Vroege vacantie Het onderstaande artikel over Griekenland en Israël werd geschreven naar aanleiding van een vakantie kort geleden nog voor het uitbreken van de strijd in het Midden-Oosten. 4 Vakantie kan betekenen luieren, zonnen, fietsen, ontspanning. Vakantie kan ook betekenen reizen en zonder erg 't wereldgebeuren van dichtbij mee maken. Noemen wij b.v. Griekenland en Israël. Griekenland reeds enige jaren druk be zocht door toeristen. Israël dat dit jaar wat dat aangaat een hoogtepunt zou bereiken door een stroom van toeristen uit alle delen van de wereld. Het is 20 april een prachtige zonnige dag om een vliegtocht te maken en de diverse landen onder je voorbij te laten glijden in een vliegtuig van de Fin Air. Schiphol is eigenlijk één groot busstation, je ziet er mensen van diverse plui mage, dames met kostbare bontmantels, soms achteloos over de arm meegenomen of een boe renman uit Drente met een pak in bruin papier en dik touw er om heen aan de ene hand, in de andere hand een boodschappennet. Kennelijk een vader die geëmigreerde kinderen gaat be zoeken. Het vliegveld van Orly bij Parijs biedt al meer om naar te kijken in de 1J4 uur die wij daar moeten wachten op het vliegtuig van de Air France dat ons naar Venetië zal brengen. Het is werkelijk een komen en gaan van mensen uit alle windstreken der aarde. Er wordt in ver schillende talen afgeroepen dat er een vliegtuig uit Karachi is aangekomen en niet lang daarna zien wij naast Europese klederdracht ook de elegante vrouwen uit India, met hun mooie sari's om het lichaam gedrapeerd en een robijn tussen de ogen of diamant in de neus. Er komt een vliegtuig uit Tel Aviv en in de verte zien wij zwarte mannetjes aankomen, zij blijken later een groep Joodse jongelui te zijn, Ook daar ligt Jeruzalem toen nog Jordaans gebied thans geheel Israëlisch. waarschijnlijk in opleiding voor geestelijke. Een kale kruin met daarop een zwarte hoed en heel lange bakkebaarden, die meestal een krul vor men langs het gezicht. Soms ook een kort zwart baardje rond de kin. Het wachten wordt verkort door dit kijkspel, maar ons reisdoel is verder, dus vinden wij het ook wel weer goed wanneer wij opgeroepen wor den voor ons vliegtuig. Ten tweede male stijgen wij op en nu gaat het ons eigenlijk te vlug. Het zicht is fantastisch, geen wolkje onder ons. Het gaat zo snel dat we opeens al het meer van Genève zien. De Alpen zijn prachtig van bovenaf gezien, want er is pas verse sneeuw gevallen en de huizen van de dorp jes in de dalen zijn allen nog dik besneeuwd. We vliegen lager, zelfs zo, dat we langs de Mont Blanc gaan, de piloot neigt het vliegtuig, alsof wij een eerbiedige groet aan deze machtige natuurreus brengen. Dan nadert het einde van de vliegreis, Milaan, Verona, Pad ova (Padua) en dan zien wij Venetië liggen, water, water en nog eens water. Daar moeten wij het overigens van hebben, want ons schip ligt te wachten om ons verder te voeren. Het schip wordt ons thuis voor 13 dagen en het valt ons op hoe klein onze wereld wordt, letter lijk en figuurlijk. We worden één grote familie in deze tijd omdat een schip zich beperkt tot de verschansing en de excursies meestal gezamenlijk gemaakt worden. Je komt elkaar dus regelmatig tegen. Er is een groep Canadese dames (oudste deelneemster 90 jaar)Deze krasse oude dame doet alle excursies mee en slaat iedere hand reiking in welke vorm ook af. Na deze reis gaat zij in haar eentje nog vier weken naar Italië, zij wil Florence zien, Rome en vooral alle kunstschatten waarover zij zoveel heeft gelezen. Er zijn Deense meisjes, juist afgestudeerd voor verpleegster, zij gaan naar Israël, werken in een Kibboets. Er zijn Engelsen, Fransen, Israëliërs - weer op weg naar huis - Duitsers en Oostenrij kers, Grieken, Cyprioten en waarschijnlijk wordt er nog wel een nationaliteit vergeten. De Adriatische Zee toont ons eerst een glad ge zicht. Van Joegoslavië, nóch van Italië zien wij nog iets. Het lijkt volle zee. Buiten onze ver wachting is het koud aan boord en wij zijn blij met onze Nederlandse kledij. In de Griekse wa teren gekomen wordt het weer en de zee der mate onstuimig, dat de Kapitein ervan af moet 13

Het Anker | 1967 | | pagina 15