bij zich. Eén of andere volijverige politie agent vond hierin aanleiding hen mee naar het bureau te nemen. Pas toen de politie zich aan boord op de hoogte had gesteld en de paspoor ten had gezien, was de argwaan geweken, maar voor ons echtpaar de ochtend naar de maan. Wij horen muziek en begeven ons naar de plaats waar dit vandaan komt. Wij veronderstellen dat er iets plechtigs gaat gebeuren. Hoge militairen staan op het balkon van het gebouw. Waar schijnlijk de eerste officiële daad van de zojuist gecreëerde militaire regering (maar wij weten nog niet dat er een militaire regering gevormd is). Wanneer plotseling één minuut stilte is, alle verkeer stil staat en ieder deze stilte in acht neemt, wordt ons duidelijk dat er echt iets plechtigs - in dit geval een herdenking - plaats vindt. Wanneer de menigte zich heeft opgelost, blijken wij bij het graf van de onbekende sol daat te staan. Wij gaan weer door het park. Het is kerktijd en iedereen loopt met een palmtakje in de hand. Het is immers Palmpasen Voor het paleis wordt de wacht afgelostEr is bij deze revo lutie geen druppel bloed vergoten, maar duizen den mensen wachten in de gevangenis hun lot af Schrille tegenstellingen. Zondagsavonds 8 uur vertrekken wij weer uit Griekse soldaten in traditioneel kostuum, op wacht voor het koninklijk paleis. 14

Het Anker | 1967 | | pagina 16